Samaritan

Υπάρχει Δημιουργός άραγε;

Recommended Posts

Φαντάζομαι καταλαβαίνεται την ερώτηση μου. Τι πιστεύετε εσείς άραγε;

Εγώ είμαι άνθρωπος που ψάχνει την αλήθεια. Ότι απόψεις,γνώμες ιστορίες και να διαβάσω ή θρησκευτικές πεποιθήσεις και να ακούσω δεν με ικανοποιούν επειδή πρέπει να βρω την απάντηση μόνος μου. Και την ψάχνω.

Νιώθω πως δεν είμαστε μόνοι, πως υπάρχει κάποιος που μας προσέχει. Το νιώθω γύρω μου, κάθε πρωί που ξυπνάω, κάθε βράδυ που πάω να κοιμηθώ...

Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα αλλά καλύτερα να αναπτυχθεί πρώτα η συζήτηση.

Θα θέλατε να υπάρχει Θεός;

Έγινε κάτι που σας ώθησε να πιστέψετε ή να μην πιστέψετε;

Θα ήθελα να αναπτύξετε τις απόψεις σας χωρίς απαντήσεις ξερών "Ναι" ή "Όχι".

Link to comment
Share on other sites

Ο Άνθρωπος από την φύση του θέλει να πιστεύει σε κάτι.

Στη θέση σου θα έμενα σε αυτό που πιστεύεις και δεν θα το έψαχνα περαιτέρω. Τίποτα δεν είναι άγιο. Παντού μα παντού όμως υπάρχει διαφθορα/δολοπλοκία κτλπ.

πχ.

Και αν δεν υπάρχει Θεός, και τι έγινε?

Αφού εσύ πιστεύεις και σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, τελειώνει εκεί το πράμα.

Το τι πιστεύει ο καθένας είναι προσωπικό ευαίσθητο δεδομένο πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνεις γτ θα βρεθείς σε αδιέξοδο. Μείνε κάπου και κλείσε τα μάτια. Η επιστήμη δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Εκεί που τελειώνει η επιστήμη ξεκινά ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Μην τους βαζεις ιδεες βρε... δεν το'χουν σε τιποτα να την βαλουν σαν επομενη ερωτηση στον διαγωνισμο.:P

Εκεί που τελειώνει η επιστήμη ξεκινά ο Θεός.

$@39@ μην αντιγραφεις, αυτο το μαθαμε στον στρατο.:hehe:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα την πίστης, με την γενικότερη έννοια όμως του όρου, π.χ. πιστεύω στην καλοσύνη των ανθρώπων, πιστεύω σε αξίες κτλ, είναι σημαντικότατο για την καθημερινότητα μας. Και απαραίτητο για ένα μεγάλο μέρος της ζωής μας. Καθαρά φιλοσοφικά να το δεις...

Τώρα το θέμα της πίστης σε ένα Θέο-αστροναύτη, μου φαινόταν από πάντα αστείο. Δεν πίστεψα ποτέ σε κάτι τέτοιο, και δεν έχω λόγους να το κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τεραστια συζήτηση...πάρε μπύρες και έλα απο εδώ.

Ο μοναδικός υπέυθυνος για τις πράξεις σου είσαι εσύ ! Εάν με πιάνεις...

Σε αυτό συμφωνώ. Το έγραψα στο αρχικό ποστ αλλά φοβήθηκα μην πέσουν να με φάνε. Αφού το είπες εσύ, θα το πω και εγώ.

Την ζωή σου την χαράζεις εσύ. Μου την σπάει άγρια όταν κάποιοι που αποτυγχάνουν σε κάτι κατηγορούν τον Θεό ότι δεν τους βοήθησε, με τελική κατάληξη να είναι άθεοι επειδή οι ίδιοι έφταιγαν για την αποτυχία τους. Μόνο στα δύσκολα θυμάσαι τον Θεό, ενώ στα καλά ούτε που σου περνάει από το μυαλό;

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Και αν έτσι, πια θα είναι η απάντηση; :confused:

Την απαντηση την εχει ο καθενας μεσα του.:D

Ψαξτο παντως καλο θα σου κανει... ισως στην πραγματικοτητα δεν ψαχνουμε τον θεο αλλα τον εαυτο μας. Και μην κολλας σε δαιμονολογιες και δογματισμους.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Την απαντηση την εχει ο καθενας μεσα του.:D

Ψαξτο παντως καλο θα σου κανει... ισως στην πραγματικοτητα δεν ψαχνουμε τον θεο αλλα τον εαυτο μας. Και μην κολλας σε δαιμονολογιες και δογματισμους.:)

stealth

Ίσως.

Η προέλευση του σύμπαντος όμως δεν σας προβληματίζει;

Δεν παίζει να υπήρχε από πάντα ή να δημιουργήθηκε από μόνο του όπως λέει ο Hawkins στην θεωρία "Μ" (έχω διαβάσει το βιβλίο του "Χρονικό του χρόνου"). Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολεμάει τόσο πολύ την ύπαρξη του Θεού αν ο ίδιος δεν ξέρει την αλήθεια. Κανείς δεν την ξέρει.

