Enexomenos

Shopping, ποία mobo για i5 2500k;

Recommended Posts

Θέλω μια βοήθεια στο να αποφασίσω ποια mobo για τον i5 2500k, θα κάνω overclock και ψάχνω μια αξιόπιστη μητρική που να υποστηρίζει pci express 3.0 και να έχει έξοδο για κάρτα γραφικών, ψάχνοντας βρήκα τις εξής Asus P8Z68-V PRO/GEN3, Asus P8Z68-V/GEN3, MSI Z68A-GD65 (G3), MSI Z68A-GD55 (G3)

Oi Asus ξέρω ότι διαφέρουν στα εξής που έχει η pro

2 x SATA Marvell® PCIe 6Gb/s controller

Intel® LAN- Dual interconnect between the Integrated LAN controller and Physical Layer (PHY)

Σε ήχο Absolute Pitch 192kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound και DTS.

Για τις MSi δεν ξέρω πολλά, γενικά προτιμώ την P8Z68-V/GEN3 και λόγο τιμής, η PRO είναι 26? ακριβότερη και η GD65 28? με την GD55 δεν έχει διαφορά, εσείς τι λέτε; Ποία είναι ποιο αξιόπιστη και προσφέρει περισσότερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν! :T:

Link to comment
Share on other sites

Για την Asus Maximus IV GENE-Z/GEN3 έχω διαβάσει καλά λόγια αλλά είναι microATX και την απέρριψα, τώρα για χρήση λίγο από όλα και gaming σε 1920χ 1200/1080, πάντως έχω σκοπό να κάνω oc, οι 2 sata 3 δεν νομίζω να χρειαστούν , θα συνδεθούν ένας σκληρός Samsung Spinpoint F4 1Tb, ένα LiteOn DVD+-R/RW και ένας ssd οπότε μάλλον οκ είμαι, raid δεν νομίζω να κάνω ποτέ.

Γενικά το σύστημα αποτελείται από

Case Corsair 600Τ white

PSU Coolermaster real power m1000w

Mobo ???

CPU i5 2500k

Ram 2x4gb vengeance low profile white (1.35v).

HD Samsung Spinpoint F4 1 TB.

VGA αργότερα γιατό θέλω z68 με έξοδο iGPU.

Sound card Μετά από μήνες κάποια στιγμή.

DvD-RW LiteOn DVD+-R/RW/DL/RAM SATA black IHAS124-19 .

Cooler Antec Kuhler 620.

Thermal Prolimatech PK-1.

SSD Θα αρχίσω να κοιτάω λίγο αργότερα.

Ασύρματη κάρτα δικτύου ίσως να είναι USB δεν ξέρω ακόμα.

Ξέχασα τίποτα?

Tώρα κοιτάω τα specs απο τις δυο msi.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι ακριβως την απερριψες? Δεν σε καλυπτει σε καποιο feature επειδη ειναι micro ATX? Προκαταληψεις ειναι αυτα, απιστευτη ειναι η μητρικη. Και σε support και σε overclocking και σε ολα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο για της προκαταλήψεις μικρό μέγεθος και έτσι :P, ο λόγος είναι ότι βγάζει μόνο HDMI και η οθόνη μου δεν το υποστηρίζει, επίσης θα χρειαστώ slot για κάρτα ήχου και ίσως(μπορεί να είναι και usb) για ασύρματη κάρτα δικτύου (ξέχασα να το γράψω το πρόσθεσα τώρα) οπότε δεν θα φτάσουν αυτές που έχει.

Link to comment
Share on other sites

PS: Μακρια απο MSI. Σκανε :P

Άνα γεια σου αυτά θέλω να μάθω :T:

To pci express είδα review που το βγάζουν πατάτα αλλά ας βρίσκετε κακό δεν είναι.

Λοιπόν οι διαφορές που βρήκα ανάμεσα σε MSI Z68A-GD65 (G3) και MSI Z68A-GD55 (G3) είναι τα 2 SATAIII παραπάνω που έχει η GD65 (SATAIII controller integrated in Marvell® 88SE9128) xD

:coffeetime: Ανάμεσα σε MSi και Αsus οι διαφορές που είδα είναι (μπορεί να μου ξέφυγε και τίποτα :P)

MSI

VGA, HDMI, DVI

• 2 PCI Express gen3 x16 slots

• 3 PCIE x1 slots

• 2 32-bit v2.3 master PCI bus slots - Support 3.3v/5v PCI bus interface.

8-pin ATX 12V power connector

Back I/O Ports- 1 x Coaxial SPDIF port

- 1 x Clear CMOS button

1 x Clear CMOS jumper

1 x Power button

1 x Reset button

1 x OC Genie button

ASUS

HDMI, DVI, RGB (wtf is that??)

2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8) *1

1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black) *2

2 x PCIe x1

2 x PCI

1 x eSATA 3Gb/s port(s), red

Bluetooth V2.1+EDR

IEEE 1394

+ 1 USB 3.0 internal

+ 5 x USB 2.0

+1 x chasis intrusion

16 Phase Power Design (12 -phase for CPU, 4 -phase for iGPU)

Τελικά νομίζω ότι η Asus είναι πιο πλούσια :D

Link to comment
Share on other sites

Asus for the win όπως λέει και ο Σπύρος.

