reynolds

Επιλογή επεξεργαστή!!

Recommended Posts

Θέλω έναν υπολογιστή που να τρέχει απαιτητικά προγράμματα.

Συγκεκριμένα προσωμοιώσεις CFD (Computational Fluid Dynamics).

Θέλω έναν επεξεργαστή ώστε να τρέχει γρήγορα τις επαναλήψεις των αλγορίθμων.

Για γρήγορη ταχύτητα έχω επιλέξει triple channel μνήμη και συγκεκριμένα

της Corsair 12GB 9-9-9-24 1600 MHz.

Από ότι έχω ψάξει και διορθώστε με αν κάνω λάθος, η triple channel μνήμη υποστηρίζεται από επεξεργαστές της Intel I7 9xx.

Βρήκα τον Intel Core I7-950 (s1366, 3.06GHz, 8MB, Box)

Αν χρησιμοποιήσω dual channel μνήμη τότε έχω την επιλόγη σχεδόν με τα ίδια λεφτά, να πάρω τον Intel Core i7 2700K (s 1155, 3,5 GHz, 8 MB), ο οποίος έχει 3,5 GHZ σε αντίθεση με τον Ι7-950 που έχει 3,06 GHZ.

Για τις απαιτήσεις που περίγραψα προηγουμένως τι με συμφέρει να πάρω;

triple channel μνήμη με 3,06GHz ή dual channel με 3,5GHz;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει τον Intel Core i7-3930K (2011,3.2GHz,12M), είναι βέβαια αρκετά πιο ακριβός!!

Είναι καλύτερος όμως όσο αφορά τον χρόνο επεξεργασίας, που περιγράφω στο πρώτο post, σε σχέση με τον Intel Core i7 2700K (s 1155, 3,5 GHz, 8 MB) που έχει 3,5GHz;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξαπυρηνος, δηλαδη σε πολυνηματικες εφαρμογες εχει αμεσως αμεσως (και χωρις να υπολογιζουμε τη quad channel μνημη), 50% πανω απο τους 4 πυρηνες του 2700Κ.

Δεν εχω ιδεα τι ακριβως εκμεταλλευεται καλυτερα το πεδιο που σε ενδιαφερει, απλα εχε το υπ οψην...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά είναι 6πύρηνος!! Είναι σίγουρα μεγάλο + αυτό!!

Το θέμα είναι αν τα GHz παίζουν μεγάλο ρόλο σε τέτοιες εφαρμογές και στον χρόνο επεξεργασίας;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ξερω γω οι υπολογισμοι αυτοι να μπορουν να γινουν μεσω καρτας γραφικων (CUDA ή Direct Compute) και μια καρτα των 200 ευρω να σου προσφερει πολλαπλασιες επιδοσεις απο οποιαδηποτε CPU...

Πρεπει να το ψαξεις λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μην κοιτας τα GHz.

Και ο 3930 και ο 2700 (ή το 2600), ειναι ξεκλειδωτοι και μπορεις να τους πας με ευκολία και μερικες συμβουλες απο εμας εδω στα 4.5GHz με λιγο καλυτερη ψυξη. :)

Μακαρι να ειχα ασχοληθει με το συγκεκριμενο τομεα που χρειαζεσαι εσυ, να ηξερα τι ακριβως απαιτειται και απο τι ακριβως επωφελειται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι κατάλαβα!! Πολύ ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι μπορούν να αλλάξουν τα GHz στους συγκεκριμένους επεξεργαστές!!

Ήδη με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ και ευχαριστώ!! Πιο απλά αυτό που θέλω είναι: ποια είναι τα χαρακτηριστικά ενός υπολογιστή (μνήμη, επεξεργαστής, κτλ.) που αν τα αλλάξω μπορούν να λύσουν γρηγορότερα ένα σύστημα μαθηματικών εξισώσεων. Τα CFD είναι ένα μεγάλο σύστημα μαθηματικών εξισώσεων που λύνεται με επαναληπτική διαδιακασία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να σου προτείνουμε ένα σύστημα; Εάν ναι πες μας πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις και επίσης περιέγραψε λίγο καλύτερα την χρήση του Pc. Είναι δουλειάς(εννοώντας άμα δεν κάνει γρήγορα τους υπολογισμούς χάνεις χρήματα) ή και λίγο χειρότερο να είναι, δεν πειράζει, αρκεί να μην μπούμε πολύ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ήθελα να προτείνετε ένα σύστημα. Περίπου 1500 με 1600 ευρώ.

Ναι είναι για δουλειά. Θέλω να κάνει όσο γίνεται γρηγορότερα τους υπολογισμούς ώστε να βγάζω γρήγορα αποτελέσματα! (Ο χρόνος πάντα πιέζει!!) Μία άλλη εναλλακτική για να κερδίσω χρόνο είναι να μπορώ με τον υπολογιστή που μου προτείνετε να τρέχω πολλές προσομοιώσεις παράλληλα.

Επομένως ας πούμε ότι θέλω έναν υπολογιστή με αυτές τις απαιτήσεις και το παραπάνω budget!

Link to comment
Share on other sites

GeorgeMan έψαξα λίγο για την κάρτα γραφικών CUDA που μου πρότεινες, αλλά δυστυχώς τα CFD προγράμματα που χρησιμοποιώ δεν έχουν ακόμα τη δυνατότητα χρησης CUDA.

Link to comment
Share on other sites

pc_1_0.JPG

Θα σου έβαζα τον νέο εξαπύρηνο της Intel αλλά το χρηματικό όριο δεν το επέτρεπε.

