Tzimakos

Τα φωτα σας..

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες, ηθελα τα φωτα σας..

Πριν απο μια βδομαδα πηραμε δωρο στον κολλητο μου μια 4870 για να παιζουμε μαζι dota 2..

Δυστυχως το τροφοδοτικο του υπολογιστη του ειναι bestec 300w μ' εκαψες..

Ποιο τροφοδοτικο πιστευετε ειναι καλο να παρει μεχρι τα 50 ευρω?

Επισης αν εχει καποιος κανενα, καλοδεχουμενο..

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά που λες,αν δεν μπορεις να βρεις μεταχειρισμένο κανα καλο 750,

(οχι πως χρειαζεσαι 750watt)

κοίτα αυτό.Το εχω δοκιμάσει σε 4-5 pc και κανένα δεν εχει βγάλει πρόβλημα

Msystems.gr - Προϊόντα - Inter-Tech Nitrox FP-750W V2.2

Link to comment
Share on other sites

einai sapphire 512 αλλα εχει 2 6πινα..

και ναι εχεις δικο καλυτερα θα ναι να μην κανουμε πατεντες με molex γιατι αν εχω καταλαβει καλα απ οσα διαβαζω ειναι καλυτερα με 2 6πινα

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά που λες,αν δεν μπορεις να βρεις μεταχειρισμένο κανα καλο 750,

(οχι πως χρειαζεσαι 750watt)

κοίτα αυτό.Το εχω δοκιμάσει σε 4-5 pc και κανένα δεν εχει βγάλει πρόβλημα

Msystems.gr - Προϊόντα - Inter-Tech Nitrox FP-750W V2.2

δε θα ηθελα να ειναι απο αυτες τις μαρκες...

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ακριβο αυτο δεν μπορει να παει τοσο μακρια..

απ οτι εχω ακουσει δε θελει και 600w τροφοδοτικο η 4870, αν ειναι απ τισ καλες μαρκες με μεγαλο efficiency..

μηπως ειναι υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

Corsair Builder Series CX430 V2 | Skroutz.gr

Σηκωνει ΑΝΕΤΑ το συγκεκριμενο συστημα.

Απλα θα χρειαστεις ενα μετατροπεα molex -> 6pin. :)

Μετα παμε σε αυτα τα 2:

OCZ ZS550W | Skroutz.gr

Corsair Builder Series CX500 V2 | Skroutz.gr

Παντως και με το πρωτο δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Πανω απο 350W στην πριζα δεν προκειται να καταναλωνει. Μυθος τα απειρα watt...!

Link to comment
Share on other sites

ATI Radeon™ HD 4870 System Requirements

PCI Express? based PC is required with one X16 lane graphics slot available on the motherboard

500 Watt or greater power supply with two 75W 6-pin PCI Express? power connectors recommended (600 Watt and four 6-pin connectors for ATI CrossFireX™ technology in dual mode)

Certified power supplies are recommended. Refer to AMD Certified Power Supplies for a list of Certified products

Minimum 1GB of system memory

Installation software requires CD-ROM drive

DVD playback requires DVD drive

Blu-ray™ playback requires Blu-ray drive

For a complete ATI CrossFireX™ system, a second ATI Radeon™ HD 4870 graphics card, an ATI CrossFireX Ready motherboard and one ATI CrossFireX Bridge Interconnect cable per graphics card (included) are required

Θεωρητικά σου κανει και το 500watt

Corsair Builder Series CX500 V2 63 ευρω

Link to comment
Share on other sites

George σιγουρα το σηκωνει ανετα το πρωτο ?

Αυτα ειναι πολυ καλα νεα αν ειναι σιγουρο.. Αλλα αυτο με το molex to 6pin τι διαφορα εχει απο το να εχει 2 6πινα? Δεν ειναι χειροτερο?

Επισης με το πρωτο το μικρο builder μεχρι ποια καρτα θα σηκωνει με το συγκεκριμενο συστημα απο τις καινουργιες αν αλλαξει? απλα για να εχουμε στο νου μας για το μελλον αν θελησει..

ξεχασα να πω οτι εχει και ενα dvd-rw.. δεν πιστευω να αλλαζει τα δεδομενα αυτο αλλα για να μαστε σιγουροι..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά σου κανει και το 500watt

Πρακτικα δηλαδη δεν του κανει; Ελεος με το marketing...

Το PC1 της υπογραφης, overclocked και vga και cpu και με overvolt και τα 2, τρωει κατα την ωρα του παιχνιδιου 320W, και σε full stress test μεχρι 360W, μετρημενα στην πριζα (με τις απωλειες του τροφοδοτικου κιολας).

8800GT (256bit GDDR3 - ενα pci-e 6pin) δουλευε αψογα σε no-name 400W τροφοδοτικο επι καμποσα χρονια.

Μην ειστε θυματα του μαρκετινγκ...

Του κανει ακομα και το 400W, απλα δεν ειναι recommended γιατι δεν εχει 2x6pin και δεν ειναι future proof.

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος George πες μου για τη διαφορα molex to 6pin απο το να εχω 2 6πινα τι χανω, και μεχρι ποια καρτα απο τις καινουργιες θα μπορει να βαλει πανω να ειναι ανετος αν αλλαξει στο μελλον..

