sakispow

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME bios update ???

Recommended Posts

γραφεις - Με αυτα τα settings ο επεξεργαστης θα τρεχει στα 3150MHz και οι μνημες στα 1800ΜHz.

3150 ή 4150 ???

ΑΑΑΑΑΑ και κατι ακομα.... αφου το γαργαλαμε...να κανω bios update πρωτα ???

3150MHz... δεν μας ενδιαφερει αυτη την στιγμη η ταχυτητα του επεξεργαστη, τις μνημες θελουμε να δουμε που φτανουν, γι'αυτο καλυτερα να ειναι χαμηλα η CPU ουτως ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν μας κοβει.

Δεν ειχα ποτε αυτη την μητρικη και δεν μπορω να σου πω με πιο bios παιζει καλυτερα. Ο Στελιος που την εχει ξεψαχνισει θα μπορουσε να σου πει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει τα κορυφαια σε αυτο το thread . :hehe:

Τελικα ... ειμαι ο κλοκας απο τη μηλουπολη !!! :D

Η μηλουπολη ειναι απο το iphone > apple .... :hehe:

Εδω που τα λεμε ομως Stealth , μια μηλοπιτα θα τη χτυπαγα στο χαλαρο .:drool:

Σακη , ποιο bios εχει η μητρικη σου ? Οταν εγω την ειχα , δεν ειχα καποιο προβλημα στα bios μεχρι τα 260 Mhz fsb . Απο εκει και πανω ηθελε λιγο ψαξιμο .

Οποτε , βαλε το τελευταιο official και προχωρα .

Link to comment
Share on other sites

για τις μνήμες μου έπαιζε καλύτερα το 534 bios. η παρακάτω φώτο με τις μνήμες στα 2344 είναι με αυτό! πιστεύω οτι με τα bios που αξίζει να ασχοληθείς είναι τα 601-602-531-534-0003 ίσως και μερικά ακόμα οπου τα περισσότερα είναι beta με ότι συνεπάγεται αυτό! σε γενικές γραμμές είναι αυτό που λέει ο Stelaras αλλά είναι το τι θα σου καθίσει καλύτερα πιστεύω εγώ.

sr10rs 534.png

sr10rs 534.png

sr10rs 534.png

57fd07e039771_sr10rs534.png.091703180a8d

Link to comment
Share on other sites

Σαββα θα τα διαθεσιμα bios ειναι 1502 και 1401....

πρεπει να βρουμε ενα τροπο για σε βαλω με καμερα στην οθονη μου.... windows messanger ας πουμε και να με πας απ το χερακι παλι....

δεν παιζει teamviewer γιατι θα ειμαστε φουλ restart.

εχω 2 pc εδω αρα καπως θα το στισουμε ετσι Σαβ ???

:handshake... :'(....

Link to comment
Share on other sites

sakispow ξέρω ότι το 2000 είναι για ψυχολογικούς λόγους αλλά αν θυμάσαι και τότε σου είχα πει ότι 12giga και 2000 είναι δύσκολο. αφού σου παίζουν κοντά στα 1800 είσαι πασάς στα Γιάννενα! σκέψου τι είναι καλύτερα,τα 2000 με 9-11-9-27 τα 1800 με 7-8-7-22 η τα 1600 με 6-6-5-18-1τ και το uncore στα 3800 λέω ένα παράδειγμα έτσι? μην το δέσεις σκουλαρίκι. αν θα κάνεις τις ανάλογες μετρήσεις σε όλα τα σετ απ θα σου περάσει η κάψα για τα 2000. δεν είσαι με 6 ούτε 2 γιγα μνήμη αλλά με 12 και το ζορίζεις πολύ το spu αλλά και το Northbridge και ο λόγος γιατί αυξάνεις την ανάγκη για πολύ παραπάνω ρεύμα όπου εκεί παίζει και το τι κομμάτι σου έχει κάτσει. και εγώ θα ήθελα να έπαιζα τις μνήμες στα 2400 με 7-7-7-21-1τ και 4000 uncore αλλά οι δυνατότητες του hartware μου, δεν μου το επιτρέπουν, έτσι συμβιβάστηκα με αυτό που μου επιτρέπει,έχω σταματήσει να παιδεύομαι και να το παιδεύω και απλά χαίρομαι το σύστημα μου παίζω παιχνίδια κάνω τα βίντεο μου το ξεσχίζω και δεν καταλαβαίνει τίποτα αυτό μετράει! τώρα αν θέλεις να ασχοληθείς με το οc και το bench είναι άλλο θέμα που πρέπει να προσαρμόσεις και να στήσεις και το ανάλογο hardware αλλά! πολλά τα λεπτά ΑΡΗ!

