GoriLLakoS

Complexity Theory - 21η Δοκιμασία: Dual Socket Intel&AMD Motherboard

Recommended Posts

Καλησπέρα και σήμερα ! Κουραστική ημέρα αυτή που πέρασε έ ? Κουραστική και η δοκιμασία ?

Σήμερα είπαμε να ανεβάσουμε την ερώτηση νωρίτερα μια ωρούλα για να έχετε και εσείς περισότερη ώρα να ψάξετε !

Η χθεσινή, κανονικά, στις 00:00 τελειώνει και δεν δεχόμαστε άλλες απαντήσεις !

Ας δούμε λοιπόν την σημερινή ερώτηση του HWBOX Xmas Contest 2011:

Ποιά ήταν η πρώτη Dual Socket μητρική (δηλαδή έπαιρνε 2 επεξεργαστές) που κυκλοφόρησε μεταξύ 1995 - 2005 και μπορούσε να υποστηρίξει τόσο Intel όσο και AMD επεξεργαστές ?

Με λίγα λόγια ζητάμε να μας πείτε το μοντέλο της πρώτης Dual Socket μητρικής (δηλαδή έπαιρνε 2 επεξεργαστές) που κυκλοφόρησε μεταξύ 1995 - 2005 και μπορούσε

να υποστηρίξει τόσο Intel όσο και AMD επεξεργαστές !

Beware : Chuck Norris is watching you ! Απαγορεύονται παντώς είδους αναπαραγωγές κειμένου και απομιμήσεις!

Το παρόν thread θα παραμείνει κλειστό και την απάντησή σας θα την στείλετε με email, στο boxmas2011@hwbox.gr

Το email θα πρέπει να περιλαμβάνει το μοντέλο της μητρικής που ζητάμε !.

Όπως και στις προηγούμενες δοκιμασίες, το email θα περιλαμβάνει το nickname (όνομα χρήστη) σας στο HWBOX. Ο τίτλος του email θα πρέπει να είναι: HwBox XMAS Contest 2011 και να μην βάζετε το nickname σας εκεί !

Οτιδήποτε ερωτήσεις έχετε, γράψτε τις στο thread του διαγωνισμού ώστε να τις δουν και οι υπόλοιποι.

Προσοχή:

Μετράει μόνο το πρώτο email, γι' αυτό πριν το στείλετε να είστε σίγουροι.

Όποιος δεν βάζει nickname στο email του, αυτομάτως είναι εκτός, ακόμα και αν έχει απαντήσει σωστά !

Καλό ψάξιμο!

4614ee3fdff2d5ca.jpg

.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ τελείωσε και η 21η Δοκιμασία! Παρακαλούμε θερμά να μην στείλετε άλλα email η δοκιμάσια τελίωσε στις 00:00 και δεν θα τα μετρήσουμε ως έγκυρα! Όσοι πρόλαβαν, πρόλαβαν :D Το thread ανοίγει αν θέλετε να συζητήσετε τις απαντήσεις σας και φυσικά να μάθετε επιτέλους ποια ήταν η σημερινή σωστή απάντηση.

Πριν συνεχίσουμε όμως, υπενθυμίζουμε ότι ξεκίνησε η 22η Δοκιμασία την οποία μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.hwbox.gr/hwbox-xmas-contest-2011/14769-subzero-feeling-22i-dokimasia-pote-parelabe-cascade-tou-o-mortisboy.html

Σας ευχόμαστε καλή επιτυχία και πάνω απ' όλα, μην βιάζεστε, έχετε ένα ολόκληρο 24ωρο για να ποστάρετε την απάντηση.

Συμμετοχές κερδίζουν οι:

1. Enerxomenos

2. KChris

3. perik

4. gorgotz

5. shiroi

6. Nikostrob

7. Thanos1972

8. xalara

9. icsd_nito

10. sstav

11. MrCatt

12. Nickolaos

13. restinpeace

14. icsd_sap

15. alkibiadhs

16. racer

17. TONY GAL

18. bloody.k

Συνολικά απάντησαν 99 άτομα. Πάνω από το 50% απάντησε το υβρίδιο της ECS που ακούει στο όνομα PF88 και δεν μας κάνει Από τους παραπάνω, μόνο ο KChris και o xalara απάντησαν την Gigabyte GA-586DX.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν η ECS PF88.

