Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι αποφασισα να κανω ενα συστηματακι σε ΑMD τσιπιγιου

Το θελω κυριως για παιχνιδια,ιντερνετ και γενικης χρησης(απο εμενα μονο) :)

αλλα κυριως για παιχνιδια.

εχω βρει μερικα πραγματακια που με ενδιαφερουν αλλα δεν ειμαι σιγουρος για cpu και καρτα γραφικων,και για αυτο ζηταω την βοηθεια σας.Γενικα παντως δεν γνωριζω πολλα για AMD οπως λεει κ το ονομα :)

Link to comment
Share on other sites

My opinion... πήγαινε σε οποιονδήποτε i5 σου επιτρέπει το budget σου και από εκεί να ξεκινήσεις. Υπολόγισε και το χρηματικό παράγοντα και ξεκίνα το στήσιμο.

Phenom II δύσκολα θα βρεις και FX δεν θα σου συνιστούσα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη παιδια εναν Sandy bridge i5 2500 κομπλε :)

για την εμπειρια το κανω :) λοιπον γυρω στα 500-600 ευρω.

βασικα εχω βρει ορισμενα υλικα οπως την sabertooth 990fx,τον phenom 2 x4 980 αλλα με τι αλλο να τα συνδιασω και αν εχω επιλεξει σωστα τα 2 υλικα πιο πανω δεν γνωριζω:)

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη παιδια εναν Sandy bridge i5 2500 κομπλε :)

για την εμπειρια το κανω :) λοιπον γυρω στα 500-600 ευρω.

βασικα εχω βρει ορισμενα υλικα οπως την sabertooth 990fx,τον phenom 2 x4 980 αλλα με τι αλλο να τα συνδιασω και αν εχω επιλεξει σωστα τα 2 υλικα πιο πανω δεν γνωριζω:)

Αν έχεις βρει τον PII 980 (160ευρώ) τότε μια χαρά σε βρίσκω και η sabertooth (164ευρώ) είναι σε αρκετά καλή τιμή επίσης.

Πάρε και μια 8άρα Giga των vengeance της Corsair στα 50ευρώ και μια χαρά σε βρίσκω.

Για κάρτα και με αυτό το budget μπορείς να πας είτε στην 550Ti (127ευρώ), είτε στην HD6770 (100ευρώ).

Psu μπορείς να τσιμπήσεις το 650TX της Corsair (87ευρώ).

Για το δίσκο τώρα είναι ζόρικα... υπό normal συνθήκες θα μπορούσες με ένα 35άρι να πάρεις έναν οποιονδήποτε 7200 rpm να κάνεις τη δουλειά σου και να μη ξεφύγεις και από το budget.

Link to comment
Share on other sites

ωραια αγαπητε σκιππερ :) μαλλον θα προτιμησω την 6770,αλλα μηπως θα εχω προβληματα με μπουκαλοπροβληματα (bottleneck xD) δισκοι απο ποτε περιμενουμε να πεσουν? :(

Link to comment
Share on other sites

Με εκτιμήσεις μιλώντας θα πάει για μετά τα μισά του '12.

Πάντως μπορείς να πας στον 960T (113ευρώ) και μια πιο φτηνή μητρική π.χ την Gigabyte GA-990XA-UD3 (αν δεν σε καίει το Crossfire) και να εξοικονομήσεις για το δίσκο ή να έχεις τη δυνατότητα να διαθέσεις περισσότερα για μια καλύτερη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now