reynolds

Επιλογή επεξεργαστή!!

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Σε ευχαριστώ πολύ chris2009dim!!! :)

Και φυσικά όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με το θέμα μου!! :)

Νομίζω σε τέτοιο υπολογιστή θα καταλήξω!!

Γνωρίζει κανείς αν θα έχει εκπτώσεις το Πλαίσιο ή το Multirama μετά τις γιορτές το Γενάρη; (Αν είναι να περιμένω!! :) )

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπ' οψην, μπορεις να τα παρεις σε αρκετα χαμηλοτερες τιμες αν παρεις απο 2-3 καταστηματα. Επισης, το τροφοδοτικο των 750W ειναι μεγαλη υπερβολη. Στο PC1 της υπογραφης, με 2 ομοιες καρτες γραφικων υπερχρονισμενες και επεξεργαστη υπερχρονισμενο, δεν εχω δει ποτέ πανω απο 450W καταναλωση απο την πριζα με βατομετρο.

Επισης, η αποψη μου ειναι να μην παρεις τοσο ακριβα μια ψοφια καρτα γραφικων, αλλα να παρεις μια πολυ απλη και αν δεις μελλοντικα οτι το προγραμμα που θελεις υποστηριζει επιταχυνση μεσω καρτας γραφικων, παιρνεις τοτε μια.

Εχουμε και λεμε λοιπον.

Επεξεργαστης: 3930Κ 570 ευρω Intel Core i7-3930K | Skroutz.gr

Μητρικη, η ιδια, 206 ευρω MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 2011 GA-X79-UD3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Κουτι, ποντικι και πληκτρολογιο ειναι ειλικρινα θεμα γούστου. Οποτε αφηνω αυτα της προηγουμενης συνθεσης του chris2009dim. Συνολο 110 ευρω.

RAM οι ίδιες, αλλα 40 ευρω φθηνοτερες. 81 ευρω. Corsair Vengeance 16GB DDR3-1600 Kit (4x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

DVD-RW γυρω στα 15-16 ευρω CD/DVD-ROM :: SonyNec DVD-ROM DDU1681S-0B 18x/48x Black - Visionstudio.gr

Οθόνη προτεινω αυστηρα καποια τουλαχιστον 22" με ψηφιακη συνδεση (DVI ή HDMI). Μπορει στην αρχη να σου φανει υπερβολη, αλλα μολις συνηθισεις την υψηλη αναλυση μετα δε θα θες να την αποχωριστεις. Κριμα δεν ειναι για 20-25 ευρω μολις παραπανω? π.χ. 125 ευρω αυτη Philips 227E3LSU | Skroutz.gr

Τελικο συνολο δηλαδη ~1100 ευρω, και παμε στα ... ζουμια της υποθεσης :D

1) Τροφοδοτικο εαν δεν βαλεις καποια βαρβατη καρτα γραφικων θα σε καλυψει ΑΝΕΤΑ για πολλα χρονια καποιο ποιοτικο 500-600W. Εδω θα με καλυπτε εμενα με 2 καρτες γραφικων...! Δινω παραδειγματα (απο visionstudio κυρίως, που αν και θεσσαλονικη, εχει αρκετα καλες τιμες και το εχω προτιμησει απο άλλα):

i) Corsair GS600 (600W - 3χρονια εγγυηση) PSU :: Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin GS CMPSU-600GEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr 81 ευρω

ii) Corsair TX550M (550W - 5 χρονια εγγυηση - modular) 97 ευρω

Απο κει και περα με 110-120 ευρω παιρνεις μια χαρα ποιοτικοτατα τροφοδοτικα 650-850W που τα θεωρω υπερβολη για το συστημα σου. Και σιγουρα καλυτερα απο το GX 750 που προταθηκε.

2) Σκληρος δισκος. Ειναι πραγματικα ΑΜΑΡΤΙΑ να μην βαλεις σε ενα τετοιο συστημα εναν SSD! Οι SSD εχουν περιπου 1000% καλυτερα access times απο τους απλους δισκους και θα δεις μεγαλη διαφορα σε ο,τι προγραμμα περασεις σε αυτον, οπως π.χ. windows, ολες οι καθημερινες ή μη εφαρμογες σου και γενικα τα παντα εκτος απο ταινιες, μουσικη, παιχνιδια κτλ.

SSD λοιπον, 120GB με 158 ευρω HDD :: OCZ 120GB Agility III AGT3-25SAT3-120G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Τελικο συνολο λοιπον γυρω στα 1350 ευρω, και μενει μονο να μας πεις τι αποθηκευτικο χωρο χρειαζεσαι για "κανονικο" σκληρο δισκο και ετοιμο το συστημα :D

PS: Προσφορες με την εννοια που τις ξερουμε, δεν παιζουν στο hardware. Μονο σε παλαιοτερα κομματια, για ξεστοκαρισμα.

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ GeorgeMan!! :)

Ωραία κατάλαβα!!

Το θέμα είναι ότι δεν έχω εμπειρία αγορών μέσω Internet! Αλλά από

όσο είχα ψάξει στο παρελθόν πρέπει να ξέρεις ποια μαγαζιά είναι αξιόπιστα για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων!!

Σκληρό δίσκο θα ήθελα στα 500GB, απαιτούν αρκετό χώρο τα αποτελέσματα από τις προσομοιώσεςι!

