JC_Denton

H GeForce GTX 280 είναι έως και 3 φορές ταχύτερη από την HD Radeon 3870 στο Folding

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46ba739.jpg[/WRAPLEFT] Σύμφωνα με μια είδηση που μας έρχεται από το NordicHardware, η nVIDIA φαίνεται πως δημιούργησε μια πραγματικά ισχυρή κάρτα, με το επερχόμενο GT200. Αυτό προκύπτει, από τις επιδόσεις της κάρτας, μετά από την έκδοση του νέου Client του Folding @ Home, ο οποίος τώρα δουλεύει και με nVIDIA GPUs.

Σύμφωνα λοιπόν με την nVIDIA, η GeForce GTX 280 είναι ικανή να κάνει 500 mol/μέρα folding, ένα νούμερο το οποίο ξεπερνάει κατά 3 φορές την ισχύ μιας Radeon HD 3870, η οποία είχε ικανότητα να κάνει περίπου 170 mol/μέρα folding. Σημαντικό είναι να τονίσουμε ότι στο διάγραμμα φαίνονται και οι επιδόσεις του PlayStation 3 και ενός 4πύρηνου CPU της Intel, που σαφώς θέλουν να επιδείξουν την ανωτερότητα της GTX 280.

image3phpfu7.jpg

Το διάγραμμα που δείχνει την υπεροχή της GTX 280 στο Folding@Home

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς να μου πει τι είναι το folding? Κάτι ψιλά έχω ακούσα αλλά δεν έχω πολυκαταλάβει... Ευχαριστώ...

Δές εδώ...

Folding@home is a distributed computing project -- people from throughout the world download and run software to band together to make one of the largest supercomputers in the world. Every computer takes the project closer to our goals. Folding@home uses novel computational methods coupled to distributed computing, to simulate problems millions of times more challenging than previously achieved.

Φαντάσου με λίγα λόγια πώς τρέχεις την εφαρμογή του Folding και κάθε φορά τρέχεις ένα "project" βοηθώντας το research να γίνει πιο γρήγορα(μαζί με άλλους) αφού όλα τα αποτελέσματα αποστέλονται σε μία κοινή βάση δεδομένων...

Φαντάσου ένα supercomputer αλλά αντί να είνα σε εννιαίο χώρο, είναι σε όλον τον πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δές εδώ...

Φαντάσου με λίγα λόγια πώς τρέχεις την εφαρμογή του Folding και κάθε φορά τρέχεις ένα "project" βοηθώντας το research να γίνει πιο γρήγορα(μαζί με άλλους) αφού όλα τα αποτελέσματα αποστέλονται σε μία κοινή βάση δεδομένων...

Φαντάσου ένα supercomputer αλλά αντί να είνα σε εννιαίο χώρο, είναι σε όλον τον πλανήτη.

Βασικά σε τι βοηθάει αυτό; Επίσης κερδίζεις τίποτα κάνοντας το; Δεν νομίζω να κερδίζεις γιατι εδώ πιο πάνω ο Wizard λέει ότι του φούσκωσαν οι λογαριασμοί; Δηλαδή καίει πολύ ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε τι βοηθάει αυτό; Επίσης κερδίζεις τίποτα κάνοντας το; Δεν νομίζω να κερδίζεις γιατι εδώ πιο πάνω ο Wizard λέει ότι του φούσκωσαν οι λογαριασμοί; Δηλαδή καίει πολύ ρεύμα;

Φουσκώνουν οι λογαριασμοί, γιατί ανάλογα με το/τα μηχανήματα που έχεις και το πόσο γρήγορα ολοκληρώνεις και στέλνεις τα αποτελέσματα απο τα Projet, υπάρχει μια βαθμολογία τόσο για τους participants όσο και για τα teams....οπότε με λίγα λόγια αφήνεις το pc σου να το τρέχει 24/7 και καταναλώνει συνέχεια ρέυμα.

Το αν κερδίζεις ή όχι...είναι άλλο...βγαίνουν κάποια milestones ανα καιρό ή αν πετύχεις κάποιους στόχους...και μπορεί να πετύχεις και το όνομα σου πουθενα΄στο μέλλον σε κανένα pdf :P...παραπάνω δέν το έχω ψάξει για να σου απαντήσω με απόλυτη ακρίβεια....ο wizard που το ψάχνει και ασχολέιται σίγουρα θα ξέρει περισσότερα..;)

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπάς εδώ τι προσπαθεί να κάνει;

http://www.youtube.com/watch?v=SqdrwFOQ1Z8

Αυτό είναι το folding; να βλέπεις τον κόσμο; Γιατι δεν πολυκατάλαβα τι προσπαθείς να πετύχεις κάνοντας αυτό, σε τι βοηθάει;

Όχι ρε...υπάρχουν πολλών είδών folding...

Ο τύπος δείχνει πώς γίνεται η εφαρμογή σε Play Station 3...:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now