Recommended Posts

καλησπερα παιδες,καινουριος στο φορουμ.

θελω να μου παραθεσετε τη γνωμη σας οσον αφορα για μια συνθεση κομπιουτερ που εχω φτιαξει με ενα φιλο μου.

AMD FX-4100 - 3.60 GHz - 108.99Ε (multirama)

Gigabyte GA-990XA-UD3 - 102.90E (multirama)

Kingston HyperX blu KHX1333C9D3B1/4G - 4 GB - Μνήμη RAM - DDR3 - 24.5Ε (ποσότητα = 4, multirama) = 98E

Akasa VenomToxic - 118.99E (multirama)

Antec High Current Gamer HCG-520 - 75.99E (multirama)

PowerColor Radeon HD 6870 - 1 GB - 168.99E (multirama)

Corsair Force Series GT 60GB SATA 3 6Gb/s - 117.03E (MG manager)

Samsung SH-222AB - DVD Drives - ±R DL - Serial ATA - 21Ε (multirama)

Akasa NERO V2 AK-CC4006SP01 - 34Ε (multirama)

Σύνολο : 845,89Ευρώ

αυτη ειναι η πρωτη και η δευτερη

AMD FX 8120 - 196.9E με 217,25Ε (208.90E = multirama)

Asus SaberTooth 990FX - 145.96E με 211Ε (161.89 = multirama)

Kingston HyperX blu KHX1333C9D3B1/4G - 4 GB - Μνήμη RAM - DDR3 - 24.5Ε (ποσότητα = 4, multirama) = 98E

Akasa VenomToxic - 118.99E (multirama)

Antec High Current Gamer HCG-520 - 75.99E (multirama)

PowerColor Radeon HD 6870 - 1 GB - 168.99E (multirama)

Corsair Force Series GT 60GB SATA 3 6Gb/s - 117.03E (MG manager)

Samsung SH-222AB - DVD Drives - ±R DL - Serial ATA - 21Ε (multirama)

Akasa NERO V2 AK-CC4006SP01 - 34Ε (multirama)

πιστευετε οτι αξιζει αυτη η διαφορα μεταξυ των 2 υπολογιστων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.τον χρειαζομαι για γενικη χρηση αλλα με σαφη προτιμηση στα παινχιδια.το ταβανι ειναι γυρω στο 1000 βαρια,βαρια.αλλα κοιταω γυρω στο 850

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ημουνα με λαπτοπ.

ειμαι στραμενος σε 2 περιπτωσεις.1Eizo FORIS 23" FS2332-ΒΚ 2.Philips E-line 247E3LSU

με την πρωτη ξεμπερδευεις για πολλα χρονια,ενω με την δευτερη συμβιβαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες ενστασεις σε μερικα parts.

Καταρχας χωρις αμφιβολια το πακετακι 2500Κ + Ζ68 ειναι by far το πιο value for money at the moment. Οποτε αν θες να κοιταξεις και προς την αλλη μερια σου παραθετω ενα καλο σετακι:

Intel Core i5-2500K Box | Skroutz.gr

Asus Maximus IV Gene-Z | Skroutz.gr

Επισης μπορεις να γλυτωσεις αρκετα λεφτα παιρνοντας δυο σετακια απο αυτες τις μνημες αν μπορεις να παρεις τις μνημες απο καποιο διαφορετικο καταστημα: Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια

Εγώ θα ψήφιζα i5 2500k αν θες FX8120 και ελπίζεις σε κάνα θαύμα στο μέλλον με patch τότε πάω πάσο, για μητρική Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3 ή ASUS P8Z68-V, η ASUS Maximus IV GENE-Z είναι πάρα πολύ καλή αλλά micro atx, οι δύο που προτείνω έχουν έξοδο για οθόνη (DVI,D-Sub και HDMI) αν δεν σε ενδιαφέρει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών τότε κοίτα και μητρικές με P67 που είναι φθηνότερες, σίγουρα 8gb ram π.χ. Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit ~45? , ψήκτρα Corsair CPU Cooler Air Series A70 ~39?, gpu την καλύτερη που μπορείς να πάρεις με τα χρήματα που διαθέτης (gaming pc = gpu), κουτί ίσως κάποιο φθηνότερο και τα χρήματα να πάνε στο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες ενστασεις σε μερικα parts.

Καταρχας χωρις αμφιβολια το πακετακι 2500Κ + Ζ68 ειναι by far το πιο value for money at the moment. Οποτε αν θες να κοιταξεις και προς την αλλη μερια σου παραθετω ενα καλο σετακι:

Intel Core i5-2500K Box | Skroutz.gr

Asus Maximus IV Gene-Z | Skroutz.gr

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε,πιστευω οτι οι συνθεσεις που εχω φτιαξει για μια 5ετια με βγαζουνε ανετα.

τωρα για το κουτι,αμα βγαλω λεφτα απο πυργο θα αντιμετωπιζω προβλημα στην ευρυχωρια και θα υπερθερμενεται ο υπολογιστης.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σε σχεση με το λαπτοπ που δουλευες τοσο καιρο θα δεις τεραστια διαφορα οποια συνθεση και να παρεις.

Αυτο που επισημαινουμε ολοι ειναι οτι στα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η AMD μας έχει απογοητεύσει τώρα τελευταία στο θέμα των CPU, άρα κι εγώ 2500 θα πρότεινα. Μνημούλες κι εγώ 1600MHz θα πρότεινα, και σαφώς 8Gb για Gaming. Α, και σίγουρα μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Με θέματα ρεύματος, καλύτερα να μην είσαι στα όρια. Aυτάαα...

Υ.Γ.: Είναι η ιδέα μου, ή δεν είδα στη σύνθεση κανονικό, μεγάλης χωρητικότητας HDD, εκτός από τον SSD? Με τον SSD μόνο, θα έχεις θεματάκι... Πρόσεξέ το.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω,αλλα 1000 πρεπει να εχει μεγαλη διαφορα απο αυτο των 840 για να το παρω.αλλα εγω προσωπικα δεν βλεπω καποια τεραστια διαφορα.απλως θα χρειαστει στην 5ετια να αλλαξω καρτα γραφικων αντε και κανα τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now