argi

Ba.m.i.a.a.s (scratch build)

Recommended Posts

πολυ ωραιο!:) οντως αυτο που λεει ο σπυρος μετραει δηλαδη που θα το βαλεις!γιατι αν ειναι wood style ολο το σαλονι θα ηταν ασυνδετο να το εκανες μαυρο-ασπρο-κοκκινο οποιοδηποτε χρωμα..!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φανηκε αστείο αυτο που είπες , αντιθέτως είναι πολύ σωστό.Έτσι κι αλλιώς τώρα κάνω upload φωτογραφίες του χώρου. Απλά σκέφτηκα να αυτοσαρκαστώ και να παίξω λιγο με photoshop, όσο ανεβαίνουν στο imageshack. Δεν νομίζω να προσέβαλα κανέναν, λίγο χιούμορ κάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

project BA.M.I.A.A.S

Balsa Mini Itx All Around Server

scratch build

Final pics 2

Η αισθητική είναι κάτι εξαιρετικά υποκειμενικό. Προσωπικά μου αρέσει ο συνδυασμός υλικών και η αντίθεση μεταξύ αυτών, όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο. Το κουτί τοποθετήθηκε πάνω σε λευκό μεταλλικό ντουλάπι (φοριαμός), σε γκρι σκούρο φόντο (τοίχος). Κοντά υπάρχει γραφείο από μασίφ οξυά εμποτισμένη με γκρι χρώμα και περασμένη με λούστρο. (είναι το γκρι που φαίνεται σε πολλές φωτογραφίες)

Τα πάνελ γύρω από την τηλεόραση είναι plexi αμμοβολή, τοποθετημένο σε μεταλλικούς αποστάτες . Απο πίσω περνάνε όλα τα καλώδια.

Το pc ελεγχεται από ένα logitech k400.

htpctv8.jpg

htpctv7.jpg

htpctv6.jpg

htpctv4.jpg

htpctv2.jpg

power led

htpctv5.jpg

Χαίρομαι πάρα πολύ που σας άρεσε. Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε να παρακολουθήσετε το παρόν worklog. Eίναι το πρώτο ολοκληρωμένο Log που ανεβάζω και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικά εμψυχωτικό, να βλέπεις άλλους να εκτιμούν αυτό που κάνεις.

Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω το HWBOX.gr , για την φιλοξενία του worklog.

Ελπίζω σύντομα να μπορέσω ξεκινήσω ένα νέο project, με συνδιασμό του balsa με άλλα υλικά και εξέλιξη της κατασκευαστικής διαδικασίας. (περιμένω να εκταμιευτεί η έβδομη δόση:) )

Link to comment
Share on other sites

Ρα μην παρεξηγείς, αισθάνθηκε οικείο το περιβάλλον και έκανε πλάκα :)

ναι μονο που εδω ειναι γραπτος ο λογος και δεν μπορεις να καταλαβεις και πολλα.επισης ολοι χρησιμοποιουν ενα ιμοτιον διπλα να δειξουν το χαβαλε-γελιο. εκεινος απλα ειπε "δεν κρατηθηκα". οικειοτητα χωρις να του εχω απευθυνει τον λογο μια φορα δεν παιρνει ετσι.προσωπικα ενιωσα πως θιγομαι εκεινη την στιγμη και δεν ειχε θεμα αυτοσαρκασμου,μιας και δεν εκανε καποια τετοια νηξη.οπως και να εχει το θεμα θεωρω πως εληξε.

φιλικα παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Thanks gorillakos

οι περσίδες του φοριαμού ήταν αφορμή και το σχέδιο λίγο japan sun

flag-world-japan-ensign.gif

@panos

Αν δεν είναι αυτοσαρκασμός, ότι πήγα μονοήμερη εκδρομή στο όρος εβερεστ και κουβάλησα και το κουτί μαζί μου για να δω βιντεο, τότε τι είναι?

Προφανώς δεν έχω οικιότητα μαζί σου, μιας και δεν σε ξέρω, αλλά με το φόρουμ.

