GoriLLakoS

Complexity Theory - 21η Δοκιμασία: Dual Socket Intel&AMD Motherboard

Recommended Posts

George δεν ξέρω αν είναι η tyan πιο παλιά, αλλά αν έπρεπε να γράψω την πρώτη tyan που κυκλοφόρησε κι υποστήριξε amd+intel επεξεργαστές (έστω και μεταγενέστερα) θα έβαζα την Tomcat IID.

Αν θέλετε out of the box (που δεν το αναφέρει η ερώτηση), τότε από tyan είναι η IVD όπως είπες.

Το θέμα είναι οτι δε βρήκα κάπου ημερομηνίες κυκλοφορίας για να υπάρχει σύγκριση..

Τέλος δεν έχω ιδέα τί παίζει με dual socket 5 (αν υπάρχουν). Δεν πρόλαβα να ψάξω παραπάνω...

Αυτά από μένα..ότι αποφασίσετε δεκτό! Καληνύχτα...:'(....

Dual Socket 5 δεν υπάρχουν.

Λέμε ποια ήταν η πρώτη dual socket μεταξύ 95-05 που υποστήριζε τόσο Intel όσο και AMD.

Όταν η Tomcat II βγήκε δεν υποστήριζε και τους δύο. Αυτό είναι που έχει σημασία. Και εμείς ζητούσαμε την πρώτη :) Αυτό έγινε με άλλο BIOS που βγήκε πολύ αργότερα, ενώ είχε κυκλοφορήσει και η Tomcat IV και η Giga 586DX.

Καλα ρε τρελε!!

Εβαλες ερωτηση χωρις να 'σαι 100% σιγουρος για την απαντηση ?!?! :hehe::hehe:

Φυσικά και όχι! Είχα ετοιμάσει απάντηση επίσημη για το πως κατέληξα στην 586DX.

Πως βρίσκεται η απάντηση όμως; Ιδού η απορία! Θα σας τη λύσουμε εμείς ;)

Γράψτε στο Google: intel amd socket support 1995

Ανοίξτε το πρώτο wiki link που λέει για CPU Sockets CPU socket - Wikipedia, the free encyclopedia

Κατεβαίνοντας προς τα κάτω θα δείτε ότι το 1994 είχαμε τις πρώτες μητρικές που υποστήριζαν επεξεργαστές τόσο Intel όσο και AMD. Πριν από αυτό δεν μας νοιάζει γιατί εμείς ρωτάμε από 1995 μέχρι 2005. Κάνοντας μία αναζήτηση για το Socket 7 μονάχα θα δείτε ότι υποστηρίζει Intel P5 Pentium επεξεργαστές αλλά είναι συμβατό και με επεξεργαστές από Cyrix/IBM, AMD, IDT και άλλες.

Μήπως είναι αυτό; Και αν ναι, πως θα βρω την απάντηση; Εμπρός καλά Google skills μου. Να ψάξω άραγε για: Socket 7 motherboard list; Ωπ, το tomshardware είχε κάνει review αρκετές socket 7 μητρικές το 1997 Review of Socket 7 PCI Motherboards : First Of All.

Αυτές είναι όμως του '97. Μήπως υπάρχει και κάτι παλιότερο; Μήπως να ψάξω ανά εταιρεία; Ψάχνοντας, ψάχνοντας και ψάχνοντας ακόμα περισσότερο, παρατηρούμε ότι η Gigabyte είχε κάνει πολύ δουλειά τότε με την σειρά GA-586. Φτάνουμε σε κάτι τέτοιο http://ee.gigabyte.com/products/page/mb/ga-586t2/.