Δεν πιστεύω σε κανένα δόγμα η θρησκεία και δεν είμαι σε κανέναν όχλο. Έχω μυαλό ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Sam κάτι δεν κατάλαβες καλά από το Χρονικό του χρόνου, το Σύμπαν δεν έχει νόημα να ρωτάς από πότε υπάρχει, γιατί περιέχει τον χρόνο.

Και εδώ κολλάνε και οι έννοιες του Σύμπαντος και σύμπαντος (με κεφαλαίο ή μικρό) του Γραμματικάκη, για να μην χάνουμε τα αυγά και τα πασχάλια, Χριστουγεννιάτικα :D

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Sam κάτι δεν κατάλαβες καλά από το Χρονικό του χρόνου, το Σύμπαν δεν έχει νόημα να ρωτάς από πότε υπάρχει, γιατί περιέχει τον χρόνο.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ναι το σύμπαν περιέχει τον χρόνο. Αλλά το θέμα είναι γιατί ο Hawkins λέει τόσο επίμονα ότι δεν υπάρχει τίποτα έξω από το σύμπαν παρά αυτό. :confused:

Οφείλω να το παραδεχτώ, τέτοιες απορίες μπορούν να σε φέρουν στα όρια της τρέλας.

Πολλοί το έχουν πάθει άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολεμάει τόσο πολύ την ύπαρξη του Θεού αν ο ίδιος δεν ξέρει την αλήθεια. Κανείς δεν την ξέρει.

Μα δεν την πολεμαει ισα-ισα που αφηνει και θεση για τον θεο... οξω απο δω.:P

Ισως ειναι και αυτος της αποψης οτι ακομα και αν εκανε ο θεος τον κοσμο... εχει παψει να ασχολειται μαζι του εδω και πολυ καιρο, οποτε σου λεει γιατι να σκαω εγω για την παρτη του?:D

O Hawkins ειναι φυσικος/κοσμολογος και το μονο που μετραει στον κοσμο του ειναι οι αποδειξεις. Βασει λοιπον αυτων που ξερουμε μεχρι σημερα, ψαχνει εναν ρεαλιστικο τροπο να εξηγησει το πως και το γιατι ακριβως γιατι ο θεος δεν τον καλυπτει σαν φιλοσοφια.

Τελος παντων... οπως ειπε και ο Gor το θεμα ειναι τεραστιο... παρε ενα μπουκαλι whisky και πηγαινε απο εκει...:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μα όλο το βιβλίο αυτό πραγματεύεται ρε Sam, αν βάλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έξω/επιπλέον από το Συμπαν - δεν μπορείς να διατυπώσεις τις βασικές του έννοιες. Ικανή και αναγκαία συνθήκη που λέμε.

Και άντε ο ανάπηρος έχει 5-6 θεωρίες και πειραματικές παρατηρήσεις να υποστηρίζει ότι υποστηρίζει*. Ο παπάς της γειτονίας σου, τι έχει να επικαλείται πλην του προαιώνιου φόβου σου για τον θάνατο;

*Έχουμε και ολοκαίνουργια προ δημοσίευση από το Cern μεριά, while we're at it :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μα όλο το βιβλίο αυτό πραγματεύεται ρε Sam, αν βάλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έξω/επιπλέον από το Συμπαν - δεν μπορείς να διατυπώσεις τις βασικές του έννοιες. Ικανή και αναγκαία συνθήκη που λέμε.

Και άντε ο ανάπηρος έχει 5-6 θεωρίες και πειραματικές παρατηρήσεις να υποστηρίζει ότι υποστηρίζει*. Ο παπάς της γειτονίας σου, τι έχει να επικαλείται πλην του προαιώνιου φόβου σου για τον θάνατο;

*Έχουμε και ολοκαίνουργια προ δημοσίευση από το Cern μεριά, while we're at it :)

Συμφωνώ.

Ξέρω 'γω. Δεν ξέρω καν πως λέγεται ο παπάς της γειτονιάς μου. Θέλω να μείνω μακριά από αυτά. :D

Είχε μια έκθεση στην πόλη μου πριν από 4 μέρες για το CERN. Το μόνο που έδειξαν ήταν οι επιταχυντές, η λειτουργία τους και οι επιβεβαιωμένες ανακαλύψεις. Τίποτα καινούργιο. Τίποτα περί Higgs. :confused:

Φευγαλέο ίχνος του μποζονίου Χιγκς εντόπισαν οι επιστήμονες του CERN

Gorilla, έρχομαι. :D

Edited by Samaritan
Link to comment
Share on other sites

Πω φιλε τι να κανουμε ολοι πιστευουμε σε κατι γιατι στις δυσκολες και οχι μονο στιγμες μας βοηθαει ψυχολογικα/συναισθηματικα.Βασικα ειναι η θετικη ενεργεια που εκπεμπεις σαν ατομο(και πολλες φορες βοηθαει σε διαφορα θεματα) οταν πιστευεις πραγματα πολυ ανωτερα ακομη και απο την φαντασια σου.Τωρα σχετικα με την πιστη υπαρχουν δυο θεματα το ενα ειναι Πιστευε και μην Ερευνας και ακριβως το αλλο Πιστευω Και Ερευνα.