Η μητρική που ψάχναμε θα έπρεπε να είχε Socket 7. Οπότε πάμε εποχές 96-98, σας γυρνάμε πολύ πίσω :D

Η ερώτηση ήταν ολοδικιά μου, για αυτό το λόγο αμφιταλαντεύομαι με το ποια να δεχτώ σαν τελική σωστή απάντηση. Επειδή σχεδιάζαμε τις ερωτήσεις καιρό τώρα, θυμάμαι αξέχαστα ότι έφαγα άπειρες ώρες μες στον Νοέμβρη μέχρι να κατανοήσω απολύτως τι συνέβαινε με το Socket 7 και τις διάφορες dual-socket υλοποιήσεις, αρχικά είχα καταλήξει σε 4:

1) TYAN S1562D (Tomcat II)

2) TYAN S1563D (Tomcat III)

3) TYAN S1564D (Tomcat IV)

4) Gigabyte GA-586DX

Ενώ η TYAN S1562D είναι η παλαιότερη όλων (το πρώτο της BIOS πηγαίνει πίσω στον Φεβρουάριο του 1996) και αμέσως μετά έρχεται η S1563D, αντιμετώπισα ένα θεματάκι με δαύτες. Η ερώτηση ήθελε μητρική που να υποστηρίζει τόσο Intel, όσο και AMD CPU. Οι S1562D και S1563D όπως κυκλοφόρησαν out of the box, υποστήριζαν μόνο Intel και Cyrix. Το επίσημο AMD CPU support πραγματοποιήθηκε με το BIOS S56AW401, όπου πρόσθετε την υποστήριξη AMD K5.

Η TYAN S1564D υποστήριζε κανονικά και Intel και AMD από το εργοστάσιο. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα με δαύτη, είναι ότι δεν μπόρεσα να βρω με ποιο BIOS έρχεται shipped. Εδώ βλέπω 1997, αλλά δεν γίνεται γιατί στο manual της μητρικής αναφέρεται το 1996. Το Award v1.00 BIOS πάντως (S56AWD10) βγήκε Φεβρουάριο 1996, αλλά αν δεν κάνω λάθος στην αρχική του μορφή δεν περιείχε AMD CPU υποστήριξη.

Αυτή που είχα καταλήξει σαν τελική απάντηση είναι η GA-586DX, της οποίας το manual μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.motherboards.org/files/manuals/47/586dx_1_3.pdf

1η Οκτώβρη 1996

Supports Pentium processor,PODP running at 75-200 MHz,

Cyrix 6x86, and AMD 5k86 Processor

Όλα αυτά, out of the box. Απλά και ξεκάθαρα πράγματα.

Εν τέλει σκέφτομαι να πάρω σαν σωστές απαντήσεις την Tomcat IV και την Giga 586DX, μόνο και μόνο επειδή δεν μπόρεσα να βρω κάτι εμπεριστατωμένο για το ποιο ήταν το BIOS της Thomcat IV.

Ακούω και τις δικές σας απαντήσεις/σχόλια, δεν έχω καταλήξει σε κάτι ακόμα. Είμαι σε δίλημμα :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μια μητρική του '98 να έχει AWARD flashάκι του '96. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι του 96.

Για αυτό σας ρωτάω αν κάποιος ξέρει για την Tomcat IV, με ποιος ακριβώς BIOS ερχόταν και πότε κυκλοφόρησε :P

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω μιας κ ουτε εσυ ξερεις την απαντηση να παρεις ολες τις απαντησεις σωστες! ;)

Καταλαβες οτι απαντησα λαθος ετσι :P

Είπαμε ότι οι Tomcat II & III δεν είναι γιατί δεν υποστήριζαν out of the box και AMD CPUs. Οπότε αυτές αποκλείονται.

Αν είναι να πάρω 2 σωστές θα είναι η Tomcat IV και η Giga 586DX.

ftp://ftp.tyan.com/manuals/m_s1564_100.pdf

το manual της S1564S/D.

Σύμφωνα με το manual υποστηρίζει amd out of the box

Το κακό είναι πως στο copyright δεν αναφέρει μήνα αλλά μόνο χρόνο.

