Cool_Gus

Αγορά Νέου Υπολογιστή Μέχρι 1500-1600?

Recommended Posts

Θα ήθελα αρχικά να πώ συγχαρητήρια στους admnin και στη υπόλοιπη παρέα για το στήσιμο και υοθέτηση του site μίας και είμαι νέο μέλος!!!

Εχω σκοπό να αγοράσω έναν νέο υπολογιστή απο αρχές του νέου έτους για χρήση κυρίως παιχνιδιών,ταινιών και ίντερνετ.

Μετά απο τόσες αναζητήσεις σε hardware-reviews-bechmarks εχω φτάσει σε ένα σημείο που μου είναι πλέον αδύνατο στο να αποφασίσω, τι τελικά να επιλέξω ανάμεσα σε μια τόση μεγάλη γκάμα υλικών.Καποια για το σύνολο που απαιτούνται έχω αποφασίσει και χρειάζομαι την βοήθεια έμπειρων στο να επιλέξω και τα υπόλοιπα που λίγο πολύ είναι ίσως ισάξια φαινομενικά μεν αλλά δε στην πράξη (λειτουργεία-απόδοση) να διαφέρουν.

Παραθέτω λοιπόν παρακάτω τήν σύνθεση που επιθυμώ, ανάμεσα απο αυτά που είμαι σίγουρος οτι επιθυμώ και σε όσα δέν μπορώ να αποφασίσω...

1) Κουτί: (Είμαι ανάμεσα σε δύο)

α. Thermaltake Overseer RX-I (Thermaltake - Global - Overseer RX-I - VN700M1W2N)

β. Thermaltake Chaser MK-I (Thermaltakeusa»Chassis»Chaser MK-I»Chaser MK-1 : Chaser MK-1 VN300M1W2N)

2) Τροφοδοτικό:

THERMALTAKE TOUGHPWR 1200W (Thermaltake Toughpower 1200W Cable Management | Skroutz.gr)

3) CPU:

Intel Core i7 2600K (Intel Core I7-2600K Box | Skroutz.gr)

4) RAM: (Υπάρχουν διάφορες καλές προσφορές στη αγορά-απλά χρειάζομαι την βοήθεια σας στο ποίες και εάν πρέπει να επιλέξω αυτές,καθόσον απ'οσο γνωρίζω ο 2600Κ αναγνωρίζει μέχρι 1033MhZ μνήμες,εκτός αν κάνω λάθος..)

Μία πρώτη σκέψη μου είναι αυτή:

CORSAIR Vengeance LP 2 x 4 GΒ DDR3-1600 - PC3-12800 - CL9 (Corsair Vengeance Low Profile 8GB Dual Channel DDR3 Memory Kit (CML8GX3M2A1600C9) | Skroutz.gr)

5) Motherboard: (το 1ο μου πρόβλημα που χρήζει βοήθειας, εντοπίζετε εδώ-θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή μία εκ των παρακάτω..)

α. MSI Z68A-GD65 (B3) (MSI Z68A-GD65 (B3) | Skroutz.gr)

β. Asus Socket 1155 Maximus IV GENE-Z (B3) GLan Audio Raid (Asus Maximus IV Gene-Z | Skroutz.gr)

γ. Asrock Z68 Extreme4 Gen3 (Asrock Z68 Extreme4 Gen3 | Skroutz.gr)

δ. Asrock Fatal1ty Z68 Professional Gen3 (Asrock Fatal1ty Z68 Professional Gen3 | Skroutz.gr)

(Βέβαια όμως είναι ένα θέμα και η τιμή της...)

