Samaritan

Dell: Τίτλοι τέλος για τα Netbooks σύμφωνα με την εταιρεία!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Dell: Τίτλοι τέλος για τα Netbooks σύμφωνα με την εταιρεία!]http://reviews.hwbox.gr/news/dell.jpg[/NEWS_IMG]Η Dell, εταιρεία κολοσσός στον τομέα της πληροφορικής θεωρεί τα Netbooks πια ξεπερασμένα και κοιτάει μπροστά, αφού σύμφωνα με τα λεγόμενα της, τα 10 ιντσών Ultrabooks είναι σε θέση να τα αντικαταστήσουν με τα εύχρηστα προηγμένα χαρακτηριστικά τους. Το θέμα είναι ότι προς το παρόν τα Ultrabooks είναι premium μοντέλα, αλλά δεν υπάρχει ανησυχία για το μέλλον, αφού θα γίνουν mainstream το 2012 όταν τα πρώτα Ivy-Bridge Ultrabooks θα κυκλοφορήσουν. Μέχρι τότε όμως, η Dell θα συνεχίζει την πώληση των περίφημων business-oriented Latittude netbooks.

[img_ALT=Dell: Τίτλοι τέλος για τα Netbooks σύμφωνα με την εταιρεία!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/35924eed397bc08bd.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Τα netbooks ήταν ανέκαθεν fail. Σε τόσο μικρή οθόνη που έχουν, δεν βολεύουν να κάνεις τίποτα. Μόνο τα 12άρια αξίζουν ;)

Ωραίο marketing για να πουληθούν τα 945 chipset. Oi 12'' είναι το όριο, συμφωνώ.

Ενα με AMD C-50, 11.6" 1366x768, 2GB ram, HDMI, μια USB 3.0 και 6ρα μπαταρια με διαρκεια κανα 5ωρο, προσωπικα με ικανοποιει ΠΛΗΡΩΣ και ανετα αγοραζα. :)

Ρε georgeman, δεν είναι πολύ αργός ο c-50? Εδώ ο zm-80 που εχω σε ένα 13άρι, μου φαίνεται ότι ζορίζεται σε σερφάρισμα, σε σελίδες με πολύ flash. Είναι πιο αργός από έναν celeron e1400 @ 2.66 που είναι και κάμποσες γενιές πίσω.

Μόνο με έναν ssd ψιλοσώζεται η κατάσταση, αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος και χάνεται το κύριο πλεονέκτημα των netbooks, η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε georgeman, δεν είναι πολύ αργός ο c-50? Εδώ ο zm-80 που εχω σε ένα 13άρι, μου φαίνεται ότι ζορίζεται σε σερφάρισμα, σε σελίδες με πολύ flash. Είναι πιο αργός από έναν celeron e1400 @ 2.66 που είναι και κάμποσες γενιές πίσω.

Μόνο με έναν ssd ψιλοσώζεται η κατάσταση, αλλά ανεβαίνει αρκετά το κόστος και χάνεται το κύριο πλεονέκτημα των netbooks, η τιμή.

Οχι, σε flash videos, ταινιες κτλ αναλαμβανει η ενσωματωμενη radeon και πανε νερακι.

Σε απτη CPU δυναμη όντως ειναι ψοφιος, αλλα πού ακριβως τη χρειαζεσαι σε ενα netbook περαν των ταινιων-flash videos? :)

Αν εννοεις flash διαφημισεις, δεν ξερω. Εχω να δω διαφημιση καπου 3 χρονια (λεγε με adblock). :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now