reynolds

Διαστάσεις GA-X79-UD5!!

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

αναζητώ κάτοχο της μητρικής GA-X79-UD5 για να μου πει πόσο είναι η απόσταση που δείχνω στην εικόνα! Θέλω να δω αν χωράει η Η80 push/pull χωρίς να βρίσκει στις μνήμες! Κουτί το 600Τ!

Ευχαριστώ!! :)

GA-X79-UD5.jpg

GA-X79-UD5.jpg

GA-X79-UD5.jpg

GA-X79-UD5.jpg.a35753ca35cb24c2d34d9f257

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις αγοράσει ακόμη τη μητρική, μπορείς αν με το καλό

τη πάρεις, να βάλεις τον εναν ανεμηστήρα από τη μέσα πλευρά πάνω στο ψυγείο και τον αλλό

έξω από το κουτί. Αυτό σαν πατέντα μέχρι να απαντήσει κάποιος που πιθανόν να την έχει...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα το άμα χωράει ή όχι. αλλά από την στιγμή που η Corsair το πουλάει με LGA 2011 Bracket δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Ωπ θα το αφήσω έτσι για να με δεις ότι θα σε εκεγα! :P

You may need low profile RAM for an LGA2011 and H80 build - The Corsair Support Forums

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πατέντες!!! :D

Με έναν πιο βλαχομπαρόκ τρόπο, βρήκα στο site της gigabyte τις διαστάσεις της μητρικής 30,5 x 26,4 cm. Την ζούμαρα την μητρική στην οθόνη πήρα το χάρακα μέτρησα αποστάσεις και με αναλογίες βρήκα ότι είναι περίπου 4,5 cm! :P

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπω στο σχεδιακι ειναι απ την ακρη της mobo μεχρι την ακρη της υποδοχης ram.

αυτο ειναι ακριβως 5εκατοστα.

Ναι ακριβώς αυτή την απόσταση θέλω! Την έχεις την μητρική έτσι; :) Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις αγοράσει ακόμη τη μητρική, μπορείς αν με το καλό

τη πάρεις, να βάλεις τον εναν ανεμηστήρα από τη μέσα πλευρά πάνω στο ψυγείο και τον αλλό

έξω από το κουτί. Αυτό σαν πατέντα μέχρι να απαντήσει κάποιος που πιθανόν να την έχει...

Δεν θα χωρέσει γιατί τελικά η απόσταση είναι 5 cm, όπως μας είπε ο afanoulis!!

Από ότι είδα στο site της corsair, το ψυγείο έχει πάχος 38 mm και ο κάθε ανεμιστήρας 25 mm, επομένως μέσα θα είναι 38+25=63mm>50mm! :(

Μόνο αν αφαιρέσω τον εσωτερικό ανεμιστήρα θα χωρέσει! Εκτός αν βάλω ανεμιστηράκι με μικρότερο πάχος, αν υπάρχει βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χωρέσει γιατί τελικά η απόσταση είναι 5 cm, όπως μας είπε ο afanoulis!!

Από ότι είδα στο site της corsair, το ψυγείο έχει πάχος 38 mm και ο κάθε ανεμιστήρας 25 mm, επομένως μέσα θα είναι 38+25=63mm>50mm! :(

Μόνο αν αφαιρέσω τον εσωτερικό ανεμιστήρα θα χωρέσει! Εκτός αν βάλω ανεμιστηράκι με μικρότερο πάχος, αν υπάρχει βέβαια!

μπορεις να το βαλεις πανω το ψυγειο οπως τοποθειται το Η100..!:)

επισης εαν δεν εχεις τιποτα αγορασμενο γιατι δεν δινεις το 20αρικο να παρεις Η100?!:P

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το βαλεις πανω το ψυγειο οπως τοποθειται το Η100..!:)

επισης εαν δεν εχεις τιποτα αγορασμενο γιατι δεν δινεις το 20αρικο να παρεις Η100?!:P

Δεν έχω τίποτα αγορασμένο από αυτά! Επάνω από όσο νομίζω και η Η100 και η Η80 μπαίνουν με ένα ανεμιστήρακι και όχι push/pull! (το ανεμιστηράκι φυσικά έξω από το κουτί!)

Με προβληματίζει η Η100 επάνω όσο αφορά το airflow στο κουτί, +2 ανεμιστηράκια έξω από το κουτί=πολύς θόρυβος νομίζω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα αγορασμένο από αυτά! Επάνω από όσο νομίζω και η Η100 και η Η80 μπαίνουν με ένα ανεμιστήρακι και όχι push/pull! (το ανεμιστηράκι φυσικά έξω από το κουτί!)