6) GPU: ( (το 2ο μου πρόβλημα που χρήζει βοήθειας, εντοπίζετε εδώ-θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή μία εκ των παρακάτω καθόσον έιμαι απαιτητικός gamer και χρειάζομαι επιδόσεις και ποιότητα)

α. ASUS Radeon HD 6950 DirectCUII - 2 GΒ GDDR5 - PCI-Express 2.1 (Asus Radeon HD6950 2048MB | Skroutz.gr)

β. Sapphire PCI-X 6950 2GB Dual FanN (Sapphire PCI-X 6950 2GB Dual Fan - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr)

γ. MSI Radeon HD6950 2048MB Power Edition (MSI Radeon HD6950 2048MB Power Edition | Skroutz.gr)

δ. MSI GTX 560 TiTwin FrozR II (PCI Express , DDR5 , 2GB ) (MSI GTX 560 TiTwin FrozR II (PCI Express , DDR5 , 2GB ) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr)

7) HDD: (SSD φυσικά..)

α. OCZ Agility 3 Series - 60 GΒ AGT3-25SAT3-60G (OCZ Agility 3 SATA III 2.5" SSD 60GB | Skroutz.gr)

ή

β. OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 60GB (OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 60GB | Skroutz.gr)

Oι παραπάνω επιλογές είναι καθάρα βάση σχέση τιμής-απόδοσης και πρέπει να γνωστοποιήσω ότι μελλοντικά έχω πρόθεση να τοποθετήσω και δύο 500gb σε RAID-0 μηχανικούς,εφόσον πέσουν και οι τιμές τους πάλι... :)

8) Οθόνη:

Samsung S24A300BS (Samsung S24A300BS | Skroutz.gr)

- Ο στόχος μου είναι να μήν ξεφυγω απο τα 1500-1600? και σαφως αν τύχενε στον δρόμο μου και με ακόμα λιγότερο κόστος θα το προτειμούσα...

- Εαν γνωρίζεται και καποιο online κατάστημα με καλές τιμές για να παραγγείλω, με γνώμονα το ότι διαμμένω στην περιφέρεια (Κοζάνη) και σίγουρα τα έξοδα αποστολής υπολογίζονται στο συνολικό κόστος που διατίθομαι να πληρώσω- θα το εκτιμούσα!!!

Χρειάζομαι λοιπόν μιά έμπειρη και τεκμηριωμένη γνώμη στο πίο απ'όλα τα παραπάνω να επιλέξω ώστα να στήσω ένα δυνατό μηχάνημα για παιχνίδια [γιατί για τα υπόλοιπα που το χρειάζομαι (όπως αναφέρομαι στην αρχή),είμαι σίγουρος οτί δέν θα δυσκολέυτεί] -να τονίσω επίσης ότι όσον αφορά την παρακολούθηση ταινιών,βλέπω μόνο 1080p-οπότε θα με βόλευε η GPU να ανταποκρίνετε άριστα σε ποιότητα στις απαιτήσεις αυτές.Θα παρακαλούσα τελειώνοντας να απλοποιήσετε τις προτάσεις σας,καθόσον δεν είμαι και έμπειρος γνώστης ορολογίων που αφοράν τα pc πέρα απο τα κοινά!!!

Ευχαριστω εκ των προτέρων για την υπομονή και τις προτάσεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Oθονη θα σου προτεινω την Dell UltraSharp U2312HM

Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr

Εχει ΙΡS panel(καλυτερα χρωματα,καλυτερες γωνιες θεασης),εγγυηση 0 καμμενα πιξελ

Tροφοδοτικο Corsair Professional Series HX750W

Corsair Professional Series HX750W | Skroutz.gr

,αθορυβο και παρα πολυ αξιοπιστο(1200Wειναι περιττα)

GPU gtx 580 gtx 580 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Mobo Gigabyte Z68X-UD3P B3 - Μητρικές | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

2600K, P67 Sabertooth, 8GB Ripjaws, GTX-580, Corsair AX750, Κουτί στα 100 ευρώ, DVD κανά 20άρικο, οθόνη U2312 όλα αυτά από όπου τα βρεις φθηνότερα θα βγουν στην τιμή που θες.

edit: Ripper Με πρόλαβες στα βασικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις!!!!

η 580 ε'ιναι λίγο "τσουχτερή" για μένα,αν θα πρότεινες κάποια απο τις δικές μου επιλογές,ποιά θα ήταν?

