Astalavista

Corsair H100 Review: The Hydra Force!

Recommended Posts

@ponaei8anasi έκανα ακριβώς αυτό που περιέγραψα στην σελίδα 3, δηλαδή περιστροφή του μπλοκ. Αν και το ότι δεν υπάρχει σωστή επαφή δεν είναι οπτικά εύκολο, με ένα stress test φάνηκε αμέσως πως υπήρχε πρόβλημα επαφής.

Νομίζω πως και στο φόρουμ της Corsair αναφέρεται αυτή η λύση. Με την περιστροφή πήρα τα αποτελέσματα που αναφέρονται στην αντίστοιχη σελίδα.

Το πρόβλημα με τους πυκνωτές δεν είναι πανάκεια για το 775, ίσως περιορίζεται για την συγκεκριμένη σειρά της ASUS. Μάλλον έπεσα στην περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα τους default ανεμιστηρες με τους scythe ultra kaze 3000rpm 133CFM.επεσε 3 βαθμους περιπου η θερμοκρασια και γενικα παλευει πολυ καλυτερα το θερμικο φορτιο.το τιμημα ειναι φυσικα ο μεγαλυτερος θορυβος...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι αν το βάλεις στην μεγαλύτερη κλίμακα (3) θα έχει και καλύτερο αποτέλεσμα όμως διαπίστωσα? ότι το πόσο περιστρέφονται τα fan είναι ανάλογο του load / temp σωστά?

Δεν έχω συνδέσει τπτ πάνω στην Mobo Μόνο στο block της H100

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι αν το βάλεις στην μεγαλύτερη κλίμακα (3) θα έχει και καλύτερο αποτέλεσμα όμως διαπίστωσα? ότι το πόσο περιστρέφονται τα fan είναι ανάλογο του load / temp σωστά?

Δεν έχω συνδέσει τπτ πάνω στην Mobo Μόνο στο block της H100

Nαι στο 3 εχει ολη τη δυναμη.τα fan περιστρεφονται αναλογα του load/temp oπως ειπες!εγω τα ανεμιστηρια τα εβαλα σε δικο μου controller για να τα ρυθμιζω οπως θελω...

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ στο 3 και λέω...μια χαρά super δεν ακούγεται καθόλου !!!

μέχρι που έτρεξα linx....

όχι ότι με ενόχλησε αλλά τότε κατάλαβα ότι πάνε πιο γρήγορα :)

πάνω στο cooler έχει 4 υποδοχές..έχω βάλει τους 2 ανεμιστήρες και άλλο ένα που περίσσευε ξέρει κανείς τι είναι ?

για την αντλία?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο και κατατοπιστικότατο το Review, και πραγματικά ωραίο και το προϊόν. Μου φαίνεται σιγά-σιγά ότι η Η50 μου θα πάρει δρόμο προς το PC της γυναίκας, και ότι στο δικό μου θα εμφανιστεί μία Η100, ως διά μαγείας!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο review!!!!

την περιμενω, αυριο ενδεχομενως για να κανει παρεα στο 3930!! απ οτι λενε ολοι κανουν θορυβο τα cooleρακια στις ψηλες στροφες οποτε λεω να εγκαταστησω καποια πιο ησυχα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ηρθαν οι ram της υπογραφης μου οποτε εκανα την συνδεση των παντων για να παιξω λιγακι !!! θα ανεβασω εδω μερικα screenshots με θερμοκρασιες απο μια καλουτσικη αεροψυξη που εχω ηδη πανω, σε σχεση με h100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now