kalaitzidisk

sub zero 1η αποπειρα

Recommended Posts

να με και εγώ μετά από πολύ καιρό με κάτι καινούριο... ( μας ρήμαξε η κρίση :P )

να επισημάνω πως δεν έχω θερμόμετρο! για να προλάβω τις ερώτησης σας! μου είπε ο μάγκας που βοηθησε "gp1980" ότι δουλεύει περίπου -5 με -10 βαθμούς c , επειδή όλη η δουλειά έγινε μέσο τηλεφώνου ( απίστευτο έτσι! ) όπως βλέπετε το pot είναι ότι νάνε! πως μπορώ να φτιάξω ένα ?

0574kn.jpg

0573b.jpg

0572d.jpg

0571i.jpg

0570e.jpg

0567.jpg

0566y.jpg

0565i.jpg

ένα καλο βαψιματάκι μένει και θα είναι τέλειο πιστεύω!

special thanks to gp1980 για την υλοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτο δεν ειναι pot αλλα evaporator αν και δεν μπορω να καταλαβω απο τι ειναι φτιαγμενο μπορεις να μιλησεις με τον Στελιο να σου πει αν εχει η αν μπορει να σου φτιαξει ενα.

EDIT

Δεν ξερω ομως το κατα ποσο θα αξιζει τα λεφτα που θα κανει για αυτες τις θερμοκρασιες που παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτο δεν ειναι pot αλλα evaporator αν και δεν μπορω να καταλαβω απο τι ειναι φτιαγμενο μπορεις να μιλησεις με τον Στελιο να σου πει αν εχει η αν μπορει να σου φτιαξει ενα.

αυτό είναι ένα κομμάτι από την stock ψήκτρα τις intel!

κρατήσαμε μονο το εσωτερικο κομμάτι αλουμινίου και το "φάγαμε" θα πω από μέσα! και εκεί μέσα γίνετε η εκτόνωση για να ρίχνει θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα καλο θα ηταν σιγα σιγα να μαζεψεις χρηματα να παρεις ενα rotary μοτερ 12000btu και ενα καλο evap και να το κανεις τερατακι...κοντα στα 200+ ευρω θα σου πανε...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θα κάνει το evap όταν έρθει αντιμέτωπο με φορτίο, εκεί είναι που σίγουρα θα σε πετάξει πάλι στην θετική κλίμακα Βαθμών Κελσίου ;)

Πάντως μπράβο για την πρώτη σου ghetto προσπάθεια, θέλει όμως δουλειά για να έρθει σε ικανοποιητικό στάδιο. Δεν είναι ανάγκη να του βάλεις rottary μοτέρ, και ένα μικρό να του βάλεις με R410 και καλό evap και σωστό ρύθμισμα από τον Στέλιο, θα παίζει κομπλέ :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι θα κάνει το evap όταν έρθει αντιμέτωπο με φορτίο, εκεί είναι που σίγουρα θα σε πετάξει πάλι στην θετική κλίμακα Βαθμών Κελσίου ;)

Πάντως μπράβο για την πρώτη σου ghetto προσπάθεια, θέλει όμως δουλειά για να έρθει σε ικανοποιητικό στάδιο. Δεν είναι ανάγκη να του βάλεις rottary μοτέρ, και ένα μικρό να του βάλεις με R410 και καλό evap και σωστό ρύθμισμα από τον Στέλιο, θα παίζει κομπλέ :T:

νιώθω τελείως noobaki... αλλα θα τα μάθω... από θέληση άλλο τίποτα

evap ??? εννοείς μόλις καταφέρω και το κουμπώσω πάνω στο cpu ? να δούμε αντίδραση ?

Link to comment
Share on other sites

Δες τι μου είχε φτιάξει ο Στέλιος και τι specs έχει το δικό μου http://www.hwbox.gr/t-e-c-vapor-phase-cooling/9542-o-korkos-paei-sta-kria.html.

Κρατάει i7 860 @ 4.8GHz wPrime 1024M (1.65V - 4 cores/8 threads) ακατέβατα στους -29*C, που μιλάμε για 250W+ φορτίο και idle παίζει γύρω στους -45*C.

Για να φτιάξεις όμως έστω και κάτι τέτοιο (το δικό μου θεωρείται μικρό), θέλει χρήματα και πάνω απ' όλα σωστές γνώσεις ;) Αλλιώς αν θες κάτι ghetto για θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν, η καλύτερη λύση είναι φτηνή βυθιζόμενη αντλία μέσα σε ένα κουβά με παγάκια, λάστιχο βρύσης, ψυγείο και ένα waterblock :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό προσπαθώ σιγά σιγά.. να αποκτήσω τις γνώσης.... αλλα αν δεν πειραματιστής δε μαθαίνεις τίποτα στην ουσία... στα λόγια όλα εύκολα είναι... όσο για χρήματα δεν υπάρχουν ασχετα με τις m******* του παπανδρέου! οποτε με μάζεμα υλικών από δω και από εκεί προσπαθούμε να φτιάξουμε ότι μπορούμε καλύτερα....

chaos ευχαριστώ για το link...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now