¨οσον αφορα το τροφοδοτικό,πιστέυεις 750W να είναι αρκετά να σηκώσουν το σύστημα σε μια μελλοντική SLI/CROSSFIRE διάταξη?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :T:

1. Κουτί

Το κουτί είναι θέμα υποκειμενικής ομορφιάς και γούστου, οπότε έαν σου αρέσουν αυτά τα δύο transformer like κουτιά, πάω πάσο ! Πολλά features φαίνεται πώς έχουν. Απο αερισμό είναι μια χαρά οπότε go for it ! Στο στυλάκι τους πάντως έιναι ολα τα CM της σειράς HAF εάν θέλεις και κάτι ενναλακτικό.

2. PSU

Τα 1200W τα θεωρώ υπερβολή. Με 750W που λέει και ο Ripper και ίσως και με μικρότερο θα έισαι σίγουρα καλυμμένος απο όλες τις απόψεις.

Όλες οι απόψεις : ησυχία, συνδεσιμότητα.

Κοίτα κάτι με μεγάλο 120άρι ή ακόμα και 140άρι fan για ησυχία και εάν θέλεις να έχει και όμορφη εσωτερική εμφάνιση το κουτί σου, κοίτα κάτι σε modular για να έχεις κάθε φορά επάνω όσο καλλώδια πραγματικά χρειάζεσαι και να μην έχεις μία "μακαρονάδα" μέσα εκέι.

Να σημειωθεί πώς αυτό βοηθάει και στην καλύτερη ροή αέρα .

138? για το 750W Corsair

3. CPU

Ναι, ο 2600K είναι ο καλύτερος. Αλλά και με έναν 2500K και ελάχιστο overclock κάνεις την δουλειά σου το ίδιο καλά και κερδίζεις και 90? να τα ρίξεις σε άλλο υποσύστημα που θα σου δώσει παραπάνω boost σε ότι κάνεις. ΠΧ SSD.

2500Κ απο 196?

4. Ram

8GB @ 1600MHz sounds perfect ! Προχώρα το και μην ανησυχείς για το 1033 (μάλλον 1066 εννοείς) ! Όλα παιζουν !

G.Skill Ripjaws 45?

Απο εδώ μπορείς να πάρεις και τον SSD για να κερδίσεις μεταφορικά ή στείλε ένα πμ στον

χρήστη mortisboy που έχει το www.ntl.gr και φένρει και αυτός μνήμες/SSD/hardware κτλ !

5. Mobo

Ο καθένας έχει την δική του προσωπική εμπειρία ανάλογα με τις μάρκες.

Προσωπικά θα σου έλεγα τράβα σε Asus εάν θέλεις να τα σετάρεις όλα μια φορά και

να μην σε ξαναπασχολήσει τίποτα μετά.

Asrock μια χαρά είναι στο set up επίσης, σταθερές είναι, features πολλά έχουν και έχουν και καλή τιμή !

Asus απο 170?

6. VGA

Αν και πάζεις παιχνίδια, θα έλεγα να το πάμε ανάποδα, αφού αποφασίσεις για όλο το υπόλοιπο σύστημα, να δείς πόσα ??? μένουν στην άκρη και να κάνουμε τον καλύτερο συνδιασμό.

Ξέρω ότι το πιο λογικό έιναι να το πάς ανάποδα, αλλά έιμαι σχεδόν σίγουρος πώς θα μένιουν αρκετά απο τα 1500-1600? για κάρτα/κάρτες :D

7. SSD

OCZ Agility 3 Series 120GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s, AGT3-25SAT3-120G) από 153? ξεκινάνε.

8. Οθόνη

Dell U2412M LED IPS Panel 1920x1200 255?

Έχει το ίδιο πάνελ με την 2312 που λέει ο Ripper αλλά 120px διαφορά :)

Οπότε σύνολο έχουμε :

1. Κουτί 130?

2. PSU 138?

3.CPU 196?

4.Ram 45?

5.Mobo 170?

6.VGA

7.SSD 153?

8. Οθόνη 255?

