mathewgx

SSD Τριλημμα.

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Ειμαι σε αναζητηση ενος ssd και ειμαι μεταξυ των 3 επιλογων :

1. Samsung 830 64 gb SAMSUNG 830 Series MZ-7PC064D/EU - 64 GΒ, SSD, Σκληροί Δίσκοι, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

2. Crucial M4 64gb HDD :: Crucial 64GB M4 CT064M4SSD2 Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

3. Samsung 470 64gb Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Σαν πρωτη μου επιλογη εχω τον samsung 830 , αλλα επειδη ο ssd θα μπει σε sata II μητρικη , δεν ξερω αν θα κερδισω κατι σε σχεση με τον 470

Τι λετε ; Να παω για τον 830 ; Αξιζει τα παραπανω λεφτα σε σχεση με τον 470 ;

Ο 830 σχεση με τον crucial εχουν πανω-κατω τις ιδιες επιδοσεις , οποτε θα προτιμουσα samsung , εκτος κι αν μου διαφευγει κατι.

Τελος , τι λετε για τον Intel 320 80gb ; Ειναι καλυτερος απο τον samsung ;

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως , οπως ολους φανταζομαι , ειναι η ταχυτητα ανοιγματος των προγραμματων ( η "αισθηση" του λειτουργικου θα ελεγα).

Τα Benchmarks δεν με ενδιαφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Έναν από τους 2 πρώτους. Τον 470 μην τον σκέφτεσαι. Ακόμα και σε SATAII μητρική οι άλλοι 2 θα είναι γρηγορότεροι. Επίσης και τον 320 μην τον σκέφτεσαι εκτός αν μπορείς να τον αγοράσεις στην ίδια τιμή με τους 2 πρώτους και χρειάζεσαι τα έξτρα 16GB.

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο καταλήξεις στον crucial, παρήγγειλέ τον από εδώ:

http://www.crucial.com/eu/store/listmodule/SSD/~65536~/list.html

Τα μεταφορικά αν θυμάμαι καλά είναι 7? και θα τον έχεις το πολύ σε 3-4 μέρες στην πόρτα σου. Το visionstudio μην το εμπιστευτείς σε πράγματα που δεν έχει ετοιμοπαράδοτα.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη μου επιλογη εχω τον samsung 830 , αλλα επειδη ο ssd θα μπει σε sata II μητρικη , δεν ξερω αν θα κερδισω κατι σε σχεση με τον 470

Και εγώ που πήρα vertex 3 (120GB) και τον κάρφωσα σε SATA 2, έχω καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με agility 3 (συγκρίνω με ποσταρισμένα benchmarks)

Λογικά, λοιπόν, και ο samsung 830 θα αποδίδει πολύ καλύτερα σε σχέση με τον 470, ακόμα και σε SATA2

Link to comment
Share on other sites

Samsung 830 64gb (υπενθυμιζω πανω σε sataII μητρικη)

crystaldiskmark.th.png

asssd.th.png

Πως σας φαινονται τα νουμερα ;

Αν αργοτερα θελησω να εκμεταλλευτω το sataIII , αξιζει να παρω ενα sata III controller π.χ. ASRock SATA3 Card PCI Express 2.0 x1 | Getitnow ; Αξιζει τα λεφτα του ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now