Φιλικα Σταθης .Προφανως και δεν ειμαι ειδικος στο θεμα αυτο.Μια αποψη που μπορεσα να σκεφτω στα γρηγορα γιατι αν κατσεις και το αναλυσεις πραγματικα ΧΑΝΕΣΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω αν πιστεύω, αν δεν πιστεύω, δεν ξέρω και γω τι.

Αλλά... I beg you ( και τον κ. Hawkins, και τον οποιονδήποτε γουστάρει ) να μου απαντήσει στα:

1) Το big bang έγινε... πως ? αφού δεν προϋπήρχε τίποτα αυτού ? ή αν δεχτούμε ότι προϋπήρχε, πως βρέθηκε ? κάποιος/κάτι το έφτιαξε, ή βρέθηκε κάτι μέσα στο τίποτα ξαφνικά έτσι μια πρωία ? ( υπήρχε το πρωί ? :P )

2) εμείς γεννηθήκαμε... πρό-γεννήσεως τι στο καλό είμασταν/δεν είμασταν ? ή είσαι ή δεν είσαι.

Πριν την γέννηση δεν νοιώθαμε τίποτα ? "deleted data ?" what ?

Αν υπάρχει όντως Θεός με τόσα μπινελίκια που του έχω ρίξει στις μαύρες μου θα είμαι ο θανάσιμος εχθρός του λογικά :P

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχεις καταλάβει τι έγινε στο bang. Δεν μπορείς να ρωτάς για "πριν", αφού από "εκεί" και πέρα άρχισε να "ξετυλίγεται" ο χρόνος. Και δεν μιλάμε για τον συμβατικό χρόνο, αλλά για τον Χρόνο.

2) Πριν γεννηθείς, δεν υπήρχες. Και σε μερικά "κοσμικά δευτερόλεπτα" πάλι δεν θα υπάρχεις.

Ευχάριστες σκέψεις ε; :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχεις καταλάβει τι έγινε στο bang. Δεν μπορείς να ρωτάς για "πριν", αφού από "εκεί" και πέρα άρχισε να "ξετυλίγεται" ο χρόνος. Και δεν μιλάμε για τον συμβατικό χρόνο, αλλά για τον Χρόνο.

2) Πριν γεννηθείς, δεν υπήρχες. Και σε μερικά "κοσμικά δευτερόλεπτα" πάλι δεν θα υπάρχεις.

Ευχάριστες σκέψεις ε; :)

Nice try but...

Η θεωρία του big bang μόνο θεωρία είναι, και έχει και αρκετά κενά, όπως και οι περισσότερες κοσμοθεωρίες βεβαίως.

Πάντως το να λέμε "από την Χ στιγμή" ξεκίνησε ο χρόνος είναι η πιο γελοία δικαιολογία για να δικαιολογήσουμε το ότι δεν ξέρουμε ( και ούτε θα μάθουμε ποτέ μάλλον ) πως ξεκίνησε το σύμπαν κλπ κλπ

2) Λες ? Είσαι σίγουρος ? Σύμφωνα με ποιά θεωρία ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θεωρία. Είναι κοσμολογικό μοντέλο.

Πάνω σε αυτό, πατάνε και ψάχνουν για σωματίδια και ακτινοβολίες ώστε να επιβεβαιώσουν κομμάτι κομμάτι το παζλ. Και σε έναν σημαντικό βαθμό το έχουν πετύχει. Δεν είναι κακό να μην τα παρακολουθείς στενά αλλά είναι κακό να ισοπεδώνεις θεωρίες & πειραματικές παρατηρήσεις με ένα απλό "θεωρίες...", που ακαδημαϊκά έχει πολύ διαφορετικό περιεχόμενο ο όρος, ούτως ή άλλως, από ότι τον αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι @ slug.

Το ότι ο χρόνος ξεκίνησε από κάποιο "σημείο" είναι γενικά αποδεκτό. Δεν με "σκαλώνει" καν. Απορώ γιατί λες, ότι λες. Ένα σκαλωματάκι του μυαλού είναι να μην μπορείς να το συλλάβεις, όπως την έννοια του απείρου ας πούμε. Nothing to say here.

2) Χρειάζεσαι θεωρία για την τεκμηρίωση της προγεννητικής σου ανυπαρξίας; Honestly?

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Nice try but...

Η θεωρία του big bang μόνο θεωρία είναι, και έχει και αρκετά κενά, όπως και οι περισσότερες κοσμοθεωρίες βεβαίως.

Πάντως το να λέμε "από την Χ στιγμή" ξεκίνησε ο χρόνος είναι η πιο γελοία δικαιολογία για να δικαιολογήσουμε το ότι δεν ξέρουμε ( και ούτε θα μάθουμε ποτέ μάλλον ) πως ξεκίνησε το σύμπαν κλπ κλπ

2) Λες ? Είσαι σίγουρος ? Σύμφωνα με ποιά θεωρία ?

Έχεις τερματίσει και συ την επιστήμη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now