psilos

[Mini-Review] Sony MicroVault Usb Stick 120GB

Recommended Posts

Τι ωραίο να ξυπνάς το πρωί και η πρώτη κλήση που δέχεσαι στο κινητό να είναι η είδηση ότι ένα τέτοιο διαμαντάκι θα φτάσει στα χεράκια σου εντος ολίγων ωρών...:bigrin:

Sony USB 120GB???

2008-06-02_233447.png

ΝΑΙ είναι όντως 120 GB...

Και το μέγεθός του?

DSC02387.jpg

Εκπληκτικό...

Πάμε στα ενδότερα σε περισσότερες φωτογραφίες και δοκιμές...

Γενική του stick

DSC02386.jpg

Ανοιχτό

DSC02388.jpg

Κάθεται και όρθιο :lock:

DSC02390.jpg

Δοκιμές Μετρήσεις

Ενα HD Tach

2008-06-03_002335.png

Και τώρα πάμε στο Everest που σαν προγραμματάκι έχει κάτι καλά υποπρογράμματα για μετρήσεις.

Buffered Read

2008-06-03_001053.png

Buffered Write

2008-06-02_234554.png

Average Read Access

2008-06-03_000514.png

Average Write Access

2008-06-02_233849.png

Random Read

2008-06-03_001705.png

Random Write

2008-06-02_235249.png

Και μερικά info

2008-06-03_001952.png

Απο οσο εψαξα δεν πολυκυκλοφορεί παρα μόνο απο εκεί που το βρήκαμε και εμείς..

Η πηγή μας ειναι η Sanghai και οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον GPRHELLAS ο οποίος μου έδωσε το συγκεκριμένο στικάκι για την παρουσίαση...

Link to comment
Share on other sites

ωραίο εύρημα, gpr η τιμή για αυτά που θα φέρεις είναι ανακοινώσιμη?

επίσης επειδή λογικά δεν είναι sony, αν όντως είναι 120gb θα πρότεινα να το "λυώσετε" σε reads/writes κλπ για να δούμε αξιοπιστία... τόσα γίγα σε ένα φλασάκι κρίμα να χαθούν....

anyway, thumbs up για την παρουσίαση;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος PSilos :T:

Αλλά όσο έψαξα ανα τον κόσμο...δέν έιδα να υπάρχει κάτι τέτοιο...και όσι το έχουνε λένε πώς δέν είναι πραγματικό 120GB αλλά είναι 64άρια με κάποια moda και πώς είναι λίγο μαϊμού....σίγουρα είναι SONY SONY?

Σε ρωτάω γιατί στην Κίνα παίζει πολύ μαϊμού...μέχρι και corsair μαιμού υπάρχουν και transcend...!

Μπορείς να το γεμίσεις όλο με δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο στικάκι υπάρχει στην Σαγκάη απο την αρχή του χρόνου.

http://www.marvinryan.com/blog/2008/01/01/120gb-usb-flash-yeah-right/

Τώρα που θα φέρω και το 240άρι να δεις γλέντια και ναι φυσικά δεν είναι SONY

(αλλά πιος νιάζεται ...παίζει λέμε τζάμι...μέχρι και 10 ghost images του έβαλα - απο 8GB το καθένα περίπου - και έκανα restore σε 3 λεπτά...)

Τιμή δεν σας λέω....νάρθουν πρώτα και βλέπουμε....ΦΤΗΝΑ ΠΑΝΤΩΣ...

PS (να ξέρατε πόσα στοιχήματα έχω κερδίσει μέχρι τώρα....χα χα ....)

Link to comment
Share on other sites

George, nice find...αλλά να το δούμε λίγο με την λογική?

Ένας δίσκος 120 ή 240GB έχει ένα platter σαν το αυτί μου :P

Τα usb Sticks χρησιμοποιούνε μέσα τους ICs σαν αυτά που έχουν οι μνήμες αλλά 1 ή 2 .

Άμα έχεις δεί τα 32άρια της αγοράς είναι λίγο πιο μεγάλα μερικά απο τα 16άρια ή τα 8άρια γιατί είναι λογικό να έχουν μικρότερα ICs ή λιγότερα.

