Christopher

Δεν βλέπει όλη τη memory

Recommended Posts

Γεια σας.Έχω ένα πρόβλημα με την μνήμη. Εγκατεστημένη μνήμη έχω 6 GB. Αλλά βλέπει μόνο τα 4GB. Κατέβασα το προγραμματάκι cpuz και αναγράφει 6 GB memory size. Το Bios κι αυτό όμως λέει Usable Memory 4 GB. Στο google που έψαξα είδα ότι όλοι λέγανε να είναι enable το memory remapping. Έψαξα στο Bios αλλά δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. Ιδέες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν πατάει καλά ο επεξεργαστής στο socket κατα 99%... πρέπει να κοιτάξεις αν έχεις σταβωμένα pins στο socket σου... άλλαξες πρόσφατα τον επεξεργαστή; Καμιά φορά απλά τον βγάζεις και τον επανατοποθετείς και παίζει κανονικά... δοκίμασέ το... αν έχεις σταβά pins πολύ προσεκτικά προσπάθησε να τα ισιώσεις... καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

επίσης, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το memory remaping στο bios.

Πως?

run->msconfig->boot tab->advanced options->click maximum memory και βαλε 6144

Το δοκίμασα. Δεν το δέχεται. Βάζω 6144 πατάω οκ και όταν ξαναανοίγω τις options,το έχει τικαρισμένο και έχει τιμή 0.

Δεν πατάει καλά ο επεξεργαστής στο socket κατα 99%... πρέπει να κοιτάξεις αν έχεις σταβωμένα pins στο socket σου... άλλαξες πρόσφατα τον επεξεργαστή; Καμιά φορά απλά τον βγάζεις και τον επανατοποθετείς και παίζει κανονικά... δοκίμασέ το... αν έχεις σταβά pins πολύ προσεκτικά προσπάθησε να τα ισιώσεις... καλή τύχη...

Οχι δεν τον έχω πειράξει καθόλου.

64bit λειτουργικό;

ναι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου

τρεξε memtest86 και ετοιμασου για επισκεψη στο μαγαζι που τις αγορασες

Ελπιζω να σε καλυπτει η εγγυηση

To Cpuz βλέπει μέγεθος μνήμης 6144. Δεν νομίζω να έχουν κάτι οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now