mortisboy

Network World - 26η Δοκιμασία: Από που προέρχεται το όνομα Nokia;

Recommended Posts

Το όνομα λοιπόν το πήρε απο τον ποταμό Nokianvirta river.

"In 1865, mining engineer Fredrik Idestam sets up his first wood pulp mill at the Tammerkoski Rapids in south-western Finland. A few years later he opens a second mill on the banks of the Nokianvirta river, which inspires him to name his company Nokia Ab in 1871."

Once upon a time, by the Nokianvirta river? - Nokia - Nokia.com

The Nokia story - Nokia - Nokia.com

Link to comment
Share on other sites

και εγώ εκεί με τους βρομοφιλανδους και τα βρομοκουνελα τι είναι αυτά, τη πάτησα .........χαχαχαχ. α καλά μορτι πρεπει να εκλασες στο γέλιο μολις το είδες έτσι....

καληνύχτα παίδες γέλασα βραδιάτικα...........χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μισό ρε παιδιά, η ερώτηση έλεγε από που προέρχεται το όνομα Nokia.

Άρα ψάχνουμε την πηγή της ονομασίας.

Επιπλέον, απάντηση του Gorillakou σε σχόλιο του panos16 ήταν η εξής:

Εσένα σε λένε Panos16 και πήρες το όνομα σου λογικά απο τον παππού σου που τον λέγανε Panos15 φαντάζομαι

Η Nokia πήρε το όνομα της από ?

Από αυτό δεν συμπεραίνουμε πως ψάχνουμε την ρίζα της λέξης όπου έδωσε την ονομασία της στην εταιρία, στον ποταμό κτλπ?

Δεν πιστεύω πως ο panos16 πήρε το όνομά του επειδή απλά υπήρχαν και άλλα μέλη στην οικογένεια με το ίδιο όνομα αλλά από τον παππού του που η καταγωγή του προήλθε από 'κει.

@panos16: Ομορφάντρα μου εσύ...όλο για σένα μιλάμε!:)...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνουμε απο πού πήρε το όνομα της η Nokia !

1. Το Νοκια κατοχυρώθηκε σαν όνομα πόλης το 1977.

2. H Νοκια, έχει μετονομαστεί σε Νοκια απο το 1871.

3. Μετονομάστηκε έτσι επειδή ήταν στις όχθες του ποταμού Nokianvirta.

4. To "ζωάκι" αυτό δεν αναφέρεται στην σελίδα της Nokiα.

Συνοψίζοντας, όποιος απάντησε μόνο την Πόλη Νόκια είναι λάθος, όποιος απάντησε μόνο το "ζωάκι" είναι λάθος, όποιος απάντησε απο το ποτάμι έιναι σωστός, όποιος έδωσε εμπεριστατωμένη απάντηση και αναφέρει "δυνατά" μέσα το ποτάμι είναι σωστός.

Έμεινε κάτι? :D

Link to comment
Share on other sites

αποτι εχω καταλαβει η λεξη νοκια ειναι απροσδιόριστη, σαν να λεμε ντουχνα στα Ελληνικά.

Απο αναφορές σε κείμενα, και το nokia manor συμπέραναν οτι ίσως το πήρε απο το κουνάβι.

Επίσης στο παράδειγμά σου ο πανος πηρε το ονομα του απο τον παππου του, δέν ζητάει η ερώτηση όμως απο πού πηρε το ονομα του ο πρωτος πανος στον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

In 1938 Pohjois-Pirkkala was renamed as Nokia

Nokia was designated as a city in 1977. (ηταν προαστιο, σαν να λεμε νεα ιωνια)

χρονολογικά λοιπον εχουμε

1. κουναβι

2. ποταμος

3. εταιρια (1871)

4. μετονομασία προαστιου Pohjois-Pirkkala σε νοκια (1938)

5. κατοχυρωση νοκια ως πολης απο προαστιιο που ηταν

Link to comment
Share on other sites

+1 Yoshi,αν και απαντησα λαθος.

Αν δεν υπηρχε το κουναβι,καστορας wtf was that,λογικα δεν θα υπηρχε και το ονομα του ποταμιου.

Αρα χρονολογικα προηγειται κατα πολυ το σαμουρι,η αλεπου:stars:

Link to comment
Share on other sites

Από που πήρα το όνομα μου Δημήτρης? Από τον παππού μου. Δεν ζητούσε ποιος ήταν ο πρώτος Δημήτρης όλου του κόσμου, αναδρομικά. Στο site το λέει ξεκάθαρα πως εμπνεύστηκε το όνομα από το ποτάμι. Τώρα από που πήρε το όνομα το ποτάμι δν έχει σημασία. Έτσι το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.. Αν έλεγε πως εμπνεύστηκε το όνομα από το κουνάβι που είδε, σκότωσε, έφαγε, τότε ο ποταμός σαν απάντηση θα ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γίνω GeorgeMan με την γκρίνια μου :lolling:(αυτό για να γελάσει και λίγο ο Gorillakos με τον George_o/c που ένα μήνα τώρα πάλευαν με τον διαγωνισμό) αλλά πιστεύω πως έπρεπε να υπάρχει μια καλύτερη διατύπωση/διευκρίνηση στην ερώτηση.

Τώρα τέλος,ότι έγινε έγινε...λες και πρόκειται να κερδίσω!

Ευχαριστούμε για τον διαγωνισμό και για τις άπειρες ώρες φαντάζομαι που σπαταλήσατε διαβάζοντας τόσα mail κάθε μέρα!

Ε ρε και να μην κερδίσει τίποτα ο GeorgeMan?(Αστειεύομαι φυσικά)

Καλή επιτυχία σε όλους τους ομορφάνδρες!

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ποταμο τον πηρε ρε παιδες η αρχικη εταιρια εκεινου του μηχανικου ορυχειων. Μετα αφου συγχονευτηκαν εκεινες οι 3 εταιριες απλα η νεα κρατησε το ονομα της αρχικης πρωτης εταιριας.

Μαρεσει που εγω το εκανα και μεταφραση κιολλας ενω μπορουσα να το αφησω στα αγγλικα και να τελιωνα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει αν απάντησα λάθος ... δεν με νοιάζει αν κερδίσω ή όχι μια συμμετοχή παραπάνω...

Θα μπορούσα να πω και γω για τα τρανζίστορ της 7970 όποιος δεν βρήκε τον αριθμό τους ακριβώς να αφαιρεθεί από τις σωστές απαντήσεις αλλά δεν με νοιάζει...

Αν γκρινιάζουν όσοι είναι στο όριο για μια συμμετοχή παραπάνω για να ανέβουν κατηγορία δώρων είναι στην διακριτική ευχαίρια της Δ.Ο να κάνει δεκτό το αίτημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει αν απάντησα λάθος ... δεν με νοιάζει αν κερδίσω ή όχι μια συμμετοχή παραπάνω...

Θα μπορούσα να πω και γω για τα τρανζίστορ της 7970 όποιος δεν βρήκε τον αριθμό τους ακριβώς να αφαιρεθεί από τις σωστές απαντήσεις αλλά δεν με νοιάζει...

O ακριβής αριθμός της δοκιμασίας με την 7970 ήταν 67.

Παίζει και να μην σε νοιάζει τελικά ε? :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now