George_o/c

AMD Radeon HD 7970: Η νέα flagship GPU της AMD είναι γεγονός!

Recommended Posts

Basically... http://www.caseking.de/shop/catalog/Grafikkarten/Alle-Grafikkarten/Point-of-View-TGT-GeForce-GTX-580-FPB-3072MB::17313.html

Και 1000 ευρώ να είχανε, στα @@ μας, γιατί δεν δίνουνε το παραμικρό τα 3GB στις 580.

Παίρνεις 3GB 580 για να λες ότι έχεις 3GB.

And that's it.

Link to comment
Share on other sites

its 1.5gb.

ελα, βρηκα φθηνοτερη.

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=b87c4b43-ace9-48e3-b6db-5b309759a327

αλλα υπαρχει?

δες τιμες για τα 3gb.

http://www.skroutz.gr/s/384232/Gigabyte-GeForce-GTX580-3GB.html

http://www.skroutz.gr/s/395584/Point-of-View-GeForce-GTX580-3072MB.html

εγω απορω γιατι επιμενεις ακομα μπιλ...

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ίδια γενιά θα ήταν αν βγαιναν μαζί. Με 6 μήνες διάφορα που θα περάσει μπροστά αν κ όταν, τη ίδια γενιά ειναι; Στα χαρτιά. Κ μετά απο 6 μήνες θα ειναι πάλι η ati κ τουμπαλιν

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και πριν.

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Είναι η πιο γρήγορη Single-GPU αυτή την στιγμή.

Ξεπερνάει κατά μέσο όρο 14-20% την 580 ανάλογα το game/settings/resolution.

Σε κάποια games/settings/resolutions ΔΕΝ έχει ουσιαστική διαφορά από την 580 ( minimum fps, ενώ τα avg & max είναι πάνω από τα 50fps ), κυρίως στα 1080p, στα 2XXXx1xxx ξεφεύγει στο 90% των games οπότε εκεί έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Πέστε με fan boy πεστε με ότι θέλετε.Έχω παρει κατα σειρά 9600pro,9800,x600,x1600,2900xt,3870,4650,4850,4870,5850,6950,6970.Και όταν με το καλό περάσω στην σχολή το καλοκαίρι θα πάρω και αυτό το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να δω benchmark HD7970 x2,δηλαδη κατι σαν HD7990 για να δουμε τι παιζει...

Παντος σε ενα review ειδα οτι στα 1125/1575( 925/1375 default ) στο Crysis 2 παει εως τα 57.3fps!!!Ενω η HD6990 κυμενεται στα 53fps...

(Αυτη η AMD μας εχει μπερδεψει με τις σειρες της...)

AMD Radeon HD 7970 CrossFire Performance Review - Introduction

Link to comment
Share on other sites

Πέστε με fan boy πεστε με ότι θέλετε.Έχω παρει κατα σειρά 9400pro,9800,x600,x1600,2900xt,3870,4650,4850,4870,5850,6950,6970.Και όταν με το καλό περάσω στην σχολή το καλοκαίρι θα πάρω και αυτό το μωρό.

Δεν υπηρξε 9400Pro :P

Κι εγω εχω παρει MX440/FX5200/9600Pro/9600XT/6600GT/6800GT/X1800XT/3870/4870/2x5850, αλλα δεν σκοπευω να αναβαθμισω σε καρτα 500+++ ευρω... Δεν τρελαθηκα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Βγαίνει η νέα γενιά της ΑΤΙ που κοντράρει και ξεπερνάει την προηγούμενη της nvidia. Μέσα από drivers θα ξεζουμιστεί μια βελτίωση αποδόσεων. Θα βγει η νέα γενιά της «πράσινης» που θα είναι ακριβότερη και λογικά καλύτερη και θα κονταριστούν με άμεσο αντίκτυπο στις τιμές.

Καλά μέχρι εδώ, μόνο που η τιμή ειναι λίγο τραγική. Αυτο για το οποίο πολλοι «κατηγορούν» τη nvidia το κάνει και η ΑΤΙ. Όταν έχεις την πρωτοπορία επιδόσεων, έχεις και τσουχτερή τιμή. Απλώς περιμενα κάτι καλύτερο από την ΑΤΙ γιατι οι τιμές ήταν που κοντράραν πάντα το αντίπαλο δέος.. Εκτός βέβαια αν νομίζει οτι η nvidia θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Βγαίνει η νέα γενιά της ΑΤΙ που κοντράρει και ξεπερνάει την προηγούμενη της nvidia. Μέσα από drivers θα ξεζουμιστεί μια βελτίωση αποδόσεων. Θα βγει η νέα γενιά της «πράσινης» που θα είναι ακριβότερη και λογικά καλύτερη και θα κονταριστούν με άμεσο αντίκτυπο στις τιμές.

Καλά μέχρι εδώ, μόνο που η τιμή ειναι λίγο τραγική. Αυτο για το οποίο πολλοι «κατηγορούν» τη nvidia το κάνει και η ΑΤΙ. Όταν έχεις την πρωτοπορία επιδόσεων, έχεις και τσουχτερή τιμή. Απλώς περιμενα κάτι καλύτερο από την ΑΤΙ γιατι οι τιμές ήταν που κοντράραν πάντα το αντίπαλο δέος.. Εκτός βέβαια αν νομίζει οτι η nvidia θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια.

Λογικά θα έχουμε μια καλή πτώση στην τιμή της 580 και μια μικρή στης 570.

Δεν ξέρω για Ελλάδισταν που ο καθείς κάνει ότι του... δαγκώσει.

Το έχω ξανακούσει αυτό.

[media]

[/media]

Που τα βρίσκεις όλα LOL :D

Δεν παρατήρησα κανένα Mark Levinson στο όλο video, sorry FAIL :P

Link to comment
Share on other sites

7970 VGA-Hot Wire Guide

VGPU Mod/measure:

05c8d.jpg

f65de.jpg

VMEM Mod/measure:

1dfc6.jpg

7a675.jpg

You should end up with something like that:

89253.jpg

VDDCI aka vpll aka vtt aka whatever u wanna call it:

5ddab.jpg

2ee3c.jpg

VGPU default in 2d bios is 0.92v~ , here is the scaling of adjustments on VGA hot wire:

1b72e.jpg

It will go up 200mv under 3d load!!

VMEM default is 1.65v~ , after mod default will start @ 1.73v, here is the scaling of adjustments on VGA hot wire:

738e1.jpg

VDDCI aka vpll aka vtt aka whatever u wanna call it is 0.87v default. here is the scaling of adjustments on VGA hot wire:

90b15.jpg

Dont ask me about VR mods, you can use your own common sense from these pictures. Dont attempt mods if you're a lousy modder.

για τους γνωστες ^^

Link to comment
Share on other sites

οι τιμή δεν θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη γιατί θα έθαβαν τις 69xx.

μα αυτες θα αντικαταστησει.κανονικα θα επρεπε να εχουν την τιμη που εχουν οι καρτες της σειρας που αντικαθιστουν..!:)

Link to comment
Share on other sites

Meanwhile, αν κανείς παρ ελπίδα πάρει καρτούλα νωρίς, ας μην βιαστεί να την modάρει μόνο και μόνο για το vgpu. Όλη η διάταξη των phases και ο controller είναι ίδιος με αυτή, που ανεβάζει κανονικά μέσω software. Οπότε λογικά με το επόμενο AB/Trixx θα είστε καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now