AN7

FoxConn BlackOps Help Thread

Recommended Posts

Και παραπάνω τα ίδια.Είναι υπερβολικό για τα 400 κι όλας.

Οι μνήμες ρε μαν εκεί είναι rated και έχουν παίξει και με 6άρια απ όσο ξέρω εκεί.

Και οι 2 μόνες τους η κάθε μια βγάζουν λάθη/

Αν παρατήρησες τα λάθη είναι στ 2-3-4 test..κάτι που εμένα μου δείχνει το chipset τις περισσότερες φορές.

Φαντάσου ότι άμα το προλάβω και βάλω το 5 δεν θα είναι καθόλου κόκκινο το memtest

Βλέπεις δεν έχω άλλες μνήμες να δοκιμάσω μπάς και την έχουν ακούσει και οι 2 ή είναι ασυμβατότητα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος βρεί τι φταίει,κερδίζει 1 βρώμικο απ την πλατεία Μαβίλης ή από Μιχαλακοπούλου.

χμμμ δε μπορώ να βοηθήσω αλλά δε πάμε για το βρώμικο που λες? :harhar:

Link to comment
Share on other sites

Στα 450 παιζει ? Ξεκινα απο καπου σταθερα και κατεβαζε ρευματα μεχρι να αρχισουν να δημιουργουνται λαθη . Βρες ,δηλαδη, ποια/ποιες επιλογες δημιουργουν τα λαθη .

Αλλιως ... δοκιμασε τις μνημες σου σε αλλη μητρικη ... ή τη μητρικη σου σε αλλες μνημες .

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δε μπορώ να βοηθήσω αλλά δε πάμε για το βρώμικο που λες? :harhar:

Εμ,δεν βοηθάς,εμ θες να φάς κι όλας? :hehe:

Στα 450 παιζει ? Ξεκινα απο καπου σταθερα και κατεβαζε ρευματα μεχρι να αρχισουν να δημιουργουνται λαθη . Βρες ,δηλαδη, ποια/ποιες επιλογες δημιουργουν τα λαθη .

Αλλιως ... δοκιμασε τις μνημες σου σε αλλη μητρικη ... ή τη μητρικη σου σε αλλες μνημες .

Δεν είναι λύση αυτό,γιατί ανάλογα με τα mhz,ρεύματα και ιστορίες αντιδρά διαφορετικά.

Εσύ βλέπεις τίποτα το τραγικά σφιχτό στα timmings?

Επειδή τώρα άρχισα να παίζω με DDR3 νομίζω τα έχω αρκετά εώς πολύ χαλαρά.

Θα δοκιμάσω άλλες μνήμες πάνω στην blackops αύριο.

Σχεδόν το αποκλείω να έχουν πρόβλημα οι δικές μου.

Μπορείς κάποιος να δοκιμάσει τα settings που έχω πιο πάνω και να μου πεί που πάει από FSB?

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και τις δοκίμασα εγώ. Ειλικρινά δεν έκανε καν boot, μου έβγαζε διαρκώς το Ε1. Έδωσα και παραπάνω ρεύμα σε μνήμες και ΝΒ αλλά πάλι τα ίδια. Αν έχεις MSN στείλτο μου σε ΡΜ.:T:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι το tWR και το tWTR

Άμα τα βάλεις 16-20 λογικά θα μπουτάρει ή μπορεί να είναι τα Clock DLL adjust.

Εγώ τις έχω τις μνήμες στα άσπρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λύση αυτό,γιατί ανάλογα με τα mhz,ρεύματα και ιστορίες αντιδρά διαφορετικά.

Εσύ βλέπεις τίποτα το τραγικά σφιχτό στα timmings?

Επειδή τώρα άρχισα να παίζω με DDR3 νομίζω τα έχω αρκετά εώς πολύ χαλαρά.

Εγω μεχρι στιγμης ξερω πως οταν η μητρικη συμπεριφερεται σωστα , δεν θα πρεπει να αντιδρα ετσι . Τωρα , εαν εχει τιποτα αυτοματα timings που κανουν οτι θελουν .. .δεν ξερω .

Το PL ανεβασε λιγο . Βαλε 10 πχ .

Τα αλλα δεν τα εχω ψαξει ποτε .

Link to comment
Share on other sites

Παραδίνομαι απλά.

Δανείστηκα κάτι Patriot 1866 me D9GTR και το σύστημα κολλάει συνέχεια στο Ε0.

Ρε χριστιανοί,μας βάλατε κάνιστρα,μας βάλατε τριμμερ που δεν έχουν καμιά δουλεία.

ΤΑ ΜΑΜΗΜΕΝΑ Debug Codes που στο διάτανο τα βάλατε?

Link to comment
Share on other sites

δε λές και τι ρυθμίσεις είχατε?

Το χαος το ιδιο ! :read:

Μνημες ειχαμε τις special edition cellshock . Με το bios 20 δεν επαιζε πανω απο 400 με τιποτα . Με το τελευταιο beta 21 νομιζω , ανεβασε 40 πανω για πλακα .

Διαβαζαμε και ρυθμιζαμε συμφωνα με ενα guide του hipro που ειχε ο Αριστειδης εκτυπωμενο . Νομιζω στο XS το εχω δει .

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες μου στο 790 πήγαν για πλάκα 1866 με 7άρια κανονικότατα.

Παίρνω σπίτι τις patriot....

To mobo είναι κολλημένο στο E0.

