mortisboy

GFX in Action - 9η Δοκιμασία: Υπήρξε ποτέ PCI-Express κάρτα γραφικών με 3 GPUs;

Recommended Posts

Κάποιος διαγωνιζόμενος έγραψε στο κεντρικό thread του contest ότι όσο περνά ο καιρός δυσκολεύουν οι ερωτήσεις. Λέτε να είχε δίκιο; Επειδή η θέση μας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι λεπτή, θα αφήσουμε την απάντηση σε εσάς... Για ακόμα μια φορά λοιπόν, οι καλοκάγαθοι, όμορφοι, πανέξυπνοι, καλοπροαίρετοι και γλυκούληδες admins, σας εύχονται καλή επιτυχία :hehe:

Υπήρξε ποτέ PCI-Express κάρτα γραφικών με 3 GPUs (πυρήνες) πάνω στο ίδιο PCB; Προσοχή! Υπάρχει δυνατότητα και αρνητικής απάντησης! Άλλωστε που ξέρετε, μπορεί να σας ζορίζουμε άδικα :P

Με λίγα λόγια ζητάμε, αν υπήρξε ποτέ PCI-Express κάρτα γραφικών με τρεις πυρήνες (GPU) πάνω στο ίδιο PCB. Για όσους ζητάνε πάντα έξτρα διευκρινίσεις, να δώσουμε ένα παράδειγμα. Η GeForce GTX 590 έχει δύο πυρήνες (GPU) πάνω στο ίδιο PCB. Εμείς ρωτάμε αν υπήρξε κάρτα με 3 GPU.

Απαγορεύονται παντώς είδους αναπαραγωγές κειμένου και απομιμήσεις!

Το παρόν thread θα παραμείνει κλειστό και την απάντησή σας θα την στείλετε με email, στο boxmas2011@hwbox.gr

Το email θα πρέπει να περιλαμβάνει την ονομασία της PCI-Express κάρτας γραφικών με 3 GPU, αν φυσικά υπάρχει τέτοια κάρτα. Όπως και στις προηγούμενες δοκιμασίες, το email θα περιλαμβάνει το nickname (όνομα χρήστη) σας στο HWBOX. Ο τίτλος του email θα πρέπει να είναι: HwBox XMAS Contest 2011

Οτιδήποτε ερωτήσεις έχετε, γράψτε τις στο thread του διαγωνισμού ώστε να τις δουν και οι υπόλοιποι.

Προσοχή: Μετράει μόνο το πρώτο email, γι' αυτό πριν το στείλετε να είστε σίγουροι.

Καλό ψάξιμο!

4614ee3fdff2d5ca.jpg

.

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω ερώτηση αποδείχθηκε μοιραία - δεύτερη φορά που συμβαίνει αυτό στον Χριστουγεννιάτικο Διαγωνισμό του HWBOX. Για ποιο λόγο όμως; Αναρωτιέστε ακόμα; Ο λόγος που οι μισές απαντήσεις ήταν λάθος είναι ο εξής απλός:

Η ASUS EAH3850 Trinity δεν περιλαμβάνει τρεις GPU πάνω στο ίδιο PCB. Αντιθέτως χρησιμοποιούσε τρία Mobile PCI-Express (MXM) Modules, κάθε ένα από τα οποία συνδέεται με το PCB μέσω μιας "θύρας". Στην ουσία όμως, κάθε Mobile PCI Express Module ήταν και μια ξεχωριστή κάρτα με τον δικό της πυρήνα και τις δικές της μνήμες. Το PCB ήταν μόνο για την τροφοδοσία ώστε να επικοινωνούν τα MXM με την μητρική μέσω του PCI-E slot.

Εν ολίγοις... PCI-Express κάρτα γραφικών με 3 GPUs πάνω στο ίδιο PCB δεν υπήρξε ποτέ! Ρίξτε μια ματιά στην φωτογραφίες που ακολουθούν:

4614ef260d70a715.jpg

4614ef260d71b838.jpg

4614ef260d72d18e.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν δώσαμε παραπάνω την απάντηση, να πούμε και ποιοι απάντησαν ότι δεν υπήρχε PCI-E κάρτα γραφικών με 3 GPU πάνω στο ίδιο PCB, δηλαδή ποιοι κέρδισαν συμμετοχές:

1. johnkerveri

2. ΤΟΝΥ GAL

3. zografosb

4. pastelidis.n.s.