Με προβληματίζει η Η100 επάνω όσο αφορά το airflow στο κουτί, +2 ανεμιστηράκια έξω από το κουτί=πολύς θόρυβος νομίζω!!

μπαινουν και 4με πατεντα!επισης ανεμιστηρια θα διαλεξεις εσυ αναλογα με το τι αντεχιε το αυτι σου!εκτος και αν δεν αλλαξεις!:):P

Link to comment
Share on other sites

μπαινουν και 4με πατεντα!επισης ανεμιστηρια θα διαλεξεις εσυ αναλογα με το τι αντεχιε το αυτι σου!εκτος και αν δεν αλλαξεις!:):P

Ναι θα το ψάξω για άλλα ανεμιστηράκια αν δω ότι δεν παλεύεται ο θόρυβος!! :)

Μπαίνουν με 4 στο 600Τ; Πώς γίνεται αυτό; Δεν θέλω να παρέμβω στο όμορφο αυτό κουτάκι!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν δεν έχεις πάρει τιποτα κοίτα το Η100.

Πάντως ηρεμείστε με τα ανεμηστήρια. Αν πάρεις πχ το Η100 και του χώσεις τα 2 που έχει απο τη μάνα του

θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αν δεν έχεις πάρει τιποτα κοίτα το Η100.

Πάντως ηρεμείστε με τα ανεμηστήρια. Αν πάρεις πχ το Η100 και του χώσεις τα 2 που έχει απο τη μάνα του

θα είσαι εντάξει.

Εννοείς να μην το έχω push/pull, αλλά όπως είναι στο κουτί του; Όσο αφορά το airflow του κουτιού δεν το χαλάει το Η100 με την επιβλητική του παρουσία του και μόνο; Δεν είναι ένα εμπόδιο στη ροή του αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Mα αν το βάλεις στην οροφή από μέσα, με τους ανεμηστήρες να βαράνε προς τα πάνω, το airflow

είναι σωστό...;)

Αχα!! Μου προτείνεις να τοποθετήσω το ψυγείο της Η100 μέσα στο κουτί και τα ανεμιστηράκια έξω από το κουτί και να βαράνε προς τα πανω!!

Βλέποντας το νόμιζα ότι το ψυγείο λειτουργούσε σαν εμπόδιο στη ροή και ουσιαστικά δε θα άφηνε να βγει έξω ο αέρας από το κουτί!! :crack:

Link to comment
Share on other sites

Όλα μέσα στο κουτί όπως θα έβαζες το Η80, απλά θα το βάλεις στην οροφή.

Επίσης δες στο review μας του Η100 την ελάχιστη διαφορά μεταξύ 2 (push) και 4 (push-pull)

ανεμηστήρων....http://www.hwbox.gr/reviews/14363-corsair-h100-review-hydra-force-8.html#content_start

Link to comment
Share on other sites

Όλα μέσα στο κουτί όπως θα έβαζες το Η80, απλά θα το βάλεις στην οροφή.

Επίσης δες στο review μας του Η100 την ελάχιστη διαφορά μεταξύ 2 (push) και 4 (push-pull)

ανεμηστήρων....http://www.hwbox.gr/reviews/14363-corsair-h100-review-hydra-force-8.html#content_start

Σε ευχαριστώ!!! :righton: Όντως ελάχιστη διαφορά!! (μόνο 2 οC) Πάντως σε εικόνες με το 600Τ δεν έχω δει να χωράει το ψυγείο με τους push ανεμιστήρες μέσα στο κουτί!! Αλλά κάνουν την πατέντα να βάζουν τους ανεμιστήρες έξω από το κουτί και το ψυγείο μέσα!!

Μία άλλη λύση ίσως ήταν και τα ανεμιστηράκια scythe slim για να μην υπάρχει πρόβλημα χώρου! Δεν ξέρω βέβαια πόσο αποδοτικά είναι και πώς πάνε σε θέμα θορύβου!!!

Link to comment
Share on other sites

την εχω ναι. 3d bios!!! χωρις γυαλια παρακαλω!!! χαχαχαχαχα!!!

Σου είναι εύκολο να μου πεις και αυτή τη διάσταση που δείχνω στο σχήμα;;;; :D (σε περίπτωση που πάω σε αερόψυξη!!!)

UD5.jpg

UD5.jpg

UD5.jpg

UD5.jpg.9265bfbe26c80a798ed045d43a47c5a8

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now