Στην Γερμανία έγινε ένα σκάνδαλο πρίν απο λίγο καιρό με μια πολύ γνωστη εταιρία ή οποία πουλούσε 16άρια usb αλλά χωρούσανε μέσα τους 8GB...δηλαδή φαινότανε ότι γεμίζανε τα 16GB αλλά στην πραγματικότητα...μόλις έγραφε τα 8 τελευτάια GB,άρχιζε να σβήνει τα πρώτα 8GB, οπότε τα αρχεία χάνοταν.

Αν όντως πάιζουνε και είναι 120 και 240GB (υπολογίζω πώς τα πήρες κάτω απο 30? το καθένα) θα είναι τζάμι...άν είναι όμως κάτι μπανανίστικο(σαν αυτά που μου αρέσει να τρώω :hehe: ) πρόσεξέ το..:D

Είδες τα σχόλια κάτω απο την φωτογραφία του λίνκ που έδωσες?

Δές και εδώ...

http://www.gizmodo.com.au/2007/12/128gb_sony_micro_vault_selling.html

Έχω την εντύπωση πώς η εταιρία που τα φτιάχνει λέγετε Three Sixty ή κάτι σχετικό με Blue Chips ή κάπως έτσι...

Link to comment
Share on other sites

@γοριλάκο

Απο δευτέρα μπορώ να το διαθέσω για HARD REVIEW σε όποιον Reviewer θέλεις ώστε να αποκαλύψετε όποια απάτη αν υπάρχει. (και εγω το θέλω )

Πιστεύω είναι και το καλύτερο ώστε να μην υπαρχει καμιά αμφιβολία.

Φυσικά πρέπει να υπάρχει όμως ατομο παρών ή εγώ ή άτομο της εμπιστοσύνης μου (οχι οτι δεν σου έχω εμπιστοσύνη) απλά για να μην αφήσουμε την παραμικρή υποψία για οποιοδήποτε λάθος - παράβλεψη...)

Να ξαναπω ότι το συγκεκριμένο στικάκι δεν είναι δικό μου, απλά το έχει γνωστός μου που τώρα΄είναι εκτος Αθηνών.

Μόλις επιστέψει απο Δευτέρα και το ξαναπάρω τα λέμε.:dot:

Link to comment
Share on other sites

Η γερμανική εφημερίδα C´T ανακάλυψε πώς εκατοντάδες χιλιάδες ψέυτικα USB-Sticks ανακαλέσθηκαν απο την γερμανική αγορά τα οποία προέρχονταν απο μεγάλες κατασκευαστικές εταιρίες όπως οι Emtec, Hama, Medion, Platoon και μερικές άλλες μικρότερες. Τα USB-Sticks πωλούταν κυρίως απο τις MediaMarkt & Saturn.

Εδώ είναι το πρωτότυπο άρθρο απο την CT(με ένα google translate θα τα δείτε όλα)

http://www.heise.de/newsticker/Manipulierte-USB-Sticks-Das-Schwarzer-Peter-Spiel--/meldung/101885

Επίσης, με αυτό εδώ το software

http://www.heise.de/software/download/h2testw/50539

Βλέπετε για οποιοδήποτε USB Stick ή USB Flash Card αν είναι fake ή όχι.

Gpr..τρέχτω σε παρακαλώ και report back(είναι το πρόγραμμα που σου έλεγα και είναι πολύ χρήσιμο ;) )

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα πάω taiwan θα σου φέρω "προσωπικα" μερικά γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μας την έκανε...

(μάλλον είναι fake και ενοώ ότι ένώ όταν "δουλεύει" σε ένα PC χωρίς να βγεί όλα δείχνουν ότι δουλεύουν ρολόι αλλα όταν το βγάλεις και το κουμπώσεις σε άλλο PC τότε κολλάει....που θα πεί ότι όταν κάνεις copy αυτό έχει ένα προγραμματάκι και κάνει copy τα αρχεία "εικονικά" κρατώντας όμως τα λινκ των αυθεντικών αρχείων με αποτέλεσμα να σε ξεγελάει...πανέξυπνο πάντως αλλα μάλλον kara-fake...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now