Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες, χαίρομαι που σας αρέσει! Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα έχει τελειώσει αλλά επειδή είμαι σαδιστής σκέφτομαι να καθυστερήσω λίγο τα "αποκαλυπτήρια" :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Όλα τα αλουμίνια που χρησιμοποίησα είναι 2 mm!

Τώρα ψάχνω να βρω πως μπορώ να φτιάξω ένα Side Panel από το μηδέν. Το Side Panel του Haf X έχει πάνω fan, δεν μου άρεσε και παρήγγειλα Side Panel χωρίς fan, μόνο με Plexi.. τώρα όμως δεν μου αρέσει κάτι άλλο.. Το plexi του Side Panel δεν συμπέφτει με το κάλυπτρο του τροφοδοτικού. Θέλω να φτιάξω ένα Side Panel με plexi που το plexi θα ξεκινάει από κάτι μαζί με το κάλυπτρο.. Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι θέλω να φτιάξω.. πρέπει να σας το ζωγραφίσω :D δεν νιώθω να το εξηγήσω με λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι αν βάλω το Side Panel πάνω στο κουτί, τότε πίσω από το Plexi κάτω κάτω θα βλέπεις λίγο από το κάλυπτρο του τροφοδοτικού. Εγώ θέλω να φτιάξω το Side Panel με τέτοιο τρόπο ώστε να μην φαίνεται πίσω από το plexi το κάλυπτρο..

Μπα.. μάλλον δεν την γλιτώνω την ζωγραφική..!

Να σου πω Bill, πόσο καιρό έχουμε ακόμα? :D

Link to comment
Share on other sites

23/6 Λοιπόν.. ωραία.. να προλάβω να παίξω και κανα Lolaki γιατί μου έχει λύψει πολύ, να φτιάξω και το Side Panel και θα είμαι κομπλέ! Να ρωτήσω.. έχουμε καμιά ιδέα με τι μηχάνημα κάνουν τα διπλώματα στην λαμαρίνα? Δεν γίνονται στην στράντζα ε?

Edit:

Όλο πιο πίσω το πάτε... Στο τέλος θα πάει για ADW..

So true! :D

Link to comment
Share on other sites

δλδ θελεις να ανεβασεις το κοκκινο πιο πανω

hafc.jpg

σκεψου ομως οτι η καφε αποσταση ειναι πανω κατω ιδια, αν θα ανεβεις απο κατω πρεπει να κατεβεις και απο πανω αναλογως για να φαινεται ομοιομορφο

πας για sctarch build το πλαινο μου φαινεται

νομιζω πρεσσα.... η στραντζα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. scratch θα είναι.. το θέμα είναι να βρω μαγαζί που να έχει τέτοιο μηχάνημα ( αν δεν έχει ο Γελαδάκης ) και να βρω και ένα μαγαζί που να κάνει σε plexi πατουρα με στρογγυλεμένες γωνίες μιας και δεν θέλω να έχει σκληρές γωνίες το άνοιγμα..

Edit: Χωρίς να θέλω να κακολογήσω τον φίλο μας τον Ολλανδό.. δεν φαίνεται πολύ άσχημο έτσι όπως φαίνεται το κάλυπτρο πίσω από το άνοιγμα?

Link to comment
Share on other sites

και τα κενα pci slots δε μαρεσουνε, και το διατρητο κομματι απο αριστερα κατω απο τον ανεμιστηρα

εχω μια ιδεα, τι θα ελεγες αν εκανες μεχρι το καλλυμα σαν προεκταση του σασι του, και αφου θα πας ουτως η αλλως σε custom πλαινο, να το κανεις πιο μικρο, δλδ να ξεκιναει απο το υψος απο το καλλυμα μεχρι πανω

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα τι εννοείς.. γίνετε.. αλλά πάμε πολλά βήματα πίσω, πολλά λεφτά χαμένα, πολύ δουλειά χαμένη, και άλλα λεφτά σε ιδιοκατασκευές... και δεν με βλέπω να με φτάνει ο μήνας.. ούτως ή άλλως θέλω να τελειώσω από αυτό γιατί μου έχει μπει ένα Scratch Build στο μυαλό και θέλω να αράξω κανά μήνα πριν το αρχίσω.. να κάνω ένα διάλειμμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Being a junkie is a good thing! Σας κρατάω στην τσίτα :D Σε μερικές μέρες θα φιλοξενήσω έναν άνθρωπο στο δωμάτιο που κάνω τις μικροκατασκευές οπότε αναγκαστικά θα το τρέξω λίγο για να τελειώσω, όσο μπορώ δηλαδή.. Οπότε stay tunned για τα αποκαλυπτήρια :D

Εσύ πως πας? Προχωράς καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πασ στον γελαδακη, να σου κοψει μια ενα φυλλο, και αν στο συγκολληση... μετα τριψιμο/στοκο κτλ... και αν δεν σαρεσει το λιμαρεις μεχρι να σου κατσει...

Εγω, ετσι και δω λιμα εντος του 2μηνου, θα πηδιχτο απτο παραθυρο... οτι υλικο υπαρχει το εχω λιμμαρει αυτην την εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Being a junkie is a good thing! Σας κρατάω στην τσίτα :D Σε μερικές μέρες θα φιλοξενήσω έναν άνθρωπο στο δωμάτιο που κάνω τις μικροκατασκευές οπότε αναγκαστικά θα το τρέξω λίγο για να τελειώσω, όσο μπορώ δηλαδή.. Οπότε stay tunned για τα αποκαλυπτήρια :D

Εσύ πως πας? Προχωράς καθόλου?

Σημερα ειδα την ερωτηση σου..Συγνωμη ολα καλα πανε σου εχω νεα πολλαsmiliefrech129.gifsmiliefrech129.gifκαι εσυ δεν πας πισω θα μας τρελανειςsmiliefrech129.gifsmiliefrech129.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πάλι ένα μικρό διάλειμμα.. περιμένω κάτι αλουμίνια από τον Γελαδάκη για αυτό και έχω μείνει έτσι στάσιμος.. όλα τα υλικά θα τα πάρω στα χέρια μου αύριο, θα τους δείξω λίγη αγάπη ( τρίψιμο, καθάρισμα κτλπ) και θα τα πάω για ηλεκτροστατική. Μια δύο μέρες να τα πάρω από εκεί και μετά μετράω αντίστροφα! :D

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα τα καλύματα για το Front Panel, φρεζάτες βιδούλες, ανοίγματα για usb, e-sata, firewire etc. Έτοιμα για βάψιμο..!

Το κενό που υπάρχει σε κάθε άνοιγμα περιμετρικά είναι ίδιο σε όλα τα ανοίγματα, απλά λόγο της οπτικής γωνίας δεν φαίνεται!

frontpanelj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now