sakispow

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME bios update ???

Recommended Posts

ανέβασε μια φωτο με το τουλακι που είπε ο stealth που φαίνονται όλες οι συχνότητες και άλλη μια με το τουλακι της ASUS ξεδιπλωμένο να διχνει τα ρεύματα και τα ξαναλέμε! το 1102 δεν είναι και το καλύτερο,τουλάχιστον εμένα δεν μου καθότανε καλά.εγώ είμαι εδώ και αρκετούς μήνες με το 0003 και είμαι κουλ! είναι κι άλλες εκδόσεις που μπορείς να πειραματιστείς αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα,αν θες όταν πάω σπίτι να κοιτάξω και να σου πω είχα παίξει με 531,534,704,0001, προς το παρών είμαι με το 0003 έτσι κι αλλιώς έχω σταματήσει τα βασανιστήρια εδώ και καιρό!

1 προγραμματακι που θα σε βοηθήσει IrfanView IrfanView - Official Homepage - one of the most popular viewers worldwide

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα pics μου ειναι 2mb το καθε ενα και ειναι 6 ολα.

Το hwbox δέχεται μέχρι 340KB JPEG και 200KB PNG συνημμένα, οπότε είσαι πολύ εκτός ορίων ;) Ή τις κάνεις resize με το προγραμματάκι που έδωσε ο Σάββας ή κάνα Light Image Resizer, ή ανεβάζεις υπομονετικά σε imgur/tinypic/imageshack και πατάς το κουμπάκι Εισάγετε εικόνα - μέσα στο πεδίο που ανοίγει βάζεις το Direct Link και είσαι έτοιμος.

4614ed28dfee2800.png

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το IrfanView άνοιξε το πέταξε μέσα τη φώτο και απλά μικρανε το μέγεθος και τις διαστάσεις αν το επιθυμείς μπορείς να επιλέξεις πόσα κιλομπαιτ θέλεις να είναι με μια μικρή παραχώρηση στην ποιότητα!

για σου Γιώργη!

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν μου αραισει στο DRAM FREQUENCY 872Mhz !!??

παιδια θα κανω log out για καμια ωρα... θελει η κυρα μου βοηθεια με κατι κουρτινες !!!

εδω εχουμε σοβαρα προβληματα... οι κουρτινες στις 10μμ μου ελειπαν !!!

θα περιμενω με αγωνια τις παρατηρησεις σας !!!

keep it comming

ty all

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι οι μνήμες μαμά είναι 2000 με 9-9-9-27-2Τ αν όχι edit! λοιπόν ένα χαλαρό χαλαρό ξεκίνημα.

ρίξε αν μπορείς το uncore κάτω από 3200 η έστω 3200 βάλε μνήμες 2000/10-10-10-30-2Τ το vtt σε 1,4v και δες αν μπαίνει σε windows και βλέπουμε. αν έχεις πρόβλημα με το uncore πιθανόν να είναι θέμα bclk +/-. σορυ άλλα με i7 μόνο από 980χ έχω εμπειρία με τα κλειδωμένα δεν ξέρω τι παίζεται. αν λέω αν μπει σε win χαμήλωσε το vtt στο 1,38+ και τρέξε ένα 32αρι να δεις,αν δεν το βγάλει ξέχασε το το 2000αρο! αν πάνε όλα καλά μετά σφίγγεις latency,σταδιακά χαμηλώνεις τάσεις και τέλος πειραματίζεσαι με uncore για max επιδόσεις. να θυμάσαι όλα βήμα βήμα μετά από κάθε πείραγμα κάνεις τεστ και καλό είναι να κρατάς αν θες σημειώσεις εκτός κι αν έχεις καλή μνήμη.οι ειδήμονες του αθλήματος δεν ξέρω τι γνώμη έχουν. αυτά από μένα!

όσο αφορά το DRAM FREQUENCY 872Mhz μια χαρά είναι γιατί είναι 872χ2=1744mhz

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω με αγωνια τις παρατηρησεις σας !!!

Γιατι εχεις τοσο υψηλο ρευμα στον επεξεργαστη? Δεν ανεβαινει καλα και χρειαζεται ρευμα η απλα ετυχε...

Για τα 4.0GHz λογικα με 1.25-1.3V θα εισαι ενταξει. Ο δικος μου με 1.25V παιζει 4100+ΜHz SuperPi 32M και 3DMark 06 stable.

Αν μπορεις αποθηκευσε αυτο το profile και φορτωσε τα default settings, μετα μπες στα windows, ανοιξε το Ε-LEET στα voltages και δωσε ενα screenshot να δουμε τι ρευματα δινει σε μαμα ρυθμισεις.

Πες μας τι δοκιμασες και τι καταφερες με τις ρυθμισεις που σου ειπε ο sr10rs.

Κατι ακομα... αυτες ειναι οι μνημες σου? http://www.corsair.com/memory-by-product-family/dominator/cmt12gx3m3a2000c9.html

stealth

χωρίς τίτλο15.JPG

χωρίς τίτλο15.JPG

χωρίς τίτλο15.JPG

57fd07e022e9d_15.JPG.6bd8eacc9371f4456cb

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά πως μπορώ να κατεβάσω το Ε-LEET αν δεν έχω EVGA hardware?

stealth ωραιο κοματι :yum:3900++

Δωσε μου το e-mail σου να στο στειλω εγω.

Ποιο ειναι καλο κομματι βρε? Για την μηλοπιτα λες?:P

stealth

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έλεγα όχι και στα δυο ειδικά στη μηλόπιτα:yum:αλλά και ο 950 σου φενεται πολύ καλό κομματάκι 4,1 με 1,25 και 3900++ καθόλου άσχημα ένα θεματακι με τα μνημόνια αλλά αυτό είναι το εύκολο!