5. N0str0

6. mathewgx

7. $@39@

8. god

9. Yoshi

10. crio

11. Jden

12. onep

13. John71991

14.viki

15. sstav

16. KostasX

17. Firekiller

18. Pantelisimo

19. Insertcoin

20. AGEORGE2500

21. shattered skies

22. tsokos

23. Samaritan

24. antdiam

25. kavatzas23

26. ultraex 2003

27. maska79

28. johnamd

29. icsd_nito

30. mary ch

31. vmatrix

32. Tsene

33. qbiefox

34. kazabubu

35. bloody.k

36. Mars

37. db nick

38. nestoras1

39. The One

40. Thanos1972

41. jordan1994

42. E||hnas

43. nikostrob

44. jadas

45. perik

46. Billys

47. kdemi

48. Haloed

49. icsd_sap

50. AgentCain

51. tasos51

52. Galio

53. lostech

54. GeorgeMan

55. Tziko

56. Eleni22

57. LuNaTiC

58. denise

59. afanoulis

60. euklidis

61. babismichael

62. MrCatt

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Δεν εψαξα καν να δω πως ειναι η καρτα.Με το ματι και μονο καταλαβενεις οτι η καρτα δεν εχει 3 gpus σε ενα pcb.Απλα την ειχα ακουστα και λεω ενταξει αυτη θα λενε.

next time λοιπον.....

Link to comment
Share on other sites

Fail, εγώ το είδα αλλά λέω σιγά και τι έγινε που είναι τοποθετημένες οι HD 3850 σε υποδοχές από laptop κάρτας γραφικών και συνδεδεμένες μεταξύ τους με CrossFireX? ακόμα και έτσι είναι πάνω στο ίδιο pcb …

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραπονεθώ για κάτι...

Η απάντηση που θα έδινε κανείς εξαρτάται από το πως ορίζει ο καθένας μας το επάνω στο ΙΔΙΟ PCB. Για παράδειγμα τα τρία PCB βρίσκονται επάνω στην ίδιο PCB. Κάθε PCB περιέχει και πυρήνα. => Οι πυρήνες βρίσκονται επάνω στο ίδιο PCB...Και αυτό λογικό δεν είναι;

Βέβαια και η οπτική γωνία που δίνουν τα παδιά έχει λογική...

Κατ' εμέ, όμως, είναι υποκειμενικό...Φυσικά ότι έγινε έγινε και πάμε για άλλα.

Χριστούγεννα είναι και δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας για μια ερώτηση, ούτε και για έναν διαγωνισμό. Προς Θεού...

Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραπονεθώ για κάτι...

Η απάντηση που θα έδινε κανείς εξαρτάται από το πως ορίζει ο καθένας μας το επάνω στο ΙΔΙΟ PCB. Για παράδειγμα τα τρία PCB βρίσκονται επάνω στην ίδιο PCB. Κάθε PCB περιέχει και πυρήνα. => Οι πυρήνες βρίσκονται επάνω στο ίδιο PCB...

Βέβαια και η οπτική γωνία που δίνουν τα παδιά έχει λογική...

Κατ' εμέ, όμως, είναι υποκειμενικό...Φυσικά ότι έγινε έγινε και πάμε για άλλα.

Χριστούγεννα είναι και δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας για μια ερώτηση. Προς Θεού...

Καλό βράδυ σε όλους!

Τα πραγματα ειναι πολυ απλά:

PCB = πλακετα.

Ιδιο PCB = ιδια πλακετα.

Οτι εχει connectors, άρα η πλακετα σπαει σε υποπλακέτες = ΟΧΙ ιδια πλακετα.

Τοσο απλά, τοσο ξαστερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guys, δεν θα ήταν διαγωνισμός αν δεν είχε κάτι να μας δυσκολέψει-μπερδέψει.

Την πατήσαμε!

Μερικοί απο απροσεξία ή από βιασύνη και μερικοί -οπώς εγώ- από άγνοια.

