Recommended Posts

Μετά τις γιορτές θα αναβαθμίσω το σύστημά μου :

C2D E8600 ---> Core i5 2500k

GB EP45-UD3P ---> ASROCK Z68 PRO3 GEN3 (?)

KINGSTON HYPERX 6GB ---> G.SKILL 1600MHZ 8GB (?)

NZXT GUARDIAN 921 ---> FRACTAL DEFINE R3 (?)

KINGSTON HYPERX 120GB SSD (?)

Η κάρτα γραφικών μου είναι η GTX 560 Ti , είμαι με 24" οθόνη και 750w τροφοδοτικό.

Τώρα όσον αφορά τα ερωτηματικά δίπλα στα πράγματα είναι αυτά που δεν είναι σίγουρα και ακούω προτάσεις απο τους γιατρούς. Το σύστημα είναι για παιχνίδια περισσότερο. Επίσης θέλω να μου προτείνετε κάποια καλά ακουστικά για παιχνίδια ή κάποιο συνδυασμό με κάρτα ήχου. Για παράδειγμα έχει πέσει το μάτι μου στα CREATIVE TACTIC 3D SIGMA αλλά διάβασα ότι καλύτερο είναι να πάρω κάποια SEINHESSER (ή όπως αλλιώς λέγονται) με μία X-FI TITANIUM.

Συγγνώμη που δεν έβαλα λινκς αλλά είμαι με το κινητό και δε μου είναι εύκολο και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για ακουστικά σίγουρα κάποιο sennheiser τρελή ποιότητα ήχου, καμία σχέση με τα gaming (που συνηθως εχουνε ανεβασμενα μπασα και διαλυμενα ολα τα υπολοιπα)

ssd vertex 3 η agility 3 εχω ακουσει ειναι καλοι επισης, και ο kingston μια χαρα ειναι (review -> http://www.hwbox.gr/reviews/14467-kingston-hyperx-120gb-ssd-review-faster-speeds-serious-users.html)

κουτι δεν θα εδινα λευτα να αλλαξω εκτος αν ηταν απαραιτητο

η καρτα ειναι καλο value for money ακομα, αν θες το κατι παραπανω μετα sli η σε νερο (που δεν θα χρειαστει να αλλαξεις και psu) ή αγοράζεις μία μεταχειρ. 9800gt και την βάζεις να παίζει μονο physx - είναι και σχετικά φτηνές (αναλογα επισης αν τα παιχνιδια που παιζεις ειναι physx) Αλλα σε μητρική με 2 χ pci express

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κουτί είναι ανάγκη ειδικά για cable management γιατί στο NZXT τα έχω στριμώξει πίσω από την οθόνη του και άμα βάλω και SSD μαζί με το μηχανικό θα γίνεται της Πόπης εκεί. Για τους SSD έλεγα για Agility 3 αλλά επειδή διάβασα το review είδα ότι ο HyperX είναι κάπως καλύτερος.

Η κάρτα μια χαρά πιστεύω είναι. Είμαι φαν των single λύσεων, άρα άμα κάνω αναβάθμιση στην κάρτα θα κάνω με καμία 780/880 λογικά.

Δηλαδή καλύτερα είναι να πάρω SENNHEISER και μία X-Fi Tittanium/Asus Xonar?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα της sen είναι stereo, x-fi kai xonar ειναι 7.1 5.1 κλπ.

Γενικά δέν είμαι fan των ακουστικών 5.1 και 7.1 τα θεωρώ ψευτιές που τα σχεδίασαν για παιχνίδια/ταινίες που έχουνε 5.1 και 7.1 υποστήρηξη και για χρήστες που δέν έχουνε ηχοσύστημα σωστό να ακούσουνε 5.1 κ 7.1

Γνώμη μου καλύτερα μία κάρτα επαγκελματική φτηνή stereo και ακουστικά σωστά

Αφού ακόμα και αυτά είναι stereo τί να λέμε τώρα... :P

ρίξε μία ματιά εδώ για reviews και πληροφορίες και για άλλες μάρκες ακουστικών

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες επιλογες εχεις κανει και για μητρικη, και για μνημες. Ο ssd που διαλεξες ειναι απο τους καλυτερους επισης. Οσον αφορα το θεμα του κουτιου, αυτο ειναι υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα της sen είναι stereo, x-fi kai xonar ειναι 7.1 5.1 κλπ.

Γενικά δέν είμαι fan των ακουστικών 5.1 και 7.1 τα θεωρώ ψευτιές που τα σχεδίασαν για παιχνίδια/ταινίες που έχουνε 5.1 και 7.1 υποστήρηξη και για χρήστες που δέν έχουνε ηχοσύστημα σωστό να ακούσουνε 5.1 κ 7.1

Γνώμη μου καλύτερα μία κάρτα επαγκελματική φτηνή stereo και ακουστικά σωστά

Αφού ακόμα και αυτά είναι stereo τί να λέμε τώρα... :P

ρίξε μία ματιά εδώ για reviews και πληροφορίες και για άλλες μάρκες ακουστικών

Ωραίο σάιτ αυτό. Κοίτα εγώ έχω κάτι ηχεία "5.1" τα οποία τα γύρισα σε 2.1 για το λόγω ότι όπως είπες δεν ήταν σωστό σύστημα και ήταν wannabe 5.1 . Η κάρτα που έβαλες είναι κοντά στα 200? και δε κατάλαβα τι παραπάνω θα δώσει και αν αξίζει για παιχνίδια γιατί με τη μουσική θα μετατραπούν σε FLAC.

