caution

Sapphire HD 6970 2GB Dual Fan Review: Dual ...fun!

Recommended Posts

καρτα που ειναι πρακτικά τοπ single ati που ουσιαστικά συγκρίνετε με nvidia 570, το 9.25 θεωρώ υπερκτιμημενο

Γιατί; Στην Ελληνική αγορά θα κοστίζει περί τα 310-320? (ίδια τιμή με τις reference HD 6970), είναι καλύτερη από GTX 570, πιο ήσυχη, πολύ πιο κρύα, με όλες τις τελευταίες υποστηριζόμενες τεχνολογίες, μεγαλύτερο overclocking potential και πολύ εντάξει drivers support μιας και κάθε μήνα η AMD κυκλοφορεί νέους drivers με αισθητά performance increasements. Είναι πραγματικά ό,τι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα χρήματα.

Αν θες μεγαλύτερες single GPU επιδόσεις, αναγκαστικά πας μετά σε GTX 580 που η πιο φθηνή ξεκινά από ~450?.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Στην Ελληνική αγορά θα κοστίζει περί τα 310-320? (ίδια τιμή με τις reference HD 6970), είναι καλύτερη από GTX 570, πιο ήσυχη, πολύ πιο κρύα, με όλες τις τελευταίες υποστηριζόμενες τεχνολογίες, μεγαλύτερο overclocking potential και πολύ εντάξει drivers support μιας και κάθε μήνα η AMD κυκλοφορεί νέους drivers με αισθητά performance increasements. Είναι πραγματικά ό,τι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα χρήματα.

Αν θες μεγαλύτερες single GPU επιδόσεις, αναγκαστικά πας μετά σε GTX 580 που η πιο φθηνή ξεκινά από ~450?.

θα διαφωνήσω στο θέμα drivers, μιας και πρέπει να δοκιμάζεις κάθε φορά 3 διαφορετικά drivers για να δεις ποιο παιχνιδι σου δουλεύει "σωστότερα"

το καλύτερη απο 570, ειναι λίγο σχετικό, τοσο που άντε και να είναι στα average

αυτό δεν το κατάλαβα "με όλες τις τελευταίες υποστηριζόμενες τεχνολογίες"

το θέμα κρύο και αθόρυβο στο γενικότερο πακέτο φερμι 500 και ατι 6000, έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω στο θέμα drivers, μιας και πρέπει να δοκιμάζεις κάθε φορά 3 διαφορετικά drivers για να δεις ποιο παιχνιδι σου δουλεύει "σωστότερα"

το καλύτερη απο 570, ειναι λίγο σχετικό, τοσο που άντε και να είναι στα average

αυτό δεν το κατάλαβα "με όλες τις τελευταίες υποστηριζόμενες τεχνολογίες"

το θέμα κρύο και αθόρυβο στο γενικότερο πακέτο φερμι 500 και ατι 6000, έτσι είναι

Αυτές εννοώ σαν όλες τις τελευταίες τεχνολογίες: DirectX 11, VLIW4, MLAA, 256-bit GDDR5, Upgrated Render Back-Ends, UVD, MVC, HDMI 1.4a, Dolby TrueHD & DTS-HD, 4-Way CrossFireX, aftermarket dual-fan ψύκτρα

Για τους drivers έχω δοκιμάσει όλους μετά τους 11.4 και ποτέ δεν είχα θέμα, είμαι full ικανοποιημένος πλέον. Πέρασαν οι παλιές μέρες που οι ATI (τότε) κάρτες είχαν σκ@τά drivers support.

Για μια κάρτα που κοστίζει όσο οι reference HD 6970 και συμπεριλαμβανομένου του overclockability, δεν θα ήταν δίκαιο να μπει χαμηλότερη βαθμολογία. Όσον αφορά την GTX 570, η 6970 είναι καλύτερη σε average FPS (τσέκαρε παλιότερα reviews στο εξωτερικό).

Link to comment
Share on other sites

Αυτές εννοώ σαν όλες τις τελευταίες τεχνολογίες: DirectX 11, VLIW4, MLAA, 256-bit GDDR5, Upgrated Render Back-Ends, UVD, MVC, HDMI 1.4a, Dolby TrueHD & DTS-HD, 4-Way CrossFireX, aftermarket dual-fan ψύκτρα

Για τους drivers έχω δοκιμάσει όλους μετά τους 11.4 και ποτέ δεν είχα θέμα, είμαι full ικανοποιημένος πλέον. Πέρασαν οι παλιές μέρες που οι ATI (τότε) κάρτες είχαν σκ@τά drivers support.

