Pastelidis.n.s.

Tι Ρολόι Θα Αγοράζατε - Ποιο/α έχετε?

Recommended Posts

Κάτω δεξιά βλέπετε ένα μπλε έλικα με τρεις φτερούγες; Είναι το ανεμόμετρο που κάνουμε ριβιούσ τους ανεμιστήρες εδώ στο box.

Βεβηλε! :funk:..

οι μπλε "ελικες" tourbillon ειναι περιστροφικο balance για να αντισταθμιζει την επιδραση της βαρυτητας στον παλμο του ρολογιου! :hug:..

Θέλουμε photos, κείμενα κ.τ.λ :D

πρεπει να υπογραψεις NDA, και της παρατυπιες τις τιμωρω ο ιδιος

Link to comment
Share on other sites

spd_20100818162609_b.jpg

Εγώ έχω αυτό το Seiko 5. Είναι kinetic, έχει σχετικά μεγάλη και φαρδιά κάσα, το καντράν του είναι νορμάλ από άποψη μεγέθους σε σχέση με άλλα ρολόγια που είναι σαν ρολόγια τοίχου! Αδιάβροχο και στεγανό στα 200m. Είναι ότι πρέπει για χοντρούς καρπούς, είμαι της άποψης ότι αν έχεις χοντρούς καρπούς δεν μπορείς να φοράς μικροσκοπικό ρολόι.. δεν ξέρω ίσως είμαι λάθος, απλά έχει τύχει να φορέσω ρολόι με μικρή κάσα και να φαίνεται σαν γυναικείο πάνω στο χέρι μου ενώ στην βιτρίνα να δείχνει όμορφο..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να το υπολογίσεις, 2 ίδια ρολόγια το 1 kinetic και το άλλο automatic το kinetic έχει 100+ ευρώ διαφορά στην τιμή.. Κάθε φορά σκέφτομαι.. 100 ευρώ παραπάνω για το kinetic.. με 100 ευρώ θα του αλλάξω 10 μπαταρίες.. δηλαδή θα βγάλει πάνω από 10 χρόνια.. αξίζει το kinetic..? Απλά κάθε φορά ο πατέρας μου μου λέει ότι θα μου τύχει να θέλω να το φορέσω και θα έχει τελειώσει η μπαταρία.. "Παρε Kinetic να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.." και κάθε φορά με ψήνει! Όσο αναφορά τα Seiko, είναι απο τις παλιές εταιρίες και έχει καλά ρολόγια.. κρατάνε μια ζωή.. ο πατέρας μου έχει Seiko απο τότε που ήταν 20 χρονών και το μόνο που θέλει είναι μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να το υπολογίσεις, 2 ίδια ρολόγια το 1 kinetic και το άλλο automatic το kinetic έχει 100+ ευρώ διαφορά στην τιμή.. Κάθε φορά σκέφτομαι.. 100 ευρώ παραπάνω για το kinetic.. με 100 ευρώ θα του αλλάξω 10 μπαταρίες.. δηλαδή θα βγάλει πάνω από 10 χρόνια.. αξίζει το kinetic..? Απλά κάθε φορά ο πατέρας μου μου λέει ότι θα μου τύχει να θέλω να το φορέσω και θα έχει τελειώσει η μπαταρία.. "Παρε Kinetic να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.." και κάθε φορά με ψήνει! Όσο αναφορά τα Seiko, είναι απο τις παλιές εταιρίες και έχει καλά ρολόγια.. κρατάνε μια ζωή.. ο πατέρας μου έχει Seiko απο τότε που ήταν 20 χρονών και το μόνο που θέλει είναι μπαταρία..

Σε επιασα! το kinetic που λες ειναι ηλεκτρομηχανικος μηχανισμος. δλδ ο ροτορας που περιστρεφετε εσωτερικα του ρολογιου με την κινηση του χεριου σου αντι να κουρδιζει το ελατηριο του ρολογιου φορτιζει με ενα κυκλωμα μια μπαταρια.

αρα τα kinetic εχουν μπαταρια ;P..

αυτα στα οποια αναφερεσαι ως αυτοματα λεγονται quartz. αυτοματα λεγονται τα ρολογια που ο ροτορας τους φωρτιζει το ελατηριο του ρολογιου και επισης δεν εχουν καν μπαταρια

εν τελη τα kinetic εναι quartz στην ουσια απλα εχουν μηχανικο συστημα που φοριζει την μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

:-O Δεν το έχω ψάξει τόσο βαθιά το θέμα.. ένας απλός καταναλωτής είμαι..! haha.. Άρα και το κατοστάρικο πληρώνεις και κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρία..!