Όπως είπα με αφορμή το γεγονός ότι θα ανέβαζα φωτογραφίες του χώρου, είπα να κάνω λίγο χιουμορ, αυτοσαρκάζοντας αυτό που έφτιαξα πρώτ' απ' όλα και κατ' επέκταση εμένα. Εξ' ου και τα smilies δίπλα από την λεζάντα. Και προφανώς δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν.

Αργύρης

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Spirosss! Ευχαριστώ.

Σχετικά με το hardware παντως, έχω να πω τα εξής:

το be quiet παρ' όλο που είναι 80plus απλό και όχι bronze όπως το coolermaster, έχει 1-2 watt λιγότερη κατανάλωση.

Ο ανεμιστήρας του κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο, αν βάλεις το αυτί σου δίπλα.

Για 32? πάντως είναι πολύ καλό.

Το logitech k400 είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει με ενσωματωμένο touchpad. Η απόκριση κορυφαία, τα πλήκτρα μια χαρά για το μέγεθός του, υποσχόμενη αυτονομία αρκετούς μήνες και όλα αυτά σε πολύ καλή τιμή. Ένα προβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζεται από το bios στο boot και έχω βολευτεί προς το παρόν με το TouchBios της Gigabyte. Ελπίζω σε μελλοντικό bios update να φτιάξει.

Ο @%$^%$@ ανεμιστήρας της intel ψύχτρας κάνει έναν ενοχλητικό θόρυβο στις πολύ χαμηλές στροφές (τικ τικ τικ). Θέλω να δοκιμάσω και την στοκ από έναν 2500k, για να δω αν έτυχε...

Από το bios, έκανα disable το pwm fan control και σταμάτησε. Καλύτερα, για να φυσάει λίγο παραπάνω και στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάποια low profile θα σε βολέψει argi - για το τελικό αποτέλεσμα τι να λέμε τώρα :T:

Πολύ τα γουστάρω τα scratch, εδώ είναι ένα από τα πιο scratch builds που έχει δει τελευταία, παίρνε ιδέες για το επόμενο και περιμένουμε το επόμενο χτύπημά σου :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΞαιρετικό! Τι να πει κανείς....

Γούστο και όμορφο τελικό αποτέλεσμα!

Να τολμήσω να προτείνω την κατασκευή μίας όμορφης βάσης σε συνδυασμό ξύλο/νίκελ?

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάποια low profile θα σε βολέψει argi - για το τελικό αποτέλεσμα τι να λέμε τώρα :T:

Πολύ τα γουστάρω τα scratch, εδώ είναι ένα από τα πιο scratch builds που έχει δει τελευταία, παίρνε ιδέες για το επόμενο και περιμένουμε το επόμενο χτύπημά σου :D

LOL.. τι έκανε ο τύπος.. όταν το είδα όλο 2 πράγματα μου ήρθαν στο μυαλό! Το πρώτο είναι ότι έπρεπε να φτιάξει μόνος του τα εργαλεία που χρησιμοποίησε για να φτιάξει το case... και το άλλο.. "Ο chuck norris γεννήθηκε σε μια καλύβα πάνω στο βουνό που είχε φτιάξει μόνος του..!"

Link to comment
Share on other sites

ΕΞαιρετικό! Τι να πει κανείς....

Γούστο και όμορφο τελικό αποτέλεσμα!

Να τολμήσω να προτείνω την κατασκευή μίας όμορφης βάσης σε συνδυασμό ξύλο/νίκελ?

Thanks!:)

Αρχικά σκεφτόμουν για βάση από ξύλο, σαν αυτές που μπαίνουν κορνίζες, σε σχήμα τριγώνου. Όντως κάτι σε νίκελ ή ανοξείδωτο θα ήταν πολύ καλύτερο, αλλά μίας και το τελείωσα και σκέφτομαι το επόμενο, θα γίνει εκεί κάτι σε συνδυασμό μετάλλου και ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now