Και εγώ θα σου έλεγα την Gene-Z, μα αφού δεν την θέλεις, ως εναλλακτική θα μπορούσες να επιλέξεις την Asus Sabertooth. :)

Της έχω μια μικρή συμπάθεια, αλλά κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή μητρική για τα χρήματα της.

Link to comment
Share on other sites

@Samaritan Δεν κάνει μου κάνει η Sabertooth δυστυχώς, τα είπε όλα ο GeorgeMan :)

Οπότε σαν πρώτη επιλογή μου λέτε την Gene-Z, και μετά γενικά Asus (εκτός από τον GeorgeVasil), για την Gene-Z επιφυλάσσομαι (είναι να μην κολλήσω :P) οπότε μένει η Asus σαν εταιρία, μια που ψηνόμουν και εγώ από την αρχή για την απλή (Asus P8Z68-V/GEN3) μάλλον θα την πάρω, θα ρίξω βέβαια μια ματιά σε κάνα review για να δω και για την Gene-Z (μπας και αλλάξω γνώμη) αλλά και για την P8Z68-V/GEN3 πριν την παραγγείλω.

Thank you all :T:

Link to comment
Share on other sites

Δες τα ολα και κρινε εσυ. Asus δαγκωτο απο εμενα. :)

Gene-Z:

+ overclockability (heatpipe cooling)

+ support

+ ROG theme (@ bios, @ ai-suite)

+ 5x PWM fan headers (μπορεις να αλλαξεις τη ταχυτητα ολων μεσα απο τα windows)

+ ROG connect

+ Intel LAN controller (καλυτερη σταθεροτητα - δεν θυμαμαι αν εχει intel η P8Z68-V)

P8Z68-V

+ 1 θεση μακρυτερα οι pci-e = αναπνεουν καλυτερα οι καρτες σε crossfireX

+ bluetooth (παιρνεις usb με ουτε 10 ευρω αν σου χρειαζεται βεβαια...)

+ Περισσοτερα pci-e

+ χαμηλοτερη τιμη? (δεν ξερω τι παιζει ακριβως με τις pci-e 3.0 εκδοσεις, νομιζω τις "τσιμπανε" στην απλη)

Οπως βλεπεις στα + της απλης υπαρχουν μονο αυτα που εξ ορισμου θα μπορουσε να εχει καλυτερα, λογω μεγεθους.

Η Gene-Z επισης εχει καλυτερη συσκευασια, θα σου κανει θετικη εκπληξη :D;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για mobo μακρια απο msi ειναι επικινδυνες , asus καρφωτος πανε.

Ρε σεις η maximus εχει μονο 8+4 vrms ? Γιατι καθισα και τα μετρησα μολις....

Η P8Z68 εχει 12+4 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για mobo μακρια απο msi ειναι επικινδυνες , asus καρφωτος πανε.

Ρε σεις η maximus εχει μονο 8+4 vrms ? Γιατι καθισα και τα μετρησα μολις....

Η P8Z68 εχει 12+4 :hehe:

Στα specs λεεί

Extreme Engine Digi+ :

- 8 -phase CPU power design + 4 -phase iGPU power design

- 2 -phase Memory power design

Ενώ η P8Z68

ASUS Digital Power Design :

- Industry leading Digital 16 Phase Power Design

(12 -phase for CPU, 4 -phase for iGPU)

Και να σκεφτείς πριν δύο μήνες δεν ήξερα τι cpu υπήρχαν στην αγορά..., δεν παίρνω συχνά pc αλλά όταν είναι καίγομαι κανονικά! :o..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν αποτέλεσε κριτήριο το 16 Phase Power, αλλά το έβαλα επειδή το ανέφερε ο MrCatt :P, GeorgeMan το ότι η Maximus IV GENE-Z/GEN3 (ίδια τιμή με την “απλή” GENE-Z, τις τσιμπάνε αρκετά όπως λες) έχει μόνο HDMI είναι "αγκάθι στα πλευρά" μου οπότε…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου-ειμαι και εγώ κάτοχος ενός ιντελ ι5-2500Κ,και με asus p68z68 DELUVE (v.3).

Δεν είμαι και ο καταλληλοτερος γνώστης απο specs κτλ.,αλλα εγώ απο την μεριά μου θα σου πρότεινα και αυτήν εδώ που είναι πολύ καλή και σε τιμή: Z68 Motherboard Series Manufacturing - ASRock Inc. (την κοιτούσα και εγώ όταν ήταν να επιλέξω mobo)

Εγώ πάντως με την ASUS είμαι απόλυτα ικανοποιημένος {oc με ένα κουμπί :)} -βεβαια είναι ακόμα νωρίς να το πω.

Πάντως για τις μνήμες πολύ καλή η επιλογή σου σε low profile (μην παρεις τις "ψηλες",εγώ την πάτησα και δεν μπορώ να βάλω ψυκτρα της επιλογής μου).

Link to comment
Share on other sites

τσιμπησα σημερα για πισι φιλου την Z68A-GD65--G3 απο iking στα 155 ευροπουλάκια. Αυτη την στιγμη εχω πανω εναν 2600Κ στα 4500 και δεν κανει κιχ! Μια χαρα για τα λεφτα της, να σκεφτεις οτι το Πλαισιο την εχει 209! ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now