chris2005dim

Extreme cooling for begginers

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά!

Όπως εν μέρη λέει και ο τίτλος με o/c έχω ασχοληθεί αλλά μόνο σε αέρα. Θα ήθελα να μου προτείνεται μερικά άρθρα που να περιγράφουν την διαδικασία, ορολογίες κτλ...αναφορικά με subzero cooling με LN2 ή dry ice.

Εάν φυσικά έχετε χρόνο και μπορείτε να μου το εξηγήσετε οι ίδιοι...ακόμα καλύτερα...

Επίσης τί budget πρέπει να έχει κανείς?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ψάχνεις κανένα άρθρο με LN2 Pots για να δείς πότε βγήκε το G-Pot? :P

Κοίτα...βασικά δεν είναι δύσκολο. Τα level πάνε κάπως έτσι :

1. Αερόψυξη

Αγοράζεις ψύκτρα, βγαίνεις στο μπαλκόνι, ανάβεις air-condition και χρησιμποιείς την φαντασία σου για να βρείς κρύο αέρα.

2. Υδρόψυξη - Watercooling

Αγοράζεις κομμάτι κομμάτι υδρόψυξη ή έτοιμη λύση. Απο κεί και περα

υπάρχουν πολλοί τρόποι να ψύξεις το νερός όπως παγάκια, ξηρός πάγος, μπαλκόνι κτλ

Ισχύει το ίδιο με το 1 για την φαντασία.

3. Ψύξη με φρέον - Phase Change (1 κομπρέσσορας)

Εάν πατήσεις στην αναζήτηση Phase Change ή SS aka Single Stage ή μονοβάθμιο

θα δείς πώς μοιάζει αυτό. Απο κέι και πέρα υπάρχουν μονοβάθμια με 2 αέρια μέσα

που είναι καλύτερα.

Εξοπλισμό για να τα φτιάξεις αγοράζεις μια φορά και χρειάζεσαι αρκετά πραγματάκια

όπως μανόμετρα, μπουκάλες + αέριο, ασημοκολλήσεις, αντλία κενού, σωλήνες, έυκαμπτο,

βάση, ηλεκτρικά του μοτέρ, μοτέρ και evaporator.

ΓΙα έτοιμη λύση απο Ελλάδα μιλάς στον Stelara που τα φτιάχνει μόνος του...απο εξωτερικό

υπάρχουν πολλοί αλλά εμείς αγαπάμε Στέλιο :P

4. Ξηρος Πάγος - Dry Ice

Ψύχει στους -70. Χρειάζεσαι μόνο ένα Pot γνωστό και ώς κάνιστρο και μόνωση.

Είναι ιδιαίτερα φτηνός αλλά εξατμίζεται γρήγορα. Είναι για 1 use.

Ανίθετα τα SS ή τα Cascade τα βάζεις στην μπίζα και πάιζεις όποτε θέλεις.

5. Ψύξη με φρέον - Cascade (2 και επάνω κομπρέσσορες)

Ότι σχεδόν και το 3 αλλά με 2 στάδια εξού και το όνομα "Διβάθμιο-Τριβάθμιο- κτλ"

Χρειάζεσαι περισσότερα υλικά και λεφτά εννοείται και πάιζουν απο -130 έως και -80C

ανάλογα το setup.

6. Ψύξη με υγρό άζωτο - LN2

Λειτουργεί όπως και ο ξηρός πάγος, απλά σε πάει σε καταστάσεις -182C

Χρειάζεσαι μπουκάλα για να το κουβαλάς-αποθηκέυεις γνωστές με το όνομα

Dewar ! Συνήθως έιναι ακριβες και τις φέρνουμε απο ebay.

(30lt ~500? η μπουκάλα και ~2?/lt)

7. Υγρό ήλιο - Liquid Helium

Λειτουργεί όπως και το απο πάνω. Έχουν πάιξει πολύ λίγες φορές στον κόσμο

με αυτό το οποίο έγινε σε ειδικές εκγαταστάσεις μιας και δεν πωλέιται και δεν μπορείς να το

πάς όπου θές αφού αγγίζει σχεδόν το απόλυτο μηδέν (-273C). Σε επεξεργαστή έχει παρατηρθεί ότι

φτάνει μέχρι -250*C συνήθως η θερμοκρασία του και αυτο μόνο σε AMD CPUs που δεν έχουν coldbug.

Θέλουμε να πάιξουμε με αυτό και εμείς :hehe:

Αυτά πολύ περιληπτικά...απο κεί και πέρα γίνεσαι πιο συγκεκριμένος ή google is your friend :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την απάντηση για το Pot την έστειλα χθες το πρωϊ οπότε δεν αλλάζει κάτι είτε ξαναπέσω είτε όχι στο Pot ;)

Βλέποντας τα δικά σας συστήματα αλλά και γενικότερα, έχω δει πως στην μητρική γίνονται της Παναγιάς τα μάτια...Μόνο μητρική δεν βλέπει κανείς από την πλαστελίνη(να υποθέσω)...