Link to comment
Share on other sites

Σαββα θα τα διαθεσιμα bios ειναι 1502 και 1401....

πρεπει να βρουμε ενα τροπο για σε βαλω με καμερα στην οθονη μου.... windows messanger ας πουμε και να με πας απ το χερακι παλι....

δεν παιζει teamviewer γιατι θα ειμαστε φουλ restart.

εχω 2 pc εδω αρα καπως θα το στισουμε ετσι Σαβ ???

:handshake... :'(....

είσαι πολύ πεισματάρης! εντάξει θα σου κάνω το χατίρι αλλά όχι τώρα αυτό το διάστημα είμαι πολύ πιεσμένος με την δουλειά η μια βάρδια πίσω από την άλλη και δεν μου ταιριάζει να ασχολειθω με κάμερες και τέτοια.όταν λασκάρω λίγο θα σε ειδοποιήσω για να αρχίσουμε τα βασανιστήρια και όποιος αντέξει:D

για bios μην το σκέπτεσαι τα έχω όλα στη σειρά!

σορυ για το διπλό ποστ!

Link to comment
Share on other sites

ρε δεν εφαγα καψουρα να τις παω στα 2000 ισα ισα.....το μοτορι μου δεν εχει κανει -κιχ- ενα χρονο τωρα.... και τα games μου πανε ταπα με την 580gtx !!

απλα παρεθεσα τις foto με τα clocks για να δωσετε οκ εσεις που γνωριζετε !!

αν μου πειτε οτι ειναι cool και ειναι 10% 20% πανω απο οτι μαμα....σσσσσσ η καλυτερη μου ! χαχα!

και να που γυρναμε στην αρχη.... AN κανω bios update, το μοτορι θα εκκινησει μαμα clocks, σωστα ?

αρα κραταω σιμειωσεις και το ξανα clockαρο οπως ειναι τωρα, ετσι ?

-αφου βεβαια πρωτα δωσουν οι masters το ΟΚ !!

:call:..

Link to comment
Share on other sites

πραξεις !!!

αυριο ....

το φλασαρω,

το clockαρω οπως ειναι και τωρα

αν δουλεψει...το αφεινω καμια βδομαδα να δουμε πως παει

αν δεν δουλεψει... το κανω μαμα και κλαιγομαι καθε μερα στον master Σαββα μεχρι να βρει 2-3 ωριτσες να παει απ το χερακι και παλι :-)

ομαδα τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

τοτε MISTER !!! χαχα !

αυριο... τα νεοτερα οποτε, ο stelth που χαθηκε......στο facebook ?? xaxa !!

------ ελπιζω να μην παρω καμια φωτια εδω αυριο :-))))))))))

tommorow boys... thanks κ παλι !

Link to comment
Share on other sites

το φλασαρω,

το clockαρω οπως ειναι και τωρα

αν δουλεψει...το αφεινω καμια βδομαδα να δουμε πως παει

αν δεν δουλεψει... το κανω μαμα και κλαιγομαι καθε μερα στον master Σαββα μεχρι να βρει 2-3 ωριτσες να παει απ το χερακι και παλι :-)

Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα... πρεπει να μαθεις δυο-τρια πραγματα παραπανω για την μητρικη σου. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι κατι δεν παει καλα με το flashαρισμα η οτι το καινουργιο bios δεν δουλευει καλα... ε και? H μητρικη εχει δυο bios chip και αν κατι παει στραβα μπορεις να bootαρεις απο το δευτερο. Αληθεια το δευτερο bios ποιο ειναι? Το εχεις δοκιμασει ποτε να δεις μηπως παιζει καλυτερα?

