billkiork

Ερωτήσεις σχετικά με DDR2

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Έχω ένα σχετικά παλιό υπολογιστή με αυτές τις μνήμες και θέλω να προσθέσω και άλλη μνήμη γιατί τα 7 δεσμεύουν σχεδόν το 50% με αποτέλεσμα να ψιλομπουκώνει το σύστημα σε διάφορα. Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ για γενική χρήση και όχι για κατι ιδιαίτερο.

1) Να σπάσω το dual channel θα έχω αισθητή διαφορά?

2) Αν βάλω 800αρες αντι για 1066 και "πέσουν" και οι υπάρχουσες θα έχω πάλι αισθητή διαφορά?

Σκέφτομαι να προσθέσω ένα ή δύο dimm των 2 gb και αναρωτιέμαι αν η διαφορά στο μέγεθος καλύψει την διαφορά της συχνότητας

Αν παίζουν ρόλο τα χαρακτηριστικά του συστήματος είναι τα ακόλουθα:

Mobo: Asus P5Q-E

CPU: Intel C2D 8500 @ 3.00GHz

GPU: Ati 4850

Link to comment
Share on other sites

1. Τι εννοείς να το σπάσεις? Και 4 μνήμες αν βάλεις πάλι θα έχεις Dual Channel.

2. Δεν θα δείς αισθητή διαφορά, αλλά θα πρέπει να τις ρίξεις αυτές manual στα 800MHz ή εάν όι άλλες έιναι καλές 800άρες (Timings 4-4-4-12) σχεδόν σίγουρα θα πάιζουν στα 1066 με 5-5-5-15 .

Καλύτερα βάλε 2x2 και όχι 4x1. Η διαφορά στα MHz είναι απο μηδενική έως ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Τι σχέση έχει το latency? Δηλαδή αν οι καινούριες μνήμες είναι 4 ή 6, η μητρική θα συγχρονίσει τις μνήμες σύμφωνα με το μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θέλεις να βάλεις 2x1GB που ήδη έχεις + 2GB Dimm ακόμα ? Δεν θα έχεις Dual Channel έτσι πάντως.

Θα πρέπει να μπέις στο Bios της μητρικής σου manual να βάλεις το Vdimm(τάση στις μνήμες) ανάλογα με την μνήμη που χρειάζεται πιο πολύ και το ίδιο να κάνεις και στα timings.

Να τα βάλεις όλα εκέι που έιναι τα μεγαλύτερα !

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θέλεις να βάλεις 2x1GB που ήδη έχεις + 2GB Dimm ακόμα ? Δεν θα έχεις Dual Channel έτσι πάντως.

Ακριβώς!

Ευχαριστώ και πάλι αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα ξανα postαρω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now