Fladramon

Physical Vs Virtual (+ ερωτήσεις περι channels, μνήμες)

Recommended Posts

Η βασική ερώτηση είναι το να χεις ένα σύστημα χωρίς virtual (δηλαδή κλειστή)

είναι καλό ή είναι καλύτερο να αφήσεις να συνεργάζονται ραμ και εικονική;

Έψαχνα κάμποση ώρα στο google, οι περισσότεροι περιγράφουν τα 2 είδη μνήμης και γράφουν για την συνεργασία και το πόσο αλληλοβοηθούν σε μεγάλες εφαρμογές και παιχνίδια. Όμως άσχετα με το κόστος της ram, εφόσον είναι πιο γρήγορη από ένα σκληρό δε θα τα καλύτερα να του βάλουμε μπόλικη μνήμη και να απενεργοποιήσουμε την εικονική;

Αν απαντήσετε ναι, προχωράμε στις κάτωθι απορίες

Έχω 4 γιγα 1333 2χ2GB (ίδιες)

Το σύστημα είναι σε amd based μητρική Gigabyte

Λογικά μιλάμε για dual channel mode

Ερωτήσεις:

1. Διάβασα αυτό, ισχύει; pair.jpg Έχω 2χ2 GB και ήθελα να βάλω άλλες 2χ4GB, φυσικά ίδιας εταιρείας και ταχύτητας.

3. Για ταχύτητες ξέρω ότι θα δουλεύει στη συχνότητα της μνήμης με τη μικρότερη ταχύτητα, η ερώτηση είναι αν έβαζα 4 καινούργιες στα 1600, οπτικά θα δω διαφορά; Ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα μνήμης υποστηριζόμενη από AMD μητρικές που υπάρχει πλέον στο εμπόριο και από περιέργεια, δεν ασχολούμαι με oc, πόσο είναι το μέγιστο που τις έχει πάει κάποιος;

4. Τι θερμοκρασίες αγγίζουν οι μνήμες Ram και οι μνήμες των γραφικών;

Διάβασα σε ξένο site ότι μπορεί να πάθει crash ένα παιχνίδι από υπερβολική θερμοκρασία στις μνήμες, επειδή οι κατασκευαστές δε λογαριάζουν τόσο τη ψύξη τους. Έτσι πολλοί ψάχνουν να βρουν την αιτία ενός crash σε διάφορους άλλους λόγους. Αν ισχύει, είναι λογικό δε λέω όχι, αλλά δε θα πρεπε να βάλουν θερμόμετρο και σ αυτές; Η κάρτα μου γράφει το εξής 4800 MHz Effective GDDR5 αλλά το λογισμικό της γράφει στο clock settings 900 ΜHz. Το μετράνε 900 * 5 κάπως έτσι;

5. Τέσσερα slot για μνήμες έχει η μητρική, πως γεμίζουν δεδομένα; Ας πούμε, ΟΤΑΝ γεμίσει η πρώτη φουλ, πάμε στη δεύτερη μνήμη και ΟΤΑΝ γεμίσει και αυτή πάμε στη τρίτη κ.ο.κ. Ή ακολουθεί κάποιο άλλο τρόπο; Λογικά, το καλύτερο θα ταν να δουλεύει και με τις 4 (όπως παλιά με το παράλληλο σε σχέση με το σειριακό καλώδιο). Έχει σχέση το ganged kai to unganged mode μ' αυτό το θέμα;

6. Γιατί προτείνουν σε πολλά sites σε όσους έχουν κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή τους να αυξάνουν την εικονική μνήμη; Ακόμα και 2 γίγα Ram να χει κάποιος (+2gb εικονική λογικά) δεν είναι αρκετή για δυνατές εφαρμογές (photoshop) και παιχνίδια; Δεν μιλάμε για επαγγελματικά επίπεδα. Έγραφε ένας ότι τα windows χρησιμοποιούν τη RAM μόνο για την εκκίνηση μιας εφαρμογής και μετά αναλαμβάνει η εικονική. Έτσι συμβαίνει;

6. Παλιά έγραφαν καλύτερα να χεις 1 module με πολλή μνήμη από το να χεις πολλά, έτσι κάνεις και οικονομία στο ρεύμα. Πόση είναι η διαφορά μεταξύ μιας μνήμης και τεσσάρων σε κατανάλωση;

Αυτά :lol

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει σε όποιες ερωτήσεις γνωρίζει

Edited by Fladramon
βρήκα απάντηση σε μερικές ερωτήσεις
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, γενικά γίνεται να έχει 2Χ1GB + 2X2GB κτλ και να παίζεις dual channel.

