mortisboy

GFX in Action - 9η Δοκιμασία: Υπήρξε ποτέ PCI-Express κάρτα γραφικών με 3 GPUs;

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να παραπονεθώ για κάτι...

Η απάντηση που θα έδινε κανείς εξαρτάται από το πως ορίζει ο καθένας μας το επάνω στο ΙΔΙΟ PCB. Για παράδειγμα τα τρία PCB βρίσκονται επάνω στην ίδιο PCB. Κάθε PCB περιέχει και πυρήνα. => Οι πυρήνες βρίσκονται επάνω στο ίδιο PCB...Και αυτό λογικό δεν είναι;

Βέβαια και η οπτική γωνία που δίνουν τα παδιά έχει λογική...

Κατ' εμέ, όμως, είναι υποκειμενικό...Φυσικά ότι έγινε έγινε και πάμε για άλλα.

Χριστούγεννα είναι και δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας για μια ερώτηση, ούτε και για έναν διαγωνισμό. Προς Θεού...

Καλό βράδυ σε όλους!

+1 στον από πάνω (chris2009dim), πάμε για την επόμενη ερώτηση.

Για διαβάστε τι λένε τα παιδιά από κάτω ;)

Τα πραγματα ειναι πολυ απλά:

PCB = πλακετα.

Ιδιο PCB = ιδια πλακετα.

Οτι εχει connectors, άρα η πλακετα σπαει σε υποπλακέτες = ΟΧΙ ιδια πλακετα.

Τοσο απλά, τοσο ξαστερα. ;)

Δόθηκε το παράδειγμα της 590. Κάτι τέτοιο θέλαμε. Η trinity δεν ήταν κάτι τέτοιο. Ήταν κάτι άλλο.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Σωστοί! ^^ ;)

Για αυτό ακριβώς σας έδωσα το παράδειγμα με GTX 590 και όχι με GTX 295 ή 9800GX2 :)

eleos re magkes...eimaste kai ths 9ewrhtikhs merikoi.. gia xalarwste ligo! patwsame ...

Το άλλο post που έκανες με Greeklish στο έκανα edit. Αυτό όμως όχι! Απαγορεύονται τα Greeklish!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική Δημοσίευση από matoulini viewpost.gif

eleos re magkes...eimaste kai ths 9ewrhtikhs merikoi.. gia xalarwste ligo! patwsame ...

Το άλλο post που έκανες με Greeklish στο έκανα edit. Αυτό όμως όχι! Απαγορεύονται τα Greeklish!

Αν δεν μπορεις να χρησιμοποιησης ελληνικα για καποιο λογο μπορεις να χρησιμοποιησης translate ..γραψε greeklish to greek στο google

Link to comment
Share on other sites

Ι step on it...κοινως την πατησα...αν και ειχα ενα ενδοιασμο (το ηξερα οτι ηταν με interconnect πανω) ...τελικα υπερισχυσε η λαθος αποψη...δεν πειραζει υγεια και παμε παρακατω.

Gz στου σωστους :)

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeMan

@George_o/c

Αν με ρωτήσετε από πόσα επιμέρους PCB αποτελείτε η trinity θα σου απαντήσω 4 (3 δευτερεύοντα και ένα το βασικό), αλλά για μένα εξακολουθεί να είναι μία κάρτα, σαν σύνολο και τα 3 δευτερεύοντα PCB αποτελούν μέρος του κυρίους PCΒ, τα 3 PCB είναι πάνω στο ίδιο/κύριο PCB και συνδέονται σαν μία κάρτα στην Pci express και ας μην είναι ενιαίο, δεν λειτουργούν χωρίς το βασικό PCB, το ότι οι gpu συνδέονται μέσω ενδιάμεσου PCB στο βασικό δεν έχει σημασία καθώς είναι μέρος του βασικού, δλδ το καλώδιο σύνδεσης ανάμεσα στο κάθε δευτερεύον PCB με το κύριο και οι αγωγοί/δρόμοι του οποιοδήποτε PCB κάνουν την ίδια δουλεία άρα μπορούν να θεωρηθούν ένα.

όπως έγραψα και στο mail που έστειλα ,

“Αν και δεν κυκλοφόρησε στο εμπόριο η Asus είχε φτιάξει την Asus Trinity ή ASUS EAH3850 Trinity αποτελείτε από 3χ HD3850 GPUs (RV670), δεν σχεδίασαν εκ νέου ένα PCB για τις τρεις κάρτες αλλά και πάλι είναι μία 3σε1 κάρτα.”

Ίσως αν ήταν διαφορετική η διατύπωση να καταλάβαινα και εγώ τι ζητάγατε, για μένα όπως είπε και ο chris2009dim καταλήγουμε σε αυτό:

Η απάντηση που θα έδινε κανείς στη συγκεκριμένη ερώτηση εξαρτάται από το πως ορίζει ο καθένας μας το “επάνω στο ΙΔΙΟ PCB”

Πάντως σε αυτήν την ερώτηση “νικάνε” όσοι δεν ξέρανε καν ότι υπάρχει τέτοια gpu και εννοείται όσοι την ήξεραν και σκέφτηκαν με τον ίδιο τρόπο με σας, τεσπα δεν έχει σημασία πλέον ότι έγινε έγινε πάμε για τις υπόλοιπες 18.