Σύνολο : 1087? Χωρίς κάρτα γραφικών και χωρίς μεταφορικά.

Σου μένουν 500κάτι ? για κάρτα γραφικών που μπορείς να πάς σε μια 580GTX και σε καναν χρόνο να πάρεις άλλη μία που τότε θα έχουν παλιώσει και θα τις δίνουν μισή τιμή απ'ότι τώρα για να κάνεις SLI αν και νομίζω πώς θα έιναι αχρείαστο !

Hint 1 : Εάν όλα τα παραπάνω τα πάρεις απο ένα μαγαζί σίγουρα θα κερδίσεις μεταφορικά.

Hint 2 : Εάν ψάξεις σε αγγελίες, σίγουρα θα βρείς πολλά καλά πράγματα και με εγγύηση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και θα κερδίσεις σχεδόν σίγουρα κανα 150άρι απο CPU/VGA/SSD/Mobo/PSU και ίσως βρείς και καλύτερα πράγματα.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :T:

1. Κουτί

Το κουτί είναι θέμα υποκειμενικής ομορφιάς και γούστου, οπότε έαν σου αρέσουν αυτά τα δύο transformer like κουτιά, πάω πάσο ! Πολλά features φαίνεται πώς έχουν. Απο αερισμό είναι μια χαρά οπότε go for it ! Στο στυλάκι τους πάντως έιναι ολα τα CM της σειράς HAF εάν θέλεις και κάτι ενναλακτικό.

2. PSU

Τα 1200W τα θεωρώ υπερβολή. Με 750W που λέει και ο Ripper και ίσως και με μικρότερο θα έισαι σίγουρα καλυμμένος απο όλες τις απόψεις.

Όλες οι απόψεις : ησυχία, συνδεσιμότητα.

Κοίτα κάτι με μεγάλο 120άρι ή ακόμα και 140άρι fan για ησυχία και εάν θέλεις να έχει και όμορφη εσωτερική εμφάνιση το κουτί σου, κοίτα κάτι σε modular για να έχεις κάθε φορά επάνω όσο καλλώδια πραγματικά χρειάζεσαι και να μην έχεις μία "μακαρονάδα" μέσα εκέι.

Να σημειωθεί πώς αυτό βοηθάει και στην καλύτερη ροή αέρα .

138? για το 750W Corsair

3. CPU

Ναι, ο 2600K είναι ο καλύτερος. Αλλά και με έναν 2500K και ελάχιστο overclock κάνεις την δουλειά σου το ίδιο καλά και κερδίζεις και 90? να τα ρίξεις σε άλλο υποσύστημα που θα σου δώσει παραπάνω boost σε ότι κάνεις. ΠΧ SSD.

2500Κ απο 196?

4. Ram

8GB @ 1600MHz sounds perfect ! Προχώρα το και μην ανησυχείς για το 1033 (μάλλον 1066 εννοείς) ! Όλα παιζουν !

G.Skill Ripjaws 45?

Απο εδώ μπορείς να πάρεις και τον SSD για να κερδίσεις μεταφορικά ή στείλε ένα πμ στον

χρήστη mortisboy που έχει το www.ntl.gr και φένρει και αυτός μνήμες/SSD/hardware κτλ !

5. Mobo

Ο καθένας έχει την δική του προσωπική εμπειρία ανάλογα με τις μάρκες.

Προσωπικά θα σου έλεγα τράβα σε Asus εάν θέλεις να τα σετάρεις όλα μια φορά και

να μην σε ξαναπασχολήσει τίποτα μετά.

Asrock μια χαρά είναι στο set up επίσης, σταθερές είναι, features πολλά έχουν και έχουν και καλή τιμή !

Asus απο 170?

6. VGA

Αν και πάζεις παιχνίδια, θα έλεγα να το πάμε ανάποδα, αφού αποφασίσεις για όλο το υπόλοιπο σύστημα, να δείς πόσα ??? μένουν στην άκρη και να κάνουμε τον καλύτερο συνδιασμό.