3) Από την ταχύτητα της μνήμης δεν θα δεις διαφορά. Από την ποσότητα, αν εξαντλούσες την προηγούμενη, θα δεις δραματική βελτίωση.

4) Οι ddr3 γενικά, δεν έχουν καμία ιδιαίτερη απαίτηση για cooling. Αν έχεις ένα τίμιο airflow δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

5) Randomly γεμίζουν, με συγκεκριμένους αλγόριθμους. Όχι σειριακά όπως το φαντάζεσαι. Και όχι το ganged δεν έχει να κάνει με αυτό.

6) Οι διαφορές σε κατανάλωση πρέπει να είναι κάτι σαν 5 watt / dimm και αυτά σε load. Άρα μην σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

1. Ισχύει. Πρώτα απ'όλα, για να δουλεύουν οι μνήμες σου σε dual channel, πρέπει να είναι κουμπωμένες στα σωστά slot της μητρικής. Λογικά η μητρική σου έχει δύο ζεύγη ram slots με διαφορετικό χρώμα. Εδώ τώρα ανάλογα με το μοντέλο της μητρικής, πρέπει να κουμπώσεις τις μνήμες στα αντίστοιχα slots (πιθανότερο να έχουν το ίδιο χρώμα αφού μιλάμε για gigabyte). Σε περίπτωση που οι μνήμες δεν είναι στη σωστή θέση προφανώς και δε θα τρέχουν σε Dual channel (άρα μειωμένες επιδόσεις) και πιθανόν να μην bootαρει καν το μηχάνημα.

Δεύτερο, οι μνήμες σου, εφόσον θα μπουν σε dual channel, ΠΡΕΠΕΙ να είναι ίδιες σε συχνότητα, χρονισμό και χωρητικότητα. Όχι ότι αν είναι η μία πιο αργή από την άλλη δε θα δουλέψουν αλλά θα συγχρονιστούν με βάση την πιο αργή. αν π.χ. η μία είναι 1333 και η άλλη 1600 θα τρέχουν και οι δυο στα 1333MHz.

2. Πρέπει η μητρική σου να υποστηρίζει μνήμες στα 1600MHz, διαφορετικά θα τρέχεις και πάλι στην μέγιστη συχνότητα της μητρικής. Επίσης παίζει ρόλο και το FSB του επεξεργαστή σου. Δηλαδή μπορεί ναι μεν η μητρική να σηκώνει 1600άρες μνήμες αλλά ο επεξεργαστής να "παίζει" καλύτερα με 1333άρες (εννοώ να πάνε χαμένες ουσιαστικά οι 1600άρες εφόσον θα κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά...) Με λίγα λόγια μπορεί να μην αξίζει να πας σε 1600άρες.

3. Αν με βάση τα παραπάνω υποστηρίζονται οι 1600άρες και πάλι η διαφορά θα φανεί ουσιαστικά μόνο σε μετρήσεις και benchmarks. Πρακτικά διαφορά δε θα καταλάβεις. Προσωπικά θα σου έλεγα αν δε σου φτάνουν τα 4GB, να βάλεις ένα σετάκι 8GB (2*4GB στα 1600) δες εδώ: MEMORY :: Kingston Hyper X 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3K2/8GX) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

και να βγάλεις τα 2*2GB. Αν και νομίζω πως με τα 4γιγα είσαι μια χαρά. Σε παρακαλώ δώσε μια πιο αναλυτική περιγραφή του συστήματος.

4. Εδώ παίζουν πολλοί παράγοντες. Αν οι μνήμες έχουν heatsinks, αν το κουτί έχει καλό airflow, αν παίζουν OCed, συχνότητες κλπ... Προφανώς και ένα κουτί μικρών διαστάσεων ή με κακό cable management, άρα κακό airflow, δημιουργεί συνθήκες κάτω από τις οποίες ένα σύστημα θα κρασάρει σχετικά ευκολότερα όταν ζοριστεί. Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών όταν δουλεύουν σε full load οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν αρκετά. Τα ίδια με τις μνήμες παραπάνω ισχύοyν και για τις κάρτες. (κουτί, cable management κλπ.) Όλες οι κάρτες γραφικών έχουν πανελ που ελέγχεις τη θερμοκρασία και ρυθμίζεις τις στροφές του ανεμιστήρα (εφόσον μιλάμε για active cooling). Εσύ ποια κάρτα γραφικών έχεις; To 4800MHz σημαίνει ότι επειδή έχει GDDR5 μνήμη μπορεί να χρονιστεί μέχρι 1200Mhz το Memory clock. Δηλαδή 1200 είναι η πραγματική ταχύτητα, αλλά επειδή η μνήμη GDDR5 μεταφέρει 4πλάσιο αριθμό bit οπότε έχουμε 4*1200=4800.