Ωραία σε καλό δρόμο είμαστε. Ανοίγοντας το manual της μητρικής βλέπουμε ότι το release date είναι 5 Σεπτέμβρη του 1997 (http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-586t2_e.pdf). Μήπως όμως υπάρχει και κάτι πιο παλιό; Γιατί η ερώτηση να λέει από 1995 μέχρι 2005 και η μητρική που βρήκα να είναι του 1997;

Για να δούμε την 586TX. Πότε βγήκε; http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_ga-586tx_e.pdf Μάρτη του 1997. Λέτε να υπάρχει κάτι ακόμα πιο παλιό;

Ας ψάξουμε για τις UX. Άτσα! http://www.motherboards.org/files/manuals/47/586ux_1_1.pdf Νοέμβρη του 1996. Λέτε να υπάρχει κάτι πιο παλιό; Ωραίο αυτό το site, το motherboards.org, τα έχει όλα συγκεντρωμένα. Ας ψάξω εδώ MOBOT: Motherboard Manuals Gigabyte Motherboards.org ;)

1) Η 586AL δεν είναι γιατί βγήκε το 1994.

2) Η 586AP δεν είναι γιατί βγήκε το 1995 αλλά δεν υποστηρίζει Intel και AMD. Τουλάχιστον όχι επίσημα. Επίσης δεν είναι dual-socket οπότε την απορρίπτουμε αμέσως - δείτε και photo της εδώ.

3) Ψάχνοντας με τον ίδιο τρόπο τις υπόλοιπες: AS/ALS, ATS, ATV, ATX, ATX2, ATX3, ATX4 βλέπουμε ότι όλες είναι του 1997 και 1998, αλλά αφού έχουμε φάει τον γάιδαρο και μας έχει μείνει μόνο η ουρά, γιατί να μην το ψάξουμε λίγο ακόμα;

Ψάξτε τις ΟΛΕΣ μία προς μία, we dare you. Θα δείτε ότι αρκετές ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μας, αλλά η πιο παλιά όλων είναι η GA-586DX που κυκλοφόρησε 1η Οκτωβρίου του 1996. Ορίστε και το PDF της http://www.motherboards.org/files/manuals/47/586dx_1_3.pdf :)

Στην ενότητα 1.2 αναγράφεται καθαρά ότι:

Supports Pentium processor,PODP running at 75-200 MHz,

Cyrix 6x86, and AMD 5k86 Processor

Για ψάξτε την στο google και βρείτε μια σωστή φωτογραφία:

GA-586DX.jpg

Με το που έβαλα στο παιχνίδι το dual socket, ήξερα ότι οι γνώστες θα πάνε βουρ για TYAN. Και από τότε είχα βγάλει εκτός την Tomcat II και την Tomcat III, για λόγους που έχω αναφέρει παραπάνω.

Λοιπόν, για να είμαι δίκαιος θα πάρω σωστή και την Giga 586DX και την TYAN Tomcat IV :) Αναμείνατε να ποστάρω ποιοι πήραν συμμετοχή. Συγχαρητήρια σε όσους ψάχτηκαν, μπράβο σας και μάλιστα χαιρόμασταν να διαβάζουμε τις απαντήσεις που είχαν μπόλικη επιχειρηματολογία μέσα γιατί δείχνουν ότι ο άλλος ενδιαφέρεται :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά λόγο bios απάντησα την Tomcat IVD 5/6/97 ενώ η S1563D 6/19/97, για την S1562D δεν την μέτρησα καν νομίζω ότι είναι πιο παλιά από το 1995 χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά και πάλι το ίδιο bios "περίμενε" με την S1563D, την ecs pf88 την απέρριψα λόγο ότι δεν έχει ένα pcb :P

Link to comment
Share on other sites

εγω οπως ειπα εβαλα tomcat iiid

αλλα αφου θεωρεις πως ειναι λαθος κατα την προσωπικη γνωμη η ανταμειψε αυτους που ψαξανε πολυ δηλαδη μεσα στις 4 επιλογες η ανταμειψε αυτους που παραψαξανε σε βαθος

gigabyte ga-586

Link to comment
Share on other sites

η ΙΙΙ δεν κυκλοφορησε πιο νωρις απο την ΙV?

Ναι αλλά ξαναλέω δεν υποστήριζε από την αρχή AMD, παρά μόνο Intel και Cyrix. Άνοιξα διάλογο μαζί σας για να σας δείξω ότι θέλω να είμαι αντικειμενικός. Ζητούσαμε την πρώτη.