Για μια κάρτα που κοστίζει όσο οι reference HD 6970 και συμπεριλαμβανομένου του overclockability, δεν θα ήταν δίκαιο να μπει χαμηλότερη βαθμολογία. Όσον αφορά την GTX 570, η 6970 είναι καλύτερη σε average FPS (τσέκαρε παλιότερα reviews στο εξωτερικό).

το μόνο που δεν γνωρίζω προσωπικά είναι για τους drivers, γνώριζα μέχρι Μάιο περίπου, σε πιστεύω οτι πρέπει να έχουν βελτιωθεί.

για το θεμα 570, 6970 αλλα και 580, τις εδω δουλεψει/δει αυτες

και δεν μπορώ να πω πως εκτίμησα ιδιαίτερα την 6970, η 6950 ναι είναι χρήση επιλογή, σε σχέση τιμή

αυτα που βλέπω εδώ, τέτοια νούμερα είχα δει και εγώ τελευταία περίπου

570 vs 6970

περιμένω να πάρω νέα ατι! μέχρι το κεπλερ :P

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο George από πάνω.

Ειδικότερα στο θέμα drivers είναι αρκετά παρεξηγημένη η ATI/AMD, γιατί και η Nvidia είχε τα θεματάκια της με τους drivers αρκετές φορές.

Αυτές εννοώ σαν όλες τις τελευταίες τεχνολογίες: DirectX 11, VLIW4, MLAA, 256-bit GDDR5, Upgrated Render Back-Ends, UVD, MVC, HDMI 1.4a, Dolby TrueHD & DTS-HD, 4-Way CrossFireX, aftermarket dual-fan ψύκτρα.

Ξεχνάς και το Eyefinity την ίδια στιγμή που οι επισήμως η Nvidia για 3+ οθόνες θες οπωσδήποτε SLI. ;)

Φυσικά όλα αυτά χωρίς να λέμε ότι η 570 είναι κακή κάρτα, κάθε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκόρπιες σκέψεις για τα παραπάνω:

-Πράγματι μια 6950 (και ιδίως οι πρώτες που ξεκλείδωναν) είναι killer vfm.

-Πράγματι η AMD αυτή την στιγμή απλά δεν πιάνονται σε multi screen καταστάσεις. Έχοντας και 570 και 6970 στην κατοχή μου, οι διαφορές σε αυτό τον τομέα είναι σαν να συγκρίνω φετινή AMD με περυσινή NVidia. Έχει δρόμο ακόμα να διανύσει η ΝVidia εδώ.

-Επίσης, η 570, που αναφέρθηκε, είναι προβληματικό design και είμαι σίγουρος ότι δεν θα άντεχε την o/c σελίδα αυτού του review. Δύο έχω κάψει, κάτι ξέρω. Οι μεγάλες εταιρίες έχουν ήδη περάσει σε δικά τους ενισχυμένα design για αυτό τον λόγο.

Και επίσης για τους drivers, να το ξαναπώ για να μην μείνει καμία υποψία μεροληψίας στον αέρα, αυτό που είπα είναι ότι ΟΛΑ τα test του review (και δεν ήταν μόνο όσα είδατε) έπαιξαν χωρίς κανένα πρόβλημα και αστάθεια και ότι όλες οι ρυθμίσεις και επιλογές του catalyst για 2 οθόνες & ο/c δουλεύουν εξαιρετικά και χωρίς το παραμικρό glitch. Τίποτα παραπάνω - τίποτα λιγότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς και το Eyefinity την ίδια στιγμή που οι επισήμως η Nvidia για 3+ οθόνες θες οπωσδήποτε SLI. ;)

.

τυχαίο? nah ;)

-Επίσης, η 570, που αναφέρθηκε, είναι προβληματικό design και είμαι σίγουρος ότι δεν θα άντεχε την o/c σελίδα αυτού του review. Δύο έχω κάψει, κάτι ξέρω. Οι μεγάλες εταιρίες έχουν ήδη περάσει σε δικά τους ενισχυμένα design για αυτό τον λόγο.