5. Δεδομένα γράφονται σε όλα τα modules. Αυτή είναι και η λογική του dual channel, ώστε να διπλασιαστεί θεωρητικά ο ρυθμός διαμεταγωγής. Αλλά και σε single channel συμβαίνει το ίδιο.

Ganged και Unganged: Καμία σχέση. To ganged και unganged έχει να κάνει ουσιαστικά με τον τρόπο διαχείρισης της μνήμης από τους επεξεργαστές της AMD. Ανάλογα με το τι εφαρμογές τρέχεις και τι χρήση κάνεις θα πρέπει να ρυθμίσεις το pc. Με λίγα λόγια Ganged σημαίνει ότι το dual channel είναι διαθέσιμο στο σύνολό του στον επεξεργαστή, ενώ unganged σημαίνει ότι ουσιαστικά του dual channel "σπάει" σε 2 channels (2x64 αντί 1χ128) με αποτέλεσμα να έχουμε μεν ταχύτητες single channel αλλά από την άλλη "αντιστοιχεί" κατά κάποιον τρόπο τον κάθε πυρήνα του cpu με ένα module το οποίο και χρησιμοποιείται αποκλειστικά από τον πυρήνα αυτό με αποτέλεσμα καλύτερη απόκριση. Συνεπώς αν θέλουμε να τρέξουμε εφαρμογές που χρησιμοποιούν έναν πυρήνα προτιμούμε ganged ενώ σε multitasking θα βοηθήσει το unganged mode.

6. Το Photoshop όση RAM και να του δώσεις θα την καταβροχθίσει... :D H εικονική μνήμη χρησιμοποιείται από το σύστημα για να αποθηκεύει δεδομένα που φορτώθηκαν αλλά δεν χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή. Η εικονική μνήμη είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ! Με τον τρόπο αυτό το σύστημα καθαρίζει από την RAM δεδομένα που δε χρειάζονται και έτσι έχουμε διαθέσιμη περισσότερη μνήμη. Ακόμα και για ένα σύστημα με 8GB RAM δε θα συνιστούσα να απενεργοποιήσει κανείς την εικονική μνήμη. Εξάλλου για να δημιουργείται από προεπιλογή page file κάποιος λόγος θα υπάρχει, έτσι δεν είναι;

7. Καταρχάς, σε κάθε γενιά μνήμης RAM η κατανάλωση μειώνεται σταθερά. Η παλιά SDRAM δούλευε στα 3,3V, η DDR στα 2.5V, η DDR2 στα 1,8V και η DDR3 στο 1,5V (υπάρχουν και modules στα 1,35V). Προφανώς λοιπόν η κατανάλωση σε ένα module DDR3 είναι πολύ μειωμένη σε σχέση με παλιότερα. Επίσης παλιά δεν υπήρχε το dual channel και δεν υπήρχε λόγος για πολλά modules. ΔΙαφορά κατανάλωσης; To 1/4?:respekt: (αστειεύομαι έτσι;)

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοήθησα. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ

Κάτι τελευταίο, προτείνετε το κλείσιμο της εικονικής μνήμης

και χρήση πολλών γίγα ddr3 ram;

Ναι, αν έχεις 12GB - 16GB μπορείς να την κλήσεις. Και ειδικότερα αν έχεις SSD λογικά, θα γλυτώσεις και τις άσκοπες εγγραφές σε αυτόν. Πάντως πειραματίσου, δεν μπορώ να πω ότι το έχω ψάξει και ιδιαίτερα το θέμα αυτό :/

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά το βρίσκω το σύστημά σου. Νομίζω ότι και με 4γιγα καλά είσαι αλλά αν πας σε 8 θα είσαι άρχοντας (των δαχτυλιδιών κιόλας).

Α, και κάτι ακόμα. Ξήλωσε τα (S)Vista και βάλε τα 7άρια. Εκεί να δεις διαφορά...

Την εικονική άστην όπως είναι από προεπιλογή. Δε θα κερδίσεις κάτι με το να την απενεργοποιήσεις. (Εκτός και αν έχεις 16γίγα RAM όπως λέει και ο caution) Αντίθετα μπορεί να χρειάζεται και να fullάρει η RAM χωρίς λόγο... Έχω πειραματιστεί με αυτό και γενικά δε συνίσταται...

