PinwmpireS

Ηλεκτροστατική Βαφή

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την Ηλεκτροστατική βαφή, αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά παρακαλώ ας βοηθήσει.

Έχει καμία ευαισθησία η ηλεκτροστατική βαφή στις θερμοκρασίες? Παίζει δηλαδή από υψηλές (50-60) ή χαμηλές (10-20) θερμοκρασίες να ξεφλουδίσει ή να φουσκώσει ή ίσως να χάσει και το χρώμα της? Σε γενικές γραμμές, ποια είναι τα + και τα - της ηλεκτροστατικής βαφής?

Ευχαριστώ πολύ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

απο 10 μεχρι 60 ξερω γω δεν υπαρχει περιπτωση να εχει το παραμικρο προβλημα (εκτος αν ειναι κινεζικη η βαφη :P) η αντοχη της ειναι απο πολλους βαθμους κατω απο το μηδεν έως αρκετους πανω απο αυτο, αρα εισαι κομπλε απο αυτο το θεμα.

τα υπολοιπα +/- δεν τα ξερω οποτε θα περιμενω και εγω να απαντησει κανενας αλλος που να ξερει κιαλλα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα στις θερμοκρασίες που λες!

Είναι από τους καλύτερους τρόπου για να βάψεις κάτι ηλεκτροστατικά για τον λόγο ότι αντέχει !

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αμα μιλαμε για κουτι υπολογιστη.... που πσιτευς οτι για αυτο το ρωτας, Ειναι οτι καλυτερο.

Αντεχει θερμοκρασιες, και χτυπηματα, δεν θα σου ξεφλουδισει αν το ακουμπήσεις, αλλα δεν ειναι και άθραυστο.

το μονο προβλημα που μπορω να σκεφτω προσωπικα ειναι τα σημαδια. τι εννοω,

για να γινει η ηλεκτροστατικη, το αντικειμενο που βαφεται, πρεπει να δεθει σε συρμα. Για να γινει αυτο συνηθως με κομματια υπολογιστη, περνανε καποια βιδα σε καποια ιδι υπαρχουν τρυπα και δενουν το συρμα εκει.

Το κακο ειναι οτι καμια φορα εκει κοντα, αμα δεν το προσεξουν καλα, μενει ενα μικρο εμρος αβαφτο. να μου πεις, ενταξει, no problem, αλλα αμα βαψεις ανοιχτοχρωμα, τοτε ΜΕΓΑΛΟ problem.

αυτα...

περα απο αυτο, αν ειναι μικρο το αντικειμενο, θα σου ελεγα να το βαψεις με spray να γλιτωσεις τα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Jason όταν μιλάς για πάχος βαφής εννοείς για δέκατα του χιλιοστού έτσι.. όχι τίποτα εξωπραγματικό! Ρωτάω γιατί θέλω να βάψω ένα block για cpu, της EK το full copper, δεν με ενδιαφέρει να βάψω την επιφάνεια που πατάει πάνω στο cpu, από πάνω και γύρω γύρω θα βαφτεί. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα έτσι..? Ούτε θα χάσει σε κάτι το Block.. Το ίδιο θα κάνω και στα ψυγεία, στο housing των ψυγείων όχι στον πυρήνα.. θα έχουν κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για δέκατα !

Δεν θα έχεις θέμα απλά με κάποιο τρόπο πρέπει να κλήσεις το σπείρωμα που μπαίνει το ρακόρ για να μην βαφτεί, μετά θα σου είναι δύσκολο να ξανά βιδωθεί,το ίδιο και για το ψυγείο, δεν θα έχεις πρόβλημα !

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσω τα σπειρώματα με stop fittings? Θα μείνει ένα μικρό χείλος περιμετρικά του σπειρώματος άβαφτο αλλά εκεί πάνω θα πατήσει και το κανονικό ρακορ που θα βάλω οπότε δεν θα φαίνεται.. η άλλη λύση είναι το "στουμπώσω" με χαρτί αλλά είναι ψιλογυφτιά!

Έχετε εμπειρία από κανένα μαγαζί που να κάνει τέτοιες δουλειές και να έχετε μείνει ευχαριστημένοι? Κανα τηλέφωνο/διεύθυνση και χοντρικά το κόστος.. πώς υπολογίζετε αυτό? Το υπολογίζει ο "μάστορας" ή πάει με το τετραγωνικό?

Link to comment
Share on other sites

το παχος της ηλεκτροστατικης δεν ειναι δεκατα niggaz. ειναι χιλιοστα του χιλιοστου.

