phil

7970 mini Overclocking review/Thread

Recommended Posts

Μιας και απ'οτι φαινεται θα μας απασχολισει αρκετα η νεα καρτα της AMD τους επομενους μηνες,ας γραφουμε εδω τα σχολια και τις παρατηρησεις μας πανω στο overclocking της.

Οι drivers προς το παρον ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και παιζουν μονο αυτοι που ειναι μεσα στο CD της καρτας,οι οποιοι εχουν καποια θεματα με τα XP,οποτε και ολες οι μετρησεις εγιναν σε 7 64bit.

Δοκιμαζοντας την καρτα μου,εφτασα αμεσως στα ορια των CCC (τα οποια ηταν στα 1125Mhz core και 1575Mhz mem) χωρις καν να εχω τη δυνατοτητα να δωσω επιπλεον ρευμα στον πυρινα η στις μνημες της καρτας.

Δοκιμαζοντας διαφορα προγραματα ανακαλυψα οτι το Afterburner 1.6.0. beta 6 ηταν το μοναδικο προγραμα που μου επετρεπε να ξεπερασω τα ορια των CCC,με μεγιστο οριο τα 1200Mhz σε core και 1800Mhz στις μνημες.

Ετσι καταφερα να βρω τα ορια της καρτας μου,τα οποια ηταν γυρω στα 1170~1180 Mhz στον πυρινα και 1600 Mhz στις μνημες της καρτας με στοκ ψυκτρα.

Οπως θα εχετε ηδη διαβασει οι περισσοτεροι,η δυναμη της νεας καρτας της AMD σε αυτα τα ρολογια και βεβαια με τη δυνατοτητα απενεργοποιησης του Tessellation μεσα απο τους CCC ειχαν σαν αμεσο αποτελεσμα το σπασιμο του παγκοσμιου ρεκορ με μονη καρτα στο Unigine Heaven.

264efbb592b3df1.jpg

Με απενεργοποιηση του tessellation το σκορ πεφτει αρκετα πιο κατω αλλα με τιποτα στα επιπεδα μιας overclocked 580 με στοκ ψυκτρα και default vgpu.

264efca731bf5aa.jpg

3DMark 11 tessellation off

264f00acfc202b9.jpg

3DMark 11 tessellation on

264f00acfc38965.jpg

3DMark Vantage.Εδω οπως και σε ολα τα υπολοιπα benchmarks το tessellation δεν κανει διαφορα.Το gpu score ειναι περιπου οσο σε μια 580 με πυρινα στα 1280Mhz.

264f00acfc4f4b0.jpg

επισεις ενα σκορ απο 3DMark 03 σε win7 το οποιο δειχνει πολλα υποσχομενο

264efcd1c409b65.jpg

Επομενο βημα ηταν η αφαιρεση της στοκ ψυκτρας και τοποθετηση υδροψυξης.

264f00a7321e74b.jpg

Σε αυτο το σημειο αντιμετωπησα ενα προβλημα.Το λαμακι που εχει βαλει η AMD στο νεο της πυρινα,ειναι περιπου μισο χιλιοστο πιο ψιλο απο τον πυρινα,οποτε αν δεν εχουμε στην κατοχη μας καποιο waterblock ειδικα σχεδιασμενο για την 7970 με προεξοχη στο κεντρο,ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΤΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ CORE!!!!

264f00a91d569b7.jpg

Καπου εδω θυμηθηκα τα λογια του Shamino που ελεγε οτι το λαμακι πρεπει να βγει,αλλα μιας και δεν εχω και πολλες καρτες στα χερια μου για πειραματα,εκανα μια προσωρινη( ; ) πατεντα.

Ο πατος ενος παλιου waterblock,με λιγο κοψιμο/λιμαρισμα/γυαλισμα,εδωσε τη λυση :D

264f00ab0b8481d.jpg

264f00ab0ba7e88.jpg

Τελικα παρ'ολο που οι θερμοκρασιες του πυρινα επεσαν πολυ,δεν καταφερα να παρω καποια εξτρα Mhz.Συντομα θα εχουμε το gpu tweak απο την ASUS,το οποιο σε συνδιασμο με bios απο καρτα της ιδιας,θα μας δινει μεγαλητερα ορια overclocking αλλα και δυνατοτητα αυξησης της τασης λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος phil - η κάρτα δε... δεν χρήζει δικού μου σχολιασμού :)

Για τα όρια το κλασικό δεν πιάνει σε όλα τα Afterburner; Γιατί κάτι μου λέει ότι το 1200 δεν θα σου φτάσει :D

Τέλος, το probάκι είναι όλα τα λεφτά :)

Link to comment
Share on other sites

:eek: Ωραία μόντα και πολύ χρήσιμος οδηγός. Να σε καλά. :T::respekt:

Thanks

Για τα όρια το κλασικό δεν πιάνει σε όλα τα Afterburner; Γιατί κάτι μου λέει ότι το 1200 δεν θα σου φτάσει :D

Οχι δε βοηθαει,αλλα με τη χρηση αυτου GPUTweakVer2026UpdateOCEnhanceString20111229.zip

ποθ εδωσε ο Shamino ξεκλειδωνουν τα ρολογια σε ολες τις καρτες,αλλα προς το παρον ειναι beta και κανει λιγο τα δικα του.

Edit:Μολις βγηκε και το bios στη φορα:)

http://hwbot.org/forum/showthread.php?t=36905

Edited by phil
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε μαν πολυ ωραίο preview :T:

...τα είπαμε η καρτούλα ειναι δύναμη, αντε μόλις έρθει το bios να την βάλουμε και στα κρύα :D

edit. αντε πιάσε δουλειά....flash that baby :P

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε μαν πολυ ωραίο preview :T:

...τα είπαμε η καρτούλα ειναι δύναμη, αντε μόλις έρθει το gpu tweak να την βάλουμε και στα κρύα :D

Δες απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο θεμα με την μητρική? :P

Προς Θεου!!!Η καλυτερη (τσαμπα)μητρικη που θα μπορουσα να βρω,μεγα χορηγε μου:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ατιμο λαμακι τι μας κανεις ... Eλεγα οτι επιτελους εκανε και κατι σωστο η ΑΤΙ , ωστε να μη σπαει ο πυρηνας .

Και οταν βγαλεις το λαμακι , θα ειναι πολυ χειροτερο απο οτι ηταν η 6970 & 5870 ... Ενα πραγμα σαν τα G94 .

Προχωρα Phil ! :D

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα απο πανω . Για ασφαλεια γινεται αυτο το πραγμα . Να μη στραβοπατησει η ψυκτρα/μπλοκ/κανιστρο και σπασει ο πυρηνας. Ουκ ολιγες καρτες εχουμε χασει ετσι .:D

Link to comment
Share on other sites

Νατο το ριμαδι,αλλα με 1,25 ρευμα και πατεντα waterblock δεν πας πουθενα.Δοκιμασα 1200 Unigine και κολησε καπου στη μεση,μετα μουλαρωσε και η μητρικη......οποτε παω να δω μια ταινιουλα που εχω παρει και αυριο βλεπουμε.

264f00d2a340a0f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now