Βάλε 7...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, έχετε πολλές γνώσεις βλέπω και χαίρομαι για σας

Θα παραγγείλω τις μνήμες που προανάφερες ggtzo, αν και είναι 1600 δε πειράζει, μελλοντικά αν αλλάξω σύστημα για τα σημερινά δεδομένα είναι ότι πρέπει. Πιο πάνω από τα 1600 Mhz ένας φίλος, μου είπε ότι παίζονται διάφορα (ασυμβατότητες, έλλειψη σταθερότητας και τέτοια)

Πάντως θα πρεπε να κάνουμε μια μέτρηση σύστημα με:

ssd - κλειστή εικονική

ssd - ανοικτή εικονική

Hdd - κλειστή εικονική

hdd - ανοικτή εικονική

Να μάθουμε πάνω κάτω τι υπερτερεί

Έχω σκεφτεί και για αγορά ssd, η μόνη απορία είναι να τον βάλω στη θέση του σκληρού του συστήματος ή στη θέση του σκληρού των παιχνιδιών; Κατά το Τοm's Hardware στα παιχνίδια δε θα δω καμιά διαφορά σε frames, μόνο loading και τέτοια.

Από θερμοκρασία δεν έχω κάποιο πρόβλημα, η κάρτα γραφικών με το vapor σύστημα ακόμα και στο 100% O/C τους 50 βαθμούς δεν τους φτάνει και στο case έχω βγάλει από το ρεύμα τον πλαϊνό ανεμιστήρα γιατί κρυώνει και εμένα :)... Το να χουμε "ντυμένες" τις μνήμες είναι θέμα αισθητικό, όσο δε προβαίνω σε O/C και αφού δε θερμαίνονται τρελά όπως είπατε.

Οι μνήμες που πρότεινες ggtzo έχουν και το κατάλληλο μέγεθος ψύκτρας. Σας αναφέρω ότι στο pc μου και στου αδερφού μου, cpu ψύκτρα και ψύκτρα ram "αγγίζονται" :)...

Όσον αφορά το λειτουργικό, κάτι πήραν τα αυτιά μου για τα 7 ότι είναι πιο ελαφριά. Απλά όσο όλες μου οι εφαρμογές λειτουργούν δίχως πρόβλημα και όσο παίζω το battlefield 3 στα high δεν με απασχολεί να περάσω σε 7. Φορματ έχω να κάνω πάνω από 2 χρόνια, ιούς δεν είχα ποτέ, antivirus δεν χρησιμοποιώ και τα windows ανοίγουν αρκετά γρήγορα, οπότε :hug:..

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό σου πρότεινα τις συγκεκριμένες μνήμες. Δοκιμασμένες. Άσε που με τις ψύκτρες που φοράν και OC να πας δεν καταλαβαίνουν τίποτα αφού λες ότι και το κουτί είναι κομπλέ από θερμοκρασία. Τώρα για ασυμβατότητες με γρηγορότερες δεν είναι απόλυτο. Οι ασυμβατότητες εξαρτώνται από μοντέλα, κατασκευαστές κλπ.

Για το λειτουργικό σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να ξεφορτωθείς τα svista... Θα με θυμηθείς...

Αν έχεις τα χρήματα για ssd κάντο, και ρίξε εκεί το λειτουργικό (win 7 :D ). Θα δεις τρελή διαφορά στο loading λειτουργικού, εφαρμογών κλπ. Όντως στις επιδόσεις των παιχνιδιών όλο το ζουμί είναι η κάρτα γραφικών και η δική σου είναι πολύ καλή. Στα παιχνίδια ο ssd απλά θα βοηθάει να φορτώνουν σε πολύ μικρότερο χρόνο.

Τέλος όσο για τις δοκιμές που προτείνεις θα σου πω το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Με ssd ανάλογα το παιχνίδι θα δείς διαφορές στα min fps. Και ακόμα περισσότερο άν παίζεις σε χωρητικότητες ram κοντά στα minimum requirements του κάθε παιχνιδιού.

στα benchmarks καμία

οι τρελές διαφορές είναι στα loading

βάλε 7

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια με έναν SSD όπου θα πέσει το λειτουργικό σου (7 να μην ξεχνιόμαστε) θα είσαι άψογος. Και αν πας στα 8 γίγα δε χρειάζεται καν να μπεις σε διαδικασία απενεργοποίησης του page file.