στα reference cooler/naked pcb δεν φταίει η nvidia, αλλά ο OCer

Και επίσης για τους drivers, να το ξαναπώ για να μην μείνει καμία υποψία μεροληψίας στον αέρα, αυτό που είπα είναι ότι ΟΛΑ τα test του review (και δεν ήταν μόνο όσα είδατε) έπαιξαν χωρίς κανένα πρόβλημα και αστάθεια και ότι όλες οι ρυθμίσεις και επιλογές του catalyst για 2 οθόνες & ο/c δουλεύουν εξαιρετικά και χωρίς το παραμικρό glitch. Τίποτα παραπάνω - τίποτα λιγότερο :)

μιλάς για drivers, που το συγκεκριμένο προϊόν έχει 1 χρόνο στην αγορά, θα έλεγα ήμαρτον αν δεν θα έπαιζε κάτι σωστά ;)

το θέμα δεν είναι επειδή η 6970 τον τρώει από την 580, η όπως το ίδιο η 6990 με την 590

αλλά η είναι μια κάρτα πίσω η μπροστά (θέμα επίδοση!) , να είναι με αξιοπρέπεια που λένε...η όσο μπορούν να έχουν :P

Link to comment
Share on other sites

Για το 580>6970 σωστά τα λες. Η κατάσταση από ότι έχω δει είναι 6950 2GB < GTX 570 < 6970 2GB < GTX 580 απλά το τελευταίο μέρος της ανίσωση έχει αρκετά ευρώ διαφορά, που ζορίζεται να δικαιολογήσει με fps. Βέβαια, όχι στους enthusiasts ;)

στα reference cooler/naked pcb δεν φταίει η nvidia, αλλά ο OCer

Κάνεις λάθος εδώ.

Μέχρι και η nvidia -δια στόματος EVGA- το έχει παραδεχτεί εμμέσως.

Dead 570's (Have you killed yours?)

Disabled power limit + OCCT = Fried GTX 570

GTX 570 dead

βαρβάτο λάθος στο power monitoring και καμένες κάρτες ακόμα και με το OCP στο on. Μην επιμένεις :)

Επίσης κάνεις λάθος και στο θέμα 590 vs 6990, χώρια που η 590 έχει δώσει και αυτή κακά δείγματα από άποψη αξιοπιστίας. Και η 6990 κάνει λίγο σαν ελικόπτερο, αν θέλω να τα λέω όλα :D

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

τυχαίο? nah ;)

Τυχαίο σίγουρα δεν είναι. Είναι hardware περιορισμός του κυκλώματος. Το αν είναι σκόπιμο ή όχι είναι το αμφίβολο της υπόθεσης. Ένα πάντως θα σου πώ, ότι δεν ενδιαφέρονται μόνο οι gamers για 3+ οθόνες :)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο σίγουρα δεν είναι. Είναι hardware περιορισμός του κυκλώματος. Το αν είναι σκόπιμο ή όχι είναι το αμφίβολο της υπόθεσης. Ένα πάντως θα σου πώ, ότι δεν ενδιαφέρονται μόνο οι gamers για 3+ οθόνες :)

θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό

Κάνεις λάθος εδώ.

Μέχρι και η nvidia -δια στόματος EVGA- το έχει παραδεχτεί εμμέσως.

Dead 570's (Have you killed yours?)

Disabled power limit + OCCT = Fried GTX 570

GTX 570 dead

βαρβάτο λάθος στο power monitoring και καμένες κάρτες ακόμα και με το OCP στο on. Μην επιμένεις :)

Επίσης κάνεις λάθος και στο θέμα 590 vs 6990, χώρια που η 590 έχει δώσει και αυτή κακά δείγματα από άποψη αξιοπιστίας. Και η 6990 κάνει λίγο σαν ελικόπτερο, αν θέλω να τα λέω όλα :D

αυτο δεν μου λεει κατι ιδιαιτερα, γιατι το εχω διαβασει απειρες φορες τα τελευταια 10 χρονια, η για nvidia η για ati μοντέλα

για να πω οτι είναι λάθος nvidia θα πρέπει να το δούμε στατιστικά και οχι μέσα απο overclockers που κάνανε πολύ μεγάλο stress burn in (συνήθως reference cooler , με συνέπεια να καούν στα ανάλογα σημεία, που σίγουρα όσο νάνε φταίει και η nvidia, μιας και ο ένας απο αυτούς ειχε artic cooler

θυμήθηκα τη σειρά 2000/3000 και νομίζω 4000, που σε ενα φίλο μου τεχνικό που γύρισε και μου είπε, ασε Γιώργο εχω βαρεθεί 2 στις 10 να στέλνω rma ατι

θα ήτανε περισσότερο ντροπιαστικό για την nvidia αν απλά έτσι καιγόταν.... που είχε καεί μια 7800 κάποτε, είχε βγάλει και φλόγα! omg

αυτά πάνε και έρχονται, σωστό support να υπάρχει και χαλάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άρχισαν και οι παραλαβές από τα καταστήματα, εθεάθη εδώ:

VGA :: ATI Radeon HD6970 Dual Fan 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (Sapphire) (11187-03-40G) - Visionstudio.gr

οπότε λογικά θα την δούμε πριν τις γιορτές και σε άλλα μαγαζιά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Το review είναι απλά κορυφαίο. Συγχαρητήρια @Caution.

