Samaritan

Υπάρχει Δημιουργός άραγε;

Recommended Posts

@caution:

Όταν φτάσουμε στην κοσμοθεωρία όπως φτάσαμε στα μαθηματικά ή στα PC αν θες, όπου X = y+z και όχι υποθέτουμε ότι κάτι είναι το Χ, και πως το Υ + Ζ θα πρέπει να είναι κάτι τόσο σαν αυτό, περίπου τότε, μάλλον έτσι, να συζητήσουμε το θέμα.

Πρός το παρών, αν είσαι ουδέτερος, δεν νομίζω πως βλέπεις είτε τα του Θεού, ούτε τα της "big bang, nucleonic, κλπ" θεωρίες complete, πιστευτές και κυρίως ΑΠΟΔΕΙΚΤΕΕΣ ΑΝΕΥ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πολύ καταχρηστική χρήση όρων, σε θέματα που δεν προσφέρονται.

Τα της επιστήμης, εν μέρει, μπορείς να τα αποκαλέσεις "θεωρίες". Τα των θεών είναι ως επί των πλείστων "δόγματα". They don't mix. Γι' αυτό τον λόγο δεν χρειάζεται να είμαι και ουδέτερος σε κάτι.

Το "άνευ της παραμικρής αμφιβολίας", αμετάκλητα που λέμε, είναι εκτός της φύσεως της επιστήμης. Η επιστήμη, θεωρεί, υποθέτει, παρατηρεί, επιβεβαιώνει και αποδεικνύει. Και περιμένει την επόμενη ίδια διαδικασία για να αναθεωρήσει, αν αυτό είναι απαραίτητο. Δεν έχει πείσματα, αν κάτι αποδειχτεί αλλιώς, ανασκευάζει.

Τώρα για τα "υποθέτουμε χ" "θεωρούμε ζ" και αυτά "μαθηματικά" τα χαοτικά, και του τρελούς μιγαδικούς και τις βλαμμένες 6διάστατες άλγεβρες Riemann και όλα αυτά που αντιλαμβάνομαι ότι δεν σε πείθουν, έχω δυο προτάσεις:

α) The hard one: Μελέτησέ τα. Ναι ξέρω, δεν είναι και ότι καλύτερο για τον ελεύθερο χρόνο σου αλλά...

β) Σκέψου τα ως εξής: Το Σύμπαν, αυτό δηλαδή που υπάρχει, με την ύλη και την ενέργεια του, είναι όπως είναι. Το σύμπαν, αυτό δηλαδή που μπορούμε να αντιληφθούμε εμείς με τις πεπερασμένες μας αισθήσεις είναι εξ ορισμού, ένα διαστρεβλωμένο υποσύνολο του. Όλα αυτά τα τρελά μαθηματικά και οι θεωρίες, προσπαθούν να γεφυρώσουν αυτά τα δύο σύμπαντα. Και αν παρακολουθείς στενά τις δημοσιεύσεις, θα δεις ότι κάνουν τα γαμημένα καλή δουλειά. :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει όντως Θεός με τόσα μπινελίκια που του έχω ρίξει στις μαύρες μου θα είμαι ο θανάσιμος εχθρός του λογικά :P

Δεν μπορω να καταλαβω πως βριζεις καποιον που δε δεχεσαι την υπαρξη του?;P..

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει Δημιουργός δεν είναι το προγματικό ερώτημα. Η Θρησκεία ήταν μια μέθοδος κοινωνικού ελέγχου και ήταν κάτι απαραίτητο για τότε. Τώρα φαντάζει σαν παραμύθι. Από εκεί και πέρα είναι σχετικά παρηγοροτική η σκέψη του "έχω κάποιον ανώτερο από εμένα να με φροντίζει".