Παρόλα αυτά θα κάνω τις δοκιμές με 4γίγα όπως στο σύστημά σου, για να το βεβαιώσουμε και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 12 GB σύνολο dual στο πρώτο κανάλι dual και στο δεύτερο σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιου σε ξένο φόρουμ δε θα υπάρχει θέμα

απλά θα τρέχουν και τα δύο στα 1333, δεν με ενοχλεί

Kingston 2x2GB 1333MHz dual αυτή τη στιγμή και

Kingston 2x4GB 1666MHz από Δευτέρα

(θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο στο μαγαζί αυτό να ρωτήσω για τις επιλογές αποστολής)

SSD κοιτάω τώρα τα μαγαζιά, αν και έχω πάθει πλάκα μ' έναν που έδειξε ο admin στο διαγωνισμό της OCZ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τα 12 γίγα θεωρητικά είσαι κομπλέ. Πάντως να ξέρεις ότι τα windows θα δημιουργήσουν από μόνα τους page file αν χρειαστεί (αν και με τα 12 γίγα δύσκολο, εκτός αν τρέχεις ταυτόχρονα τα πάντα όλα). Και όσο έχεις μηχανικό δίσκο και μάλιστα τόσο μεγάλο δεν πρόκειται να δεις διαφορά ούτε καν σε benchmark.

Αν πας σε ssd το πράγμα αλλάζει βέβαια, καθώς ο χώρος είναι περιορισμένος. Χρηματικά μέχρι πού σκέφτεσαι να κινηθείς για ssd;

Βασικά, έχε υπόψη σου ότι η μητρική σου έχεις μόνο SATA 2 υποδοχές, οπότε μην πληρώσεις λεφτά για δίσκο SATA 3 που δε θα μπορείς να τον εκμεταλλευτείς πλήρως, εκτός και αν κάνει τα ίδια λεφτά οπότε σε περίπτωση αναβάθμισης σε μητρική με SATA3 θα είσαι καλυμμένος. Όπως και να'χει με έναν καλό SSD το βλέπω το σύστημα να παίρνει φωτιά (από επιδόσεις :D ) Σου προτείνω παρακάτω κάποια μοντέλα που πραγματικά αξίζουν:

HDD :: OCZ 120GB Vertex III VTX3-25SAT3-120G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

HDD :: OCZ 120GB Vertex II OCZSSD2-2VTXE120G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

επίσης καλός είναι και αυτός:

HDD :: OCZ 120GB Agility III AGT3-25SAT3-120G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Αυτά στα 120 γίγα. Αν διαθέτεις φυσικά περισσότερα μπορείς να πας στα αντίστοιχα μοντέλα των 240 γίγα και πάει λέγοντας...

Πάντως με τις τιμές να διαφέρουν +-20? εγώ θα πήγαινα κατευθείαν για τον Vertex 3 που είναι και futureproof. Φυσικά υπάρχουν και αξιόλογα μοντέλα της Intel, Crucial, Samsung κλπ.

Link to comment
Share on other sites

H μητρική που έχω είναι αυτή Gigabyte GA-MA790XT-UD4P AM3 (F8)

στην αρχή έκανα αναζήτηση με google και είχε σχεδόν ίδιο όνομα και... παραπληροφόρησα

Είμαι σε μια φάση θυμού για το sata 3 γιατί μου εγγυήθηκε ο πωλητής (multirama) ότι έχει τη νέα έκδοση sata 3 (μόνο που εννοούσε σε GBps :o.. )

Δεν είναι πολλά τα 120 GB για λειτουργικό; Ξέρω θα πεις τα GB δεν είναι ποτέ πολλά.

Χρόνια τώρα κάνω το εξής σ' ένα σκληρό το λειτουργικό και σ' άλλον τα παιχνίδια,

μεγάλη διαφορά ( η μητρική έχει 2 controllers, οπότε έχω βάλει κάθε σκληρό σε διαφορετικό).

Όσον αφορά τα λεφτά θα προτιμούσα να τα ποντάρω σε κάρτα γραφικών,

τίποτα άλλο σε hardware δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.

Ακόμα και ο επεξεργαστής δεν πάει στο 100%, οι μνήμες δεν γεμίζουν, το τροφοδοτικό μια χαρά με τα 700,

οι ssd ναι δε λέω όχι αλλά μόνο ένας είναι αρκετός.

Θα λεγα για έναν πιο μικρό σε χωρητικότητα ssd για λειτουργικό μόνο, τα παιχνίδια που είναι ογκώδες άλλωστε μπαίνουν στον 1,5ΤΒ και όλα αυτά συνδεδεμένα ή σε νέα μητρική με SATA 3 ή να αγοράσω κάποιον controller SATA 3 και είμαστε gg. Μια μητρική με 3 ελεγκτές SATA :(....

ASROCK SATA3 CARD - CONTROLLER CARD - E-SHOP.GR

ένας στα σχόλια λέει δουλεύει και για gigabyte

Ωραίο το μαγαζί που μου προτείνεις, βλέπω διαφορά στις τιμές σε σχέση με τα άλλα που τρέχω, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα μεγάλα καταστήματα έχουν μεγαλύτερες τιμές.