Κρεμομαι απ τα χειλη σας και πηρα και τηλεφωνο στο πλαισιο της περιοχης μου και ειναι διαθεσιμο το μικρο builder..

Link to comment
Share on other sites

Tα builder εχουν μια +12v γραμμη, αρα εκτος απο το εξτρα καλωδιο που θα δυσκολεψει λιγο το cable management μεσα στο κουτι, δεν χανεις τιποτε αλλο.

Απο σημερινες καρτες, σηκωνει μεχρι 6870 10000% και πιθανοτατα μεχρι 6950, αλλά αν το θελει και για μελλοντικο συστημα, θα προτεινα και εγω να δωσει ενα 10ρικο παραπανω και να παρει το 500ρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Το 500watt ειναι λαθος αγορα εφοσον θελει να αναβαθμησεις τωρα η μετα απο ενα χρονο.

Και δεν μιλάω μονο για την καρτα.

Τα του μαρκετινγκ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Με μπατζετ 50 ευρω δυστυχως δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις

Το πιο ιδανικο σεναριο ειναι να βρει ενα pc power cooling silencer 750 μεταχειρισμενο 60-70 ευρω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το παιδι αυτο οπως ειπα του πηραμε δωρο την 4870 για να μπορει να παιζουμε μαζι το dota 2, αυτο λεει πολλα για το καθε ποτε αλλαζει καρτες..

οταν λεω μελλον, εννοω στην πιο extreme περιτωση να παρει καποτε μια 6850 ας πουμε, ουτε μια στο εκατομμυριο πανω απ αυτην.. και το cable management δεν τον νοιαζει να ειναι χαος μεσα το κουτι, δεν εχει προβλημα..

Απλα απο αποψη να αντεχει το τροφοδοτικο και να μην καει η και καψει ολο το συστημα, να μην ζοριζεται μεχρι την 6850, ειναι 1000% σιγουρο και μου προτεινετε να προχωρησω αφοβα με το cx430?

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ποσο καιει το δικο μου και σου εδειξα τι μετρησε ενα απο τα πιο καταξιωμενα sites με reviews.

Ειμαστε τοσο σιγουροι οσο αυτες οι αποδειξεις.

Εκτος αν βρεις κανεναν με 4870 και core 2 65nm που να εχει βατομετρο για να εισαι σουπερ απολυτως 100% οκ. :P

Εαν εχει καποιος αλλος καποια αλλη γνωμη με αποδειξεις, ας την πει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. Παρα πολυ ωραια θα ελεγα..

Παιδια ειλικρινα δεν εχω ξανασυναντησει φορουμ που να με εχουν βοηθησει τοσο πολυ, με τετοια αστραπιαια ανταποκριση..

Μου φαινεται θα ειμαι καθημερινα εδω, θα γινει απο τα αγαπημενα μου φορουμ..

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ, εφυγα για πλαισιο..

Μπορει και αποψε κιολας να σας γραψω τις εντυπωσεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Προχτες αμεσως φυγαμε για πλαισιο και πηραμε το corsair builder cx430 και το κουμπωσαμε..

Πολυ ωραιο τροφοδοτικο και ομορφο (θα μου πεις μεσα στο κουτι το βαλες τι σε νοιαζει πως ειναι, απλα μου αρεσε ετσι που το ειδα ειμαι παραξενος εγω)

Αλλο πραγμα να εχεις corsair, νιωθεις μια ασφαλεια, μου λεει το παιδι νιωθω τωρα με το τροφοδοτικο καινουργιο και την καρτα σαν να αλλαξα υπολογιστη.. Μη μας παρεξηγειτε δεν εχουμε ασχοληθει και πολυ με το αντικειμενο, ειμαστε λιγο αδαεις και χαιρομαστε με το παραμικρο..

Το μονο βρε παιδια οτι το παιδι που το συνδεσε, κοιταξε στο bios και ειδε οτι δινει 11,64v στο 12βολτο και μου ειπε οτι ειναι εκτος οριων και οτι ειναι προβλημα αυτο..

Υπαρχει περιπτωση να ειναι επειδη βαλαμε molex to 6pin ενω επρεπε να βαλουμε διπλο molex to 6pin, η λετε να ειναι ελαττωματικο το τροφοδοτικο..

Παντως πρακτικα ειναι κομπλε δεν εχει κανει τιποτα μια χαρα παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζει σωστά το bios στις περισσότερες των περιπτώσεων. για να μετρήσεις τις τάσεις

σωστά θες πολύμετρο και να μετράς τις τάσεις σε ένα molex

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχε οντωε 11.6v, μαλλον την ωρα που παιζεις θα επεφτε κι αλλο με αποτελεσμα να ειχε προβλημα.

Αφου δεν εχει ομως, ειναι 99% λαθος αναγνωση της μετρησης ;)

Εγω τα λεγα οτι θα ειναι ok με το 400ρι, αλλοι λεγανε οτι "θεωρητικα και το 500 κανει" :P

PS: Ο,τι και να παρεις που να γραφει πανω Corsair ή Logitech θα σε κανει να αισθανεσαι χαρουμενος ;) Κι ας ειναι απλά ενα ποντικι των 15 ευρω ή ενα τροφοδοτικο των 45.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now