Εγώ είδα αυτό που λέει "yes, that's right THREE 3850 GPUs on a single PCB" σε αυτή τη σελίδα Asus shows off its Radeon HD 3850 X3 Trinity | bit-tech.net

και εκεί την πάτησα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά που δεν την βρήκα αυτήν την κάρτα γιατί μπορεί και να την πατούσα...Αφού ακόμη δεν έχω εξοικειωθεί με τον όρο PCB,παρά την πολύ καλή εξήγηση που δίνει ο GeorgeMan παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πολυ απλά:

PCB = πλακετα.

Ιδιο PCB = ιδια πλακετα.

Οτι εχει connectors, άρα η πλακετα σπαει σε υποπλακέτες = ΟΧΙ ιδια πλακετα.

Τοσο απλά, τοσο ξαστερα. ;)

Δεν αντιλέγω, θα συμφωνούσα απόλυτα μάλιστα.

Απλά είπα να δώσω και μια άλλη οπτική γωνία...

Φυσικά και κάθε διαγωνισμός πρέπει να έχει και μπλεξίματα...

Link to comment
Share on other sites

Georgeman έχεις δίκιο έτσι όπως το αναλύεις, αλλά ας θέσω κι εγώ μια διαφορετική όψη (όπως του φίλου).

Ερώτηση: "Η κάρτα έχει 3gpus πάνω στο ίδιο pcb";

Απάντηση: Έχω 3gpus; Ναι. Βρίσκονται πάνω στο ιδιο (αν θές το λέμε τέταρτο) pcb; Ναι. Επομένως καλύπτει την ερώτηση.

Αν ζητούσε "3gpus κολλημένα στο ίδιο pcb" θα είχες απόλυτο δίκιο.

Το παραπάνω το έγραψα απλά για να δώσω μια διαφορετική σκοπιά στην συγκεκριμένη ερώτηση και μόνο.

Φυσικά κουβέντα κάνουμε και δε χαλάμε το κλίμα του διαγωνισμού. :)

Πάμε στην επόμενη..;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: "Η κάρτα έχει 3gpus πάνω στο ίδιο pcb";

Απάντηση: Έχω 3gpus; Ναι. Βρίσκονται πάνω στο ιδιο (αν θές το λέμε τέταρτο) pcb; Ναι. Επομένως καλύπτει την ερώτηση.

Αν ζητούσε "3gpus κολλημένα στο ίδιο pcb" θα είχες απόλυτο δίκιο.

Το παραπάνω το έγραψα απλά για να δώσω μια διαφορετική σκοπιά στην συγκεκριμένη ερώτηση και μόνο.

Φυσικά κουβέντα κάνουμε και δε χαλάμε το κλίμα του διαγωνισμού. :)

Πάμε στην επόμενη..;)

Να πω την αληθεια και εγω το σκεφτηκα. :D

Αν και σκεφτηκα να απαντησω οχι, αλλά τελικα υπερισχυσε ο ισχυρισμος του deadlock7.

Ομως iiiiiiiiiiiiiiits ok! μια χαμενη σιγα

εχουμε δρομοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: "Η κάρτα έχει 3gpus πάνω στο ίδιο pcb";

Απάντηση: Έχω 3gpus; Ναι. Βρίσκονται πάνω στο ιδιο (αν θές το λέμε τέταρτο) pcb; Ναι. Επομένως καλύπτει την ερώτηση.

Σου έχω "διαγράψει" το λάθος.

Μην ξεχνας οτι η ερωτηση λεει:

Υπήρξε ποτέ PCI-Express κάρτα γραφικών με 3 GPUs (πυρήνες) πάνω στο ίδιο PCB;

Εκει ακριβως την πατησατε. Αν ηταν πανω στο 4ο "ας το πουμε" pcb οι πυρηνες, η απαντηση στην ερωτηση θα ηταν ΝΑΙ.

Ομως οι πυρηνες ηταν πανω σε 3 διαφορετικα pcb. Το "κοινο" pcb, προσεφερε μονο τη τροφοδοσια και τη συνδεσιμοτητα σε μια θυρα pci-express. Γιαυτο και η απαντηση ειναι οχι. ;)

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λές, αλλά το βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία.

Ίσως δεν έγινα κατανοητός με τον τρόπο που το έγραψα.

Όπως και να χει πάμε γι'άλλα..:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now