Πάντως καταλήξαμε σε μνήμη, ssd και 7 :lol

Αν είναι να δώσω 20 ευρώ για controller δε παίρνω καλύτερα

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards.htm?MEMORY_SLOTS=4&USB_3=%CE%9D%CE%B1%CE%B9&CHIPSET=990%20X

Τελευταίας γενιάς μητρική-τεχνολογία, Usb 3, 6xsata 3, 990x +SB950 to last, GG δηλαδή

(δε με βλέπω ποτέ με 3 κάρτες γραφικών)

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-970A-D3-s-AM3plus-AMD-970-DDR3-GA-970A-D3.htm

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει πολλή απάτη με το θέμα SATA 2/SATA 3. Αν προσέξεις τα περισσότερα καταστήματα δε γράφουν πλέον SATA 2 αλλά 3Gb/s που είναι το Data rate του SATA2, ενώ αντίστοιχα του SATA 3 είναι το διπλάσιο, για να μπερδεύεται ο κόσμος με τα νούμερα και να την πατάει... Βέβαια, εντάξει, ας πιάναμε με το SATA 2 τη μέγιστη ταχύτητα (300ΜΒ/s) και το SATA3 δε θα μας έκαιγε και πολύ, τουλάχιστον ακόμα.

Μην αλλάζεις μητρική, δεν υπάρχει λόγος. Είναι ένα κατοστάρικο που θα πάει χαμένο αφού διαφορά δε θα δεις... Εξάλλου μνήμες και ssd έχουν ήδη αρκετό κόστος, αλλά αυτά αξίζουν σε κάθε περίπτωση. Εγώ δε θα έπαιρνα ούτε καν αντάπτορα. Απλά κούμπωσέ τον ssd στη sata 2, κάνε πρώτα μετρήσεις και θα δεις ότι οι ταχύτητες ξεφεύγουν και είσαι μια χαρά.

Τώρα για τη χωρητικότητα του ssd, αν σκοπεύεις να ρίξεις ΜΟΝΟ λειτουργικό και εννοώ ΜΟΝΟ αυτό, ούτε πολλές εφαρμογές ούτε παιχνίδια κλπ σε συμφέρει να πάρεις τον αντίστοιχο δίσκο σε 60 γίγα. έτσι γλιτώνεις χρήματα, βάζεις και τις μνήμες και όλα καλά. Η καρτούλα σου μια χαρά είναι νομίζω ακόμα, αλλά αν είναι να αλλάξεις χτύπα αυτήν εδώ:

Sapphire VAPOR-X HD 5870 - 1 GB - Κάρτα γραφικών | Multirama

ότι και να της έβαλα το φόρτωσε με όλες τις ρυθμίσεις στο φουλ και πολύ καλά framerates

Link to comment
Share on other sites

"Using the terms SATA III or SATA 3.0 to refer to a SATA 6 Gbit/s product is unclear and not preferred. " Πηγή: wikipedia :hug:..

Να δεις τι αλήτες υπάρχουν, όχι πως έχω παράπονο από τη μητρική μου

Έχω ακόμα εγγύηση. Εδώ και 11 χρόνια καμιά μητρική δεν μου χάλασε, αν λέγαμε για επιστροφή κτλ

Θέλω τόσο πολύ να πατήσω το κουμπί που κλείνει την εικονική :'(.... Χθες μιλούσα με Τζαβό-βιο (java) φίλο και μου είπε το ίδιο με σένα, ότι την χρειάζονται την εικονική όση ram και να χεις. Αν ισχύει όμως αυτό τότε δε θα χρειαζόταν να αγοράζει ο κόσμος πολλά γίγα, πράγμα που θα έπληττε τις βιομηχανίες ram.

Θεωρητικά πρέπει να πάει πιο γρήγορα, επειδή οι ram είναι γρήγορες αλλά όπως καταλήξαμε το όλο θέμα είναι στη συμπεριφορά του λογισμικού. Εμείς μπορεί να αγοράζουμε μνήμες με τα κιλά αλλά η διαφορά έγκειται σε τι; Εκκίνηση προγραμμάτων και στοπ; Μετά αναλαμβάνει η εικονική; Εκκίνηση μόνο του exe ενός παιχνιδιού και μετά αναλαμβάνει η εικονική + GDDR; Οπότε πάλι άχρηστη η πολύ ram; Δεν φτιάχνουν ένα μεγάλο βιβλίο/pdf με συγκεντρωμένες όλες τις δοκιμές/απαντήσεις επί του hardware.

