-Mike-

(Μικρή;) Βοήθεια για Υδρόψυξη

Recommended Posts

Γεια σας,

Ήρθε επιτέλους η στιγμή που θα βάλω υδρόψυξη (μετά από 2 χρόνια που το λέω) στον υπολογιστή μου.

Έψαχνα, έψαχνα, έψαχνα αλλά χρειάζομαι τη συμβουλή κάποιου έμπειρου πάνω στο θέμα για να έχω και το καλύτερο αποτέλεσμα, αφού δεν το έχω και πολύ το θέμα. Και φυσικά σκέφτηκα αυτό το forum που παίζουν πολλά τζιμάνια πάνω στο θέμα του cooling. :respekt:

Για να μην το κουράζω θα μπω στο θέμα γιατί ίσως να έχει ζουμί.

Θέλω να ψύχει τον Επεξεργαστή (Intel i7 950 LGA1136) και την Κάρτα Γραφικών (εδώ υπάρχει το ερώτημα μιας που θα πάρω καινούργια κάρτα γραφικών αν θα ήταν καλύτερα (οικονομικά) να πάρω κάποια με εγκατεστημένο waterblock).

Το budget είναι στα 100?-150? (και άλλα τόσα για κάρτα γραφικών) αλλά έχω ήδη ένα δυνατό ψυγείο (Black Ice GTX Xtreme 360 Radiator) (καημένο ψυγείο).

Άρα, χρειάζομαι 2 blocks (αν δεν πάρω vga με waterblock), αντλία, σωλήνες, ράκτορ (δεν έχω ιδέα τι είναι) και reservoir.

Μία καλή αρχική σκέψη είναι να φωνάξω υδραυλικό να περάσει 2-3 χαλκοσωλήνες και να τελειώνουμε.. :D Αλλά επειδή μετά θα κλαίω το PC καλύτερα να περιμένω να μου πείτε τι έχετε να προτείνετε.

Πολλά ευχαριστώ εξ' αρχής και ελπίζω να μην σας κούρασα, προσπάθησα να τα γράψω περιληπτικά. Mike :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now