Ξέρω ότι το πιο λογικό έιναι να το πάς ανάποδα, αλλά έιμαι σχεδόν σίγουρος πώς θα μένιουν αρκετά απο τα 1500-1600? για κάρτα/κάρτες :D

7. SSD

OCZ Agility 3 Series 120GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s, AGT3-25SAT3-120G) από 153? ξεκινάνε.

8. Οθόνη

Dell U2412M LED IPS Panel 1920x1200 255?

Έχει το ίδιο πάνελ με την 2312 που λέει ο Ripper αλλά 120px διαφορά :)

Οπότε σύνολο έχουμε :

1. Κουτί 130?

2. PSU 138?

3.CPU 196?

4.Ram 45?

5.Mobo 170?

6.VGA

7.SSD 153?

8. Οθόνη 255?

Σύνολο : 1087? Χωρίς κάρτα γραφικών και χωρίς μεταφορικά.

Σου μένουν 500κάτι ? για κάρτα γραφικών που μπορείς να πάς σε μια 580GTX και σε καναν χρόνο να πάρεις άλλη μία που τότε θα έχουν παλιώσει και θα τις δίνουν μισή τιμή απ'ότι τώρα για να κάνεις SLI αν και νομίζω πώς θα έιναι αχρείαστο !

Hint 1 : Εάν όλα τα παραπάνω τα πάρεις απο ένα μαγαζί σίγουρα θα κερδίσεις μεταφορικά.

Hint 2 : Εάν ψάξεις σε αγγελίες, σίγουρα θα βρείς πολλά καλά πράγματα και με εγγύηση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και θα κερδίσεις σχεδόν σίγουρα κανα 150άρι απο CPU/VGA/SSD/Mobo/PSU και ίσως βρείς και καλύτερα πράγματα.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα :T:

Σε ευχαριστώ πολλύ Gorillakos!!-Αψογη η απάντηση σου- Κατατοπιστική.

Προκείπτουν όμως δύο ερωτήματα:

α. με 750W μελλοντικα,τοποτετόντας και δέυτερη GPU σε SLI (μιας και μιλάμε για την 580GTX),κανά 2-3 SATA3 HDD, τον 2600K και σε ένα ενδεχόμενο Full Load του συστήματος,θα αποδόσει?

β. Εαν υποθέσουμε ότι τοπό8ετω μία HD6950 με flass bios σε 6970: Θα φτάνω σχετικά τις δυνατότητες της 580GTX?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολλύ Gorillakos!!-Αψογη η απάντηση σου- Κατατοπιστική.

Προκείπτουν όμως δύο ερωτήματα:

α. με 750W μελλοντικα,τοποτετόντας και δέυτερη GPU σε SLI (μιας και μιλάμε για την 580GTX),κανά 2-3 SATA3 HDD, τον 2600K και σε ένα ενδεχόμενο Full Load του συστήματος,θα αποδόσει?

β. Εαν υποθέσουμε ότι τοπό8ετω μία HD6950 με flass bios σε 6970: Θα φτάνω σχετικά τις δυνατότητες της 580GTX?

α. Σίγουρα με 750W και GTX580 SLI = no go ! Θές σίγουρα μεγαλύτερο !

β. Οι 6950 που ξεκλείδωναν shaders σε 6970 ήταν μόνο οι πρώτες 2GB με reference design pcb. Link . Αλλά σε επιδόσεις δεν φτάνουν τις 580GTX και πάλι :(

Check εδώ για να δείς διαφορές με την 580GTX !

Thanks George_O/C για τα link :T:

Link to comment
Share on other sites

εγω με 1500ευρω θα σου πρωτεινα να παρεις pc με Crossfire ή SLI με 2xHD6950 ή 2xGTX560Ti θα εχεις απιστευτες επιδοσεις στα games και για την επομενη γενια θα ειναι ok το pc. επισης δεν θα σου πρωτεινα να δωσεις 1500ευρω για να παιζεις σε 24'' οθονουλα... φυσικα αυτο διαφερει αναλογα τα γουστα του καθενος

Link to comment
Share on other sites

Στην 23άρα και την 24άρα όμως θα παίζει τα πάντα φουλ άνετα. Στην 30άρα θα αρχίσουν τα ζόρια στα τέρματα σε μερικά παιχνίδια. Καλύτερα να κοιτάξει "μικρή"

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω μεγαλύτερο τροφοδοτικό, κάτι σε 850αρι (Corsair HX, AX).

