Dr_Nikiforos

Απόψεις για αναβάθμιση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

το ερωτημα ειναι αν αξιζει η αλλαγη

απο:

i7 930

asus p6t workstation pro

12gb ram corsair dominator στα 1600Mhz

σε:

ι7 3930

Gigabyte GA-X79-UD5

ram 8gb gskill στα 1866Mhz

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου χει καρφωθεί η νέα σύνθεση..:P..

αξίζει όμως?

Link to comment
Share on other sites

ουπς παραλειψη..

η χρηση ειναι παιχνιδακια σε αναλυση (1920χ1080), για εκει πιστευω οτι μια 7970 σε κανα 2μηνο θα με υπερκαλυψει...

πειραματικο o/c, (αν και θελω να μπω λιγο πιο δυναμικα σε αυτο το κομματι)

οι υπολοιπες χρησεις ειναι photoshop-dreamweaver που για εκει δεν τιθεται θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια τέτοια αναβάθμιση... Ακόμα και η 7970 που σκέφτεσαι να πάρεις νομίζω πως είναι λίγο υπερβολική για την ανάλυση που παίζεις.

Γενικά για αυτά που θέλεις δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να κάνεις αναβάθμιση, ούτε θα δεις θεαματικές διαφορες... Πιστεύω ότι άμα overclockαρεις και λίγο το σύστημα σου θα σε καλύψει άνετα μέχρι να βγούν οι ivy bridge.Καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά σου και να κανεις τότε μια αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μείνε με αυτά που έχεις και πάρε μια 580 και είσαι κομπλέ για αρκετό καιρό. Εάν δεν έχεις ssd πάρε και έναν καλό 120 γίγα και απλά θα πετάς. Μην πάρεις τίποτα άλλο.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η 7970 σιγουρα δεν χρειαζεται απλα επειδη θα παιξει νεα τηλεοραση περι 32'' ισως φανει σωστη επιλογη.. αλλωστε τωρα ειμαι με 5770 οποτε σιγουρα θα παω σε αλλαγη..

οσο για την υπολοιπη υλοποιηση την εβαλα προς πωληση σε εξευτελιστικη τιμη θεωρω..

ισως βολευτω προς το παρον με το 2ο pc και κανω υπομονη μεχρι ivy bridge εποχη...αν κ το μικροβιο για αλλαγη υπαρχει!!! χεχεχε!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και την δικια μου αποψη.

Εγω ειχα ενα παρομοιο συστημα με εσενα.

ι7 920

X58 SLI3

12GB ram

6970

2Χ 120 SSD

Το συστημα το πουλισα, και ειμαι τωρα με ενα h67 + ι3 2310 + 6970 με τα SSD, και πραγματικα, διαφορα δεν εχω δει.... τα ιδια παιχνιδια παιζει, BF3 κυριος, και στα ιδια high settings χωρις προβλημα.

και στην ουσια, ειναι downgrade απο quad σε duo...

με μια καρτα γραφικων και 1 SSD θα εισαι υπερκομπλε.... guarantee! θα δεις περισοτερα αποτελεσματα με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα το έχεις πουλήσει ήδη το Pc...Σε τί τιμή εάν επιτρέπεται;

Κατά τα άλλα θα συμφωνούσα με τα παιδιά.

Αναβάθμιση κάνε στην κάρτα γραφικών και άμα δεν έχεις ssd αγόρασε έναν. Θα δεις το Pc σου να ανταποκρίνεται τόσο γρήγορα όσο δεν έχεις ξαναδεί...

Αναφορικά με την κάρτα γραφικών θεωρώ πως η 7970 είναι overkill και τσάμπα λεφτά. Ακόμα και μια 570 θα σε κάλυπτε για gaming στην 32αρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now