p_under

AMD A8-3870K & A6-3670K: Νέα ξεκλείδωτα APUs από την AMD

Recommended Posts

[news_img=AMD A8-3870K & A6-3670K: Νέα ξεκλείδωτα APUs από την AMD]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/news_img]Θυμάστε ότι στο review του AMD A6-3650 Llano είχαμε αναφέρει πως το τελευταίο τρίμηνο του 2011 θα κυκλοφορήσουν οι ξεκλείδωτοι A8-3870K και A6-3670K;

Μάλιστα στα σχόλια είχαμε τονίσει ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν τον Νοέμβρη, οπότε το πιο πιθανό είναι να μεταφερθεί η κυκλοφορία τους τον Δεκέμβρη.

Όλα πήγαν κατ΄ ευχήν και σήμερα η AMD ανακοινώνει τα δύο νέα Llano APUs. Τα unlocked A8 & A6 series APUs (Socket FM1) έρχονται με συχνότητες λειτουργίας 3GHz (3870K) και 2.6GHz (3670K). Ουσιαστικά έχουμε να κάνουμε με δύο ίδιους τετραπύρηνους επεξεργαστές που διαφοροποιούνται σε δύο μόνο σημεία - την συχνότητα λειτουργίας που ήδη αναφέραμε παραπάνω και τις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών.

Στην περίπτωση του A8-3870K παρατηρούμε ότι φέρει την Radeon HD 6550D που φέρει 400 Stream Processors, ενώ όσον αφορά τον A6-3670K, συναντάμε την Radeon HD 6530D με 320 Stream Processors. Οι τιμές προπαραγγελίας αγγίζουν τα $143.77 και $121.50 αντίστοιχα. Φυσικά αναμένεται να μειωθούν όταν κυκλοφορήσουν επίσημα.

[img_alt=AMD A8-3870K & A6-3670K: Νέα ξεκλείδωτα APUs από την AMD]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204edd4d06830d7.jpg[/img_alt]

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο τώρα.. θέλω να μου εξιγήσετε μία πως πάνε τα socket.. αυτοί οι καινούριοι θα είναι σε FM1 οι trinity που λένε θα είναι σε FM2 σωστά? αλλά τι θα είναι APU style ή cpu? και οι BD 2 που λένε θα βγούνε σε AM3+? και ποιος είναι ο cpu που λένε θα είναι καλύτεροι από τους BD οι trinity ή BD 2 σειρά? Γιατί δεν θυμάμαι που είχα διβάσει ότι η καλύτερη πλατφορμα μετά απο AM3+ τι οποία θα σταματήσει η ΑΜD και θα είναι FM σειρά fm1-fm2 etc

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... τώρα με αυτά τα ονόματα άρχισα να τα μπερδεύω με τα intel :hehe:

Nα ξερεις , η amd παει να μπερδεψει τους χρηστες ωστε να αγορασουν τις δικες τις cpu :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now