αααα! ξέχασα έχεις pm!

την καλημέρα μου σε όλους τους HWBOXακιδες

JON δε σε προλαβαίνω 1000 thangs:T:

Link to comment
Share on other sites

ο 950 σου φενεται πολύ καλό κομματάκι 4,1 με 1,25 και 3900++ καθόλου άσχημα ένα θεματακι με τα μνημόνια αλλά αυτό είναι το εύκολο!

Αυτο ειναι ενα απο τα bench rig... παιζει 4200 uncore με αερα, οσο για τις μνημες ετσι τις εβαλα επανω... οτι ναναι... αυτες θελουν 2.2+V για να παιξουν 7-6-6-18 @ 2000MHz, ειναι απο την REX.

stealth

Link to comment
Share on other sites

sakispow τι νέα από το μέτωπο?

Ελα ντε? Ουδεν νεωτερον απο το δυτικο μετωπο...:D

Λοιπον συμφωνα με οτι γραφει το CPU Tweaker οι μνημες του ειναι αυτες... Dominator? GT with DHX Pro Connector and Airflow II Fan ? 12GB Triple Channel DDR3 Memory Kit (CMT12GX3M3A2000C9) - Dominator - Memory by Product Family

Στα specs η Corsair λεει οτι παιζουν 2000MHz με 1.65V και timings 9-11-9-27. Για να το λεει η μαμα Corsair κατι θα ξερει και δεν νομιζω οτι θα καταφερει να παιξει 2000 με tRCD 9 η 10 που προσπαθει (αυτο το 11 πολυ δυσκολα αλλαζει).

Πρωτα πρεπει να βαλει τα σωστα timings να δουμε μεχρι που παιζουν και μετα βλεπουμε τι ρευματα χρειαζεται.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας το ξαναλεω....απο oc ειμαι ασχετος !!!!

την ορολογια σας δεν την πολυπιανω.

uncore ???

vtt ???

δεν τα βλεπω... ειναι το UCLK και το DRAM BUS VOLTAGE αυτα ???

ολο το set που ειδατε ειναι του Σαββα !!! εγω οτι μου ειπε εκανα ακριβως !!!

τωρα αν ειναι να δωκιμασω διαφορα - σας παρακαλω, σαν να μιλατε σε χαζο (εγω) χαχα !!!

ενα ενα και με στοιχεια που να *βλεπω* στο bios...

καταλαβαινω μπορει να ειναι σπαστικο να εξιγεις κατι που υπερκατεχεις σε εναν (εσχετο) αλλα τι κανω ρε παιδια.... με το σπορ αυτο τωρα ξεστραβωνομαι !

-παντος δεν ειπατε κατι αρνιτικο..... αρα σε καλο δρομο πρεπει να ειναι το pcaki ε?

Α ρε Σαββα.....αρχοντα !!!

Link to comment
Share on other sites

ολο το set που ειδατε ειναι του Σαββα !!! εγω οτι μου ειπε εκανα ακριβως !!!

εε κάτι τέτοια τώρα γράφεις και μου χαλάς το image μου:D

Σάκη δεν θυμάμαι τι σου είχα πει τότε είναι και αρκετός καιρός,πάντως σίγουρα σου είχα πει ότι μετά που θα σταθεροποιήσεις το μοτέρ παίξε με τα ρεύματα για ποιο χαμηλές τάσεις όντως για τα 4 το 1,42v είναι πολλά! λογικά εκι θα σου παίζει με ht of με 1,25 max και με ht on άντε 1,29 σχετικά πάντα και ανάλογα με το κομμάτι!

Link to comment
Share on other sites

Sorry νομιζα οτι ειχες εξοικειωθει με το bios...

AI Overclock Tuner : Manual

CPU Ratio Setting : 21

Μετα στο CPU Configuration

BCLK Frequency : 150

PCIE Frequency 100

DRAM Frequency : 1800MHz

UCLK Frequency : 3600

Στο DRAM Timing Control θα βαλεις μονο τα τεσσερα πρωτα timings και ολα τα αλλα θα τα αφησεις στο "Auto"

CAS Latency : 9

RAS to CAS Delay : 11

RAS PRE Time : 9

RAS ACT Time : 27

CPU Voltage : 1.25V

CPU PLL Voltage : 1.7V

QPI/DRAM Core Voltage : 1.35V

DRAM Bus Voltage : 1.65V

CPU & PCIE Spread Spectrum : Disabled

Τα υπολοιπα ρευματα αφησετα οπως ειναι.

Με αυτα τα settings ο επεξεργαστης θα τρεχει στα 3150MHz και οι μνημες στα 1800ΜHz. Mετα θα ανεβαζεις το BCLK Frequency 3-4MHz την φορα μεχρι να σε κοψουν οι μνημες (αποθηκευσε το profile γιατι ισως χρειαστει να κανεις Clear CMOS:D) η μεχρι να φτασεις στα 166ΜΗz BCLK οπου οι μνημες σου θα παιζουν στα 1992MHz. Aν καταφερεις και φτασεις μεχρι εκει τρεξε ενα SuperPi 32M να δεις αν ειναι σταθερες.

Aν μπορεις δωσε μου μια φωτο με το E-LEET στo voltages tab.

Edit : Tωρα το ειδα... εκεινο το Sync Mode βαλτο στο Disabled.

stealth

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικοτατος stealth !!! ειμαι στη δουλεια τωρα... το απογευμα θα στωθω και θα το κανω !

γραφεις - Με αυτα τα settings ο επεξεργαστης θα τρεχει στα 3150MHz και οι μνημες στα 1800ΜHz.

3150 ή 4150 ???

ΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομα.... αφου το γαργαλαμε...να κανω bios update πρωτα ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now