Link to comment
Share on other sites

Visionstudio, msystems, iking εχω αγορασει προσωπικα και ειναι μια χαρα αξιοπιστα.

Φυσικα και το πλαισιο ειναι, αλλα οταν ζηταει 40 ευρω παραπανω για τις ιδιες ραμ και δεν εχει καθολου ποικιλια, καταλαβαινεις οτι μου καθεται καπως... Φυσικα ο,τι εχει σε ανταγωνιστικες τιμες, π.χ. τον επεξεργαστη, προτιμησε αγορα απο εκει.

Μπορεις να βαλεις το προγραμμα προσομοιωσεων και προσωρινα τα αποτελεσματα στον ssd? Και μετα να τα μεταφερεις στον κανονικο δισκο για αποθηκευση? Εαν χωρανε, θα ηταν ο,τι καλυτερο.

Επισης μπορεις να κανεις και τηλεφωνικη παραγγελια, οχι μονο ηλεκτρονικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα στο site του Πλαίσιο στην συσκευασία του επεξεργαστή Intel Core i7-3930K (2011,3.2GHz,12M) δεν περιέχεται ψύκτρα.

Τι ψύκτρα μου προτείνετε; Θα πρέπει να είναι συμβατή με το socket LGA 2011;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εννοεί τον εσωτερικό αλλά HDD...

@Georgeman Για τις μνήμες θα συμφωνήσω πως για 40 ευρώ δεν αξίζει για το ίδιο μοντέλο...όμως...στο πλαίσιο υπάρχουν και αυτές που πρότεινες στην ίδια ακριβώς τιμή(τις έχει ως dual channel)...

Εγώ στο φιλτράρισμα ζήτησα quadchannel και μου έβγαλε 16 gb στα 119 ευρώ...

Δεν ξέρω όμως εάν έχουν διαφορά

Για το τροφοδοτικό, σίγουρα τα 750 W είναι υπερβολή αλλά νομίζω πως οι τιμολογιακές διαφορές είναι μικρές...

Για ssd συμφωνώ με 1000, δίνει πραγματικά άλλη αίσθηση στις καθημερινές εργασίες...

Όσο για τα καταστήματα, σίγουρα βρίσκει κανείς καλύτερες τιμές...Προσωπικά όμως για τόσο μεγάλες αγορές θα προτιμούσα να έχω την εγγύηση του πλαισίου για όλο το hardware η οποία δεν με έχει απογοητεύσει τα τελευταία χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο εσωτερικός δίσκος είναι, το έψαξα τώρα στο internet και κατάλαβα! Πολύ έξυπνη λύση!! :)

Στα άλλα καταστήματα μέσω internet σου δίνουν εγγύηση;

Ωραία μπορείς να κάνεις τηλεφωνική παραγγελία αλλά τα λεφτά τα δίνεις αναγκαστικά μέσω internet με μία προπληρωμένη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνουν εγγύηση αλλά όταν έχεις όλα τα parts από το ίδιο κατάστημα είναι καλύτερο και εξυπηρετείσαι άμεσα...Επίσης όταν τα προϊόντα έχουν εγγύηση πλαισίου τότε σε περίπτωση βλάβης στα αντικαθιστούν άμεσα.

Για άλλα καταστήματα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη οπότε ο GeorgeMan θα μπορέσει να σε ενημερώσει καλύτερα.

Για το πλαίσιο αλλά και γενικά για τα περισσότερα καταστήματα μπορείς να επιλέξεις διάφορές μεθόδους... Η αντικαταβολή κατ' εμέ είναι η καλύτερη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω οτι οι εποχες που οταν πουλαγες κατι, ανεφερες "με εγγυηση Πλαισιο" και σε προτιμουσαν ολοι, εχουν περασει ανεπιστρεπτι.

Κοινως το service του Πλαισιου δε διαφερει καθολου μα καθολου πλεον απο οποιουδηποτε καταστηματος.

Οντως, μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν λογος να δωσεις το 5% παραπανω (μεχρι εκει ομως) στην τιμη για το "Εγγυηση πλαισιο". Τωρα με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Με αντικαταβολή όντως συμφέρει πολύ!!!

Δεν μένει πάρα να το δοκιμάσω!! :)

Σχετικά με τη ψύκτρα του επεξεργαστή τι μου προτείνετε;

Θα πρέπει να είναι συμβατή με το socket LGA 2011;

Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω οτι οι εποχες που οταν πουλαγες κατι, ανεφερες "με εγγυηση Πλαισιο" και σε προτιμουσαν ολοι, εχουν περασει ανεπιστρεπτι.

Κοινως το service του Πλαισιου δε διαφερει καθολου μα καθολου πλεον απο οποιουδηποτε καταστηματος.

Οντως, μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν λογος να δωσεις το 5% παραπανω (μεχρι εκει ομως) στην τιμη για το "Εγγυηση πλαισιο". Τωρα με τιποτα...

Θα συμφωνούσα μαζί σου καθώς έχω διαβάσει πάρα πολλά παράπονα για το service του πλαισίου.

Η προσωπική μου εμπειρία όμως τα τελευταία χρόνια μου λέει το αντίθετο. Δεν έχω πέσει ποτέ σε όλα αυτά τα οποία έχω διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now