Όσο για το ότι έλειπε η διευκρίνιση out of the box, ξαναλέω ότι ζητούσαμε την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε πως δεχεστε την IV αφου ζητουσατε την II και δεν δεχεστε την ΙΙΙ?

ειλικρινά έχω μπερδευτεί

anyways δεν πειραζει, παμε για την επομενη

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και η II και η III είχαν αρχικά BIOS που ΔΕΝ υποστήριζε τόσο Intel όσο και AMD επεξεργαστές. Ενώ η S1564D aka Tomcat IV, όπως επίσης και η Giga 586DX, πληρούν κανονικά και με το νόμο όλες τις προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι απάντησαν TomCat IIID πρακτικά είναι λάθος.

Αν εγώ ήθελα το 96 Dual Socket για AMD δεν θα μπορούσα να την πάρω. Θα μπορούσα να πάρω μόνο την Giagabyte.

Αν τον Μάιο του 97 απόφάσιζα να πάρω Dual Socket για AMD Θα μπορούσα να πάρω την TYAN TomCat IVD και όχι την IID ή την IIID

Για του λόγου το αληθές.

Tomcat IVD first bios

Tomcat ΙΙ/IIID bios releases

Αυτά μου τα έδωσε ο George o/c πριν τελειώσει η δοκιμασία.

Απο κει και πέρα, λόγο της χρονολογίας και την λίγων πληροφοριών που υπάρχει το να παρθούν σωστά οι Tomcat IVD και η Giga είναι νορμαλ.

Edited by AN7
Link to comment
Share on other sites

Όσοι απάντησαν TomCat IIID πρακτικά είναι λάθος.

Αν εγώ ήθελα το 96 Dual Socket για AMD δεν θα μπορούσα να την πάρω. Θα μπορούσα να πάρω μόνο την Giagabyte.

Αν τον Μάιο του 97 απόφάσιζα να πάρω Dual Socket για AMD Θα μπορούσα να πάρω την TYAN TomCat IVD και όχι την IID ή την IIID

Για του λόγου το αληθές.

Tomcat IVD first bios

Tomcat ΙΙ/IIID bios releases

Αυτά μου τα έδωσε ο George o/c πριν τελειώσει η δοκιμασία.

Απο κει και πέρα, λόγο της χρονολογίας και την λίγων πληροφοριών που υπάρχει το να παρθούν σωστά οι Tomcat IVD και η Giga είναι νορμαλ.

Αυτο ειχα γραψει και εγω περιπου πριν ;)

Edited by AN7
Link to comment
Share on other sites

Συμμετοχές κερδίζουν οι:

1. Enerxomenos

2. KChris

3. perik

4. gorgotz

5. shiroi

6. Nikostrob

7. Thanos1972

8. xalara

9. icsd_nito

10. sstav

11. MrCatt

12. Nickolaos

13. restinpeace

14. icsd_sap

15. alkibiadhs

16. racer

17. TONY GAL

Συνολικά απάντησαν 99 άτομα. Πάνω από το 50% απάντησε το υβρίδιο της ECS που ακούει στο όνομα PF88 και δεν μας κάνει :P Από τους παραπάνω, μόνο ο KChris και o xalara απάντησαν την Gigabyte GA-586DX.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πιο ήταν το πρώτο BIOS που είχαν οι Tomcat II και Tomcat III, μπορείτε να το βρείτε εδώ: Tomcat Series BIOS

Tomcat Award BIOS Ver 1.00 S56AWD10.ZIP

Κατεβάστε το zip και δείτε ημερομηνία του BIN. Φεβρουάριος του 1996. Το BIOS update που έφερνε υποστήριξη για AMD K5 που ήταν μες στο ζητούμενο της ερώτησης, ήρθε το 1997 - αφού είχαν ήδη κυκλοφορήσει η Tomcat IV και η Giga 586DX.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι απάντησαν TomCat IIID πρακτικά είναι λάθος.