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι η διαδικασία που ακολουθείται για την ψύξη με ln2, το οποίο φαίνεται να είναι και πιο φθηνό από το μονοβάθμιο, για να μην έχω κανένα ατύχημα...

Επίσης, χρειάζεται να αγοράσω πολύμετρα, μονώσεις...(αυτά δεν ξέρω πως πάνε και θα ήθελα μια μικρή εξήγηση)...

Φυσικά με ενδιαφέρει και ένα subtotal αλλά και πόσο ln2 καταναλώνει περίπου σε ένα ln2 session περίπου 1 ώρα(μην το πάμε overnight όπως διαπίστωσα :whistling:

Ελπίζω να έγινα πιο συγκεκριμένος και να μην σας κουράζω πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι γίνεται χαμός στην μητρική είναι για να διασφαλίσουμε την ακεραιότητα της μητρικής...;)

Το άζωτο πως το κατάλαβες ότι είναι πιο φτηνό από το μονοβάθμιο?

Το μονοβάθμιο θα δώσεις μια φορά περί τα 400? και θα παίζεις όποτε θες.

Για το άζωτο χρειάζεσαι καταρχάς κάνιστρο, μπουκάλα συν ότι όποτε θες να παίξεις θα πρέπει

να πας να γεμίζεις. Μονώσεις κλπ συνήθως τα δίνουν μαζί με το κάνιστρο αλλά εύκολα βρίσκεις

σε μαγαζιά με υδραυλικά.

Για το πως μονώνουμε μια μητρική μπορείς να δεις στα παρακάτω:

http://www.hwbox.gr/t-e-c-vapor-phase-cooling/9327-odigos-monosis-mitrikis-bima-bima-gia-ss-cascade.html

HWBOX | O/C on first boot

Και γενικά μπορείς να βρεις και άλλες παραλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πρέπει να ξεκινήσεις με κάτι χαλαρό. Επικοινώνησε με τον Stelara να μιλήσετε για κάνα μονοβάθμιο ώστε να πέσεις αρχικά στους -40 με -50*C ;) Εναλλακτικά μπορείς να το ψάξεις για ξηρό πάγο, αλλά νομίζω ότι το μονοβάθμιο σε συμφέρει περισσότερο!

Δες ας πούμε αυτό που είχε φτιάξει εμένα πέρυσι το καλοκαίρι: http://www.hwbox.gr/t-e-c-vapor-phase-cooling/9542-o-korkos-paei-sta-kria.html

Link to comment
Share on other sites

Γομα για καρβουνο συγκεκριμενα (την βρισκεις στα χαρτικα του Πλαισιου), το οποιο εφαρμοζεται σε ολα τα μερη της μητρικης που θελουμε να μονωσουμε, ωστε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο απο τυχον υγρασιες, νερα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Το μονοβάθμιο το σκέφτομαι αλλά μου φαίνεται πολύ παίδεμα...

Για το ln2 από ότι διάβασα και μου λέτε χρειάζονται τα ακόλουθα:

Dewar περίπου 500Ευρώ η 30lt "μπουκάλα" και μετά 2ευρώ/lt το ln2

Κάνιστρο(δεν έχω ιδέα μοντέλα και τιμές)

Κάρβουνο >>

Πολύμετρο >>

Αυτόκολλητο αρμαφλεξ(είναι κατάλληλα για ln2; τιμές; )

Κανονικό αρμαφλεξ>>

Ενδεχόμενα Mods στην μητρική;(δεν γνωρίζω)

Θα μπορούσατε να τιμολογήσετε τα παραπάνω ή να συμπληρώσετε την λίστα;

Επίσης για αρχή καλύτερα να χρησιμοποιήσω παλιό hardware;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Το μονοβάθμιο το σκέφτομαι αλλά μου φαίνεται πολύ παίδεμα...