Το ερώτημα είναι τι ώθησε τη δημιουργία αυτή της απορίας, σκέψης και προβληματισμού. Συνήθως τέτοιες αμφισβητήσεις συνοδεύουν αρνητικές καταστάσεις οπότε ελπίζω να μην συνέβη κάτι στον topic starter και να τον κλώνισε.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή η επιστήμη θα δώσει την απάντηση. Κάποιος είχε πει: "Όταν ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο βλάκα, γεννήθηκε ο πρώτος θεός". Συμφωνώ και επαυξάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, είναι δύσκολο να κατανοήσεις πως δεν υπάρχει χρόνος έξω από το σύμπαν, και να λες από μέσα σου "δεν μπορεί" κάτι θα υπήρχε, ακόμα και ο Θεός έπρεπε να είχε μια αρχή. Αλλά αφού είναι έτσι, ας αρκεστούμε σε αυτήν την "θεωρία". Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μην κατανοώ κάτι τόσο δύσκολα.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει Θεός. Μπορείς να πιστεύεις και στον Θεό χωρίς να ακολουθείς μια θρησκεία, ένθεος άθρησκος δηλαδή. Η Θεός έχει αφήσει προ πολλού την Εκκλησία. Ο καθένας πια ψάχνει μόνος του τον δρόμο του. Ακόμα και στην Βίβλο το λέει.

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Karl Marx: "Religion is the opiate of the masses" :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε 1000 χρόνια να έχει απαντήσεις η επιστήμη για κάποια από αυτά...

Αλλά, για πείτε μια.

Πιστεύετε στην τύχη ?

Στο πεπρωμένο ?

Στις "συμπτώσεις" ?

Στην γκαντεμιά ?

Link to comment
Share on other sites

Μετράω τον χρόνο μέχρι να εμφανιστεί "επιστήμονας" ( συνήθως φυσικός ή μαθηματικός ) ο οποίος θα πεί πως δεν υπάρχει τύχη, ούτε σύμπτωση, ούτε γκαντεμιά, αλλά όλα αυτά είναι τα αποτελέσματα πράξεων τα οποία βγαίνουνε από έναν συσχετισμό Χ πραγμάτων.

Ένας αδερφός φίλου μου ( φυσικός εις το σπουδάζειν ) το λέει και το πιστεύει ακράδαντα.

Μάλιστα το προχωράει σε άλλες διαστάσεις ( του στυλ, μπορώ να βρω ένα φυσικομαθηματικό μοντέλο να προβλέπω τις αντιδράσεις και τελικά να ελέγχω όποια γυναίκα θέλω κλπ, έχει πλάκα η συζήτηση μαζί του :D )

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε 1000 χρόνια να έχει απαντήσεις η επιστήμη για κάποια από αυτά...

Αλλά, για πείτε μια.

1.Πιστεύετε στην τύχη ?

2.Στο πεπρωμένο ?

3.Στις "συμπτώσεις" ?

4.Στην γκαντεμιά ?

1. H τύχη είναι ένα σύνολο θετικών συγκυριών προς το άτομο.

2. Νο.

3. Γιατί να μην υπάρχουν συμπτώσεις?

4. Το αντίθετο του 1.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε 1000 χρόνια να έχει απαντήσεις η επιστήμη για κάποια από αυτά...

Αλλά, για πείτε μια.

Πιστεύετε στην τύχη ?

Στο πεπρωμένο ?

Στις "συμπτώσεις" ?

Στην γκαντεμιά ?

- Όχι

- Δεν ξέρω ακόμα. Θα σου πω αργότερα.

- Όχι

- Ναι. Αν δεν είναι συμπτώσεις τότε τι είναι; :P

- Όχι.

Και τα τρία ερωτήματα καλύπτονται από το δεύτερο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

η καθε θρησκεία φαντάζει να περιέχει απέραντη σοφία!

ενας αθάνατος "ζωντανός οργανισμός" χιλιάδων ετών, αλήθεια αν δεν στρεφόμουν στις

θετικές επιστήμες θα προτιμούσα τη θεολογία-φιλοσοφία

ισως γιατι δεν μπέρδευα ποτε την πιστη με την επιστήμη!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που εχει φτασει η επιστημη αλλα χρειαζεται να ταξιδεψουμε δισσεκατορια ετη φωτος μακρια για να καταλαβουμαι την φυση του διαστηματος.