Αν εγώ ήθελα το 96 Dual Socket για AMD δεν θα μπορούσα να την πάρω. Θα μπορούσα να πάρω μόνο την Giagabyte.

Αν τον Μάιο του 97 απόφάσιζα να πάρω Dual Socket για AMD Θα μπορούσα να πάρω την TYAN TomCat IVD και όχι την IID ή την IIID

Για του λόγου το αληθές.

Tomcat IVD first bios

Tomcat ΙΙ/IIID bios releases

Αυτά μου τα έδωσε ο George o/c πριν τελειώσει η δοκιμασία.

Απο κει και πέρα, λόγο της χρονολογίας και την λίγων πληροφοριών που υπάρχει το να παρθούν σωστά οι Tomcat IVD και η Giga είναι νορμαλ.

Το έγραψες πολύ καλύτερα απ'ότι εγώ :)...

Apache Tomcat - Welcome!:funk:..

Link to comment
Share on other sites

αφου η ερωτηση λεει για πρωτη και οχι πρωτες..... επρεπε να παρεις μια σωστη και οχι δυο αλλιως να επαιρνες και 3 αν ειναι... ολη μερα χαμενη αδικα δικαιουμαι να εχω νευρα

Link to comment
Share on other sites

George δεν ξέρω αν είναι η tyan πιο παλιά, αλλά αν έπρεπε να γράψω την πρώτη tyan που κυκλοφόρησε κι υποστήριξε amd+intel επεξεργαστές (έστω και μεταγενέστερα) θα έβαζα την Tomcat IID.

Αν θέλετε out of the box (που δεν το αναφέρει η ερώτηση), τότε από tyan είναι η IVD όπως είπες.

Και εγω ετσι το σκεφτηκα και απαντησα την IID.. Απογοητευτηκα γιατι ασχοληθηκα αρκετες ωρες και τελικα η ερμηνια της ερωτησης επαιξε περισσοτερο ρολο..

Όσοι απάντησαν TomCat IIID πρακτικά είναι λάθος.

Αν εγώ ήθελα το 96 Dual Socket για AMD δεν θα μπορούσα να την πάρω. Θα μπορούσα να πάρω μόνο την Giagabyte.

Αν τον Μάιο του 97 απόφάσιζα να πάρω Dual Socket για AMD Θα μπορούσα να πάρω την TYAN TomCat IVD και όχι την IID ή την IIID

Με αυτή τη λογική αν το 98 πχ είχα την IID και την IVD που υποστηριζαν και οι δυο, τότε ποια θα απαντουσα οτι κυκλοφόρησε πρωτη?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι το σκεφτηκα και απαντησα την IID.. Απογοητευτηκα γιατι ασχοληθηκα αρκετες ωρες και τελικα η ερμηνια της ερωτησης επαιξε περισσοτερο ρολο..

Σκεψου τη θετικη πλευρα της υποθεσης, μορφωθηκες λιγο παραπανω απο οσους

δεν τη βρηκαν καν (συμπεριλαμβανομενου και εμου).

Εεεεεελα παμε για αααααααλλα !!!:funk:..

Link to comment
Share on other sites

αφου η ερωτηση λεει για πρωτη και οχι πρωτες..... επρεπε να παρεις μια σωστη και οχι δυο αλλιως να επαιρνες και 3 αν ειναι... ολη μερα χαμενη αδικα δικαιουμαι να εχω νευρα

Συγνωμη τωρα, εγω δηλαδη που στην προχτεσινη ερωτηση περι MOA απαντησα σωστα μετα απο 5 ωρες ψαξιμο, και στο τελος ξεχασα να βαλω το nickname μου , δε επρεπε να ειχα νευρα?

Αντιθετως ειπα στον εαυτο μου "ας προσεχες" και προχωρησα παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Μπας και μάθαμε και τι μήνα κυκλοφορησε η IVD? Εγώ το τζόγαρα λίγο και λέω, "αφού η GA-586DX κυκλοφόρησε 10/96 είναι πιο πιθανό η IVD να βγήκε πιο νωρίς :D :D " Ξέρουμε μήνα κυκλοφορίας της IVD ή θα μείνω με την απορία?