1000μm=1mm :P

τωρα που το μαθαμε και αυτο (:hehe:), με τον χαλκο δεν ξερω τι και αν λεειη ηλεκτροστατικη. ισως ειναι καλυτερα κατι σε νικελ.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα ρε Nord αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.. δεν θα ταιριάζει στο όλο Theme..! Μαύρο ματ είναι ότι πρέπει.. Α..! Να και ένα άλλο ερώτημα που προέκυψε, υπάρχει μεγάλη γκάμα χρωμάτων στην ηλεκτροστατική ή έχω να διαλέξω ανάμεσα σε 2-3 χρώματα?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νικελ με χρωμα αλλα νομιζω δεν ειναι το ιδιο ανθεκτικο με το κανονικο γιατι δεν περναει την ιδια διαδικασια.

βεβαια οτι και να κανεις θα φαει γυαλισμα το block και καθαρισμα (με χημικα?) για να κολλησει πανω η μπογια.

Link to comment
Share on other sites

Οχ ναι?! Η επόμενη ερώτηση μου θα ήταν αν θα χρειαστεί προεργασία ( τρίψιμο κτλπ ) αλλά με πρόλαβες, με αυτό που είπες τώρα με έβαλες σε σκέψεις.. Φαντάζομαι η διαδικασία καθαρισμού που λες περιλαμβάνει και εμβαπτισμό σε χημικά.. δεν σκέφτομαι το Block.. το ψυγείο σκέφτομαι.. παίζει να έχει κανένα πρόβλημα με τα χημικά ή άδικα ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το κανουν με χημικα η το τριβουν αλλα οπως και να 'χει κατι το κανουν ειτε μιλαμε για απλη ανοδίωση, ειτε για νικελ, ειτε για ηλεκτροστατικη.

το ψυγειο το βαφεις και με σπρει και βγαινει κουκλι απλα θελει προσοχη.

για το μπλοκ τωρα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λίγη προσοχή είναι που με προβληματίζει..! Δεν ξέρω αλλά στο βάψιμο είμαι κουλός.. απλά δεν μπορώ να βάψω.. είναι κάτι που έχω πληρώσει αρκετά χρήματα αλλά τελικά το έχω κατάλαβει.. δεν μπορώ να βάψω.. Για αυτό έχω καταλήξει.. When it comes to painting - leave it to the pro και έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Για αυτό λέω αν παίζει κανα τηλέφωνο.. να τα ρωτήσω αυτα τα πράγματα, μην γίνει καμιά στραβή! Δεν έχει βάψει κανείς σας από εδώ με ηλεκτροστατική? Μπορώ να βρω τηλέφωνο ( να είναι καλά το Google!) αλλά είναι καλύτερο να έχω και ένα feedback απο το μαγαζί να ξέρω οτι κάνει καλή δουλειά.. μην πέσω σε κανα περίεργο..!

Link to comment
Share on other sites

μπλοκακι βαφεις μια χαρα

απλα μονωσε τα σπειρωματα και την κατω πλευρα

(θελει καταλληλη ταινια γιατι οι απλες στους 200c του φουρνου ψηνονται ασχημα και αφηνουν καταλοιπα κολλας)

ψυγειο δεν βαφεις με την καμια σε ηλεκτροστατικη

γιατι το παχος τη βαφης θα χαλασει τις θερμοαπαγωγικες ιδιοτητες των fins

το παχος ειναι δεκατα του χιλιοστου στην απλη ηλεκτροστατικη

σε ζανταδικα πχ φτανει και ξεπερνα το χιλιοστο γιατι περνανε ασταρι, χρωμα και βερνικι για εξτρα αντοχη οποτε το πραγμα χοντραινει κυριολεκτικα...

χιλιοστα του χιλιοστου ειναι η ανοδιωση και οχι η ηλεκτροστατικη

χρωματα παιζουν απειρα

για αρχη κοιτα ολο το χρωματολογιο RAL και υπαρχουν κι αλλα τοσα σε σαγρε, ματ, σατινε, και γυαλιστερο φινιρισμα...

το θεμα ειναι ο βαφεας που θα πας, να τα εχει διαθεσιμα

γιατι αλλιως δεν προκειται να παραγγειλει πουδρα για παρτη σου και μονο...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα μεγάλο τηλεφώνημα με τον Γιώργο τα πράγματα φαίνεται να πήραν τον δρόμο τους.. Γιώργο και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Θα μιλήσουμε απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now