Ναι το ξέρω, αυτό έγραψα στο παραπάνω post.

Έχω κολλήσει στο αν θα πάρω και την Tomcat IV σωστή, επειδή έχω ψάξει ΑΠΕΙΡΕΕΕΕΣ ώρες την ερώτηση αυτή και θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πηγα tyan.com - products - product archive και κλικ στο "Notice:Please click here for End of Life (EOL) products!"

την II δέν την έχει εκεί...

και βασιζόμενος πρώτα στα νούμερα (ΙΙΙ<ΙV) λέω η ΙΙΙ βγηκε πιο μπροστα απο την ΙV

το ίδιο έρχεται να επιβεβαιώσει και το bios

III -> http://thepicz.com/pictures/490cbce9b78a4c8d49105da1f531c580.jpg

IV -> http://thepicz.com/pictures/8f5e1ba7e8174cc0a00eab2e9c588e02.jpg

dax το να το ψάξουμε τοσο deep ειδικά με 66 σελ. manual οι tyan....

Link to comment
Share on other sites

George δεν ξέρω αν είναι η tyan πιο παλιά, αλλά αν έπρεπε να γράψω την πρώτη tyan που κυκλοφόρησε κι υποστήριξε amd+intel επεξεργαστές (έστω και μεταγενέστερα) θα έβαζα την Tomcat IID.

Αν θέλετε out of the box (που δεν το αναφέρει η ερώτηση), τότε από tyan είναι η IVD όπως είπες.

Το θέμα είναι οτι δε βρήκα κάπου ημερομηνίες κυκλοφορίας για να υπάρχει σύγκριση..

Τέλος δεν έχω ιδέα τί παίζει με dual socket 5 (αν υπάρχουν). Δεν πρόλαβα να ψάξω παραπάνω...

Αυτά από μένα..ότι αποφασίσετε δεκτό! Καληνύχτα...:'(....

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να τις πάρεις και τις 4 σωστές, λόγω:

1) των ημερών :P

2) των ωρών που ψάχναμε

3) του ότι δεν διευκρινιζόταν το out of the box support

4) του ότι απάντησα την 2

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε τρελε!!

Εβαλες ερωτηση χωρις να 'σαι 100% σιγουρος για την απαντηση ?!?! :hehe::hehe:

Εγω λαθος απαντησα οποτε grats στα παιδια που εκαναν ενα πολυ καλο ψαξιμο !!!

Πραγματικα εγω οπως και να εψαξα δεν βρηκα κατι πιο παλιο απο την ECS :o

Link to comment
Share on other sites

George με τα δίκια σου αμφιταλαντεύεσαι κι εσύ, απλώς εγώ θα πω το εξής: Η ερώτησή σου ήταν ξεκάθαρη και έλεγε "Ποιά ήταν η πρώτη Dual Socket μητρική (δηλαδή έπαιρνε 2 επεξεργαστές) που κυκλοφόρησε μεταξύ 1995 - 2005 και μπορούσε να υποστηρίξει τόσο Intel όσο και AMD επεξεργαστές ?" και όχι πια ήταν η πρώτη out of the box.

Βέβαια τώρα που το διαβάζω ξανά καταλαβαίνω τι εννοούσες, αλλά μάλλον αρκετοί το παρερμήνευσαν (μέσα κι εγώ). Anyway, η ερώτηση ήταν αρκετά δύσκολη κατά την άποψή μου.

Καληνύχτες :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 σωστά λέω εγώ κύριε αντμιν.

Εφ'όσον δε βρέθει στάνταρ ημερομηνία για το μήνα της Tomcat IV ας ληφθεί υπόψιν μόνο η χρονιά που αναφέρεται και στο manual της.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε τρελε!!

Εβαλες ερωτηση χωρις να 'σαι 100% σιγουρος για την απαντηση ?!?! :hehe::hehe:

Εγω λαθος απαντησα οποτε grats στα παιδια που εκαναν ενα πολυ καλο ψαξιμο !!!

Πραγματικα εγω οπως και να εψαξα δεν βρηκα κατι πιο παλιο απο την ECS :o

Γιατί στις πανελλήνιες είναι καλύτεροι; :hehe:

sorry for double posting

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now