ΥΓ. Δεν τα γράφω σαν παράπονο απλά θέλω να μεταφέρω την δικιά μου άποψη.

YΓ 2 Αναρωτιέμαι πόσοι απάντησαν ότι υπάρχει, από τα post δεν πρέπει να είμαστε παραπάνω από πέντε.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που θα έδινε κανείς στη συγκεκριμένη ερώτηση εξαρτάται από το πως ορίζει ο καθένας μας το “επάνω στο ΙΔΙΟ PCB”

YΓ 2 Αναρωτιέμαι πόσοι απάντησαν ότι υπάρχει, από τα post δεν πρέπει να είμαστε παραπάνω από πέντε.

Κανε τους εξι...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Και βαλε....

Τα πραγματα ειναι απλα.δωθηκε το παραδειγμα της 590 που ειναι 2 πυρηνες πανω στο ιδο pcb.εαν μπορεις ξεκολλα τους πυρηνες απο εκει πανω.

Προσωπικα εδωσα απαντηση την Trinity αλλα ειπα οτι δεν ειναι επανω στο ιδιο pcb.δωσε μου ενα τρυπανακι και να δεις τι θα κανω τις mxm καρτες και πως θα βγαλω τους πυρηνες απο πανω.μετα τι θα μεινει?ενα Pcb.

Ειμαι λαθος?

Ηταν ερωτηση μεγαλη παγιδα.Αλλα ετσι πρεπει.Υστερα απο καποια λαθη στις πρωτες μεσαιες δοκιμασιες αρχιζεις να το ψαχνεις λιγο παραπανω το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πέντε ήταν οι λάθος; 60+ άτομα το είχαν λάθος. Απλά έχουμε εξηγήσει ξανά ότι πρόκειται για έναν διασκεδαστικό διαγωνισμό και δεν χρειάζεται να το παίρνετε τόσο σοβαρά. Δεν πρόκειται να κρατήσουμε κάποιο δώρο εμείς, όλα σε εσάς θα πάνε.

Οπότε chill και απολαύστε το :)

Link to comment
Share on other sites

Και βαλε....

Τα πραγματα ειναι απλα.δωθηκε το παραδειγμα της 590 που ειναι 2 πυρηνες πανω στο ιδο pcb.εαν μπορεις ξεκολλα τους πυρηνες απο εκει πανω.

Προσωπικα εδωσα απαντηση την Trinity αλλα ειπα οτι δεν ειναι επανω στο ιδιο pcb.δωσε μου ενα τρυπανακι και να δεις τι θα κανω τις mxm καρτες και πως θα βγαλω τους πυρηνες απο πανω.μετα τι θα μεινει?ενα Pcb.

Ειμαι λαθος?

Ηταν ερωτηση μεγαλη παγιδα.Αλλα ετσι πρεπει.Υστερα απο καποια λαθη στις πρωτες μεσαιες δοκιμασιες αρχιζεις να το ψαχνεις λιγο παραπανω το ολο θεμα.

δηλαδη επειδη η μητρικη μου ενωνει τους 8 ΤΕΤΡΑΠΕΡΑΤΟΥΣ πυρηνες μου με τους 1536 της καρτας μου σημαινει πως εχω 1544 πυρηνες σε ενα pcb?:)...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη επειδη η μητρικη μου ενωνει τους 8 ΤΕΤΡΑΠΕΡΑΤΟΥΣ πυρηνες μου με τους 1536 της καρτας μου σημαινει πως εχω 1544 πυρηνες σε ενα pcb?:)...

Το ιδιο πραγμα λεμε φανταζομαι.οτι δεν ισχυει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Το πόσοι απάντησαν την trinity ήταν καθαρά θέμα περιέργειας, σε κανένα Post δεν κλάφτηκα ούτε ζήτησα κάτι, το μόνο που έκανα ήταν να παρουσιάσω μια διαφορετική οπτική γωνία, και οι απαντήσεις μου δεν έχουν καμία σχέση με το διαγωνισμό ούτε τα δώρα ούτε για την συμμετοχή που έχασα αλλά για το γ*μ*το της υπόθεσης , δεν συνεχίζω γιατί απλά θα feedaro, πάντως το όλο σκηνικό μου θύμισε την παρακάτω εικόνα

color-men-women-01.png

:(....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως και να εχει η καρτα δεν ειναι 3 σε 1.

Εγω πρωτα εστειλα μαιλ και μετα ειδα την καρτα και καταλαβα οτι εκανα μ...ια

κανει μπαμ οτι δεν ειναι 3 σε 1.Οταν ζηταμε καρτα με 3 gpus σε ενα pcb,ειναι σαν να λεμε μια 590 που να εχει 3 gf110 πανω στο ιδιο pcb,ουτε αποστατες ουτε ταινιες ουτε τιποτα.

Η 295 ειχε δυο εκδοσεις μια με δυο pcb και μια με ενα

pcb.H πρωτη ναι μεν ηταν μια καρτα με δυο πυρινες αλλα ο δευτερος πυρινας ειχε δικο του pcb και συνδεοταν με ταινια.Στην δευτερη εγινε δυο σε ενα,αυτο λοιπον ηθελε και η ερωτηση αν υπαρχει 3 σε 1.

Μην σκατε...next time δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now