Επεξεργαστής: Ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις σε τετραπύρηνο(8-threads) τη στιγμή που μιλάμε.( Με εξαίρεση τον 2700Κ ο οποίος διαφέρει κατά +100Mhz αλλά είναι τσάμπα χρήματα καθώς με μία ρύθμιση ο 2600Κ πηγαίνει σε αυτήν την συχνότητα)

Μητρική: Άφθονη συνδεσιμότητα και ικανή να καλύψει κάθε μελλοντική σου αναβάθμιση.

Μνήμες: Θα μπορούσα να βάλω 8 GB στα 2000 Mhz αλλά για την χρήση που θες θεωρώ πως τα 16 GB @1600Mhz θα χρησιμεύσουν περισσότερο και δεν θα ξεμείνεις από μνήμη,

Κάρτα Γραφικών: Εφόσον δεν ασχολείσαι με gaming και δεν σε οφελεί στα προγράμματα (με την υπόθεση ότι δεν είναι gpu accelerated) δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Όχι ότι δεν είναι καλή κάρτα...Αντιθέτως όποιο game και να της βάλεις θα το παίξει ανετότατα και θα σε βοηθήσει σε άλλα προγράμματα όπως photoshop, premiere και οτιδήποτε εκμεταλλεύεται την κάρτα γραφικών.

Σκληρός Δίσκος: Εάν και οι τιμές των δίσκων λόγω της Ταϊλάνδης παραμένουν ακόμη σε υψηλότατα επίπεδα, θα επέλεγα τον RE4 της WD ο οποίος με χωρητικότητα 1 ΤΒ θεωρητικά θα σε καλύψει ενώ είναι σχεδιασμένος για να αντέχει διαρκείς εγγραφές.

Τροφοδοτικό: Τα 750 W θα καλύψουν κάθε ανάγκη υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις δεύτερη κάρτα γραφικών. Επίσης εάν σε ενδιαφέρει η εξοικονόμηση ενέργειας θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε και τροφοδοτικά με καλύτερο efficiency, αλλά το κόστος θα ανέβει κατά 50 περίπου ευρώ.

Κουτί: Από άποψη αισθητικής προτιμώ ένα πιο λιτό κουτί το οποίο περιέχει dust filters και έχει δυνατότητες για cable management.

Οπτικά Μέσα: Ένα απλό cd/dvd reader/writter με διασύνδεση sata που θα σε καλύψει άριστα...

Οθόνη: Από τις πιο στυλάτες οθόνες που μπόρεσα να βρω με εντυπωσιακά χαρακτηριστικά και πιο ζωντανά χρώματα χρησιμοποιώντας την τεχνολογία LED.

Πληκτρολόγιο/Ποντίκι: Όχι κάτι εμφανισιακά εντυπωσιακό. Θα κάνουν όμως την δουλειά τους.

Φυσικά εάν κάποιος έχει οποιαδήποτε ένσταση: Speak Freely

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δεν επωφελειται απο καλη καρτα γραφικων και δεν παιζεις παιχνιδια, και την ενσωματωμενη του επεξεργαστη να αφησεις, θα εισαι κατι παραπανω απο οκ! (και γλυτωνεις και πολλα ευρω για να τα ριξεις αλλου :D)

Link to comment
Share on other sites

@Stelaras Σκέφτεσαι μήπως υποστηρίζει κάποιες από τις καινούργιες εντολές των FX που δεν έχει ο 2600;

Ο FX ειναι χωμα ετσι και αλλιως . Ουτε καν περναει απο το μυαλο μου το να παρεις κατι τετοιο . :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ chris2009di!!! :) Πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές!!

Πάνω κάτω και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι! Ίσως μία οθόνη μικρότερη σε ίντσες και επομένως λίγο πιο φτηνή!

Μνήμη πιστεύω είναι αυτή που ψάχνω! Μητρική λίγο ακριβή αλλά όντως χρήσιμη για μελλόντικη αναβάθμιση!

Θα τη μελετήσω εκτενέστερα!

Πιστεύεις ότι θα αξίζε να πάρω εξαπύρηνο επεξεργαστή (θα κερδίσω πολλά σχετικά με αυτό που ζητάω να κάνει ο pc μου);

Το κόστος ανεβαίνει αρκετά βέβαια με αυτά που μου πρότεινες!

(μνήμη Corsair Vengeance 16GB Quad 1600 C9 +20 ευρώ,

επεξεργαστής Intel Core i7-3930K (2011,3.2GHz,12M) +308 ευρώ,

μητρική Gigabyte X79-UD3 (s 2011 , X79 , DDR3) +39 ευρώ)

Σύνολο: 367 ευρώ

Αλλάζω οθόνη και κάρτα γραφικών και επιλέγω:

LG E1951S LED Monitor 18,5'' -160 ευρώ

MSI GT 440 (PCI-Express, GDDR3, 1GB) -190 ευρώ

Σύνολο: -350 ευρώ

Το τελικό ποσό βγαίνει περίπου το ίδιο! Δεν ξέρω αν η κάρτα γραφικών

παίζει ιδιαίτερο ρόλο σε αυτό που ζητάω για αυτό επέλεξα μία πιο φτηνή, διόρθωσε με αν κάνω λάθος! Περιμένω τη γνώμη σου!!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δες το προτελευταιο post μου φιλε reynolds σχετικα με τη καρτα γραφικων.

Εαν δεν την εκμεταλλευονται οπως λες, και εαν δεν παιζεις παιχνιδια, μολις γλυτωσες 260 ευρω :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά φίλτατε GeorgeMan!! :) Και να έχω αυτη του επεξεργαστή!!

Αυτό δε μένει παρά να το δοκιμάσω και αν δω στην τελική ότι χρειάζεται κάρτα γραφικών παίρνω μία σαν και αυτή που πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now