Πολυ καλες επιλογες εχεις κανει και για μητρικη, και για μνημες. Ο ssd που διαλεξες ειναι απο τους καλυτερους επισης. Οσον αφορα το θεμα του κουτιου, αυτο ειναι υποκειμενικο.

Είδες τι κάνει αυτό το σάιτ? :-P Το κουτάκι το βρήκα από το review του silencio και μ'άρεσε γιατί και σχετικά φθηνό είναι και cable management έχει και έχει επικάλυψη σπόγγου. Όπως είπα τα πράγματα με τα ερωτηματικά δέχονται αλλαγή, άρα και το κουτί. (Φυσικά σε ένα σύνολο των 700? άντε 800? με το ζόρι. Χωρίς τα ακουστικά. )

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια δέν γνωρίζω άν αξίζει διότι δέν ξέρω τί ήχο βγάζουνε πχ το mw3 έχει επιλογές mono/stereo/4.1/5.1, το skyrim δέν έχει καθόλου επιλογές για ήχο, το revelations ούτε κ αυτό.

Η 404 δέν υποστηρίζει dolby κλπ είναι καθαρά για stereo 24bit/192khz native έχει πολύ πιό καθαρό ήχο σε stereo απο τις x-fi/xonar σε high quality τραγούδια (ακόμα και σε cd quality ακούς διαφορά με καλά ακουστικά)

Δέν γνωρίζω κανένα παιχνίδι που να παίζει dolby σε pc, ορισμένα έχουνε 5.1 τα υπόλοιπα stereo, επίσης κάποιες ταινίες blu ray αν δεν κανω λαθος εχουνε dolby (που άν έχεις το κατάλληλο player+sound card+sound system παίζει σωστά dolby ολα πρεπει να ειναι licensed με το γνωστο αυτοκολλητακι απο την dolby)

Προσωπικά το 99% των ήχων που ακούω στο pc είναι stereo και εκεί θέλω απόδοση

Παίζεις κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι?

Και γιατί flac?

Link to comment
Share on other sites

τί να την κάνει 5.1 κάρτα με stereo ακουστικά?

Δεν έχει σημασία.

Το θέμα είναι να έχει καλά DAC και καλό ενισχυτή για να παίζουνε καλά τα ακουστικά του.

Δεν γλυτώνει λεφτά αν πήγαινε σε 2/2.1 κάρτα ήχου ( συν ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη κάρτα σε 2.1 :P ), συν ότι του μένει αν θελήσει να βάλει και 5.1/6.1/7.1 ηχεία για ταινίες π.χ. στο μέλλον.

2.1 X-Fi based κάρτα δεν υπάρχει.

Πιο καλό ήχο για μουσική ( γιατί στα games δεν πάνε κόντρα άλλες σε games που έχουνε hardware audio support ) παίρνει μόνο από "sound card for hi-fi audio" όπως η Asus Xonar Essence STX.

Link to comment
Share on other sites

http://www.asrock.com/mb/photo/IO/Z68%20Pro3%20Gen3%28m%29.jpg

CENtrance DACmini

καλό dac με optical :D

οτι πρέπει αλλα πανάκριβο

2.1 = 3 channels

stereo = 2 channels μπερδευτηκες?

anyways, αφού δέν ασχολείται με high-quality audiophile ιστορίες, ας πάρει καμία x-fi και 558 και είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

http://www.asrock.com/mb/photo/IO/Z68%20Pro3%20Gen3%28m%29.jpg

CENtrance DACmini

καλό dac με optical :D

οτι πρέπει αλλα πανάκριβο

2.1 = 3 channels

stereo = 2 channels μπερδευτηκες?

anyways, αφού δέν ασχολείται με high-quality audiophile ιστορίες, ας πάρει καμία x-fi και 558 και είναι οκ

Σιγά μην πάρει και κανέναν τελικό ενισχυτή Mark Levinson ρε :P

Το DAC καλό, αλλά στα games τι θα κάνει ? :P

Δεν υπάρχει λόγος να το κάψετε το θέμα.

Το ότι θέλει να παίζει με ακουστικά δεν σημαίνει ότι η κάρτα ήχου πρέπει να είναι 2 channel.

Ούτε π.χ. υπάρχει κάρτα ήχου με καλό ήχο, και καλή ακουστική/υποστήριξη στα games που κάνει 50 ευρώ επειδή είναι 2 channel, και μια 7.1 με αντίστοιχο ήχο και δυνατότητες κάνει 250 ευρώ για να πείς ότι χάνει λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now