Astalavista

Corsair H100 Review: The Hydra Force!

Recommended Posts

πιστευεται οτι μπορει να κρατησει στους 80 βαθμουs ι7 860 στα 4.3-4.4?

Σπάνιο να βρεις τόσο καλό Lynnfield. Ο δικός μου που έπαιζε 4570MHz SuperPi 32M αεράτος, σταθερά έπαιζε μέχρι 4280MHz με HT on. Θες πολύ καλό κομμάτι!

Αν όμως παίζει ο δικός σου εκεί, θα τον κρατήσει άνετα το H100 :)

Link to comment
Share on other sites

Σπάνιο να βρεις τόσο καλό Lynnfield. Ο δικός μου που έπαιζε 4570MHz SuperPi 32M αεράτος, σταθερά έπαιζε μέχρι 4280MHz με HT on. Θες πολύ καλό κομμάτι!

Αν όμως παίζει ο δικός σου εκεί, θα τον κρατήσει άνετα το H100 :)

επαιξα spi 1m 4722 ht off

η megahalem χτυπαει 98 βαθμους στα 4370 ΗΤ ΟΝ στο cinebench 11.5 και αρχιζει και ριχνει πολλαπλασιαστη θα κανει τιποτα η H 100 Η ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ

Link to comment
Share on other sites

επαιξα spi 1m 4722 ht off

η megahalem χτυπαει 98 βαθμους στα 4370 ΗΤ ΟΝ στο cinebench 11.5 και αρχιζει και ριχνει πολλαπλασιαστη θα κανει τιποτα η H 100 Η ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ

δηλαδη αυτα γινονται για 100mhz αντε 200?αξιζει τον κοπο πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Ότι απόδοση μπορέι να έχει μια γομαρόψυκτρα με θορυβώδης ανεμιστήρες, παραπλήσια μπορέι να έχει και μια υδρόψυξη αλλά με λιγότερο θόρυβο !

Παραπλήσια = Ίσως καλύτερη/ίσως χειρότερη !

Για 100-200MHz που λέει και ο απο πάνω δεν αξίζει, για κάθε μέρα άξίζει (εάν σε ενοχλέι ο θόρυβος)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις στην ψύκτρα σου με Delta Fans και ανοιχτό Air-Condition στο Full στους 16C ?

η να παρεις ενα ss για αυτες σου τις ανησυχιες?!:D

καλλιστα μπορεις να παρεις παντως 2 δελτα οπως σου ειπε και να δεις διαφορα και στις θερμοκρασιες και στα αυτια σου!!!:P:p:p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Απο πολυ εως αιωνες πισω. Αναλογα με τι delta τους συγκρινεις.

[media]

[/media]

εχω εναν Y.S TECH ενα θηριο στο παχος 12αρι στο παταρι θα τον δοκιμασω

νομιζω σκοτωνε απο αερα και θορυβο

Link to comment
Share on other sites

το Η100 της Corsair χωράει πίσω στο Antec 1200 που έχω? ... Αν χρειαστεί να κάνω καμιά πατέντα και καλύψει κάποιο μέρος (1ο pci slot) απο την Maximus IV θα υπάρχει πρόβλημα?

Τα σλοτ της μητρικής παίζουν ρόλο ή έιναι όλα τα ίδια? θα μπορώ να βάλω την κάρτα γραφικών λίγο παρακάτω ? Σε περ'ιπτωση που θελήσω να κάνω crossfire θα έχω επιπτώσεις στην επίδοση ?

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πρίν τι ψύκτρα είχες και σε τι θερμοκρασία πήγαινες στα πόσα MHz ?

με διαφορες ψυκτρες δεν ξεπερναγα τα 4650 αλλα με 1,55 ρευμα εδω εδωσα ανετα 1,6 και στο wprime1024 επαιζε στα 4300 με πανω απο 55 βαθμους ενω τωρα 4400+ με 45 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δική μου τελικά την στερέωσα πάνω στο Antec1200 και μπόρεσα και άφησα τον 200mm απο πάνω ακριβώς να βγάζει αέρα ... Βοηθάει ή κάνει κακό έτσι όπως είναι ?

Απο θερμοκρασίες κτλ δεν ξέρω ακόμα να σας πώ αν είμαι καλά ή όχι γιατί δεν τον ξέρω καλά τον επεξεργαστή μου και με AUTO στα ρεύματα βλέπω κάτι παράνοιες τύπου 1.250 vcore για default mhz .... (έχω Intel 2600k ...και είμαι φρέσκος)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση με την σειρα μου στον @Astalavista. Εχω διαβασει στα φορουμ της corsair οτι η σειρα p5q της asus δεν υποστηριζεται απο την corsair λογω των πυκνωτων που βρισκονται κοντα στον επεξεργαστη.Αρκει η περιστροφη 90 μοιρων ωστε να δουλεψει?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν το πρόβλημα δηλαδή οι πυκνωτές απλά βρίσκουν επάνω στα ρακόρ που ξεκινάνε απο το Block, ίσως μια περιστροφή 90 μοιρών να λύνει το προβλημα εάν σε μια άλλη μεριά του socket δεν υπάρχουν πυκνωτές.

Εάν οι πυκνωτές έιναι τόσο κοντά στο socket που απλά δεν μπορεί να πατήσει επάνω το block καθολου, μάλλον δεν μπάινει καθόλου η ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το πρόβλημα δηλαδή οι πυκνωτές απλά βρίσκουν επάνω στα ρακόρ που ξεκινάνε απο το Block, ίσως μια περιστροφή 90 μοιρών να λύνει το προβλημα εάν σε μια άλλη μεριά του socket δεν υπάρχουν πυκνωτές.

Εάν οι πυκνωτές έιναι τόσο κοντά στο socket που απλά δεν μπορεί να πατήσει επάνω το block καθολου, μάλλον δεν μπάινει καθόλου η ψύκτρα.

στο φορουμ της corsair ειχα διαβασει οτι σε ενα παλικαρι δεν παταγε καθολου καλα και ανεβαζε θερμοκρασιες αμεσως. απο την αλλη πως καταφερε το παλικαρι που εκανε το review να την βαλει ενω δεν εχουν εμφανισιακες διαφορες η p5q με την p5q3??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now