John71991

ερώτηση σχετικά με Fx cpu Amd

Recommended Posts

καλησπέρα! θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά για της cpu fx

να πάω σε 8πύρινο : AMD FX 8120

η να παω σε 6πύρινο : AMD FX 6100

Σκεφτόμουν να κάνω upgrade το pc σε επίπεδο ram+mobos+cpu

Cpu : AMD FX 6100

Mobos : MSI 990FXA-GD65

Ram : Corsair Cerulean Blue Vengeance 4GB DDR3-1600 Kit

μπορεί κάποιος αν μπορεί να κάνει καλύτερο pack με τα 3 παραπάνω που είπα με ανώτατο όριο τα 350e? :lol

H να εγκαταλείψω τελικά για την ώρα τους Fx και να περιμένω?

το λέω επειδή δεν έχω ακούσει για την ώρα και τα καλύτερα για τους Fx (κούφια ghz) :call:..

Link to comment
Share on other sites

Από το να πάρεις τον AMD FX 6100 - πέτα τα ηχεία. Honestly :hehe:

John71991 και εγώ άλλοτε θα σου πρότεινα AMD μετά χαράς - αλλά τώρα να πας σε FX 6100, απλά συμπαθείς την AMD και αρνείσαι να δεις την πραγματικότητα. Αξίζει;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Από το να πάρεις τον AMD FX 6100 - πέτα τα ηχεία. Honestly :hehe:

John71991 και εγώ άλλοτε θα σου πρότεινα AMD μετά χαράς - αλλά τώρα να πας σε FX 6100, απλά συμπαθείς την AMD και αρνείσαι να δεις την πραγματικότητα. Αξίζει;

Δεν αρνούμαι να δω την πραγματικότητα απλά κοιτάω να έχω απόδοση με το λιγότερο κόστος π.χ τωρα ειμαι με cd2 απο 1,9Ghz στα 2,9Ghz ( ο άτιμος δεν λέει να πάει πιο πανό :$.. ) DDr2 από 800Mhz στα 1033Mhz και σε γενικές γραμμές προσπαθώ να βγάλω ότι μπορώ από το pc και μετά να πάρω κάτι άλλο και επειδή ξέρω ότι ι cpu της amd έχουν μεγάλα περιθώρια πειράγματος και για αυτών τον λόγω προσανατολιζόμουν προς εκεί και για αυτό ρώτησα για τους Fx και βλέπω πως όλοι μου προτείνεται intel :time:... και ι mobos δεν μου κόβουν το μάτι ότι μπορούν να αντέξουν στο μέλλων πειράγματα..αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με! :tolya:

p.s @George_o/c το mobos θα προτιμούσα να κάνει crossfire H sli

Edited by John71991
++
Link to comment
Share on other sites

Ποια καλύτερη απόδοση θα έχεις με το ram+mobos+cpu πακέτο που προτείνεις;

Είναι 10ευρω ακριβότερο από αυτό που σου πρότεινα, δεν θα δεχτεί τους επόμενους επεξεργαστές (ενώ το z68 θα πάρει και τους ivy) και δεν παίζει ούτε στον ύπνο του να δει τις επιδόσεις ενός 2500Κ@4.5. Πραγματικά δεν στέκει η αγορά που πας να κάνεις. Και στο λέει κάποιος που δίνει λεφτά στην AMD από τις thunderbird εποχές ;)

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λάγια μου λες ότι οι Fx είναι πεταμένα λεφτά? :$..

Intel Core i5 2500K

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit

λοιπών με το σκεπτικό ότι ι απάντηση σου θα είναι ναι :(....

με τα 2 πρώτα κομμάτια είμαστε εντάξει το mobos μου λείπει μόνο πια από τα 2 προτείνεις?(ξέρω υπερβαίνω το όριο που είχα βάλει αλλά εδώ μιλάμε για φαρμακείο(intel) πια!! :)...

MSI P67A-GD65 B3

MSI Z68A-GD65-G3

αν έχεις ι κάποιος άλλως έχει κάτι καλύτερο να το προτείνει

Link to comment
Share on other sites

τώρα θα μου πεις είσαι παράξενος το 1 σου βρωμάει το άλλο σου ξινίζει άλλα θα το τολμήσω Micro ATX? και θα του βάλω επάνω την zalman CNPS9700 LED(αν βρω τους αντάπτορες) και την amd 4850 x2 se crosf ? το φαντάζεσαι πως θα είναι? ;P.. που θα χωρέσουν αυτά επάνω?? θα είναι πολύ κοντά =/ :$..