Αν μπει 2η κάρτα για SLI/Crossfire, και παίξει ο 2600Κ στα 4.5GHz (που παίζουν όλοι εκεί άνετα) τότε το 750 θα φτάσει μεν, αλλά με το 850 θα έχει άλλον αέρα.

Επίσης κοίτα και μία καλή ψύκτρα για τον 2600Κ που θέλεις να πάρεις.

Στις τιμές που έχουν πέσει οι μνήμες αυτή την περίοδο, θα κοιτούσα για 2 σετάκια μνημών των 8GB, σύνολο 16. Αμαρτία είναι... η μνήμη καλό είναι να υπάρχει, ειδικά σε αυτές τις τιμές.

Τέλος για SSD, αν μπορείς να αγοράσεις από εξωτερικό, κοίτα τον OCZ Vertex 3 120GB.

Στα 173? με δωρεάν μεταφορικά από το amazon.co.uk.

OCZ Vertex 3 Series SATA III 2.5-inch Solid State Drive 120GB: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Link to comment
Share on other sites

δεν ενοουσα κατι συγκεκρημενο απλα ηθελα να πω πως αν δεν του φτανει μια 23-24 και θελει μια καλυτερη εμπειρια μπορει να ισοροπησει περισσοτερο τα αντικειμενα που θα αγορασει αλλα και το κοστος... αν θελει ο φιλος μας 23-24 και με κανενα 1000ρικο μπορει να κανει δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, σε τι ανάλυση θες να παίζεις παιχνίδια ?

Θες όλα τα settings να είναι στο maximum ?

Βασικά ναι...το θέμα όμως είναι κατα πόσο θα προρώ να το απολάυσω με μιά συμβατική οθόνη 23" της τάξεως των 170?-200? ή έστω με την 37" SAMSUNG 6 Series TV μου?????

Γνωρίζω οτι τα 2GB μνήμης της 6950-6970 δίνούν πίο πολλά FPS απο τα 1536 MB της 580 στις μεγάλες αναλύσεις,αλλά κατα πόσο θα είμαι σε θέση με τα παραπάνω μόνιτορ να το ξεχωρίσω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλύ για το ενδιαφέρον σας!!!!

Παραθέτω μία ακόμα σύνθεση που αρχίζω και κλέινω τελευταία:

THERMALTAKE Case VN700M1W2N Overseer RX-I> ?131.00

LG Monitor IPS236V-PN 23'' LED, DVI, HDMI, IPS> ?174.90

THERMALTAKE PSU Toughpower W0171RE 1500W APFC ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ> ?130.50 (cable managment-είναι πολύ καλη η τιμή για το συγκεκριμένο και το παίρνω τοσο μεγάλο για επικείμενες αναβαθμίσεις και για την αξιοπιστία του)

INTEL Core i5-2500K, BX80623I52500K> ?198.50

ASUS Motherboard P8Z68 Deluxe, s1155, DDR3, ATX >?230.30 (ΟΧΙ η GEN3)

ή

ASROCK Z68 Extreme4 Gen3 s 1155> ?176.00 (Δέν υπολογίζω την τιμή της στο παρακάτω συνολο και απλά είμαι μεταξύ των δύο)

KINGSTON Memory KHX1600C9AD3B1/4G, HyperX Blu DDR3, 1600MHz, 2 X 4GB=8GB> ?49.00 (Οι μνήμες δέν είναι κάτι που με προβληματίζει!!!)

ASUS VGA ENGTX580 DCII/2DIS/1536MD5, 1536MB, GDDR5> ?480.00

OCZ 120GB Vertex III VTX3-25SAT3-120G Solid State Drive SATA SSD 2.5''>184?

