sofos1990

ASUS Maximus IV Gene-Z: Τα κάνει όλα και συμφέρει

Recommended Posts

H μητρική είναι πραγματικό διαμάντι! Για άλλη μια φορά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ASUS :T: Όχι μόνο γιατί κατάφερε ξανά να φέρει τις απόλυτες επιδόσεις στους mainstream αγοραστές σε ανεκτή τιμή, αλλά γιατί μπόρεσε να ξεπεράσει τον εαυτό της. Συγκρίνετε την IV Gene-Z με τις προηγούμενες της σειράς Gene και θα δείτε ότι έχει βελτιωθεί κατά ΠΑΡΑ πολύ. Ειδικά στο κομμάτι του extreme overclocking, που ουσιαστικά δεν έχει να ζηλέψει σε κάτι την Extreme-Z, εκτος από το γεγονός ότι η micro-ATX Gene δεν χωρά δυο-τρεις κάρτες γραφικών με τα κάνιστρά τους :P Σιγά την διαφορά ;)

Μπράβο για ακόμα ένα τρομερό review :drinks:

Link to comment
Share on other sites

με το boot override μπορεις ετσι οπως εισαι στο βιος να πατησεις εντερ και να bootareiς απο οποιο δισκο θες εσυ χωρις ρεσταρτ->f8->boot.

nice review tho ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ώρες θα την έχω επιτέλους στα χέρια μου αλλά πήρα την Gene-zGen-3 ρε παιδιά κάτι που δεν είχα παρατηρήσει usb3 spot για να βάλω από το case μου δεν έχει =/ ??

Link to comment
Share on other sites

το Review αψογο για αλλη μια φορα και η μητρικη απλα ενα διαμαντι.

Μια ερωτηση μονο.Δεν ρωταω αν αξιζει να την παρω γιατι η απαντηση ειναι προφανης αλλα ειναι καλυτερα να περιμενω τους ivy bridge και τις καινουργιες μητρικες ζ77 ή να παρω αυτην και 2600κ?(+h100 +ax850)

Link to comment
Share on other sites

Η ''μικρή'' είναι γλύκα , η απόσταση μεταξύ των PCI-e είναι μικρότερη από τις ATX μητρικές ή μου φαίνεται ; Αν ναι τότε είναι το μόνο μείον που μπορεί να τις καταλογιστεί .

Link to comment
Share on other sites

Η ''μικρή'' είναι γλύκα , η απόσταση μεταξύ των PCI-e είναι μικρότερη από τις ATX μητρικές ή μου φαίνεται ; Αν ναι τότε είναι το μόνο μείον που μπορεί να τις καταλογιστεί .

αυτο ειναι στανταρ spacing για ολες μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως δεν μπορεις να βαλεις μικροτερη αποσταση γιατι 1ον δεν θα κουμπωνει στα pci slots του κουτιου μετα.

δεν υπαρχει 2ον ή δεν μου ερχεται στο μυαλο :P

Link to comment
Share on other sites

Η ''μικρή'' είναι γλύκα , η απόσταση μεταξύ των PCI-e είναι μικρότερη από τις ATX μητρικές ή μου φαίνεται ; Αν ναι τότε είναι το μόνο μείον που μπορεί να τις καταλογιστεί .

Δεν είναι μικρότερη ρει, φαίνεται έτσι ίσως στις φωτογραφίες λόγω του εξαιρετικά μικρού μεγέθους της μητρικής που τα έχει όλα τόσο συμπυκνωμένα :D

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review, η μητρική είναι πρόκληση.

Και μια μικρή παρατήρηση, στα Τα I/O Ports γράφει 2 x LAN(RJ45) port(s), εγώ όμως μπορώ να δώ μόνο ένα:que:...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε σόφο ωραίο το review. Έχει ακούσει κανείς αν θα βγούν καθόλου ROG με Ζ77?

ΌΧι οτι έχει και νόημα ιδιαίτερο απλά μήπως βγάλουν νέες μητρικές. Διαφορετικά πάω να πάρω μια gene αύριο lol.

Link to comment
Share on other sites

Η Ζ77 θα εχει onboard USB 3

Σίγουρα ?

Και τι διαφορά θα έχει αν ο εξωτερικός 1TB σου στο USB 3 της NEC πιάνει 70MB/s average και στον Intel 72MB/s average ?

και PCI Express 3.

O PCI-Express controller είναι στον CPU.

Είτε πάρεις P67/Z68 είτε πάρεις Z77 αν έχεις i3/i5/i7 2xxx θα έχεις PCI-Express 2.0

Για να έχεις PCI-Express 3.0 ( να το κάνεις τι ? αλλά λέμε τώρα ), θες είτε Z68 είτε Z77 αλλά απαραίτητη προϋπόθεση και για τα 2 είναι ένας Ivy Bridge ( i3/i5/i7 3xxx LGA1155 )

Link to comment
Share on other sites

To pcie 3 είναι θέμα καθαρά cpu & swiches. Αν παίξεις με μία κάρτα μου λογικά πρέπει να παίζει και χωρίς να έχει η μητρική PCIe3 switches.

Για όσους δεν το είδαν, έβγαλε η ASUS την GeneZ/Gen3 που υποστηρίζει επισήμως PCIe3. Γιαυτό και ρώτησα αν γνωρίζει κανείς για ROG Ζ77.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now