GoriLLakoS

Complexity Theory - 21η Δοκιμασία: Dual Socket Intel&AMD Motherboard

Recommended Posts

What's New

7/23/97

Νομίζω πως αυτή είναι η ημερομηνία που καταχωρήθηκε σε αυτο το site (το οποίο δεν υπηρχε το 1996) και όχι η ημερομηνία κυκλοφορίας της ivd.

-- -- -- -- -- --

Στην σελίδα του κάθε mb μπορει κανείς να δει πως η μια υποστηριζε amd και η άλλη οχι, εκεί που λέει τα Specifications.

tomcatIVD

Processor

Dual or Single Intel Pentium 75 - 200 MHz

Dual or Single Intel MMX 166 - 233 MHz

Single Cyrix P120+ - P166+

Single AMD K5/K6 75 - 233 MHz

Twin #7 ZIF Sockets

tomcatIIID

Processor

Dual or Single Intel Pentium 75 - 200 MHz

Processors; Cyrix P120+, P150+, P166+

Single P55C with MMX; Twin #7 ZIF Socket

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτή είναι η ημερομηνία που καταχωρήθηκε σε αυτο το site (το οποίο δεν υπηρχε το 1996) και όχι η ημερομηνία κυκλοφορίας της ivd.

Ακριβώς. Έχεις δίκιο σε αυτό.

Είναι το πιο πιθανό για αυτό και βασιζόμαστε περισσότερο στην ημερομηνία των bioses που έχουν 1+ Μήνα διαφορά.

To Release Bios για την iVD είναι 6/5/97.

Το πρώτο bios που υποστήριζε AMD για τις IID+IIID(ανάμεσα στις 2 η IID πρέπει να είναι πιο παλιά) είναι 19/6/97

Στην σελίδα του κάθε mb μπορει κανείς να δει πως η μια υποστηριζε amd και η άλλη οχι εκεί που λέει τα Specifications.

tomcatIVD

Processor

Dual or Single Intel Pentium 75 - 200 MHz

Dual or Single Intel MMX 166 - 233 MHz

Single Cyrix P120+ - P166+

Single AMD K5/K6 75 - 233 MHz

Twin #7 ZIF Sockets

tomcatIIID

Processor

Dual or Single Intel Pentium 75 - 200 MHz

Processors; Cyrix P120+, P150+, P166+

Single P55C with MMX; Twin #7 ZIF Socket

;)

IID Manual

ftp://ftp.tyan.com/manuals/m_s1562_100.pdf

IIID manual

ftp://ftp.tyan.com/manuals/m_s1563_100.pdf

IVD manual

ftp://ftp.tyan.com/manuals/m_s1564_100.pdf

Οι IID με την IIID ήταν ολόιδιες με την διαφορά ότι η IIID ερχόταν με soldered 512kb cache ενώ η IID ερχόταν με παραγγελία 256 ή 512 που έμπαινε σε socket

Edited by AN7
Link to comment
Share on other sites

O John έχει πάρει λίγο πιο σοβαρά τον διαγωνισμό πάντως και καμιά φορά μας παρεξηγεί! Χαλαρά John, χαλαρά ωρέ :D:T:

Βρε Γιωργο δεν εχω παρει σοβαρα τον διαγωνισμο, δεν εχει να κανει ουτε με τα δωρα oυτε με το τελικο αποτελεσμα. Ειναι για το γαμωτο, πως να το εξηγησω... ακομα και μακριά γα'ι'δούρα να παιζαμε δυο ρακες, παλι θα προσπαθουσα να κερδισω.:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά λόγο bios απάντησα την Tomcat IVD 5/6/97 ενώ η S1563D 6/19/97, για την S1562D δεν την μέτρησα καν νομίζω ότι είναι πιο παλιά από το 1995 χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά και πάλι το ίδιο bios "περίμενε" με την S1563D, την ecs pf88 την απέρριψα λόγο ότι δεν έχει ένα pcb :P

Η S1562D είναι σίγουρα μεταξύ 96-97 γιατί φοράει chipset που κυκλοφόρησε το 96. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά που ερμηνεύω διαφορετικά ερώτηση..δεν πειράζει κάτι μάθαμε τουλάχιστον ;)

Προς απάντηση προηγούμενης ερώτησής μου για όποιον ενδιαφέρεται (αφού σήμερα βρηκα χρόνο)..υπάρχει dual socket 5 mobo, αλλά δε βρήκα κάποια που να υποστηρίζει και AMD (άσχετα αν το socket 5 μπορεί να δεχτεί Κ5)

