p_under

Intel Ivy Bridge: Χαρακτηριστικά και τιμές των Ιvi Bridge επεξεργαστών

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Ivy Bridge: Χαρακτηριστικά και τιμές των Ιvi Bridge επεξεργαστών]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Μέσα στο 2012, η Intel αναμένετε να ενημερώσει το lineup των επεξεργαστών της με την προσθήκη της Ivi Bridge οικογένειας. Θα βασίζεται στην αρχιτεκτονική των 22 nm και θα έρθει ως αντικαταστάτης των τωρινών Sandy Bridge επεξεργαστών. Η τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθήσει η Intel αναμένετε να είναι παρόμοια με αυτή των Sandy Bridge και περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον παρακάτω πίνακα, όπου παραθέτονται και τα χαρακτηριστικά του κάθε cpu.

[img_ALT=Intel Ivy Bridge: Χαρακτηριστικά και τιμές των Ιvi Bridge επεξεργαστών]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204ef0d90d55a3e.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

καλημερες.

Ενημερωθηκα εχθες το βραδυ οτι καμια μητρικη με socket 1155 αγορασμενη το 2011 ΔΕΝ θα υποστηριζει τους Ivy Bridge!

Η Intel θα προμηθευσει απο τα τελη Ιανουαριου τους motherboard vendors με το αποκαλουμενο Intel software kit με το οποιο θα ενσωματωσουν στις μητρικες παραγωγης ωστε να ειναι συμβατες με τους Ivy.

Σε ερωτηση μου πως ειναι δυνατον κατι τετοιο και γιατι δεν θα υπαρχουν απλα bios updates απο τους κατασκευαστες μου απαντησαν με ενα ξερο ''ειναι τεχνικο το θεμα''

ειναι σαφες οτι η Intel θελει να προωθησει την νεα σειρα 7 σε chipsets και δεν ενδιαφερεται για οσους εχουν αγορασει ηδη μητρικη με chipset σειρας 6...

Ευελπιστω οτι κατι θα αλλαξει μεχρι της 8 Απριλιου που ειναι το launch των i5/-7 Ivy-οι i3 2 core Ivy πανε για Μαιο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερες.

Ενημερωθηκα εχθες το βραδυ οτι καμια μητρικη με socket 1155 αγορασμενη το 2011 ΔΕΝ θα υποστηριζει τους Ivy Bridge!

Η Intel θα προμηθευσει απο τα τελη Ιανουαριου τους motherboard vendors με το αποκαλουμενο Intel software kit με το οποιο θα ενσωματωσουν στις μητρικες παραγωγης ωστε να ειναι συμβατες με τους Ivy.

Σε ερωτηση μου πως ειναι δυνατον κατι τετοιο και γιατι δεν θα υπαρχουν απλα bios updates απο τους κατασκευαστες μου απαντησαν με ενα ξερο ''ειναι τεχνικο το θεμα''

ειναι σαφες οτι η Intel θελει να προωθησει την νεα σειρα 7 σε chipsets και δεν ενδιαφερεται για οσους εχουν αγορασει ηδη μητρικη με chipset σειρας 6...

Ευελπιστω οτι κατι θα αλλαξει μεχρι της 8 Απριλιου που ειναι το launch των i5/-7 Ivy-οι i3 2 core Ivy πανε για Μαιο.

Στελιοοοο ακουυυυςςςςςς?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αστειο.

απλως ενημερωνω για να ξερουν τα παιδια τι παιζει.

ειναι κατι που δεν εχει μαθευτει ουσιαστικα ακομη και σιγουρα θα υπαρξουν αντιδρασεις για αυτο το νταβατζιλικι της intel...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ παναγια μου.

Ειχε πει αν θυμαμαι καλα οτι ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ να παρει τους Ivy. Και οχι μονο η μητρικη που ανεφερες, αλλα ολες οι Ζ68.

Βεβαια αν την αναφερεις γιατι σκοπευεις να την παρεις, να σου πω οτι δεν θα χρειαζεται να κανεις αναβαθμιση, και οταν τη χρειαστεις (σε 2-3 χρονια), θα εχουν βγει ηδη τα επομενα ή και τα μεθεπομενα CPU απο τους Ivy :P

Link to comment
Share on other sites

Whitetaker μάλλον σε παραπληροφόρησε αυτός που μίλησες

μου εστειλε ενημερωση της intel.

Οτι θα υποστηριζονται τα τωρινα ολοκληρωμενα αν ειναι εφοδιασμενα με intel software kit.Αυτο θα γινει μεχρι τελη ιανουαριου.

Αρα ειναι καλυμενη σαν Intel...εγω κυριε σου ειπα οτι πχ το Ζ68 θα μπορει να συνεργαστει με Ivy...δεν σου εχω πει ομως ακομα επισημα πως...

αν μου λεει μαλακιες δεν γνωριζω οπως καταλαβαινεις.

Και εγω αναφερα πριν οτι δεν μου καθεται απλα θεωρησα σωστο να σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

μου εστειλε ενημερωση της intel.

Οτι θα υποστηριζονται τα τωρινα ολοκληρωμενα αν ειναι εφοδιασμενα με intel software kit.Αυτο θα γινει μεχρι τελη ιανουαριου.

Αρα ειναι καλυμενη σαν Intel...εγω κυριε σου ειπα οτι πχ το Ζ68 θα μπορει να συνεργαστει με Ivy...δεν σου εχω πει ομως ακομα επισημα πως...

αν μου λεει μαλακιες δεν γνωριζω οπως καταλαβαινεις.

Και εγω αναφερα πριν οτι δεν μου καθεται απλα θεωρησα σωστο να σας ενημερωσω.

Δεν τίθεται θέμα :)

Εσύ καλά έκανες και ενημέρωσες για ότι σου είπανε, πολύ καλά έκανες.

Με το "Intel Software Kit" οι Intelάδες εννοούνε updated BIOS bootblock με νεότερα CPU microcodes και compiled με το tool της Intel ( το έχουνε οι συνεργαζόμενοι mobo makers ), όχι κάποιο "πρόγραμμα" στο BIOS είτε μέσα στα Windows όπως καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος όταν ακούει για "software kit" :)

Στις Z68 στο launch του IB θα έχουμε normal support στις περισσότερες mobos, επισήμως υποστηρίζονται και οι P67/H61/H67, τώρα το πότε και αν θα βγάλουνε official BIOS ( στα τέτοια μας πάνω κάτω, μπορείς να προσθέσεις το microcode σε ένα υπάρχον BIOS ) οι κατασκευαστές δεν ξέρουμε, αν και κάμποσες έχουνε ήδη BIOS με το οποίο παίζουνε μια χαρά τα IB E.S.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με χαλαγε καθολου ενα Ivy Bridge Celeron 22nm 2GHz με πολυ πιο "ανετα" γραφικα απο τα HD2000/3000, undervolted στα 0.85v στην H61 του δευτερου PC παντως :D

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Η Asus έχει βγάλει ήδη beta bios το οποίο λέει "υποστηρίζει" 22nm...

Οχι μονο beta, κανονικο εβγαλε και το εχω ηδη εγκατεστημενο.

P8Z68-V PRO 0902 BIOS

Enable support for Next Gen 22nm Processor (2011.10.06 update)

----------------------------------------------------------------------------------------

P8Z68-V-PRO BIOS 1101

Improve system stability.Support new CPUs (2011.12.02 update)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now