την ιδια ωρα που εγινε το θεμα συζητουσαμε εδω με την παρεα μου για θεους και διαστηματα. τυχαιο? :hehe:

παντως μερικες φορες νιωθω οτι ο (δημιουργος) στελνει σημαδια ακομη και αφυσικα (βαση της επιστημης) για να πιστεψουμε την υπαρξη του. εσεις εχετε ζησει ποτε κατι ανεξηγειτο?

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω κάποια ερωτήματα. Γιατί λέμε ότι έχουμε Χριστούγεννα; Γιατί λέμε 2000 χρόνια μετα Χριστού; Ακόμα κ ιστορικά να το ψάξετε θα δείτε ότι ο Χριστός υπήρξε. Οι Ιταλοί έχουν ακόμα τις επιστολές που στελναν οι Ρωμαίοι εκατονταρχοι κτλ απο το Ισραήλ. Που τότε οι Ρωμαίοι ήταν ειδολωλατρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έιναι στην φύση του ανθρώπου εάν θέλει να εκλογηκέυσει κάτι ενεξήγητο ή με την μία να μην το εξηγήσει και να το αφήσει έτσι.

Ο κάθε άνθρωπος έχει κάποιο ψυχολογικό ιδίωμα το οποίο έχει προέλθει απο διάφορα βιώματα του και εξωτερικούς κυρίως παράγοντες.

Όλοι γεννιόμαστε με μια προδιάθεση σε κάτι αλλά μετά άλλοι παράγοντες καθορίζουν εάν θα εξαληφθεί τελείως , εάν θα μετατραπέι σε κάτι άλλο ή εάν θα κορυφωθεί.

Πχ. Εγώ είμαι ψυχαναγκαστικό άτομο.

Βάζω τον εαυτό μου σε κάποιες διαδικασίες τις οποίες κάποιος άλλος δεν θα τις έκανε καν.

Στην πιο λαϊκή γλώσσα ίσως το λέμε "αυτός είναι τακτικός, αυτός είναι περίεργος, αυτός έιναι έτσι".

Όλα μου τα πράγματα είναι τακτοποιημένα και θυμάμαι ανα πάσα ώρα και στιγμή που είναι.

Όλα μου τα ρούχα στην ντουλάπα έιναι τακτοποιημένα με χρώμα και μήκος.

Πριν κοιμηθω θέλω όλα τα πράγματα μου να έιναι στην θέση τους.

Είμαι εργασιομανής.

Όποιους δεν τους πάω είμαι τελείως snob απέναντί τους.

Και τέλος...για να καταλήξω πάλι στην αρχή...δεν έχω ξεσπάσματα. Ότι συμβαίνει γύρω μου, προσπαθώ πάντα να δικαιολογήσω τους άλλους...με λίγα λόγια να το εκλογηκέυσω.

Εάν μου συμβεί κάτι περίεργο, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω...και ποτέ δεν θα πω΄...ήτανε να γίνει ή έτσι ήρθαν τα πραγματα.

Εάν διαβάσετε ένα βιβλίο ψυχολογίας, θα δείτε ότι όλα τα παραπάνω συν μερικά ακόμα είναι χαρακτηριστικά γνωρίσματα ψυχαναγκαστικών ανθρώπων.

Γι'αυτό στην αρχή είπα...η συζήτηση είναι τεράστια και προφανώς εμπλέκονται σχεδόν όλες οι επιστήμες σε αυτή.

ΟΤ. Σε μια έρευνα παρακολουθούσαν μια ομάδα ψυχιάτρων μια κοπέλα η οποία έιχε το εξής "πρόβλημα".

Είχε μια βιβλιοθήκη γεμάτη με βιβλία.

