sarandis

απο x58 σε z68 / 470 sli ή 580

Recommended Posts

Καλημέρα. Αυτή τη στιγμή είμαι σε x58 και gtx470 sli. Η απορία είναι επειδή πάω προς z68 κρατάω τις κάρτες ή πάω σε gtx580; Χάνω πολύ σε επιδόσεις; (δε μιλάω για το x8x8 vs x16x16) Διάβασα και ξένα forums και οι απόψεις διίστανται. Οι συγκρίσεις ήταν βέβαια σε ίδιο chipset. Τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω, έκανα τη μελέτη μου πριν ποστάρω! Άρα θεωρητικά και πρακτικά τα "φουρνάκια" μου βγαίνουν στο σφυρί και δε θα μου λείψουν μπροστά στην 580 λες ε;

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω, έκανα τη μελέτη μου πριν ποστάρω! Άρα θεωρητικά και πρακτικά τα "φουρνάκια" μου βγαίνουν στο σφυρί και δε θα μου λείψουν μπροστά στην 580 λες ε;

Αναλογα τι θελεις, ισχυει 2χ470gtx>580gtx

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τρέχουν 815/1630/1930. Στο heaven βγάζω 1300 περίπου με antialiasingx8 anisotropyx16 και στο 3dmark 11000 gpu score (και βαράνε 101C)

Γι αυτό το σκέφτομαι, δε θέλω για ψυχολογικούς λόγους να πέσω 3000score :P

Link to comment
Share on other sites

Φουρνάκια τα GTX470 αλλά αν πας από 470SLI σε μία 580 θα χάσεις ΠΟΛΛΑ fps. Δεν το έκανα για κανένα λόγο.

Πλατφόρμα αν θέλεις άλλαξε γιατί με το release του LGA2011, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να τα πουλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό σχέδιο ήταν να πάω σε x79 αλλά το θέμα δεν είναι μόνο η τιμή. Θέλω να δω τι θα βγάλουν την άνοιξη και φυσικά δε μπορώ να μείνω μέχρι τότε χωρίς pc.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει το X79 με τα τωρινά δεδομένα. Και ο i7-3820, του οποίου το NDA λήγει 15 Δεκέμβρη, θα είναι όμοιος με τον 2600K σε επιδόσεις.

Μπορείς να διώξεις τώρα το X58 και να πας σε Z68 με 2500K/2600K. Για τις κάρτες γραφικών, δεν είμαι και σίγουρος αν θα πρέπει να τις πουλήσεις. Ίσως αν τις δώσεις να κοιτάξεις για 2 μεταχειρισμένες 6970 και μετά... FATUS OLUS :D

Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις με το X58 μέχρι τέλη του 2012 που θα έχουν βγει οι 8πύρηνοι SandyBridge-E και οι πρώτοι IvyBridge-E, και φυσικά οι απλοί Ivy Bridge τον Μάρτη. Ναι θα έχει χάσει σε αξία αλλά θα κερδίσεις περισσότερα σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επειδη περιμενα το Χ79 και ψιλοαπογοητευτηκα προς το παρον,πηγα απο Χ58 σε Ζ68 και απο ι7 960 σε ι7 2700Κ.Τρελες διαφορες δεν ειδα αν και σε καποια πραγματα ειμαι καλυτερα αλλα οπως λεει και ο George περιμενω αργοτερα να δω τους υπολοιπους 2011 επεξεργαστες,τους νεους ivy και ολες τις Χ79 μητρικες εξελιγμενες μεχρι να αποφασισω τι θα κανω και σε ποια πλαφορμα θα κινηθω.

ΥΓ:τα Χ58 κομματια ειναι ηδη στις αγγελιες :)

Link to comment
Share on other sites

Για gaming/all around χρηση ο 2500Κ ειναι κορυφαιος.

Ο 2600Κ ειναι μονο για ειδικες περιστασεις, αν μπορεις να εκμεταλλευτεις το HT του. :)

Το ΗΤ παντως ζει και βασιλευει σημερα στο BF3.

93023701.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now