Για το ln2 από ότι διάβασα και μου λέτε χρειάζονται τα ακόλουθα:

Dewar περίπου 500Ευρώ η 30lt "μπουκάλα" και μετά 2ευρώ/lt το ln2

Κάνιστρο(δεν έχω ιδέα μοντέλα και τιμές)

Κάρβουνο >>

Πολύμετρο >>

Αυτόκολλητο αρμαφλεξ(είναι κατάλληλα για ln2; τιμές; )

Κανονικό αρμαφλεξ>>

Ενδεχόμενα Mods στην μητρική;(δεν γνωρίζω)

Θα μπορούσατε να τιμολογήσετε τα παραπάνω ή να συμπληρώσετε την λίστα;

Επίσης για αρχή καλύτερα να χρησιμοποιήσω παλιό hardware;

To μονοβάθμιο το παίρνεις, μονώνεις την μητρική και παίζεις. Το άζωτο θέλει ολόκληρη διαδικασία και γενικά δεν πρόκειται να σου βγει σε καλό, γιατί δεν έχεις ακόμα εμπειρία ρει :)

Είναι σαν να θες να ασχολείσαι με τις μηχανές και αντί να πάρεις πρώτα ένα δυομισάρι Ninja ή κάνα παπάκι να συνηθίσεις, πας κατευθείαν στην Hayabusa.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Το μονοβάθμιο το σκέφτομαι αλλά μου φαίνεται πολύ παίδεμα...

Για το ln2 από ότι διάβασα και μου λέτε χρειάζονται τα ακόλουθα:

Dewar περίπου 500Ευρώ η 30lt "μπουκάλα" και μετά 2ευρώ/lt το ln2

Κάνιστρο(δεν έχω ιδέα μοντέλα και τιμές)

Κάρβουνο >>

Πολύμετρο >>

Αυτόκολλητο αρμαφλεξ(είναι κατάλληλα για ln2; τιμές; )

Κανονικό αρμαφλεξ>>

Ενδεχόμενα Mods στην μητρική;(δεν γνωρίζω)

Θα μπορούσατε να τιμολογήσετε τα παραπάνω ή να συμπληρώσετε την λίστα;

Επίσης για αρχή καλύτερα να χρησιμοποιήσω παλιό hardware;

Περι κανιστρο πηγαινε στο site του k|ngp|n....Products καπου 200$ νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

To μονοβάθμιο το παίρνεις, μονώνεις την μητρική και παίζεις. Το άζωτο θέλει ολόκληρη διαδικασία και γενικά δεν πρόκειται να σου βγει σε καλό, γιατί δεν έχεις ακόμα εμπειρία ρει :)

Είναι σαν να θες να ασχολείσαι με τις μηχανές και αντί να πάρεις πρώτα ένα δυομισάρι Ninja ή κάνα παπάκι να συνηθίσεις, πας κατευθείαν στην Hayabusa.

Τι παρομοιωση....???Δεν μπορουσες να βαλεις κατι πιο normal οπως...:Αντι να παρεις εναν Black Edition της AMD και να ξεκινησεις πας αμεσως σε Extreme Edition της Intel...

Link to comment
Share on other sites

To μονοβάθμιο το παίρνεις, μονώνεις την μητρική και παίζεις. Το άζωτο θέλει ολόκληρη διαδικασία και γενικά δεν πρόκειται να σου βγει σε καλό, γιατί δεν έχεις ακόμα εμπειρία ρει :)

Είναι σαν να θες να ασχολείσαι με τις μηχανές και αντί να πάρεις πρώτα ένα δυομισάρι Ninja ή κάνα παπάκι να συνηθίσεις, πας κατευθείαν στην Hayabusa.

\

Από άποψη λογικής συμφωνώ με αυτό που λες αλλά λυπάμαι τα 400 ευρώ για κάτι το οποίο μετά από κάποιον καιρό δεν θα μου χρησιμεύσει...

Το ότι το ln2 είναι παίδεμα είναι, αλλά είναι και μαμώ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι δεν θα σου χρησιμεύει; Το μονοβάθμιο είναι ότι πρέπει για να δοκιμάζεις επεξεργαστές πριν τους βάλεις σε άζωτο. Επίσης είναι ότι πρέπει για Sandy Bridge και Ivy Bridge που έχουν coldbug χαμηλά και βγάζουν όλη τους τη δύναμη πριν τους -60*C συνήθως.

Και τέλος, το μονοβάθμιο θα σου χρειαστεί αν αποφασίσεις ποτέ να benchάρεις κάρτες γραφικών.

Θέλω να σου πω ότι το άζωτο δείχνει τζάμι, αλλά δεν γίνεται κατευθείαν να πας εκεί. Τουλάχιστον αν δεν πάρεις ένα SS, παίξε κάμποσες φορές με ξηρό πάγο για να εξοικιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

\

Από άποψη λογικής συμφωνώ με αυτό που λες αλλά λυπάμαι τα 400 ευρώ για κάτι το οποίο μετά από κάποιον καιρό δεν θα μου χρησιμεύσει...

Το ότι το ln2 είναι παίδεμα είναι, αλλά είναι και μαμώ...

Είναι όντως και μαμώ όπως λες και κάτι παραπάνω. Αλλά όπως είπε και ο Γιώργος κάντο σιγά σιγά γτ θα καούν πολλά στην αρχή :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now