mortisboy

Historic Moment - 5η Δοκιμασία: Ποιός ήταν ο πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής

Recommended Posts

TGIF (Thanks God It's Friday), προτελευταία δοκιμασία πρίν το 1ο μας Σαββατοκύριακο !

Όσον αφορά την ερώτηση για το Facebook, "θαμμώνες" και μή απαντήσανε σωστά σε ποσοστό πάνω απο 95%, οπότε για σήμερα θα βάλουμε άλλη μια ερώτηση που πάει γάντι η έκφραση "Google It" αλλά θα χρειαστεί ένα κλίκ ψάξιμο παραπάνω απο εχθές !

Όλοι που διαβάζετε αυτό το θέμα τώρα, ασχολείστε λίγο ή πολύ με υπολογιστές πάσης φύσεως αλλιώς δεν θα είχατε φτάσει σε αυτό εδώ το site ! Η ερώτηση λοιπόν είναι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι !

Θέλουμε λοιπόν να μας πείτε:

Ποιός ήταν ο πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής που παρουσιάστηκε-κατασκευάστηκε και πόσα resistors περιελάμβανε;

Με λίγα λόγια ζητάμε το όνομα του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή γενικών δυνατοτήτων και τον αριθμό των resistors. Η απάντηση εννοείται ότι βρίσκεται κάπου στο διαδίκτυο :hehe: , θα πρέπει όμως να ψάξετε για να την βρείτε!

Επειδή τα αγαθά δεν copies κτώνται :P, το παρόν thread θα παραμείνει κλειστό και την απάντησή σας θα την στείλετε με email, στο boxmas2011@hwbox.gr

Το email θα πρέπει να περιλαμβάνει το όνομα του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή, όπως επίσης και τον αριθμό των resistors που είχε ! Επίσης, όπως και σε όλες τις προηγούμενες διαδικασίες, θα περιλαμβάνει το nickname (όνομα χρήστη) σας στο HWBOX. Ο τίτλος του email θα πρέπει να είναι: HwBox XMAS Contest 2011

Οτιδήποτε ερωτήσεις έχετε, γράψτε τις στο thread του διαγωνισμού ώστε να τις δουν και οι υπόλοιποι.

Προσοχή: Μετράει μόνο το πρώτο email, γι' αυτό πριν το στείλετε να είστε σίγουροι.

Καλό ψάξιμο!

4614ee3fdff2d5ca.jpg

.

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ τελείωσε και η 5η Δοκιμασία! Παρακαλούμε θερμά να μην στείλετε άλλα email για αυτήν γιατί δεν θα τα μετρήσουμε ως έγκυρα! Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν :D Το thread ανοίγει αν θέλετε να συζητήσετε τις απαντήσεις σας και φυσικά να μάθετε επιτέλους ποια ήταν η σημερινή έυκολη- σωστή απάντηση.

Πριν συνεχίσουμε όμως, υπενθυμίζουμε ότι ξεκίνησε η έκτη δοκιμασία την οποία μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.hwbox.gr/hwbox-xmas-contest-2011/14448-magic-search-6i-dokimasia-hi-my-name.html

Σας ευχόμαστε καλή επιτυχία και θυμιθείτε για αυτη την δοκιμασία έχετε ένα ολόκληρο 47ωρο για να βρείτε την σωστή απάντηση.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Όλο γκρινιάζατε και γκρινιάζατε, αλλά κατά τ' άλλα, η δοκιμασία με τον ENIAC είχε μακράν το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας!

Ποια είναι λοιπόν η σωστή απάντηση στην ερώτηση " Σύμφωνα με τo Wikipedia o πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής γενικών δυνατοτήτων ήταν ο ENIAC παρουσιάστηκε το 1946

περιελάμβανε 70000 resistors και ζύγιζε 27 τόνους!! Απίστευτο έτσι :D

Συμμετοχές στην χθεσινή δοκιμασία κέρδισαν οι:

