Yoshi

Μισοκομμένα pin σε 9800 gx2

Recommended Posts

Έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα σε δύο διαφορετικά pins με μία gx2 (ένα απο κάθε μεριά)

0170k.jpg

0171q.jpg

Το πρώτο pin πχ είναι το ίδιο καί απο τις 2 μεριές του pcb? Χρειάζεται να ακουμπάει καί απο τις 2 μεριές?

τί κάνω?

μίλησα με έναν ηλεκτρονικό μου είπε μπορεί να την φτιάξει αλλα δέν είναι για βάλε-βγάλε μετά! :/

Σκέφτηκα 2 λύσεις,

Να πάρω το κάποιο extender μπάς και εφαρμόζει καλύτερα (αλλα δέν βρίσκω φτηνούτσικο για pci express 2.0 x16)

Η να πάρω με λίμα το εσωτερικό και το bracket να μπαίνει πιό μέσα

ps: Η κάρτα δουλεύει άν την πιέσω πολύ προς τα πάνω ή προς τα κάτω, προχτές έπαιξε και furmark και όλα κομπλέ ήτανε να φανταστείτε :/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διορθώνουν τα θερμαινόμενα τζάμια. Been there :)

Δέν μου πέρασε καθόλου απο το μυαλό!

Θα ρωτήσω τον μάστορα αύριο άν ξέρει κανέναν Λάρισα

Link to comment
Share on other sites

η επαφή γίνεται μακράν ψηλότερα στα pins απο εκεί που τελειώνουν οπότε δεν θα έπρεπε λογικά να έχεις πρόβλημα... δεν το καταλαβα καλά... η κάρτα μια δουλευει και μια όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δέν μου πέρασε καθόλου απο το μυαλό!

Θα ρωτήσω τον μάστορα αύριο άν ξέρει κανέναν Λάρισα

;)

Είναι ασημένιο συνήθως και θα το δουλέψεις σαν "stencil", θα βάλεις ταινία δηλαδή, να μην πάρεις και τις διπλανές, και θα γίνει μια χαρά αγώγιμη η γραμμή σου.

Οπότε αν αυτό ήταν το θέμα, λογικά, θα είσαι μια χαρά. Κρίμα είναι να χάσεις ολόκληρη κάρτα από κάτι τέτοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει κι ο varachio η επαφή φτάνει αρκετά ψηλότερα και δε θα πρεπε να έχεις πρόβλημα.

Έχεις τσεκάρει τα pins της pci-e πάνω στη μητρική; Ίσως κάποια έχουν στραβώσει ελαφρώς και δεν κάνουν καλή επαφή με την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και οι 2 6970 έχουν μισό pin στην πρότελευτεα θέση.. :P

Αυτό ακριβώς... δεν είναι κομμένα λογικά έτσι είναι απο κατασκευής... οπότε κάτι άλλο φταίει κι όχι τα pins... αν έχει άλλο pci-x slot Χ16 η μητρική σου άλλαξε την κάρτα σε αυτό και δες τι θα κάνει... ή αλλιώς σε άλλη μητρική φίλου...

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα φαίνεται οτι κάνει επαφή ψηλότερα, ακόμα και απο την διάβρωση που έχει στα pins

Θα βγάλω την μοβο απο το κουτί να την δοκιμάσω καί έτσι

Προς το παρών οπτικά δέν φαίνεται να έχει πρόβλημα στα πινς την μοβο

Το σύστημα ποστάρει όταν την κρατάω με πίεση προς τα πάνω ή προς τα κάτω, μέχρι προχτές δούλευε χωρίς πίεση απλά την είχα κουμπώσει, ωσπου μετά απο restart δέν ποσταρε καθόλου απο μόνη της. Ισως ήταν τα πίνς έτσι απο πρίν 5 μέρες που την πήρα, δέν έδωσα βάση (τζάμπα ήτανε ουτως η άλλως τί να κοιτάξω :P )

caution αυτό είναι σάν μπογιά που είναι αγώγιμη σωστά?

πάω να δοκιμάσω με μοβο εκτός κουτιού

Link to comment
Share on other sites

( "Κοντά" pins ναι είναι normal να έχει, εγώ έγραψα τα περί stencil, αν νομίζεις ότι έχει φαγωμένα/γρατζουνισμένα και χάνεις τις επαφές ;) )

Conductive pen / paint for defroster στο google και θα δεις διάφορα. Υπάρχουν και με πινελάκι και σαν μαρκαδόρος.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Π.χ κοίταξε και στο review του caution που έκανε τώρα, τα pins στις φώτο είναι το ίδιο κοντά σαν την δικιά σου, Αρα δεν νομίζω να έιναι πρόβλημα τον pins κάτι μπορεί να παίζει με το mobo.. η κάρτα δικία μου άποψη δεν νομίζω να φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τιν δοκίμασα εκτός κουτιού

Τα ίδια ακριβώς

την δοκίμασα και στο αλλο pci express slot της μητρικής, τα ίδια και εκεί

μόνο με πίεση πλαγίως δουλεύει

η πρώτη κάρτα που βάζω στην συγκεκριμένη μοβο είναι αυτή

ειδικά στο 2ο πορτ δέν μπήκε ποτέ τίποτα και τα κοίταξα καί τα 2 για φθαρσίματα, όλα καθαρά είναι

image

edit: θα την δοκιμάσω αύριο σε άλλη μητρική

και στο review του caution είναι μισά τα ίδια pins ακριβώς

απο ανεμηστήρες μεριά το προ-τελευταίο

και απο την άλλη μεριά το πρώτο

wth

Link to comment
Share on other sites

βάλε ενα speaker πάνω να δείς οταν δεν ποστάρει κάνει τρια συνεχόμενα μπιπ?

ναι αυτο ενοω οτι δεν ποσταρει

οταν την πιέζω παίρνω ένα μπιπ και δείχνει bios

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις δοκιμάστηκε και η gtx480 hydrogen εκτός κουτιού, ποστάρει κανονικά καί στα 2 slots

και με πολύ πιο σφιχτό fit στα slots (εχει πιο περιορισμενο περα-δωθε κουμπωμένη, κουμπωσε πιο σφιχτά αλλα έχουνε και μία μικρή διαφορά βάρους...)

........απελπισία

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι στραβό, δέν φαίνεται με το μάτι όμως, δέν σκέφτηκα να το κοιτάξω με αλφάδι

και ο άλλος την δούλευε 24/7 στους 100°c για ενάμισι χρόνο. θα μαράζωσε :P

το κούμπωσα επάνω τώρα και έκανα πατέντα με συρματάκι να κρατιέται ψηλά και παίζει, μέχρι να μήν bootaρει πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now