Link to comment
Share on other sites

Ο 8120 απο οτι ειδα στα benchmarks ειναι πιο γρηγορος απο τον 2500κ και λιγο πιο αργος απο τον 3570k της intel,κοστιζει 150? πιο φτηνος απο ολους τους i5 και σε επιδοσεις καλυτερος απο τους περισσοτερους i5,αν παρεις και την asrock 990FX extreme 3 που κοστιζει 105? φτιαχνεις ενα πολυ καλο συστημα με λιγα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ λες ότι δεν θέλεις να ξεφύγεις από το budget σου, μάλιστα, εγώ πάλι θα σου προτείνω κάτι για AMD check.

MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3+ Sabertooth 990FX GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

εδώ είσαι για μητρική , μου την έχουνε προτείνει αρκετά άτομα για το σύστημα που θα φτιάξω. Είναι πολύ καλή, μπες στo site της Asus και διάβασε τα specs τις.

PROCESSOR :: AMD FX 8120 3.1 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box (FD8120FRGUBOX) - Visionstudio.gr

μετά είσαι εδώ, πιστεύω είσαι οκ με αυτά ρε παιδάκι μου! Θα τα παίζεις τα παιχνιδάκια σου ^_^

και μετά http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24985&cat=4&sub=244&pmanuf=740&sort=3&step=undefined και είσαι κομπλέ πιστεύω, νομίζω πως είναι καλή μνήμη αυτή :D

Όλα αυτά μας κάνουν 357,5 Ε , μπαίνεις μέσα όμως με το κεφάλι. :lol

Link to comment
Share on other sites

Ο 8120 απο οτι ειδα στα benchmarks ειναι πιο γρηγορος απο τον 2500κ και λιγο πιο αργος απο τον 3570k της intel,κοστιζει 150? πιο φτηνος απο ολους τους i5 και σε επιδοσεις καλυτερος απο τους περισσοτερους i5,αν παρεις και την asrock 990FX extreme 3 που κοστιζει 105? φτιαχνεις ενα πολυ καλο συστημα με λιγα λεφτα....

AnandTech - Bench - CPU

Ο 2500k ειναι στο 75% των bench ταχυτερος του 8150,βγαλτε συμπερασμα επαγωγικα για τον 8120:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

AnandTech - Bench - CPU

Ο 2500k ειναι στο 75% των bench ταχυτερος του 8150,βγαλτε συμπερασμα επαγωγικα για τον 8120:rolleyes:

Εστω κι αν ειναι ετσι καλυτερη αποδοση/τιμη εχουν οι AMD αποδεδειγμενα,π.χ ο 8120 κοστιζει οσο ο i3-3240,σε αυτα τα λεφτα παιρνεις AMD με χιλια,επισης αυτο που διαπιστωσα οτι μπορεις να βρεις μητρικη καλη στην πλατφορμα 990Χ με 100? περιπου,απο κει και περα εαν θελεις σουπερ-ντουπερ συστημα πρεπει να σκασεις πολλα για intel,η πολιτικη της ομως ειναι απαραδεκτη σε σχεση με την amd,καθε χρονο νεα πλατφορμα ενω οι αδυναμοι επεξεργαστες της ειναι ακριβοι σε σχεση με την ισχυ τους,οπως οι i3 που κανονικα επρεπε να εχουν κατω απο 100? ουτε turbo boost δεν υποστηριζουν.....

Μετά από σχεδόν 1 χρόνο μάλλον θα έχει πάρει ο TS κάτι. :)...

Ναι δεν τα εγραψα για το παληκαρι που ανοιξε το νημα πριν ενα χρονο,βρηκα την ευκαιρια ομως να μιλησω γενικα για τον 8120 που ειναι αρκετα καλος για τα λεφτα του....

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεχω αλλο τους intelakides ! ελεος !! με 70 ευρω πήρα τριπύρηνο athlon μου ξεκλείδωσε σε τετραπύρηνο phenom και ***** και δερνει δε κολλαει σε κανενα game οποτε κοφτε τη προπαγανδα υπερ της intel..κατω τα μονοπώλια και τα στημένα benchmark !

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now