Link to comment
Share on other sites

Μπας και μάθαμε και τι μήνα κυκλοφορησε η IVD? Εγώ το τζόγαρα λίγο και λέω, "αφού η GA-586DX κυκλοφόρησε 10/96 είναι πιο πιθανό η IVD να βγήκε πιο νωρίς :D :D " Ξέρουμε μήνα κυκλοφορίας της IVD ή θα μείνω με την απορία?

http://web.archive.org/web/19971018233643/http://www.tyan.com/html/default_what_s_new.html

7/23/97

Edited by AN7
Link to comment
Share on other sites

First socket to support Intel and AMD CPUs is socket 7, supports Intel pentium and K5 and K6 CPUs.

Can you give us a picture of this Giga board because i can't find anything about it? I don't care about bioses releases, i just need a picture of the board and the day the board released. If you can proove that this board existed before Tyan Tomcat IID S1562D or Tomcat IIID S1563D and Tyan Tomcat IVD S1564D i will accept what you say.

Because as you can see Tyan Tomcat IID S1562D could support Intel and AMD CPUs out of the box.

attachment.php?attachmentid=6538&stc=1&d=1325731562

tomcatIIID

cpu_socket_7_8

stealth

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

χωρίς τίτλο.JPG

57fd07f051097_.JPG.2d39d586ef843aee50c13

Link to comment
Share on other sites

Δες την BIOS σελίδα της TYAN για τις Tomcat II και Tomcat III. Παρόλο που κυκλοφόρησαν το 96 (αναφέρεται στο manual τους), οι AMD K5 δεν υποστηρίζονταν μέχρι το BIOS update που έβγαλε η TYAN το 97.

4614f0511b7a8dfa.png

Δες μετά και το manual της Gigabyte GA-586DX - http://www.motherboards.org/files/manuals/47/586dx_1_3.pdf. Αναφέρει στην 3η σελίδα: October 1st 1996 και υποστήριζε κανονικά ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και Intel και AMD CPUs.

OCTOBER 01, 1996 Taipei, Taiwan

- Intel Dual Pentiumβ Processor based PC / AT compatible mainboard.

- Supports Pentium processor,PODP running at 75-200 MHz,

Cyrix 6x86, and AMD 5k86 Processor.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει καθόλου τι γράψαμε λίγο πριν.

H Tyan Tomcat III D δεν υποστίριζε όταν βγήκε AMD επεξεργαστές. Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι έγινε με bios updates που το αποδεικνύουν τα links Που παραθέσαμε πιο πριν.

S1563D

Από πάνω είναι το product page της Tomcat I+II+III D. Βλέπεις πουθενά AMD?

Με bios update πιο μετά έγινε το support σε AMD επεξεργαστές ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες την BIOS σελίδα της TYAN για τις Tomcat II και Tomcat III. Παρόλο που κυκλοφόρησαν το 96 (αναφέρεται στο manual τους), οι AMD K5 δεν υποστηρίζονταν μέχρι το BIOS update που έβγαλε η TYAN το 97.

Δηλαδη μου λες οτι αν εβαζα επανω εναν επεξεργαστη AMD το συστημα δεν θα δουλευε επειδη δεν θα αναγνωριζε τον επεξεργαστη σαν AMD K5... και εγω σου λεω οτι θα δουλευε μια χαρα και ας τον εβλεπε τον επεξεργαστη σαν "Γιάννης Μπουνιάς" ή οτι αλλο ηθελε.

Τελος παντων αφου αυτο που ηθελες να βρουμε ηταν ποτε εκανε bios release για τους συγκεκριμενους επεξεργαστες η Tyan και η Gigabyte μαλλον εχω λαθος.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Γιάννη, άστο... κι εγώ αυτήν απάντησα αλλά δεν νομίζω να έχει σημασία... είπαμε... ο καθένας το βλέπει απο άλλη οπτική γωνία... παιχνίδι είναι... για πλάκα το κάνουμε... πάμε παρακάτω...;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now