George_o/c

AMD A8-3870K Llano: Η πρώτη γεύση

Recommended Posts

Είστε έτοιμοι για μερικά ρεκόρ στην κατηγορία του 3870K; :D

Δώσε πράμα στο λαό..:D

Ρε φίλε με μονοβάθμιο παίζω :P

Βρήκες αφορμή ν'ανέβεις πάλι Αθήνα για παιχνίδι με άζωτο..:P..

Link to comment
Share on other sites

Eimai apo kainouria egkatastash windows (sthnw win7 x64 gia tis dokimes tou review - akoma katevazei updates) kai epishs anevazw ena wraiotato video, opote ligo ypomonh akoma :D

Sorry gia ta Greeklish, akoma den katevhke to Greek Language Pack. An mporei kapoios as ta kanei edit i tha ta ftia3w meta egw.

Ante as dwsw ena screenshot gia na mhn lete oti sas trollarw :P

Radeon HD 6550D 1st place @ 3DMark06. Nord ti nomizes, oti tha emena apla sta records tou CPU? Exei kai intergrated GPU, mhn 3exniomaste :D Click screenshot for larger resolution.

4614f118ec83eadf.jpg

As einai kala to HWBOX sticker, xwris afto den tha ekana tipota :P

4614f118ec87de8a.jpg

Kai ena arxiko validation. E na krathsoume kai kati gia to review :P Agnohste to oti to vgazei invalid, den exoun ftia3ei akoma to validation me Llano sto Canard PC. To pragmatiko bclock einai 216/2 dhladh 108.

Ta ypoloipa argotera :D

4614f118fb7c727a.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ολεεεε...σαρώνει το George :D μπράβο μαν!

...πρέπει όμως να δούμε γιατι δεν παίρνει πάνω απο 44 multi.

ρα δεν χρειάζετε Greek language pack για να γράψεις ελληνικά, απλά πας στο region and language και προσθέτεις τα ελληνικά.

αν ήταν ετσι στις Home και Pro εκδόσεις που δεν μπορείς να βάλεις lang pack θα είχες μονο την γλώσσα που ήταν τα windows? :P:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Tι μπρε μόνο τόσο? :D

Ριξε και κανένα 01 να δόυμε.....

01 θα παίξω από βδομάδα Άρη. Να τελειώσω πρώτα τις μετρήσεις του review ;)

Κωστή το multi είναι μόνο για validation αν παίζεις με μονοβάθμιο όπως εγώ. Γενικότερα, και πάλι χρειάζεσαι υψηλό bclock για να παίξεις ψηλά τις μνήμες σε 2D benchmarks και για να overclockαριστεί η 6550D για 3D benchmarks ;) Μένεις πολύ πίσω αν παίζεις σε παρόμοιες συχνότητες με άλλους με 100άρι bclock και απλά αλλάζεις multi. Φαντάσου ότι με το μονοβάθμιο που παίζω εγώ, η κάρτα μένει ~stock αν αφήσω το bclock στα 100MHz, οπότε στα 3D πατώνει. Παίρνει overclocking μέσα από το BIOS και υπάρχει μια μικρή αύξηση στα FPS, αλλά τα 3D results στο μονοβάθμιο μεγαλώνουν πολύ μόνο αν χώσεις bclock.

Σε cascade ή LN2 είναι σίγουρα άλλη ιστορία γιατί πλέον ξεφεύγεις σε MHz από το σύνολο και μπορείς να παίζεις πιο χαλαρά.

Edited by George_o/c
greeklish σε Ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε το ξέρω για το bclk είχαμε παίξει για το c.cup με την evo και τα είδαμε αυτά, εγώ μιλάω για το multi, καθαρα μόνο για τα ρολόγια του cpu, που βρίσκει τοίχο και δεν πάει πιο ψηλά ούτε με χαμηλό bclk ;) μαλλον κάποιο κόλπο θέλει η είναι θέμα ψύξης γιατί ο άλλος πού εχει το WR έχει παίξει x47

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όποιος παίξει σε cascade/άζωτο με αυτό το CPU και χτυπήσει μεγάλο bclock, ακόμα κι αν έχει τον 44x πολλαπλασιαστή, θα τους φάει όλους. Να ετοιμάζεσαι λοιπόν Κωστή :D

Edited by George_o/c
greeklish σε Ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε το ξέρω για το bclk είχαμε παίξει για το c.cup με την evo και τα είδαμε αυτά, εγώ μιλάω για το multi, καθαρα μόνο για τα ρολόγια του cpu, που βρίσκει τοίχο και δεν πάει πιο ψηλά ούτε με χαμηλό bclk ;) μαλλον κάποιο κόλπο θέλει η είναι θέμα ψύξης γιατί ο άλλος πού εχει το WR έχει παίξει x47

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα ψύξης. Με αέρα αυτό το CPU σταματά στον 39x και με μονοβάθμιο στον 44x. Επειδή λοιπόν είναι γνωστό ότι τα Llano παίρνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από ψύξη, σίγουρα θα παίζει κανονικά ο 47x σε άζωτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω πολύ την AMD για την παραχώρηση του επεξεργαστή (σύντομα αναλυτικό review) και την Kingston για την παραχώρηση των HyperX Genesis Special Edition. Οι συγκεκριμένες φοράνε PSC και παίζουν αρκετά καλά.

