p_under

CES 2012: Νέα Windows 7 Bulldozer Patches

Recommended Posts

[NEWS_IMG=CES 2012: Νέα Windows 7 Bulldozer Patches]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354e011bc935414.jpg[/NEWS_IMG]H Microsoft, κατά την διάρκεια της CES βρήκε την ευκαιρία και έβγαλε δυο νέα Bulldozer Patches για τα Windows 7. Συγκεκριμένα αναφέρει πως τα Windows 8, έχουν απόδοση ως και +10% σε σύγκριση με τα Windows 7 λόγω ότι το λειτουργικό σύστημα αναγνωρίζει καλύτερα την αρχιτεκτονική των AMD FX επεξεργαστών. Έτσι λοιπόν η Microsoft, έκανε back-porting μερικό από τον κώδικα του Windows 8 Scheduler και το προσφέρει με την μορφή patch.

Σύμφωνα με τις οδηγίες που έδωσε ο Adam Kozak, οι κάτοχοι AMD FX επεξεργαστών πρέπει να κατεβάσουν το scheduler update (KB2645594) και να το εγκαταστήσουν στο λειτουργικό του. Η ενημέρωση αυτή έχει στόχο να πει στον scheduler ότι οι AMD FX επεξεργαστές περιέχουν dual-core modules και επίσης τα threads 1-4 να διατεθούν στην δικό τους module. Επίσης η δεύτερη οδηγία σχετίζεται με το core parking scheduler update (KB2646060), το οποίο θα αποτρέψει τα Windows 7 να κλείνουν τους ανενεργούς πυρήνες όταν υπάρχουν threads που πρέπει να ανατεθούν. Τέλος, μπορείτε να βρείτε τα παραπάνω updates εδώ και εδώ.

[img_ALT=CES 2012: Νέα Windows 7 Bulldozer Patches]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11204f1317b0ee365.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, γιατί είναι κρίμα τόσος κόπος από μέρους της AMD. Ουσιαστικά έβγαλε επεξεργαστές που δε συμβαδίζουν με τα υπάρχοντα λειτουργικά, ίσως πιο μπροστά από της εποχή της...

Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα... Από τη μια η ΑMD με τους μπουλντόζες, από την άλλη η Intel με αυτά τα προβληματάκια που είχαν οι LGA 2011 και βγαίνει new revision, τελικά το μόνο που τους νοιάζει είναι απλά να βγάλουν τα προϊόντα τους στην αγορά, χωρίς καν να είναι πάντα τελειοποιημένα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα και το άλλο. γιατί λέγανε στα ξένα Forum ότι κερδίζεις 10% performance και καλά και είναι και Free patch δηλαδή έπρεπε να το πληρώσεις κιόλας που κανονικά έλεγες ότι θα βαράς 980Χ και με το ζόρι περνάς τον Phenom 1100T και είσαι στα πισινά του 2500Κ (στους αριθμούς πάντα έτσι) κανονικά ότι patch και να βγάλεις μέχρι να φτάσεις τον 980χ που έλεγες πρέπει να είναι FREE όταν με το καλό περάσεις τον 980Χ τότε ναι βάλτο και 100 ευρω και στα δείνω! (που λέει και ο λόγος). αλλά τες πα με αυτό. Εμένα μου αρέσει πολύ σαν επεξεργαστής μια χαρά είναι για την δουλειά που τον θέλω (Games) αφού βλέπω ότι και οι "αλλοι" στα "άλλα" Forum που έχουν και τον 970 και 980Χ και 2500Κ στα ίδια είμαστε στα Benchmark των Games με τις ίδιες κάρτες γραφικών

Εμένα προσωπικά μιας και ποστάρατε θέμα όταν είχα πρωτό αγοράσει πριν βγούνε καν καινούρια Bios καινούργιοι Drivers γενικά στο heaven bechmark είχα 6.7 min 41 avg 85.1 max (δεν την βρίσκω την εικόνα)

μετά με stock Gpu 880/1375

έκανα:

uniginebenchmarkresults.png

μετά στα στα 950/1450

έκανα:

uniginebenchmarkresults.png

και μετά το patch με στοκ ρολόγια 880/1375

uniginebenchmarkresults.png

επειδή λέιπει και και ένα με 950/1450 και 4ghz στον 8120

uniginebenchmarkresults.png

programmanager201201161.png

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια η AMD γράφει στο blog της που linkαρα, ότι στην καλύτερη είδανε 2% βελτίωση σε λίγες εφαρμογές, και στις περισσότερες καπούτ...

Δίχως πίσσα δεν στρώνεις δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now