Μέσα έχω το G22 + P02

Και τα 2 τα ίδια.

Φαντάσου να μην είχαν και XMP οι μνήμες :hehe:

Απλά απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες DFI δηλαδή ε? :D

Που πήγατε και τη βρήκατε αυτή τη μητρική, έτσι και την είχα εγώ θα είχε φάει σουτ from the window.

Ελπίζω να βγάλετε καμιά άκρη..

Link to comment
Share on other sites

αυτη η μητρικη ειναι για να πεζεις με extreme πεζει ολα τα cpu 100-200 mhz πανω απο ολες της αλλες μητρικες ΔΕΝ KANH ΓΙΑ WOLFDALE :evil:

Link to comment
Share on other sites

αν θα την έχω ακόμα :hehe:

H πλάκα είναι ότι δεν έχω αυτή τη στιγμή άλλες μνήμες ώστε να την bootάρω και να αλλάξω κανα spd στις μνήμες :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα (καλημέρα καλύτερα) σε γνωστούς και αγνώστους :)

Πρώτον, οφείλω να ομολογήσω οτι την μητρική την ζαχάρωνα πολύ, αλλα με αυτα που διαβάζω, το 790i μου που ομολογουμένως θεωρούσα δύστροπο φαντάζει παιδική χαρά μπροστά στην BlackOps...

Δεύτερον, μια ερώτηση σε όσους την πήραν. Εστω οτι η BlackOps ειναι ευαγγέλιο για τους ξεκλείδωτους επεξεργαστές. Τι προτερημα έχει εναντι μιας Maximus Extreme πχ στους συγκεκριμένους επεξεργαστές; Και κατ' επέκτασιν δικαιολογεί το κόστος της; Μήπως, αν τελικά βγάλουμε το κόστος των bundle που δίνει, θα μείνουμε με μια -οχι και τοσο αξιολογη- μητρική με το Χ48; Ποιός ειναι δηλαδή ο λόγος για να πάρω μια BlackOps; Τα συνοδευτικά; Ποιός ο λόγος πχ να σου δώσει κάνιστρο τη στιγμή που βλέπωντας ενα μεσο ορο απο FSB, μάλλον θα μείνει αχρείαστο; Κίνηση εντυπωσιασμού;

Μην με παρεξηγήσετε για τις ερωτήσεις μου, ειναι απλές ερωτήσεις ενος υποψήφιου αγοραστή.

Τρίτον και τελευταίο, Άκη, οι μνήμες σου έπαιξαν @ 1950 με 7άρια (δε θες να μαθεις ρευμα) και μάντεψε ποσο με 8άρια... :D

Link to comment
Share on other sites

εναν qx9650 που σε asus επεζε μεχρι 5913 pi1m στην blackops επεζε 5950 3d

aqua /01 5900 03/05 και 5800 06 και δεν ηταν μονο σε αυτο το cpu αυτες η διαφορες

ο μονος λογος ειναι αυτος και κανενας αλλος εγω για αυτο εχω και μια asus x48 p5e64ws evo για ολα τα αλλα:shades:

για δοκιμασε να βαλη καποιος 9770 στην asus x48 p5e64ws και αν καταφερη να μπουταρη με 400 fsb που ειναι η cpu να μου γραψη :read:

Link to comment
Share on other sites

@LevelOne... Τελικά είναι όπως τα λέει ο tsan, δοκίμασα 2 διαφορετικούς 8500 (που έχουν ελαφρώς διαφορετική συπεριφορά), αλλά πολύ απλά δεν αξίζει τον κόπο. Η μητρική αυτή χαραμίζεται χωρίς επεξεργαστή με ξεκλείδωτο multi. Έτσι απλά, αχρηστεύεται.

Το πλεονέκτημα της σε σχέση με την Extreme είναι ότι δίνει πιο εύκολα χαμηλά timings και ένα πολύ καλό PL.

Tο κάνιστρο όντως είναι αχρείαστο γιατί αν είναι να χρησιμοποιήσεις extreme ψύξη, η μητρική θα "κρυώσει" έτσι κι αλλιώς.

Σχετικά με το FSB, σου δίνει ένα maximum 500άρι για να μπορείς να παίξεις τις μνήμες στα 2GHz (benchable) και από κει και πέρα, όπου φτάσει ο επεξεργαστής με ανοιχτό multi.

To NB ψήνεται όταν είναι μόνο το μικρό delta πάνω του, αφού το μπλοκ είναι τόσο βαθύ που το μόνο που γίνεται είναι:

1. Όταν ο delta βάζει αέρα, ο αέρας στροβιλίζεται μέσα στο μπλοκ και δημιουργεί έναν μικρό φούρνο (ότι πρέπει για κέικ).

2. Όταν ο delta βγάζει, η ψύξη είναι εντελώς ανεπαρκής καθώς το πάχος του μπλοκ κρατάει όλη τη ζέστη και την μεταφέρει παντού.

Αυτή η μητρική σίγουρα δεν είναι για 24/7, ούτε για αστείο. Θέλει extreme ψύξη και αυτή είναι η επόμενη δοκιμή που πρέπει να γίνει πριν μπει πίσω στο κουτί της μαζί με όλα τα καλούδια της.

Εγώ απορώ με τους τύπους που ποστάρουν στο XS και μιλάνε για 560 fsb 24/7 και ιστορίες για αγρίους, ρυθμίσεις βέβαια ούτε ένας από αυτούς έχει ανεβάσει, μόνο κάτι ss με Spi1m.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now