Πρόσφατα αγόρασα τη συγκεκριμένη κάρτα από το γνωστό μεγάλο μαγαζί, στα 317? (προς ενημέρωση: παρόλο που στη φωτό του site φαίνεται η reference design κάρτα, δίνουν τη dual fan).

Από την καρτούλα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά θα ήθελα να δώ πως πάει αν την ανεβάσω λίγο. Βάζω το διακοπτάκι στη θέση 1.200 volt και προσπαθώ να πιάσω τα νούμερα του review (1005/1525), αλλά δυστυχώς "τρώω" freeze στα Battlefield 3 μετά από 10-15 λεπτά. Στα 950/1450 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Any help plz?

Να δώσω και μερικές πληροφορίες για το σύστημα:

Thermaltake Toughpower 700W (διαθέτει 2 x 6 pin, χρησιμοποιώ το ένα καθώς και τον adaptor της συσκευασίας 2 molex --> 8 pin)

Gigabyte Z68X-UD3P-B3

Intel Core i5 2500K @ 4 GHz

Corsair Vengeance 8 GB @ 1600 MHz

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά :)

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια AnimaTronic και με 'γεια το νέο σου απόκτημα. Τώρα για το o/c, από κομμάτι σε κομμάτι σαφώς και παίζουν διαφορές, και απ' ότι είδα και σε άλλα review μάλλον εμένα μου είχε πέσει αρκετά καλό κομμάτι.

Πάντως δες μέχρι που πας σταθερά @ 1.2V (δοκίμασε για 980 πχ) και μετά αποφασίζεις αν αξίζει τον κόπο να τσιμπήσεις λίγο τα ρεύματα (~1.25V) για να πιάσεις το iconic 1GHz. Η κάρτα είναι και κρύα και αρκετά beefy (vrm) για να μην βγάλει ούτε κιχ, οπότε όταν έχεις χρόνο πειραματίσου άφοβα.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα εφαρμόσω αυτό που μου λες. Θα ανεβάζω λίγο λίγο τη συχνότητα και θα δοκιμάζω games να δώ στα πόσα MHz είμαι σταθερός με 1.2 Volt :)

Link to comment
Share on other sites

;)

Είναι τερατάκι το setup σου, ακόμα και στο "μετριοπαθές*" 4GHz - οπότε ότι mhz πάρεις από την κάρτα σίγουρα θα έχει αντίκρισμα. Έστω και μικρό, αλλά θα έχει :)

*που φτάσαμε με τους sandy ε;...

Link to comment
Share on other sites

...που φτάσαμε με τους sandy ε;...

Χαχαχα. Έχεις δίκιο σε αυτό.

Update

Τα όρια της κάρτας μου τελικά, με τάση 1.2 V, πρέπει να ειναι 950/1450. Και εξηγούμαι:

-Αν ανεβάσω το core 950 --> 960, τότε "...driver stopped respoding..."

-Αν ανεβάσω τη ram 1450 --> 1460, τότε γίνεται το εξής περίεργο: Η εικόνα χωρίζεται σε δυο τμήματα, με το αριστερό μέρος να βρίσκεται στα δεξιά και το δεξί μέρος να βρίσκεται στα αριστερά. Το start button δηλαδη βρίσκεται κάτω και στη μέση της εικόνας. Και η πλάκα είναι οτι το pc λειτουργεί κανονικά. Απλά παίζω λίγο... ανάποδα :P. Μου φάνηκε πολύ περίεργο αυτό. Προσωπικά δε το έχω ξαναδεί. Με restart του συστήματος επανέρχεται.

Οπότε άφησα τους χρονισμούς στα 950/1450.

Πάντως από την κάρτα δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Είναι ήσυχη, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και στα games με ικανοποιεί και με το παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ caution :)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό με τις μνήμες - δοκίμασε και την άλλη εξόδο (DVI) να δεις αν το κάνει. Πάντως δεν χρειάζεσαι παραπάνω memory frequency ούτως ή άλλως οπότε μη σε ξενερώνει :)

Πάντως εννοείται ότι με 950/1450 και το τερατάκι σου, είναι καλυμένος για πολυυυύ καιρό.

Λιώσ' το @ gaming :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now