Σύνολο: ?1.577.90

Τα πράγματα θα παραληφθούν απο το μαγαζί ώστε να γλυτώσω τα έξοδα μεταφοράς -Πλήν του SSD που θα τον παραγγείλω απο άλλο κατάστημα διότι το συγκεκριμένο δεν τους προμηθέυεται..

Ποία ειναι η γνώμη σας???

Link to comment
Share on other sites

εισαι μια χαρα ετσι. να σου θυμησω μονο οτι με 480ευρω που κοστιζει η GTX580 μπορεις αν θελεις να παρεις δυο GTX560 Ti και να εχεις ακομη καλυτερες επιδοσεις. τα games θα πετανε!!!

δες συγκρησεις εδω GeForce GTX 560 Ti SLI review

και αυτες στο review ειναι σε χαμηλοτερες ταχυτητες απο τα μοντελα που κυκλοφορουν στην αγορα με 230ευρω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα, αν και προσωπικά για τέτοιο συστηματάκι θα διάλεγα μεγαλύτερη οθόνη, π.χ. δες αυτή αν θες:

LG M2762DP-PZ LCD TV-Monitor 27'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

Δίνεις κατιτίς παραπάνω (της τάξης των 85 περίπου ευρώ), αλλά αποτελεί μία πολύ τίμια και best value for money λύση στις 27 ίντσες. Τα 5ms ξενίζουν λίγο, αλλά δεν αποτελούν πρόβλημα. Τυχαίνει να έχω τρεις τέτοιες σε eyefinity, και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό "κόλλημα-πιξέλιασμα" σε παιχνίδι, ακόμα και σε racing.

Επίσης έχω το ίδιο τροφοδοτικό, το οποίο επίσης είναι best value for money λύση, και γενικά, δεν φαίνεται να μασάει τα "τέτοια" του. Έχω πάνω εξαπύρηνο AMD, τρεις 5850OC edition, γενικότερα, "φορτωμένο" σύστημα με διάφορα περιφερειακούδια με τροφοδοσία από το συγκεκριμένο τροφοδοτικό (π.χ. μπόλικους 2,5'' δίσκους) και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Άρα σίγουρα σε καλύπτει και για μελλοντικές απαιτήσεις. Από εκεί και πέρα είναι σίγουρα προσωπική επιλογή σου, τί θες. Μην ξεχνάς βέβαια και το θέμα της προστασίας από υπερτάσεις, απλά στα υπόψιν...

Αυτά, καλή αγορά και εύχομαι πολλές και καλές ώρες gaming.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για SLI τις 560ti αλλά,μελλοντικα πιστέυω θα με εξυπηρετήσει καλύτερα να έχω την θέση κενή για μία ακόμα 580 σε SLI,όταν φυσικά πέσει και λίγο η τιμή της.

Αυτό που δέν γνωρίζω είναι και χρειάζομαι μία επεξήγηση είναι, ότι στην mobo μου (ASUS P68Z68 DELUXE) -όπως και σεχδόν σε όλες παίζουν CF/SLI (dual x8).Ποία η διαφορά αν πάιζαν dual χ16)???

Link to comment
Share on other sites

Για οθόνη τελικά σκεύτομαι και μάλλον εκεί θα καταλήξω καθόσον και 3d είναι αυτή: LG D2342P | Skroutz.gr

είμαι λίγο απόλυτος στην 23"-24" καθόσον δέν έχω και ιδιάιτερα μεγάλο χώρο στο γραφείο και επιπλέον έαν επιθυμώ να παίξω κάποιο παιχνίδι σε μεγαλύτερο μόνιτορ θα τον κανω στην 37'' SAMSUNG tv μου,είναι βέβαια λίγο παλίο μοντελάκι (3ετίας) αλλά τουλάχιστον δίνει 100Hz και τεράστια ανάλυση.

Επιπλέον δέν είμαι σε θέση να ξεφύγω και πολλύ απο το budjet (Ποίος ακούει την σύζυγο... :D :D :D)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now