Link to comment
Share on other sites

:-O Δεν το έχω ψάξει τόσο βαθιά το θέμα.. ένας απλός καταναλωτής είμαι..! haha.. Άρα και το κατοστάρικο πληρώνεις και κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρία..!

Ναι, αλλα τα kinetic οντας quartz εχουν ακριβεια quartz (αποκλιση 5-10 second το χρονο) ενω ολα τα σκετα μηχανικα ρολογια (οσο ακριβα και να ειναι και 1.000.000 να εχουν) για να παρουν την μεγιστη διακριση ακριβειας (COSC) πρεπει να χανουν λιγοτερ απο +-3 second την μερα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά λάθος έχω δυο ακριβά και proper ρολόγια αλλά δεν τα φοράω, σε βαθμό που σκέφτομαι να τα σκοτώσω. Ξεσυνήθισε το χέρι μου, και μου φαίνεται και λίγο ..."country" να φοράω ακριβό ρολόι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

χαμος τωρα πηγαμε στα ρολογια (ρολογιων οχι υπολογιστων :) )

@Esdee με τι ασχολεισαι ?(αν επιτρεπεται) γιατι ξες απο τι φαινεται πολλα για ρολογια . :P

Δηλαδη αυτοματο ρολοι με μηχανισμο (ακριβειας) quartz ειναι τα καλυτερα? και ποσο κανουν πανω -κατω 250-500?.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται γιατί χρήση το θες.εγω έχω ένα φεστινα για καλο και είχα ένα casio SPF 60 με αλτιμετρο βυθομετρο μπαρομετρο θερμόμετρο.ολα αυτα τα λειτουργούσα.το εδώσα και θέλω να πάρω το casio SPF 70-t με τιτανιο αλλα δεν το βρίσκω ούτε σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

χαμος τωρα πηγαμε στα ρολογια (ρολογιων οχι υπολογιστων :) )

@Esdee με τι ασχολεισαι ?(αν επιτρεπεται) γιατι ξες απο τι φαινεται πολλα για ρολογια . :P

Δηλαδη αυτοματο ρολοι με μηχανισμο (ακριβειας) quartz ειναι τα καλυτερα? και ποσο κανουν πανω -κατω 250-500?.

Εξαρτάται γιατί χρήση το θες.εγω έχω ένα φεστινα για καλο και είχα ένα casio SPF 60 με αλτιμετρο βυθομετρο μπαρομετρο θερμόμετρο.ολα αυτα τα λειτουργούσα.το εδώσα και θέλω να πάρω το casio SPF 70-t με τιτανιο αλλα δεν το βρίσκω ούτε σε καλη τιμη.

ασχολουμε με πολλα ειναι ξερολας :)...

στην κατηγορια 250-500 υπαρχουν καλα ρολογακια, τωρα το τι μπορεις να παρεις ειναι καθαρα θεμα γουστο. εγω για beater ρολοι εχω ενα Vostok anchar αυτοματο και ενα limited edition Casio G-shock FROGMAN.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ένα καλό ρολόι μέχρι 600 ευρώ με καλό μηχανισμό που ψάχνω εγώ τι θα μου πρότεινες? Από ομορφιά γενικά κοιτάω να είναι και κυριλέ και καθημερινό αλλά από μηχανισμούς δεν ξέρω ποια έχουν τι.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις καρπο σαν τον δικο μου (21cm περιμετρο) θα σου ειναι μεγαλουτσικο ειναι 52mm

το εχω σε δυο εκδοσεις. μια με skeletonized κουρδιστο απο την ακριβη σειρα της invicta (swiss made 400+) και σε quartz gia beater...

πολυ καλα ρολογακια τα εχει φαει η θαλασσα και τα δυο και ακομα και το quartz εχει ελβετικη μηχανη

DSC04570.jpg

DSC04569.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ένα καλό ρολόι μέχρι 600 ευρώ με καλό μηχανισμό που ψάχνω εγώ τι θα μου πρότεινες? Από ομορφιά γενικά κοιτάω να είναι και κυριλέ και καθημερινό αλλά από μηχανισμούς δεν ξέρω ποια έχουν τι.

υπαρχουν απειρα... κοιτα αυτο το Vostok anchar που εχω και εγω (και γενικα τη σειρα Vostok europe)

δειξε μου ενα ρολοι που σου αρεσει να σου πω στο ιδιο στυλ τι παιζει!

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που μου εδειξες εχουν πολυ καλη ποιοτητα! αλλα κοιτα και τα ιδια στο ΕΒΑΥ θα γλυτωσεις κανα 50αρικο σιγουρα ;P..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now