Όσον αφορά τη κάρτα γραφικών αν σκεφτείς ότι τη δικιά μου τη πήρα τότε 169 η τιμή είανι μια χαρά αυτής που μου δείχνεις, VAPOR-X προτείνω σε όλους

Αυτή τη στιγμή στο 0 activity είναι στους 19 βαθμούς και

Λογικά μιλάμε για crossfire 5770 και 5870 και οι δύο με ψύξη vapor :'(....

Ποτέ μου δεν σκέφτηκα για crossfire, μιλάμε ποτέ

Όποτε θέλω γραφικά αγοράζω μια νέα πχ μια 7770 όταν βγουν, έτσι για μια ανανέωση, αλλά για το crossfire πάντα είχα μια απορία όταν βάλεις 2 κάρτες, οι δυο θα δουλεύουν σε x8 pci express, ενώ η μια μόνη της σε χ16, το ίδιο δεν είναι με βάση τη λογική; :o...

Ξέρω φυσικά ότι το crossfire κάνει μεγάλη διαφορά από μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όση περισσότερη RAM έχεις τόσο καλύτερα πάει το μηχάνημα, η εικονική μνήμη δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε να αντικαταστήσει τη RAM. Απλούστατα χρειάζονται και οι δύο.

CF η 5770 με την 5870 δε γίνεται. Δηλαδή γίνεται αλλά ισχύει ότι και στις RAM. Θα είναι σα να έχεις κάνει CF 2*5770. η 5870 από μόνη της είναι πιο δυνατή από 2*5770 και καταναλώνει λιγότερο ρεύμα, άρα δε συμφέρει. Γνώμη μου είναι να περιμένεις, λίγο ακόμα, καθώς η κάρτα σου σε καλύπτει. Πάντως δες και αυτήν:

Sapphire Radeon HD6950 2GB Flex Edition (11188-04-40G), AMD 6950, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

προς το παρόν (για τα σημερινά παιχνίδια, τα μελλοντικά σίγουρα θα την αξιοποιούν καλύτερα) επιδόσεις παρόμοιες με την 5870 αλλά διπλασια vram και πιο καλή λύση σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Όση περισσότερη RAM έχεις τόσο καλύτερα πάει το μηχάνημα, η εικονική μνήμη δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε να αντικαταστήσει τη RAM. Απλούστατα χρειάζονται και οι δύο.

Μην το λες αυτο.

Στο PC1 εχω απενεργοποιησει πληρως την εικονικη ραμ, και το μόνο που παιρνω ειναι μερικα μηνυματα προειδοποιησης χαμηλης αποδοσης οταν τρεχω παιχνιδια, τα οποια και αγνοω. Φυσικα τα παιχνιδια τρεχουν νερακι.

ΕΝΑ μονο παιχνιδι μου απαιτησε εικονικη ραμ για να εγκατασταθει και... δεν του εκανα τη χαρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε ένα σύστημα με μπόλικη ραμ, δε θα έχεις πρόβλημα, εκτός από προειδοποιήσεις (πάντα ανάλογα με το τι φορτώνεις). Απλά το θέμα είναι ότι διαφορά δε θα καταλάβεις και πιθανό να αποφύγεις crashes, bsod κλπ προβλήματα. Δε λέω ότι ντε και καλά θα κρασάρει το μηχάνημα, αλλά όπως και να χει η εικονική είναι μία δικλείδα ασφαλείας για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε:

- Αν του βάλεις εικονική όση θέλει, 1,25 επί της ραμ, τότε δε θα λαλάει καθόλου. Απλά θα τη χρησιμοποιεί με κάποιον ρυθμό (έχω διαβάσει σε ξένο φόρουμ ότι μόνο για την εκκίνηση των προγραμμάτων είναι η ραμ και εν συνεχεία η εικονική). Όμως για κάποιον που έχει ένα σύστημα από τα σύγχρονα των 128 GB Ram, θεωρητικά ακόμα και μια βαριά εφαρμογή να βάλει, αν χρησιμοποιεί τα 8 από τα 120 γίγα, τότε κάθετι άλλο παρά μ@λ... χαρακτηρίζεται που πλήρωσε για τα άλλα 120. :)...

- Αν του βάλεις λίγη εικονική π.χ. μισό γίγα, για να λέμε ότι έχουμε και από τα δύο στο σύστημα (ραμ και εικονική) τότε θα λαλάει ότι δε του φτάνει. Ειδικά όταν ανοίγεις μια μεγάλη εφαρμογή και θα παίρνει πρωτοβουλίες αυξάνοντας την.

- Αν την κλείσουμε πλήρως, με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν 4+ GB ram, θα λαλάει το σύστημα για χαμηλή απόδοση παρόλο που υπάρχει περίσσευμα από ραμ της τάξεως των γίγα :o..

Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά, (εκτός τη περίπτωση των 128 γίγα) για να μου λυθούν οι απορίες. Πάντως πολύ ραμ να πηγαινοέρχεται από 4 dimm απίστευτα γρήγορα σε σχέση με τη μεταφορά δεδομένων από και προς (ένα συνήθως) σκληρό, εδώ υπάρχει μεγάλη διαφορά. Η microsoft υιοθέτησε πριν πολλά χρόνια την εικονική μνήμη επειδή η ραμ ήταν πανάκριβη, ζήτημα να βαζες ένα dimm. Σκοπός; Να λειτουργείς προγράμματα βαριά, παιχνίδια που απαιτούσαν πολύ ραμ, δίχως πρόβλημα. Και όντως ήταν κάτι πολύ καλό, από το πουθενά είχες 5 γίγα μνήμη άσχετα με τη ταχύτητα. Τώρα όμως μετά από χρόνια που έχει γίνει προσιτή η ραμ, η M απλά βγάζει νέα λειτουργικά δίχως να ανανεώνει το τομέα που ασχολείται με την εικονική μνήμη, ως κάτι "Καλώς εχόντων". Δε σκέφτηκαν ποτέ μήπως δεν είναι χρήσιμο για την εποχή ή να το τροποποιούσαν κάπως για να βαδίζει ορθά με τη ραμ.

Βγάζουν ασταμάτητα λειτουργικά, (marketing στο βωμό του χρήματος). Ναι, τα 7 τα έβγαλε γρήγορα ύστερα από το ρεζιλίκι των vista, αλλά σκεφτείτε εκτός ότι τα ελάφρυναν, έβαλαν γραφικά, πρόσθεσαν Updates -νέες εκδόσεις, από internet explorer, direct x κτλ και πολύ σύντομα τσουφ και τα 8 προ των πυλών. Ας καθίσουμε και να ακούσουμε το λόγο για τον οποίο πρέπει να βάλουμε νέο λειτουργικό. Μήπως μόνο έτσι θα παίζουμε παιχνίδια με dx12; Δεν ακούγεται κάπως σαν απειλή; Στα xp είχε τα directx downloadable ενθυμούμεν.

Θα θελα να άκουγα στα άλλα λειτουργικά πως λειτουργεί η εικονική μνήμη αν χρησιμοποιούν φυσικά. Η GPU είναι αρκετή να αναλάβει όλο το σύστημα αν προσθέταμε πάνω της ένα set εντολών SSE κτλ, και ένα ελεγκτή μνήμης; Να μην είχαμε καθόλου cpu --> λιγότερη θέρμανση, λιγότερη κατανάλωση, μεγαλύτερες ταχύτητες, μικρότερο χώρο, γρηγορότερες GDDR, οικονομία αφού δε θα χαμε cpu, ram, cpu cooler. Ωραία δε θα ταν; Αν είχαμε σκληρούς δίσκους των 2,1 GB max χωρητικότητα θα θέλατε εικονική του ένα γίγα ή θα κλείνατε την εικονική και θα βάζατε 128 γίγα ραμ;

Καλό Βράδυ να χουμε

:Q..

Link to comment
Share on other sites

128 γίγα RAM?????

Πάντως μη νομίζεις ότι με τα σύγχρονα παιχνίδια και εφαρμογές, multitasking είναι και δύσκολο να γεμίσει η RAM.

Όσο για τα μαρκετίστικα κόλπα της μικρομάλακης (microsoft) και της apple, έχεις απόλυτο δίκιο. Τα svista βγήκαν στην ουσία μισοτελειωμένα, απλά και μόνο για να τσιμπήσει ο κόσμος με το aero και το "διαφορετικό" gui. Τα 7 στην ουσία ήταν η βελτιωμένη, ολοκληρωμένη αν θες έκδοση. Βέβαια, για να λέμε και του στραβού (βλέπε microsoft) το δίκιο τα 7 ήταν μία βελτίωση σε σχέση με τα xp για διάφορους λόγους. Και αφού πούλησαν τρελά και φέραν δις κέρδη σου πετάν στην αγορά τα 8 (δε θα αργήσουν) που στην ουσία έχουν απλά άλλο gui...

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε φυσιολογικη χρηση (δηλαδη 1 παιχνιδι ανοιχτο, μαζι με utorrent, msn, chrome με καμποσα flash tabs κτλ κτλ), δεν ειδα ποτέ πανω απο 5.5GB used.

Τωρα αν καποιος θελει μαζι 2-3 photoshop και illustrator και να μετατρεπει DVD και 3 παιχνιδια ανοιχτα, ή 8 VMs, ειναι αλλο θεμα... :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now