Ξεκινούσε λοιπόν να την τακτοποιήσει, και έβαζε όλα τα βιβλία με αλφαβητική σειρά.

Όταν την τελέιωνε, ένιωθε τέλεια (για λίγο)...και μετά απο λίγο έβλεπε πώς αν και ήταν αλφαβητικά, η θεματολογία έιχε διαλυθεί τελείως.

Συνέχιζε λοιπόν, και την ξαναέφτιαχνε βάση θεματολογίας και όχι αλφαβητικής σειράς.

Στην συνέχεια ένιωθε καλά, αλλά έβλεπε πώς τα μεγέθη των βιβλίων ήταν άτακτα και ξεκινούσε πάλι να την φτιάξει με βάση το μέγεθος...μετά με το χρώμα...και πάλι απο την αρχή.

Αυτή η κοπέλα, ήταν ψυχαναγκαστική με τα βιβλία της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεσαι ρε Bill να κάνεις ένα ψυχαναγκαστικό συμμάζεμα στο δωμάτιο και την αποθήκη μου ? :D

Για πείτε μου τώρα μην ξεχαστεί, υπάρχει ζωή εκτός του πλανήτη μας ? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεσαι ρε Bill να κάνεις ένα ψυχαναγκαστικό συμμάζεμα στο δωμάτιο και την αποθήκη μου ? :D

Για πείτε μου τώρα μην ξεχαστεί, υπάρχει ζωή εκτός του πλανήτη μας ? :P

Δεν θα είσαι ο πρώτος που θα έρθω, ούτε ο τελευταίος...αλλά θα με αφήσεις να το κάνω όπως θέλω :hehe: ΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου τώρα μην ξεχαστεί, υπάρχει ζωή εκτός του πλανήτη μας ? :P

Αυτο δεν μπορει να το ξερει κανενας μεχρι να αποδειχτει. Απο την αλλη πλευρα το να θεωρει κανεις οτι αναμεσα σε εκατομμυρια γαλαξιες με δισεκατομμυρια αστρα ο καθενας το μονο ελλογο ον ειναι ο ανθρωπος, ειναι τουλαχιστον εγωιστηκο.:D

Οταν λες ζωη φανταζομαι δεν εννοεις βακτηρια κ.λ.π. αλλα ελλογα οντα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον quote που βρήκα στο διαδίκτυο.

- Αν με ρωτήσεις αν υπάρχει Θεός θα σου πω ναι

- Αν με ρωτήσεις αν τον έχω δει θα σου πω ναι

- Αν με ρωτήσεις που ή πως θα σου πω από την στιγμή που αναπνέω υπάρχω βλέπω νιώθω κοιμάμαι και ξυπνάω

- Αν μου απαντήσεις ότι αυτό δεν είναι Θεός θα σου πω

- Ο Θεός είναι ένα θαύμα είναι ζωή

- Αν με ρωτήσεις αν πιστεύω στα θαύματα

- Θα σου πω κάθε μέρα που με αξιώνει να ξυπνάω

- Αν με ρωτήσεις αν έχω δει θαύματα

- Ναι όταν έφτασα στο τελευταίο σκαλοπάτι του προσωπικού μου Γολγοθά δεν χάθηκα πάντα είχα κουράγιο και τελικά το ξεπέρασα.

- Αν με ρωτήσεις ο Θεός είναι άδικος

- Θα σου πω ο άνθρωπος είναι άδικος, αχάριστος, αγνώμονας

- Αν με ρωτήσεις ο Θεός μας αγαπά που είναι μας ξέχασε

- Θα σου πω ότι εμείς ξεχάσαμε τον Θεό εμείς δεν αγαπάμε τον Θεό εμείς είμαστε άδικοι με τον Θεό.

Το Συμπαν διεπεται απο τους φυσικους νομους ετσι δεν ειναι?" "ναι" "Τοτε ψαξτε να βρειτε τον Νομοθετη τους.

Δεν ξέρω γιατί το συνεχίζω, αλλά από την άλλη έχει δίκιο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now