Κοιτα το βιντεακι στο παρακατω link για να δεις εναν ευκολο τροπο να φλασαρεις το bios (αυτος εδω λεει οτι δεν χρειαζεται ουτε CPU, ουτε VGA, ουτε ram για να φλασαρει το bios... μονο η μητρικη να ειναι στο ρευμα σε standby mode... ωραιο!!!!).

http://www.asusrog.com/forums/showthread.php?1142-How-to-use-ASUS-ROG-USB-BIOS-Flashback

ελπιζω να μην παρω καμια φωτια εδω αυριο :-)

Δοκιμασες τα settings που σου εδωσα η τζαμπα εγραφα... Μην το φοβασαι δεν προκειται να παθει τιποτα... το πολυ-πολυ να εκραγει:P (πλακα κανω:D).

Αν κατι δεν ηταν ασφαλες δεν θα σου ελεγα ποτε να το κανεις, αλλα ακομα και αυτο να συνεβαινε, να εισαι σιγουρος οτι τα παιδια εδω μεσα θα το ελεγαν και θα με διορθωναν.

Δεν ειμαστε παιδακια (εγω ειδικα... αντε παλι με εκανες να μαρτυρησω την ηλικια μου... θα βγει τωρα ο hipro και ο tsan και θα το παιζoυν τζοβενα:P) να παιζουμε με τα μηχανηματα των αλλων που στοιχιζουν ενα καρο λεφτα.

Τελος παντων... εσυ αποφασιζεις...

stealth

Link to comment
Share on other sites

πισω και παλι....

stealth επαιξα με τα sets που μου εδωσες και εφαγα 5-6 blues !!!

οποτε εκανα bios up στο 1401 , εκανε reboot ολα οκ.....τωρα (ειχατε δικιο) mama is in the train !

νομιζω πως -πρεπει να πεταξουμε την μαμα απο το τρενο :-)))

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες! σακη ξανάβαλε τις ρυθμ που σου είπε ο stelth μόνο το UCLK Frequency : 3600 ριξτο κάτω από τα 3200 αν γίνεται η έστω 3200 κανε αυτό που σου λέω έτσι από περιέργεια δεν πρόκειται να το δεις σε διπλάσια ταχύτητα από τις μνήμες πάνω από τα 1700~ με 12 γιγα ούτε με σφαίρες ριξτο αν γίνεται,γιατί στα κλειδωμένα κομμάτια ίσως να μην σε αφήνει

Link to comment
Share on other sites

για αρχή βάλε αυτά που σου είπε ο stelth μόνο το (UCLK Frequency : 3600) δες αν πέφτει κάτω από 3200 η έστω 3200 θα πάμε χαλαρά για να δεις βρε φίλε μπορούν οι μνήμες να παίξουν στα 2000 που θέλεις η όχι.

με τα λατενσυ των μνημών, δεν είμαι μπροστά και δεν μπορώ να δω αλλά γράψε αν είσαι στα 1800 βάλε 8-10-8-29-2Τ και το trfc 110, στα 2000=9-11-9-30-2Τ- trfc 110.

θα φύγω για κανένα 3ωρο με το στρατηγό μου:kiss:... και επανέρχομαι,καλά ξετελα

Link to comment
Share on other sites

stealth επαιξα με τα sets που μου εδωσες και εφαγα 5-6 blues !!!

Εφαγες blue screen με τον επεξεργαστη στα 3150 και τις μνημες στα 1800 με 9-11-9-27!!! Μα στην φωτο που μου εδωσες παιζεις 4000ΜΗz CPU και τις μνημες στα 1744 με 9-9-8-26... και τα ρευματα ειναι περιπου ιδια...:confused:

Τι να σου πω... αν δεν βρεις το maximum για καθε κομματι του υπολογιστη σου δηλ. ποσο bclk μπορει να κανει η μητρικη, μεχρι ποσο μπορει να φτασει ο επεξεργαστης και ποσο μπορουν να ανεβουν οι μνημες σου δεν θα ξερεις ποτε τι σε κοβει.

Θα πρεπει εσυ να τα ψαξεις και να δοκιμασεις πραγματα για να βρεις τι μπορει να κανει το συστημα σου... ετσι τυφλοσουρτης με νουμερα copy/paste δεν γινεται overclocking...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now