Samaritan

Intel: Σύντομα στα καταστήματα οι ανανεωμένοι C2 Sandy Bridge-E επεξεργαστές

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel: Σύντομα στα καταστήματα οι ανανεωμένοι C2 Sandy Bridge-E επεξεργαστές]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Καλά νέα για τους μέλλοντες κατόχους των LGA2011 επεξεργαστών, καθώς η Intel επιβεβαίωσε πως θα κυκλοφορήσει το διορθωμένο С2 Stepping των νέων της επεξεργαστών. Όπως μας είναι γνωστό, οι επεξεργαστές αυτοί παρουσίαζαν ένα πρόβλημα για το οποίο ευθύνεται ένα bug, ονόματι errata στην τεχνολογία VT-d (Intel Virtualization Technology for Directed I/O). Ναι μεν το bug αυτο δεν επηρεάζει μεγάλο ποσοστό των κατόχων Sandy Bridge-E επεξεργαστών, μπορεί όμως να είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα για τους επαγγελματίες χρήστες, οι οποίοι θέλουν να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες των επεξεργαστών αυτών στο έπακρο.

Συγκεκριμένα, τα ανανεωμένα μοντέλα θα είναι ο εξαπύρηνος Core i7-3960X, ο οποίος είναι χρονισμένος στα 3.3 GHz, και ο τετραπύρηνος Core i7- 3930K, με συχνότητα λειτουργίας 3.2 GHz. Επιπλέον, εκτός απο την επιδιόρθωση του VT-d bug, τα νέα τσιπ θα έρχονται με ανανεωμένα MM numbers και νέο S-Spec, για τα οποία θα χρειαστεί BIOS Update για πιο ομαλή συνεργασία επεξεργαστή και μητρικής. Οι νέοι C2 stepping επεξεργαστές θα κατακλύσουν τα καταστήματα από τις 20 Ιανουαρίου 2012.

[img_ALT=Intel: Σύντομα στα καταστήματα οι ανανεωμένοι C2 Sandy Bridge-E επεξεργαστές]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924ee5f509a823f.jpg[/img_ALT]

Edited by Samaritan
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα οτι ειναι καλα τα νεα για τους κατοχους 2011 επεξεργαστων γιατι

εδωσαν ηδη 1000+ε και απο 20 ιανουαριου θα ειναι ηδη παλιοι.

Για οσους σκεφτοντε να πανε σε 2011 τοτε ναι καλητερα να περιμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδία στο έπακρο από την Intel... Θα έπρεπε να αντικαταστήσει τους επεξεργαστές που έχουν ήδη πουληθεί με την καινούρια "φουρνιά". Είναι απαράδεκτο να σκας 600-1000 ευρώ για CPU, και να έχει "ψιλοπροβληματάκια". Τα ευρώ όμως που δίνουμε δεν έχουν "ψιλο", ούτε "χοντρο"-προβληματάκια, εε? Κυρία Intel??

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το πρώτο thread για όποιον δεν ήξερε τι πρόβλημα αντιμετώπιζαν οι C1 stepping Sandy Bridge-E: http://www.hwbox.gr/news-cpu-apu/14122-intel-sandybridge-e-vt-d-bug-c1-stepping-anamoni-gia-c2-stis-arxes-tou-2012-a.html ;)

Από κει και πέρα, έχουμε αναφέρει πολλάκις ότι όταν βγαίνει μια καινούρια πλατφόρμα, δεν πάμε να αναβαθμίσουμε αμέσως. Περιμένουμε κάποιους μήνες να "παίξει" στην αγορά, να δούμε πως τα πάει, να δούμε τι θέματα έχει και αν θα λυθούν με το επόμενο stepping και αγοράζουμε ΜΕΤΑ που θα έχει ωριμάσει :) Ωστόσο υπενθυμίζουμε ότι το Virtualization λειτουργεί. Αυτό που δεν λειτουργεί είναι το Virtualized direct I/O access όπως αναφέρει και ο Sam στο νέο του.

Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδία στο έπακρο από την Intel... Θα έπρεπε να αντικαταστήσει τους επεξεργαστές που έχουν ήδη πουληθεί με την καινούρια "φουρνιά". Είναι απαράδεκτο να σκας 600-1000 ευρώ για CPU, και να έχει "ψιλοπροβληματάκια". Τα ευρώ όμως που δίνουμε δεν έχουν "ψιλο", ούτε "χοντρο"-προβληματάκια, εε? Κυρία Intel??

Νομιζεις τους νοιαζει? Τα "λεφτακια" τους δε τα πηραν ?

Γιατι δε περιμενες εσυ ? ε? ε κυριε εληαριζ21 ?

Δεν ηξερες οτι θα η πρωτη φουρνια θα χει "ψιλο"προβληματακια ?

(εννοειται οτι δεν ειναι προσωπικο το μηνυμα...)

Link to comment
Share on other sites

Oξύμωρο ξε-οξύμωρο, έχω ξαναπεί ότι στο 90% των αγοραστών δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν το συγκεκριμένο errata.

Από 'κει και πέρα έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το X79.

15 Δεκέμβρη λήγει το NDA του μικρού SandyBridge-E, του τετραπύρηνου Core i7 3820. Άτομο που τον δοκίμασε μου είπε ότι παίζει στις ίδια επίπεδα με τον 2600K.

Link to comment
Share on other sites

ουτε το TLB ενοχλουσε το 99% για να μην πω παραπανω χρηστες αλλα το φτιαξανε μετα απο κρα που επεσε και πεσανε σε επιδοσεις τα τσιπακια. ( ηταν που ηταν δηλαδη, πεσανε κιαλλο)

δεν ειναι τοσο διαφορετικα σεναρια αλλα tlb αν δεν κανω λαθος ειχανε και οι nehalem απλα δεν ακουστηκε πολυ νομιζω γιατι το φτιαξανε μπαμ μπαμ.

anyway οταν δινεις 1000? για κατι πιστευω πως τετοια πραματα ειναι τουλαχιστον τσιγκουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Oξύμωρο ξε-οξύμωρο, έχω ξαναπεί ότι στο 90% των αγοραστών δεν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν το συγκεκριμένο errata.

Από 'κει και πέρα έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το X79.

15 Δεκέμβρη λήγει το NDA του μικρού SandyBridge-E, του τετραπύρηνου Core i7 3820. Άτομο που τον δοκίμασε μου είπε ότι παίζει στις ίδια επίπεδα με τον 2600K.

περιμενα κατι παραπανω απο την "κορυφαια" πλατφορμα απο επιδοσεις ενος επεξεργαστη που ειναι μισο χρονο στην αγορα,και ενω εχει και πιο αυξημενες ενεργειακες απαιτησεις,πιο ακριβες μητρικες με μονο πλεονεκτημα το 4-πλο καναλι στις μνημες.. :/

Link to comment
Share on other sites

ας ελπισουμε τουλαχιστον να κλοκαρουν και καλυτερα τα νεα στεπινγκ για να δουμε και κανενα καλο νουμερακι απο τους γνωστους-αγνωστους...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, ηρεμήστε, εννοείται ότι δεν πήρα την πλατφόρμα. Απλά θέλω να την χτυπήσω, αλλά περιμένω, για τον γνωστό λόγο που αναφέρατε παραπάνω. Δεν είναι και καιρός για τρελλά ανοίγματα, οι εποχές των παχιών αγελάδων έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Να δούμε πότε ακριβώς θα φάμε την επίσημη εκδοχή του "δυστυχώς, επτωχεύσαμε", αυτό περιμένω, να γελάσει ο κάθε πικραμένος(μάλλον να κλάψει, εννοούσα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now