1. N0str0

2. crio

3. shiroi

4. LuNaTiC

5. Dinos111

6. AGEORGE2500

7. euklidis

8. billpeppas

9. blade_

10. zografosb

11. tavlamari

12. agras

13. NoDsl

14. John71991

15. markadoros

16. p55

17. vintagejewel

18. afanoulis

19. viki

20. costasckn

21. Pantelisimo

22. Subzero

23. onep

24. mary ch

25. SAVALEGION

26. Orgios

27. mathewgx

28. prekageo

29. Barfastic

30. Jden

31. maska79

32. Yoshi

33. vmatrix

34. ultraex2003

35. Evan

36. giantdi

37. sstav

38. TheoVeR

39. icsd_nito

40. lostech

41. z3et

42. vroom

43. restinpeace

44. Tziko

45. ksot

46. Tsunami

47. Tsene

48. MetallicGR

49. paula___1992

50. perik

51. deadlock7

52. Thinlizzy

53. Alienburn

54. varachio

55. E||hnas

56. elmap

57. sakispow

58. alkibiadhs

59. johnkerveri

60. Insertcoin

62. skel13

63. oykas2001

64. cavalera

65. faih1987

66. fa745

67. stealth

68. notar

69. honda22

70. agios_petros

71. kazabubu

72. goubianos

73. Lionheart

74. panos16

75. chris2009dim

76. Avra

77. Blackdemon

78. theo_mich

79. pain

80. Galio

81. gorgotz

82. Venisk

83. Axd

84. jadas

85. Fladramon

86. kavatzas23

87. Samaritan

88. Jesi00

89. jim_600v

90. shattered skies

91. Mars

92. VanhVen

93. xalara

94. wolfgr

95. Nickolaos

96. jimXXX

97. bloody.k

98. matoulini

99. Haloed

100. AgentCain

101. The One

102. KostasX

103. mini_fan

104. Stavrius13

105. Enexomenos

106. omerta

107. Eleni22

108. papajim

109. qbiefox

110. GeorgeMan

111. JackSparrow21

112. KChris

113. Cuore_Sportivo

114. ProPitsiriko$

115. johnamd

116. alexpts

117. god

118. iscd_sap

120. Kimon

122. arkoulikosta

123. tomtoub

124. dimmu

125. tasos51

126. jordan1994

127. nestoras1

128. Steve

129. supergod999

130. antdiam

131. John-X

132. p_under

134. tsokos

135. racer

136. Billys

137. wishmaster

138. originxm

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Αφού έστω και λανθασμένα ο περισσότερος κόσμος που έκανε έστω τα βασικά μαθήματα πληροφορικής/τεχνολογίας σε σχολείο/κολλέγιο/κλπ "μαθαίνει" από τον καθηγητή ότι το πρώτο PC ήταν ο Eniac.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να πω ότι όσο αναφορά τον eniac η ερώτηση ήτανε πριν γίνει η διόρθωση του Post με transistors που σημαίνει οτι ητανε ο ΤΧ-0 γιατι ο eniac ήτανε με λυχνίες......

έτσι γράφει Ιστορία των υπολογιστών - Βικιπαίδεια

διορθώστε με αν κάνω λάθος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έστω και λανθασμένα ο περισσότερος κόσμος που έκανε έστω τα βασικά μαθήματα πληροφορικής/τεχνολογίας σε σχολείο/κολλέγιο/κλπ "μαθαίνει" από τον καθηγητή ότι το πρώτο PC ήταν ο Eniac.

Δε λες πάλι καλά που κατέληξαν σ' ένα υπολογιστή, ως αντιπρόσωπο της πρωτιάς

αν δεις όλα τα sites ο καθείς έχει άλλη γνώμη για τη πρωτιά, αναγκαστικά καταφύγαμε στο wikipedia ως "επίκληση στην αυθεντία" :P..

Link to comment
Share on other sites

Αφού έστω και λανθασμένα ο περισσότερος κόσμος που έκανε έστω τα βασικά μαθήματα πληροφορικής/τεχνολογίας σε σχολείο/κολλέγιο/κλπ "μαθαίνει" από τον καθηγητή ότι το πρώτο PC ήταν ο Eniac.
Δε λες πάλι καλά που κατέληξαν σ' ένα υπολογιστή, ως αντιπρόσωπο της πρωτιάς

αν δεις όλα τα sites ο καθείς έχει άλλη γνώμη για τη πρωτιά, αναγκαστικά καταφύγαμε στο wikipedia ως "επίκληση στην αυθεντία" :P..

Το παραδέχομαι. Μας έδωσε λεφτά το University of Pensylvania να προωθήσουμε σαν σωστή λύση τον ENIAC.

:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έστω και λανθασμένα ο περισσότερος κόσμος που έκανε έστω τα βασικά μαθήματα πληροφορικής/τεχνολογίας σε σχολείο/κολλέγιο/κλπ "μαθαίνει" από τον καθηγητή ότι το πρώτο PC ήταν ο Eniac.

Μαζι σου...:D

Ούτε ο Eniac είναι. Ο ABC είχε και αυτος resistors και υπηρχε πριν τον Eniac...

Prove it... post a link with ABC specks which says how many resistors ABC uses...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσει σωστά και εντός χρονικού ορίου, παρακαλώ όπως με προσθέσατε στη λίστα. Ευχαριστώ :P
Ρε σεις εμενα δεν ειναι το ονομα μου στην λιστα..και απαντησα σωστα..:whistling:

Θα το κοιτάξουμε σήμερα παίδες και αν είναι θα σας προσθέσουμε, worry not :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενισταμαι για την σωστη απαντηση (η μαλλον για την λαθος ερωτηση) αλλα δν βαριεσαι.

Η κυρια ερωτηση οδηγει αλλου και η επεξηγηση απο κατω αλλου.. Τεσπα, τουλ ας μην υπαρξουν αλλες γενικολογες ερωτησεις!

Για το 6ο βημα ειμαι πολυ τεμπελης και περιμενω το 7ο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα τρανζιστορ πού κολλανε; Resistor ελεγε η ερωτηση...

Στην αρχή είχε γίνει ταραμοσαλάτα.

Ρώταγε πόσα transistor είχε, και από κάτω που επαναδιατυπωνότανε η ερώτηση έλεγε resistors :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσει σωστά και εντός χρονικού ορίου, παρακαλώ όπως με προσθέσατε στη λίστα. Ευχαριστώ :P
Ρε σεις εμενα δεν ειναι το ονομα μου στην λιστα..και απαντησα σωστα..:whistling:

Πειτε μου μια τα email σας για να σας βρώ

εγώ έχω να πω ότι όσο αναφορά τον eniac η ερώτηση ήτανε πριν γίνει η διόρθωση του Post με transistors που σημαίνει οτι ητανε ο ΤΧ-0 γιατι ο eniac ήτανε με λυχνίες......

έτσι γράφει Ιστορία των υπολογιστών - Βικιπαίδεια

για σένα θα το κοιτάξουμε γιατί όντως στο πρώτο 5λεπτο είχε γίνει τυπογραφικό λάθος και βιάστηκες να απαντήσεις (ήσουν ο 8ος που έστειλες απάντηση) και ίσως δεν είχες προλάβει να δεις την διόρθωση ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now