Βασική διαφορά του Α8-3870K με τον μικρό A6-3650 που είχαμε κάνει review εδώ, είναι το ότι δεν χάνει την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όταν το DRAM voltage είναι μεγαλύτερο από 1.7V. Τα θεματάκια ξεκινάνε από τα 1.8V και πάνω, πράγμα θετικό γιατί θα μπορείτε να πιέσετε σχεδόν τέρμα τις μνήμες σας :)

Με αερόψυξη ο ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής σταματά στο 39x. Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο στον δικό μου επεξεργαστή, έχω δει όμως παρόμοια αποτελέσματα και στο εξωτερικό. Οπότε γύρω στα 3950ΜΗz σταματά το ταξίδι της αερόψυξης. Θα το ψάξω εξονυχιστικά και θα σας πω στο review αν όντως ισχύει.

Με το μονοβάθμιο είχα -45*C idle οπότε υπήρχε χώρος για βελτίωση. Όντως ο πολλαπλασιαστής ανέβηκε χωρίς προβλήματα στα 44x, οπότε πανεύκολα χτύπησα τα 4400MHz όπως έδειξα και στο πρώτο post. Ακριβώς όμως επειδή έπαιζα με μονοβάθμιο, έπρεπε να ανεβάσω το bclock για να παίξουν ψηλά οι RAM σε 2D benchmarks και για να overclockαριστεί η κάρτα στα 3D benchmarks. Στο σημείο της iGPU διαφέρει και πάλι ο 3870K από τους προηγούμενους Llano. Και εξηγούμαι. Αν αφήσετε το bclock στα 100MHz και απλά την overclockάρετε από τις OC επιλογές της, αντιθέτως με τους προηγούμενους Llano, εδώ τα FPS αυξάνονται! Για παράδειγμα στο GT1 του 3DMark06 έβγαζα 3367 Score με το bclock στα 100MHz και την GPU @ 960MHz μέσα από το BIOS. Όμως, αφήνοντας την GPU OC επιλογή στο Auto και ανεβάζοντας το bclock στα 158MHz, η κάρτα υπερχρονίστηκε αναλογικά στα 948 πραγματικά MHz, βγάζοντας 3920 Score. Θα ρωτήσω την AMD μήπως μπορούν να με διαφωτίσουν παραπάνω στο συγκεκριμένο θέμα μιας και έχει ενδιαφέρον. Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι πραγματικές αυξήσεις στα FPS έρχονται και πάλι με την αύξηση του bclock.

Πάμε τώρα και στα scores, μην σας κουράζω άλλο :D

Radeon HD 6550D 1st place @ 3DMark06. Κάντε κλικ στην εικόνα για μεγαλύτερη ανάλυση.

4614f118ec83eadf.jpg

Ας είναι καλά το HWBOX αυτοκόλλητο, χωρίς αυτό δεν θα έκανα τίποτα :P

4614f118ec87de8a.jpg

Ένα αρχικό validation - περισσότερα MHz στο review που θα επακολουθήσει :D Αγνοήστε το invalid και τα κόκκινα X, το Canard PC δεν έχει φτιάξει ακόμα τα validations με Llano. Το πραγματικό bclock εδώ είναι 108MHz :)

4614f118fb7c727a.jpg

Radeon HD 6550D 1st place @ AquaMark3

4614f11a6e45ee6c.jpg

A8-3870K 1st place @ PiFast

4614f11a6e471b05.jpg

A8-3870K 1st place @ SuperPi 1M

4614f11a6e48094d.jpg

A8-3870K 1st place @ wPrime 32M

4614f11a6e491aef.jpg

Kingston HyperX Genesis Special Edition εν όψη

4614f11a6e4b071c.jpg

Η ASUS F1A75-V Pro μονωμένη με Faber Castel γόμα για κάρβουνο :)

4614f11a6e4c0133.jpg

480p HQ video από το boot μέχρι και που βγήκε το AM3 record. Όπως γράφω και στην περιγραφή του video στο youtube, είχα ξεχάσει να ρυθμίσω το macro πριν ξεκινήσω το video, για αυτό και δεν φαίνεται τίποτα όταν εστιάζω σε CPU-Z CPU και GPU-Z. Μπορείτε όμως να δείτε το screenshot που έδειξα παραπάνω, αυτό είναι :)

Stay tuned :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now