Πχ, http://www.elhvb.com/mobokive/archive/Micronics/m54pe.pdf

http://i477.photobucket.com/albums/rr132/Nickolay_I/hardware/mobo24.jpg

Οι πληροφορίες είναι πολύ περιορισμένες για τα προιόντα εκείνης της εποχής, πόσο περισσότερο οι ημερομηνίες κυκλοφορίας τους. Ίσως η πιο δύσκολη ερώτηση από πλευράς αναζήτησης, χωρίς να είναι κάποιος 100% σίγουρος για την απάντησή της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω καθαρά αντεικειμενικά και χωρίς προσωπικό όφελος να δοθούν τουλάχιστον 3 επιπλέον συμμετοχές σε όσους απάντησαν μετά από αμέτρητες ώρες ψαξίματος την Gigabyte!!!

Πέρα από την πλάκα φαντάζομαι τί θα γινόταν αν οι νικητές αυτής της δοκιμασίας είμασταν μόνο 2..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω για ποιο λογο πηρατε και την tomcatΙVD ΕΝΩ βγηκε σχεδον ενα χρονο μετα την giga αλλα οχι και την iiid αυτο ειναι αδικο

Στο manual της IVD γράφει:

Trademarks

Award BIOS/Flash are trademarks of Award Software International Inc.

AMI BIOS is a trademarks of American Megatrends Inc.

IBM,PC,AT,PS/2 are trademarks of IBM Corporation

INTEL,Pentium are trademarks of Intel Corporation.

Cyrix is a trademark of Cyrix Corp.

Copyright c 1996 TYAN Computer Corp.

Tomcat IV, S1564.

Δυστηχως δεν αναγραφει μηνα, αναγραφει ομως χρονολογια.Επισης λογω ελλειψης πληροφοριων και παλαιοτητας, παρθηκαν και οι 2 μητρικες ως σωστες στην ερωτηση για αυτο ακριβως το λογω.Παιζει και το ενδεχομενο λογω αυτης ακριβως τη ελλειψης πληροφοριων να ειναι ποιο παλια για καποιους μηνες η ΙVD , επειδη η GIGA ειναι 10/1996.

Δεν ειναι απαραιτητητο παντα ο αυξων αριθμος στο μοντελο της μητρικης (IVD εν προκειμένη) να δηλωνει ντε και καλα νεοτητα , αλλα αρκετες φορες απλα μοντελο με περισσοτερα features ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο manual της IVD γράφει:

Trademarks

Award BIOS/Flash are trademarks of Award Software International Inc.

AMI BIOS is a trademarks of American Megatrends Inc.

IBM,PC,AT,PS/2 are trademarks of IBM Corporation

INTEL,Pentium are trademarks of Intel Corporation.

Cyrix is a trademark of Cyrix Corp.

Copyright c 1996 TYAN Computer Corp.

Tomcat IV, S1564.

Δυστηχως δεν αναγραφει μηνα, αναγραφει ομως χρονολογια.Επισης λογω ελλειψης πληροφοριων και παλαιοτητας, παρθηκαν και οι 2 μητρικες ως σωστες στην ερωτηση για αυτο ακριβως το λογω.Παιζει και το ενδεχομενο λογω αυτης ακριβως τη ελλειψης πληροφοριων να ειναι ποιο παλια για καποιους μηνες η ΙVD , επειδη η GIGA ειναι 10/1996.

Δεν ειναι απαραιτητητο παντα ο αυξων αριθμος στο μοντελο της μητρικης (IVD εν προκειμένη) να δηλωνει ντε και καλα νεοτητα , αλλα αρκετες φορες απλα μοντελο με περισσοτερα features ;)

το βρηκε ο ΑΝ7 βγηκε στις 7/23/97 στις προηγουμενες σελιδες αρα 8 μηνες μετα την giga δεν υπηρχε λογος να την παρει σωστη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω καθαρά αντεικειμενικά και χωρίς προσωπικό όφελος να δοθούν τουλάχιστον 3 επιπλέον συμμετοχές σε όσους απάντησαν μετά από αμέτρητες ώρες ψαξίματος την Gigabyte!!!

Πέρα από την πλάκα φαντάζομαι τί θα γινόταν αν οι νικητές αυτής της δοκιμασίας είμασταν μόνο 2..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στην πηγή( Tyan Tomcat IIID S1563D), αλλά νερό δεν ήπιαμε :P

Πάντως μπράβο στα παιδιά που ανακάλυψαν την Giga, εγώ ούτε καν την πλησίασα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now